• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Участник №17 - Raven : Холандски аквариум- Aquascaping

Започната от Igi, 28.05.2005 23:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bigbeer

впечатлен съм! искам да го видя на живо! понеже съм в нов апартамент и в момента сме в основен ремонт, планирам да си вградя в хола един 300-400 л аквариум.. искам да е като този !

давам 10. :) /6 за протокола/

Жоро


AQUASAUR

raven, днес на пазара ти споменах, какви са в общи линии забележките ми по твоя, иначе чудесен, аквариум... :wink:
Сега ще трябва да аргументирам 5-тицата,с която те оценям и затова някои неща ще ги чуеш пак...
Споделям почти напълно всички суперлативи по твой адрес... :P
Лявата половина на аквариума ти просто е приказна и определено един образец на акваскейпинга... :idea:
За качеството на растенията...,също мисля че всеки ти завижда... :oops:
Ето над какво, обаче, ми се струва че е добре да помислиш:
Първо,самите снимки са прекалено идентични...показват едно и също нещо,"зумнато"(увеличено) до някаква степен...
Имаш достатъчно живописни гледни точки, на които си заслужава да акцентираш...
Второ, липсващия план на растенията...и тази не съвсем реална пояснителна обосновка вместо него...:wink:
Според мен,тази огромна "зелка" от великолепен микрозориум(заемаща почти цялата дясна половина на аквариума)...едва ли балансира и "опонира на по разнообразната лява част и е свързана с нея ненатрапчиво посредствум предният корен..."
Спокойно можеш да потърсиш и в тази част някакъв по-динамичен акваскейпинг...,
с участието на по-умерено количество от тайванската папрат...
А по отношение на въпросния "корен" свързващ двата "острова"...,
абе малко пресилено определение е за тези щръкнали голи съчки(пръчки),че играят подобна роля...:wink:
поне за мен не са идеалният избор... и струва ми се визията щеше да спечели повече,
ако бяха побрадясали малко и те с яванския мъх...или звучаха с една идея по-масивно и пластично...
Трето, за мръсно сивия фон и неизчистени стъкла...,вече ти го казаха!
Ще допълня само,че винаги ме е впечатлявало, например при Амано,
кристалния небесно-син набразден фон на водната повърхност... :P ,
което при теб е в доста по-неугледна тоналност... :wink:
Четвърто, да погледнем какво става в двата предни крайни ъгъла...
В дясно, този едро-каменист "сипей" потънал в мрачната сянка...,стои много запустял и "мъртъв"...
А в левия ъгъл, защо наричаш купчето лизимахия-"акцент" и че  "резонира на по тъмните мъх и анубиаси..." - не знам  :roll:
Звучи ми като съвсем случайно и безсмислено запълване на ъгъла...и то не с нискостеблено растение,
а такова,което с времето би отнело  и скрило ефекта на акцентните "езици" анубиас...
Може би просто, вместо да правиш двата "езика" успоредни - по-удачно е,единият да започва имено от този ъгъл и да търси обща "убежна точка" с другия...А пък за "оперението" на анубиаса като цяло и ксенококуса по него...също може да се желае още!
Пето, някакси много елементарно ми звучат тези самотни мижави платички в този 200 литров "холандски рай"...
Очаквах с нетърпение да видя на някоя от по-детайлите снимки, поне една от 30-те обявени червени красавици:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquadigital.net%2Fimages%2FP1024092b500.jpg&hash=320ef5e4a08fb195ade037aeb3cf9fc767c6d4a2
И както изкоментирахме с miTko - рибите(обитателите) не са най-важното в тази категория...,
но,съгласи се,че доста по-престижна полифония би прозвучала при вида на този забележителен акваскейп
с пасажи от "Rainbow Fish" или някякви колоритни "Тетри"... :P
Пък дори и пуснати 24 часа преди това,само заради снимката... :wink:

Спирам до тук, за да не кажеш пак, че се заяждам с теб...
Желая ти успех в класирането  :!:
И ни най-малко съм твърдял,че ако спечелиш - ще е затова че си модератор...
Аквариума ти(с "леки" корекции) заслужава призово място в който и да е международен конкурс... :!:
Но все пак помисли върху предложението ми за бъдещите аква-конкурси:
Модераторите и "професионолистите" да участват в отделна категория...или пък било само като "образци" със коментар, но без оценка...
Защото,наистина не си представям колко ваши "ученици" биха се престрашили завбъдеще,в пряка конкуренция с аквариуми кото твоя... :roll:
или пък перфектни снимки на обитатели... като на Boby_,
(пък и аз ако извадя "тежката картечница"...      :lol: )

Raven

с нетърпение чаках коментара ти защото знаех че ще има критика , а градивната и безпристрастна  критика е най полезното нещо при такива конкурси.

