• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 04:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Охлювите паразити ли са?

Започната от imperia, 30.01.2008 20:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

imperia

30.01.2008 20:24 Last Edit: 30.01.2008 21:42 by imperia
Отначало се кефех че имам от някъде охлюви. Обаче почнаха да стават много и май от тях идват едни като яйца по стените на аквариума (приличат на плюнки). Охлювите са по 1 сантиметър големи и са кафяви.

Трябва ли да ги отстраняват и да махам яйцата? Преди си мислех че тези разбойници чистат аквариума.


Хелера-91

Те, че чистят, чистят но прекалено бързо се размножават!!! Аз не отстранявам яицата а правя следното оствям да се излюпят и като стана горе доло видими хващам няколко които са ми на удобно място и ги смачквам на рибките. А ако искаш да ги отстраниш без да се занимаваш много много може да си вземеш боция(терминатор на охлюви) *CRAZY*. Надявам се, че съм помогнал.
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

Lan

Заглавието на темата нали е:
Цитат
Охлювите паразите ли са?

Ако приемам, че под "паразите" трябва да се подеразбира "паразити", то в такъв случай отговорът е: Не, охлювите не са паразити. Може да са напаст, бедствие и каквото щете, но това не ги прави паразити.

Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

Stas

Прекомерното размножаване на планорбисите (твойте явно са такива), е вследствие на излишъци от храна. Храни си рибите през ден и охлювите няма да има какво да ядат - така популацията се саморегулира.

imperia

Благодаря за отговорите и поправките.

Значи да ги оставя да си чистят и от време на време да ги махам?

Имам остатъци от храна със сигурност. Иде ДИЕТА!

kamos

Абе диетата си е хубаво нещо, ама посочи кога за последно ти си бил на диета и как си се чуствал.
Слагаш варено листо от маруля или нещо подобно преди да загасиш лампите, сутринта охлювите са там , вземаш листото с охлювите , намачкваш ги и обратно в аквариума. Това е вариант номер едно.
Вариант номер две - вземаш си рибки, които ядат охлюви - боция, рамирези.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Stas

Замислям се, че това с намачкването на много охлюви ще доведе до излишна органика във водата. По-добре ги изхвърли, ако са ти много. При мен са малко и не се налага да ги пипам. А за полезни - да, наистина са полезни.

ico

Аз пък не мога да ги завъдя планорбисите  *dontknow* Няколко пъти нарочно пускам в аквариумчето, дори им взех родилка за жвородки и пак не става. Виждат се от време на време 2-3 охлювчета. Май са прекалено гладни, щото барбусите си изяждат дажбата за 5-10 секунди.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

миа

Ми аз за тая цел си направих развъдник за охлюви в един аквариум-чаша около 10 литра,с откъснати от растенията листенца с яйца.Веднъж седмично пускам много храна и след това ги забравям.

ribarq_555

да си купя ли охлюви в зоо магазина ги продават
Запазете българското пишете на кирилица!

Candinoo

Абе ти само стари теми ли ще намираш да си пишеш.Огледай се и задавай въпрси на някой с много постове (предполага се че знае отговора).Така ще те нахокат.

Similar topics (5)

3448

Започната от botzi


Публикации: 2
Прегледи: 3397

50857

Публикации: 22
Прегледи: 17747

23347

Публикации: 24
Прегледи: 14307

7582

Публикации: 1
Прегледи: 3342

38408

Публикации: 3
Прегледи: 2977