• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

И в Ямбол се заформя морски 800+ л.

Започната от diabolique, 03.12.2012 22:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

M_I_T_A_K_A

Алгата е бриопсис и е доста упорита. Преди доста време в аквариума в къщи имах проблем с тази гад... какво ли не правих и не се получаваше. Зебразомите и танговете не я докосваха (то и в интернет си пишеше, че не я ядът). В крайна сметка стигнах до това да вадя камък по камък да търкам с груба четка до колкото може да се почисти, след това хубаво плакнене с аквариумна вода и обратно в аквариума (търкаш ли или чистиш в дисплея, наистина пуска спори и само и правиш услуга). Така като е почистена, танговете и рачетата не и позволиха повече да се появи, но потроших много нерви преди това.
Успех с борбата и дано се справиш преди да задуши хубавия риф.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

diabolique

След няколко часово ровене в нета снощи, установих че това е бриопсис да. Да вадя камък по камък на практика е невъзможно, това означава да разбия целия риф. Много успешен метод за борба с тази отврат е завишаването на магнезия до 1600-1800 за 2-3 месеца, това ще пробвам първо! Отговорих си и защо е избуял толкова бриопсиса, по времето когато започна да расте, добавих магнезиев субстрат в калк реактора, понеже не може да компенсира консумацията вече (ще мисля за по голям) и се започнаха едни колебания в ниски нива 1050-1200, сега е около 1100-1150, започвам повишането му с ръчно добавяне.

aonsu209

Тъкмо видях темата и аз го имах, отървах се от него точно със завишаване на магнезия. Но не завишавай само магнезиевия хлорид, а и магнезиевия сулфат. Според мен изчезна от магнезивия сулфат. Успех!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Стоян Михов

Дано имаш успех с магнезиевия хлорид/сулфат,много хора нямат. Спекулира се, че успеха при някои хора се дължи на други компоненти, които идват с магнезиевите добавки на определени марки (Kent). Литий и разни органики. Добавяш ли органичен въглерод под някаква форма?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 10.04.2016 09:52
Дано имаш успех с магнезиевия хлорид/сулфат,много хора нямат. Спекулира се, че успеха при някои хора се дължи на други компоненти, които идват с магнезиевите добавки на определени марки (Kent). Литий и разни органики. Добавяш ли органичен въглерод под някаква форма?
Магнезий ползвам на Ред Сии, нямям представа какво точно съдържа. Пелети на Тропик Марин в реактор, под други форми не. Какви други мерки би ме посъветвал да взема?

Стоян Михов

Магнезия на Ред сий е магнезиев хлорид, за да вдигнеш магнезия при теб до нормалните 1250 мг/л ще ти трябва почти килограм магнезиев хлорид, ако искаш да вдигнеш до 1800 трябва да добавиш над 5 кг. Възможно е да помогне срещу бриопсиса, ама такова количество така ще разбърка химията на водата, че с месеци нататък ще трябва да оправяш нещата, аз не бих го направил, може би като последен вариант.Според мен, вдигни магнезия до нормалните нива, смени медията на калциевия реактор (едно от нещата, което ме накараха да се откажа от калциевите реактори, освен трудната настройка и ниското рН са изключително некачествените, често изпускащи много фосфати медии). Регулирай количеството на биопелетите, предполагам фосфати и нитрати са нула? Имаш ли фосфат ремувър и с какъв тст мериш фосфати?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ZIRO

Здрасти Ники, аз със скромния си опит също съм се сблъсквал с тази гад, даже в момента пак изби на някой места.
На края на първия месец от цикленето на аквариума, се появиха доста бриопсиси. Впечатление прави, че се появиха там където течението и осветлението ми е най-силно.
При мен магнезия е доста висок още от старта, около 1500 та и малко отгоре, да ти кажа бриопсиса си расте без проблем и си се разпространява.
Аз го премахнах ръчно, отскубва се много лесно и пада на "туфки". После с четка за зъби почиствам камъка, това което остава след време само изчезва и така за два месеца, както казах забелязвам че отново се появяви тук-там на същите места.
В началото на този месец заредих нов фосфат ремулвър, надявам се да помогне.

Успех!
*DRINK*

камен чочев

Здрасти Ники,
преди години и при мен се появи и за съжаление бриопсиса вирее и се чувства много добре и в супер чиста вода, с нитрати и фосфати близки до 0. Според Mr. Julian Sprung има и разни работи дето я ядат.  Това са някои риби от семейството на Foxface/Rabbitfish, някои таралежи(тюкседо, диадема), раци (Mithraculus crab) и охлюви (Elysia sp.,Caliphylla mediterranea, Placida dendritica, Placida kingstoni, Placida viridis и Limapontia capitata. Ако скубането не помага може да опиташ с някои от изброените животинки :)
Това с Магнезия изобщо не е опция, да прецакаш всичко заради алга. Изчаквай ги да пораснат хубаво и със скубане до корен изчезват, аз се спасих по този начин.
Поздрави

Ilianidis

При мене изчезна като че ли от жълтата зебразома.Без много мерак все пак я чоплеше и накрая изчезна.Но и лечебен глад съм и прилагал.По онова време не съм имал висок магнезии,даже обратно беше нисък.

aonsu209

Забравих да спомена, че аз започнах плавно повишаване на магнезия и при 1400 изчезна. Извинявам се за недоуточнението.