за съжаление ми се струва че твоята критика нито е градивна нито безпристрастна.

първо - не разбирам забележката ти към позициите на снимките- имам централен план,два полуанфаса,акцент на едната половина от аквариума и произволна гледна точка- тоест най стандартни снимки за всеки конкурс.
единствената по интересна гледна точка към моя аквариум за която се сещам е от спалнята на съседката ми.

второ- липсващият план на растенията
забележката в тази си част е уместна и я приемам , но мисля че планът на аквариума не е задължителен а описанието е доста по стоиностно от него ,защото то обяснява как автора е разработил и доколко е успял да реализира идеята си ,причинно следствената връзка между намерение е и краен резултат.
примерно всеки творец има положителното намерение да нарисува Мона Лиза но само един е успял.
не случайно Амано и другите големи майстори държът представените им работи да имат имена и описание на композицията и името да е адекватно и да отговаря на общата идея - това именно показва майсторството  и усетът при създаването и.

планът е просто десет минути работа с чертожна програма ,а реденето без идея и план е просто боцкане на растения.

смисълът на "зелката " е именно да опонира на лявата част,опитал съм се да работя по японските правила ,а там твърде пищните и наситени модели не се исползват.
първоначално раздвижих масива от микрозориум наляво но целият среден план се разводни и се получи двоина симетрия,затова го оставих в този си вариант.
по въпроса за съчките - именно тези тънки съчки мисля че придават лекота и естественост - един по тежък корен би пренатегнал и без това тежката и наситена с растения композиция.
освен това оголената от мъх част от съчките е търсен от мен ефект- ако и те бяхя изцяло обрасли със мъх то какъв би бил смисълът от"невидими" корени изобщо?общата ми идея в този случаи беше че това е каменист сипеи по които отминал прилив на река е влачил съчки и други материали,които след отдръпване на водата са обрасли с мъх и пълзящи растения.
но както казах вече това е идеята - друг е въпроса дали съм успял да я пресъздам.

по третата забележка нямам коментар приемам я напълно с пояснение че стъклата не са мръсни а са замазани от голямото количество мехурчета кислород от растенията,но има начин това да се избегне разбира се със избор на по подходящо време от денонощието за снимики/примерно сутрин/.

четвърто-десният ъгъл не е сполучлив - това е една от сслабостите на композицията.
лизимахията в левият ъгъл е и акцент и завършващ елемет - които едновременно с това поставя начало на цялата изтеглена на ляво част - ако мислиш че е излишна - махни я мислено или чрез компютърна симулация и ще видиш дали е нужна.
ако левият език анубиас започва оттам и се събира в обща точка с десният език ,каквато е твоята идея - ще се получи грозен и съвсем безсмислен триъгълник ,дразнещо вадещ очите с неестественото си положение.

пето - по отношение броя на рибите - имам 20  риби със средна дължина 5 см. на 200 л.
това според някои изчисления е достатъчно ,но не се наемам да оспорвам тази точка тъй като и на мен самия правилата за подбор на риби в японски аквариум са ми доста неясни- така че тази забележка я приемам.
ще се опитам да пусна някое макро на скаридките / те са доста повече от 30 - около стотина са/ но отсега да предупредя че много рядко добиват този наситен червен цвят- по скоро са дребни и безцветни.

спирам и аз дотук за да не си помислиш че си мисля че се заяждаш.

в заключение бих казал че от твоите критики /които не получи  никои друг ,поне не и в такава степен/някак си добивам чуството че съм направил наи слабият аквариум в конкурса,но това не е вярно разбира се - ти си ме поставил на четвърто място в категорията ми след явните ти фаворити.
голяма част от критиките ти някакси ми се струват изсмукани от пръстите и преекспонирани.
на фона на поголовните шестици и безпаметни суперлативи които пишеш на останалите участници ,и начинат по които реагираш и на най малките критики спрямо твоите фаворити - замислям се за безпристрастноста на мнението ти и и реализма на оценките  които поставяш.

във всеки случаи хубавото на твоите забележки  е че си започнал да разглеждаш аквариума ми в контекста на състезание именно по акваскейпинг ,със съответните опити за коментар според правилата и смисълът на едно такова състезание- защото някои твои предишни коментари  бяха започнали да ме отчайват.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

Цитат на: "AQUASAUR"...Сега ще трябва да аргументирам 5-тицата,с която те оценям и затова някои неща ще ги чуеш пак...

