• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 12:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Тубифекс в Марица

Започната от fobos, 01.02.2009 00:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

fobos

Знам, че има хора които вадят тубифекс от р.Марица - близо до "Топлата вода" - Знаете ли нещо по въпроса?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww6.imperiaonline.org%2Fstatic%2Fbanners%2Fbg%2F728_90_1.jpg&hash=f598e20c03135a8b0f1ed8b776dbeab13dc39d07

morriddin

Моите наблюдения са от р.Тунджа, но предполагам, че положението ще е същото и за Марица.
Колониите от тубифекс в реката са малки поради малката концентрация на хранителни вещества служещи за храна на червейчето. Аз от години се снабдявам с тубифекси от каналите с отпадни води вливащи се в реката от нашето малко градче. Събирам червеите заедно с тинята,(когато колонията е добра тинята е около 20 - 30%). Слагам всичко в кофа и ги засипвам с добре измит пясък - минимум 5 - 6 см., и вода - 10см. След ден - два червеите минават през пясъка и излизат отгоре. Изчаквам още малко да се съберат на топка и ги слагам в подходящ съд, като капвам 1 -2 капки трипафлавин. След това заминават на чешмата - водата трябва да капе в съда за да не умрат от липса на кислород, и така още 1 ден.
Едва тогава давам на рибите да ядат, но ги държа винаги под капещата вода - без проблем издържат 15 дни без храна,  (ако са много, след това ги подхранвам с тънко отрязани парченца картоф). Много са хранителни и подходящи за риби, които ще хвърлят хайвер. Добре е веднъж на ден кълбото да се изплаква под по-силна струя вода, за да се отмият умрелите (побелели) тубифекси.
Откакто имам рибки все така ги ловя и досега проблеми не съм имал - всяка гад, която може да се намира в червеите се отмива от водата, или мре от трипафлавина!
Поздрави!

Similar topics (5)

44946

Започната от emko56


Публикации: 13
Прегледи: 6810

35742

Започната от sakffo


Публикации: 5
Прегледи: 3930

45437

Започната от spetsa


Публикации: 33
Прегледи: 16504

59885

Започната от niky


Публикации: 0
Прегледи: 6065

39916

Публикации: 4
Прегледи: 3884