Sent from my iPad using Tapatalk

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 11.04.2016 11:40
Магнезия на Ред сий е магнезиев хлорид, за да вдигнеш магнезия при теб до нормалните 1250 мг/л ще ти трябва почти килограм магнезиев хлорид, ако искаш да вдигнеш до 1800 трябва да добавиш над 5 кг. Възможно е да помогне срещу бриопсиса, ама такова количество така ще разбърка химията на водата, че с месеци нататък ще трябва да оправяш нещата, аз не бих го направил, може би като последен вариант.Според мен, вдигни магнезия до нормалните нива, смени медията на калциевия реактор (едно от нещата, което ме накараха да се откажа от калциевите реактори, освен трудната настройка и ниското рН са изключително некачествените, често изпускащи много фосфати медии). Регулирай количеството на биопелетите, предполагам фосфати и нитрати са нула? Имаш ли фосфат ремувър и с какъв тст мериш фосфати?
Фосфати никога не е показвал теста на Салиферт след изчезването им при старта, нитрати през повечето време 0, при по обилно и редовно хранене водата порозовявя леко на теста (Салиферт),
ще намаля малко биопелетите. Имам фосфат ремувър в реактор, не си спомням точно какъв беше, в Екзотикленд се използва същия в аквариумите (от там и е закупен) По препоръки на Камен си работи постоянно, въпреки че теста не показва наличието на фосфати. Медиятя на калциевия реактор я сменях преди 2-3 месеца с добавянето на магнезиевата медия на Корален Дзухт http://www.korallen-zucht.de/en/Salt-Water-Aquaristics/Calcium-Reactors/ZEOmag-Magnesium-Granulate.html винаги съм ползвал скелети на корали като медия. Защо магнезиевия хлорид и сулфат действат по различен начин и трябва ли да добавям и магнезиев сулфат?
Цитат на: камен чочев - 11.04.2016 15:28
Здрасти Ники,
преди години и при мен се появи и за съжаление бриопсиса вирее и се чувства много добре и в супер чиста вода, с нитрати и фосфати близки до 0. Според Mr. Julian Sprung има и разни работи дето я ядат.  Това са някои риби от семейството на Foxface/Rabbitfish, някои таралежи(тюкседо, диадема), раци (Mithraculus crab) и охлюви (Elysia sp.,Caliphylla mediterranea, Placida dendritica, Placida kingstoni, Placida viridis и Limapontia capitata. Ако скубането не помага може да опиташ с някои от изброените животинки :)
Това с Магнезия изобщо не е опция, да прецакаш всичко заради алга. Изчаквай ги да пораснат хубаво и със скубане до корен изчезват, аз се спасих по този начин.
Поздрави
Здравей Камене! Неоткриваем си вече в магазина  :-) Иска ми се да се боря с бриопсиса по биологичен начин, но да ти кажа въобще не ми се пускат таралежи и раци, много поразии правят. Виж за охлюви наистина ще взема, освен че може да помогнат са и доста атрактивни някой видове, жалко че не живеят дълго. При следващото ми идване до София ще ти звъня ако те няма в магазина за да се разберем кои да ми поръчаш ако нямаш налични разбира се.
Цитат на: Ilianidis - 11.04.2016 19:59
При мене изчезна като че ли от жълтата зебразома.Без много мерак все пак я чоплеше и накрая изчезна.Но и лечебен глад съм и прилагал.По онова време не съм имал висок магнезии,даже обратно беше нисък.
Илияне, не съм забелязал нито една риба да се заиграва с бриопсиса до сега  :-(
Цитат на: ZIRO - 11.04.2016 12:01
Здрасти Ники, аз със скромния си опит също съм се сблъсквал с тази гад, даже в момента пак изби на някой места.
На края на първия месец от цикленето на аквариума, се появиха доста бриопсиси. Впечатление прави, че се появиха там където течението и осветлението ми е най-силно.
При мен магнезия е доста висок още от старта, около 1500 та и малко отгоре, да ти кажа бриопсиса си расте без проблем и си се разпространява.
Аз го премахнах ръчно, отскубва се много лесно и пада на "туфки". После с четка за зъби почиствам камъка, това което остава след време само изчезва и така за два месеца, както казах забелязвам че отново се появяви тук-там на същите места.
В началото на този месец заредих нов фосфат ремулвър, надявам се да помогне.