...Аквариума ти(с "леки" корекции) заслужава призово място в който и да е международен конкурс... :!:

Аквариума на Мариан наистина е на световно ниво и заслужава призово място на международен конкурс - както си написал. Но нещо не ми се връзва твоята 5-ца с това ти мнение. Т.е. според теб аквариума му не заслужава призово място в нашия конкурс, но иначе като за международен е за 6-ца. Е ако това не е заяждане здраве му кажи.

AQUASAUR

raven, защо се впрягаш толкова,бе човек... :wink:
В края на краищата това е един аматьорски конкурс...,
в който целта е да се поощрят масовите участници...,
да им се повдигне самочувствието и амбициите...
а не само извличане на поуки от унищожителна "градивна критика" в стил Longanlon
и комплексирането пред аквариуми като твоя... :oops:
В този контекст, не твърдя ни най-малко че съм "безпристрастен"...,
че оценките ми са абсолютно "обективни"...,
и че съветвам останалите да ми подражават в аргументираността на оценяване...
Всеки си има мотивацията, пристрастието и "частния" поглед при оценяване...,
аз просто се опитах да споделя моя... :roll:
И не си прав,че с теб единствено съм се "заял"... :evil:
dido май има повече основания да ми се сърди... :wink:
Бих "похвалил" и Longi ако беше участвал...,но нищо-другия път...
Та да оставим спора настрана коя критика е "градивна" и коя "пристрастна"... :wink:
Мисля че е добре да има все пак такава и по модераторски адрес...  :idea:
ама нещо не виждам мераклии да я правят... :oops:
чудно, защо ли?  :roll: ....сигурно понеже сте перфектни и няма за какво да Ви се намерят кусури... :?:

Р.С. dido, все пак казах: с "леки" корекции  :!:
Но какво да се прави..."пристрастен съм" към своите фаворити... :oops:
А и не вярвам да ви бе станало по-гот с raven,ако и аз заприветствах в общ глас:
БРАВО! ВИЕ сте върхът ! Всяка стимулация за другите е нереална...!!!

Но хайде, да не се вманиячаваме повече за глупости...
Кокто каза Bobi_, да слагаме шампанското в хладилника...
и се готвим за финалната веселба....
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphoto-forum.net%2Fjoro%2Femoticons%2FEmoticonTheWave.gif&hash=7509a99701cdb9f356026130168387ce84182e5f

cihlidi_fan

Ехаааа,страшен аквариум 6-цата му е майката хихи :bravo  ppp
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

Raven

е,новата двойка която получих току що е убедително доказателство за обективноста и адекватноста на оценяването .
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

cihlidi_fan

220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

dido

Цитат на: "AQUASAUR"raven, защо се впрягаш толкова,бе човек... :wink:
В края на краищата това е един аматьорски конкурс...,
в който целта е да се поощрят масовите участници...,
да им се повдигне самочувствието и амбициите...
а не само извличане на поуки от унищожителна "градивна критика" в стил Longanlon
и комплексирането пред аквариуми като твоя... :oops:
В този контекст, не твърдя ни най-малко че съм "безпристрастен"...,
че оценките ми са абсолютно "обективни"...,
и че съветвам останалите да ми подражават в аргументираността на оценяване...
Всеки си има мотивацията, пристрастието и "частния" поглед при оценяване...,
аз просто се опитах да споделя моя... :roll:
И не си прав,че с теб единствено съм се "заял"... :evil:
dido май има повече основания да ми се сърди... :wink:
Бих "похвалил" и Longi ако беше участвал...,но нищо-другия път...
Та да оставим спора настрана коя критика е "градивна" и коя "пристрастна"... :wink:
Мисля че е добре да има все пак такава и по модераторски адрес...  :idea:
ама нещо не виждам мераклии да я правят... :oops:
чудно, защо ли?  :roll: ....сигурно понеже сте перфектни и няма за какво да Ви се намерят кусури... :?:

Р.С. dido, все пак казах: с "леки" корекции  :!:
Но какво да се прави..."пристрастен съм" към своите фаворити... :oops:
А и не вярвам да ви бе станало по-гот с raven,ако и аз заприветствах в общ глас:
БРАВО! ВИЕ сте върхът ! Всяка стимулация за другите е нереална...!!!

