• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 12:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Отглеждане на неони с тернеции

Започната от rapptor, 01.09.2020 11:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rapptor

Привет, колеги! Не съм експерт - по-скоро ентусиаст и любител.

Ето и накетата:

Дата на стартиране на аквариума: някъде през май 2019
Обем на аквариума: 120 литра
Размери: Д85/Ш25/В60 см

Данни за водата:
pH, амоняк, нитрити, нитрати:
не съм мерил
Температура:25-26 градуса
Сменям по около 40 литра на всеки 10 дни (едновременно и сифонирам дъното, но не всеки път).
При смяната: Водата е от кладенец годна за пиене престояла около ден за темпериране. Водата е с температура 24-25 градуса.

Филтрация: отбележете кой от вариантите е и колко е дебита на филтъра
Аераторна помпа (без гъба):не
Аераторна помпа (с гъба):не
Вътрешен филтър л/ч: да - 500л/ч комбиниран с аератор
Външен филтър л/ч:не
Система за СО2:не
Филтрите работят непрекъснато.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: не
(напр. смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър, рестарт на аквариума)

Използвани препарати или лекарства (ако сте слагали) през последните 20 дни:  седмично слагам по малко алгицид (Easy Life ALGEXIT) и тор Easy Life ProFito спрямо означението на етикета.

Риби: 7 тернеции, 10 червени неона, 1 Анциструс, 1 Коридорас, 2 Скарида кардинал и 10-тина гупи остатък от предишния собственик (надявам да "изчезнат" постепенно)
Полово зрели (видове, брой): около 25
Млади риби (видове, брой): няма представа с тези гупи...
Нови риби през последните 20 дни (видове, брой):не

Храна: суха
Видове храна: на луспи
Колко често храните рибките си: веднж - сутрин
За колко време рибките изяждат порциите си: секунди :popcorn:

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: може би 15
Колко % са бързо растящи: 0
Колко са плуващи: имам малко мъх

Грунд: пясък покрит камъчета
Дебелина на дъното: 8-10 см
Размер на камъчетата: 4-15мм

Осветление: 2*18 вата Sylvania Aquastar с рефлектор и автоматичен таймер - режим 8/16 часа. Като от тези 16 пълен мрак са около 8-10 часа. И да млко е слабо и сега ще сменя едната с 36 ватова.

Та сега за проблема:
Въпросните обитатели съжителстват така от около година и нямаше никакви проблеми с изключение на няколко "изчезнали гупи", което не е проблем, защото поради факта че са само "роднини" са започнали да се деформират, но не искам просто да ги изхвърля...колкото искарат. От няколко дни обаче забелязвам 1-2 неона с опапани перки по корема и хлътнал корем. Тернециите да дърпат опашките на гупите, защото са воални да...но неоните не очаквах. Поне това предполагам, защото не съм виждал да го правят когато съм в къщи и осветлението работи. Явно се случва вечер.
Питането ми е, ако увелича броя на неоните на 20-30 дали ще спрат да нападат големия "пасаж"? Ако пък не, то с какви рибоци да ги комбинирам тези симпатяги тернециите.

Благодаря!

mushroom

Здравей,
то бая време е минало, но все пак ако прочетеш, пиши да знаем какъв е бил проблема. Лично на мен ми е интересно.
Та според мен не са тернециите, а някакъв нарушен баланс в аквариума.
Имаше подобен проблем в аквариума на една приятелка. Там набедихме една боция, че тормози гупичките, а то се оказа нарушен азотен цикъл.
Поздрави!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Similar topics (4)