Успех!
*DRINK*
Дано не те нападат отново  *MODERATOR* Когато започна да чистя, ръката ми става на гъбички, 1.5-2 часа съм си потопен. Няма как да чистя на повечето места с четка, доста трудоемко е да се бърка между коралите поради височината на аквариума, стойката за фрагове се пълни от 1-2 почиствания на бриопсиса  :-)

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 11.04.2016 23:44
Фосфати никога не е показвал теста на Салиферт след изчезването им при старта, нитрати през повечето време 0, при по обилно и редовно хранене водата порозовявя леко на теста (Салиферт),
ще намаля малко биопелетите. Имам фосфат ремувър в реактор, не си спомням точно какъв беше, в Екзотикленд се използва същия в аквариумите (от там и е закупен) По препоръки на Камен си работи постоянно, въпреки че теста не показва наличието на фосфати. Медиятя на калциевия реактор я сменях преди 2-3 месеца с добавянето на магнезиевата медия на Корален Дзухт http://www.korallen-zucht.de/en/Salt-Water-Aquaristics/Calcium-Reactors/ZEOmag-Magnesium-Granulate.html винаги съм ползвал скелети на корали като медия. Защо магнезиевия хлорид и сулфат действат по различен начин и трябва ли да добавям и магнезиев сулфат?
И добре че не е показвал фосфати теста на салиферт :), защото той ако покаже фосфати значи положението е трагично. За съжаление теста на салиферт за фосфати е  най- неточния в ниският обхват от всички тестове. Но щом имаш фосфат ремувър вероятно нямаш фосфати. От кои скелети на корали ползваш в калциевия реактор, на корален зухт или някакви насипни?
Никой не може да ти каже защо магнезиевия хлорид и магнезиевия сулфат действат по различен начин и дали действат изобщо. Аз бих сложил сулфат единствено, за да не побъркам баланса на йоните, но ако не си много навътре в химията не бих те посъветвал да си правиш сам смески и да ги слагаш в аквариума, особено от непроверени доставчици на химикали.
Моята риба заек яде бриопсис, особено като огладнее малко.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 12.04.2016 10:21
И добре че не е показвал фосфати теста на салиферт :), защото той ако покаже фосфати значи положението е трагично. За съжаление теста на салиферт за фосфати е  най- неточния в ниският обхват от всички тестове. Но щом имаш фосфат ремувър вероятно нямаш фосфати. От кои скелети на корали ползваш в калциевия реактор, на корален зухт или някакви насипни?
Никой не може да ти каже защо магнезиевия хлорид и магнезиевия сулфат действат по различен начин и дали действат изобщо. Аз бих сложил сулфат единствено, за да не побъркам баланса на йоните, но ако не си много навътре в химията не бих те посъветвал да си правиш сам смески и да ги слагаш в аквариума, особено от непроверени доставчици на химикали.
Моята риба заек яде бриопсис, особено като огладнее малко.
Стояне, вероятно си пробвал всички тестове предлагани на нашия пазар, кой е най точния за фосфати според теб? Да ти кажа, меря фосфати само когато забележа нещо нередно да се случва в аквариума. Относно скелетите мисля че са насипни, ще попитам утре и ще кажа, 2-3 сантиметра, шлифовани парченца са. Риба заек имах още в началото, но на 3-4 месец "пусна котва" без никакви признаци на някакво заболяване, май ще си взимам отново и дано помага в борбата с бриопсиса.
Познанията ми по химия са може би на най ниско ниво (направо се чудя как съм изкарвал 4 и 5 по химия), много голям минус за хобито за съжаление!

Стоян Михов

На нашия пазар май има само Салиферт и Red Sea, от двата на Ред сий е по-добър (но е скъп), иначе най-доброто в хобито e спектрофотометърчето на Hanna за фосфор (не за фосфати), макар и то да дава някои отклонения и много зависи от качеството на "пакетчетата" все пак е по-добро от всичко друго. Иначе професионалните спектрофотометри са най-доброто. За съжаление обаче фосфатите трябва да се мерят максимум до 2 часа след пробовземането, иначе се измерват много ниски нива (защото животинките в пробата ги изконсумират), за да се избегне това пробата трябва да се фиксира, което усложнявамного нещата.
Затова аз малко се съмнявам в точността на Тритон лабораториите специално по отношение на фосфатите, защото често пробата пътува нефиксирана с дни нататък.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Кофти работа е само търпение пожелавам с алгата и ще се справиш . Стояне исках да те питам чета в доста форуми да мешат NaHCO3 съотношение с Na2HCO3 поради каква причина добавят Na2HCO3 .

Similar topics (5)

53938

Публикации: 23
Прегледи: 17744

46189

Публикации: 142
Прегледи: 55180

25843

Публикации: 171
Прегледи: 121589

50279

Публикации: 7
Прегледи: 4459

58460

Публикации: 26
Прегледи: 26248