Но хайде, да не се вманиячаваме повече за глупости...
Кокто каза Bobi_, да слагаме шампанското в хладилника...
и се готвим за финалната веселба....
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphoto-forum.net%2Fjoro%2Femoticons%2FEmoticonTheWave.gif&hash=7509a99701cdb9f356026130168387ce84182e5f

Какво да ти кажа. Ако оценката ти е на базата фаворити а не безпристрастна оценка на видяното, тогава ти разбирам донякъде писанията. Но можеше да напишеш, че тази 5-ца я даваш, щото участник Х е твоят пич и колкото и да ти харесва аквариума на Мариан, повече от 5 няма да получи, а не да вадиш странни доводи и да му намираш несъществуващи кусури. Оценката ти, поднесена по този начин определено оставя впечатление за лично негативно отношение към raven, за което предполагам той не ти е дал повод.

Що се отнася до твоите коментари относно моя аквариум. Не се обиждам по никакъв начин на каквито и да е коментари и оценки за него. Наградите и стимулите от конкурса за мен са без значение. Имам всичко, което ми е необходимо и нямам нужда от подаръци. Знам много добре къде са му кусурите и ако имах време щях да го приведа в желания от мене вид. Все пак прецених, че логиката "не ми харесва моя аквариума и няма да го пусна на конкурса" не е добра, скапва идеята. Затова го пуснах в тоя му вид.

И последно. Постоянно в твоите коментари чета някакви странни подмятания към модераторите в тоя форум. Модераторите тук са хора, които са достатъчно компетентни в дадена област и затова са назначени да наглеждат съответната секция. Ако си забелязал тяхната роля най-често се изчерпва до даване на що-годе адекватни съвети. Другите им задължения са поддържането на секциите в подреден вид, както и редките корекции на ''отклоненията" от темите.

За разлика от повечето останали форуми в българското интернет пространство нашия форум се посещава от много начетени хора и спазването на добрия тон и обноски става от самосебе си. Поради тази причина ролята на модератора като "злото куче" на форума тук не важи. Затова твоите негативни коментари относно модераторите са просто неадекватни на ситуацията. Всъщност като се замисля ти си единствения, който прави забежки в тази посока. Последното ме навежда на мисълта, че модераторите ти пречат за нещо или по някакъв начин са накърнили твоите интереси или достойнство. Ако е така моля те изясни на нас търпеливите защо се получава така.

Boby_

Цитат на: "raven"е,новата двойка която получих току що е убедително доказателство за обективноста и адекватноста на оценяването .

Свиркай си - и на мен ми сложиха трета двойка преди малко. Не се нерви, ние си знаем кой е най-добър.  :lol:  :wink:
Това в рамките на майтапа, разбира се.
Но наистина не се връзвай толкова и не си вгорчавай живота заради такива нещица. Колкото и да се ядосваш, няма да промениш човешката природа, а ще похабиш доста нервни клетки.
"Да се ядосваш значи да наказваш себе си за грешките на другите"   :wink:

Raven

е на тебе пък защо,ти поне си траеш. :lol:

виж на мене дето не се сещам да млъкна- нормално е,все пак отдавна стана ясно че в този конкурс оценяваме всичко друго освен това което наистина трябва да се оценява.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

cihlidi_fan

220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

AQUASAUR

Цитат на: "Boby_"

Свиркай си - и на мен ми сложиха трета двойка преди малко. Не се нерви, ние си знаем кой е най-добър.  :lol:  :wink:
Това в рамките на майтапа, разбира се.
Но наистина не се връзвай толкова и не си вгорчавай живота заради такива нещица. Колкото и да се ядосваш, няма да промениш човешката природа, а ще похабиш доста нервни клетки.
"Да се ядосваш значи да наказваш себе си за грешките на другите"   :wink:


Ето, една такава философска гледна точка...бих посочил за пример :!:

А този път май някой е позакъсал с "калкулацията"...
и бърза да навакса с "резачката"... :twisted:
Надявам се Niki да даде накрая неговото "виждане" по въпроса...:!:  :?:  :idea:

И dido,raven и Longi - абе никой не Ви оспорва заслугите и Професионалните качества...
защо все на накърнена "чест" го избивате... :evil:
не знам коя е според Вас "обоснованата критика", която някой може да се осмели да Ви прави...,
но май наистина е по-добре човек да си мълчи... :oops:
иначе веднага му се приписва "злонамерен" замисъл... :evil:

Хайде да спрем до тук и като се видим на пазара да се дообясняваме... :idea:

NO CARRIER

Аз пък съм горд с третата си двойка! Значи все пак някое аграрно чедо си е направило труда да ми види снимките, завидяло ми е и ми е писало две от яд. :gi  :bud  rofl
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.