• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 08:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

И в Ямбол се заформя морски 800+ л.

Започната от diabolique, 03.12.2012 22:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

diabolique

Здравейте колеги!
От известно време PH- то ми пада по малко и вече достига до 7.8 сутрин. През деня едва достига 8. Алкалност не съм мерил! Предполагам че една от причините е намалената концентрация на кислород в помещението поради това че е затворено през целия ден заради климатика. Аквариума също е с климатик и температурата варира между 26.0'-26.3', не съм забелязал да излиза от тези стойности. Днес ще направя дупка в дограмата на прозореца и ще изкарам маркучето на скимера да е постоянно навън, но не мисля че ще е достатъчно. Какво още да направя? Варна вода може би?

Стоян Михов

Често срещан проблем, проветрявай по-често, примерно през нощта оставяй прозореца отворен. Внимавай с удължаването на шлауха на скимера, ако изобщо ще го удължаваш, трябва да е с тръба поне 2-3 см диаметър, ако просто удължиш шлауха скимера ти ще престане да засмуква въздух или поне много ще го редуцира. Тези аквариумни климатици колкото са полезни толкова са и вредни  :-) (още повече че имаш климатик в стаята), ако ги замениш със вентилаторчета на повърхността, ще увеличиш драстично обмена на газове от повърхността на водата (е, и изпарението също). Варната  вода само леко ще промени положението, но има опасност много да качиш алкалността.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Алкалността влияе на пх и явно ти е ниско Кн-то близо до 6,5-7. Също проветрението както каза Стоян.Лятото при мен не пада под 8,3 даже ми се вдига до 8,6 ако е верен пхметъра.

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 22.06.2013 14:52
Внимавай с удължаването на шлауха на скимера, ако изобщо ще го удължаваш
Шлауха го  удължих още преди месец с около метър, така намалих дразнещия силен шум от засмукването на въздуха. Видимо няма  никаква разлика в работата му, също и в отделянето на скимата. Има ли вероятност това да е повлияло по някакъв начин?  :-( (нищо не може да ме учуди в това хоби вече). Днес цял ден бяха отворени вратата и прозореца в стаята и PH е 8.04 КН- 7.0-7.3 dKH (salifert). Сутринта ще меря пак за да видя разликата. Горния край на аквариума съм го обиколил със 30 см ПДЧ за по добра визия и предотвратяването на чурусите по пода  :-D което прави обмена на газовете още по труден, затова мисля да монтирам вентилатор до водата за по добра циркулация на въздуха по повърхността . Климатика няма да го махам, защото често ми се налага да отсъствам по 2-3 дни. Стаята е с южно изложение и вътре става парник през деня. Това би оказало големи температурни разлики, не вярвам само вентилатори да се справят с 800 литра вода.
Относно скимера смятате ли че ще има някакъв ефект ако изкарам шлауха навън?
Вечер задължително оставям прозореца и вратата на терасата отворени! 
: 22.06.2013г 23:11ч

: 23.06.2013г 00:12ч
Продължавам с опитите във фотографията. Догодина мисля че вече ще се справям  *JOKINGLY*

VeL

Свежият въздух оказва огромно влияние върху пх-то. При мен аквариумът е във всекидневната и тези дни съм принуден да се пека на жегите при изключен климатик, за да поддържам нормални стойности. При отворена врата на терасата цял ден пх е около 8.3 - 8.4. При затворено помещение и пуснат климатик, стойността за 3-4 часа пада до 7.9. Обмислям да пусна един 9мм маркуч от скимера до терасата, но не знам как ще работи при 3м дължина.
Относно охлаждането с вентилатори - аз съм с 5х 92мм на GHL, които се управляват от компютъра и през деня при 29-30 градуса в стаята, темературата на аквариума е около 26.4 - 27.2 градуса. Предполагам на твоя обем с 5-6 добри 120мм вентилатори ще можеш да поддържаш прилична температура.

diabolique

През вечерта ПХ-то не е паднало много 7.93 КХ е същото 7.0-7.3 Днес ще изкарам маркуч с по голям диаметър навън и ще пиша какъв е резултата. Ще го удължа с не повече от метър понеже аквариума е точно до прозореца. Ако няма подобрение ще монтирам вентилатор отгоре за по добра циркулация на въздуха. Дано не се стига до там да стоя на отворени врати в жегата (не че нямам нужда да сваля някой килограм  *JOKINGLY* ). Климатика не смятам да го махам, доволен съм от него, не се чува когато работи и температурните колебания са много малки. Как точно вреди на аквариума не знам, не съм толкова навътре в нещата още.
Цитат на: Стоян Михов - 22.06.2013 14:52
Тези аквариумни климатици колкото са полезни толкова са и вредни  :-)
Стояне, би ли споделил какви са минусите? Климатика е този: http://www.deaquatic.com/?page_id=1000

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 23.06.2013 12:55
Стояне, би ли споделил какви са минусите? Климатика е този: http://www.deaquatic.com/?page_id=1000
Не ме разбирай погрешно, разбира се че са хубаво нещо климатиците, "вредни" го казах по-скоро на шега. Единствените минуси са им цените и случаите като при теб, когато има нужда от по-добър газообмен над аквариума, а климатика много намалява изпарението, което понякога е много добре но друг път, като в твоя случай не. Иначе рН в аквариума може да пада поради преобладаване на редукционните процеси в аквариума - т.е. аквариумът е в някакъв вид цикъл. Тези декоративни прегради отгоре също оказват голямо влияние, според мен сложи едно вентилаторче което да бие водата на повърхността и с тази близост до прозореца би трябвало да се оправят нещата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Една от причините да взема чилър беше по малкото изпарение. Сега в жегите са много малки и  не се усеща влага в стаята, другата е поддържането на постоянна температура. Вентилатор още утре ще потърся. Чакам да се зареди батерията на отверката и се захващам да изкарам тръба на скимера  :-)

diabolique


abaro

Много красива звезда  *THUMBS UP*
Това на нощно осветление ли е?
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

diabolique

Цитат на: abaro - 25.06.2013 16:29
Много красива звезда  *THUMBS UP*
Това на нощно осветление ли е?
Да, красив вид  :-) Скоро я взех от Атина.
Осветлението ми е на 3 кръга, снимката е правена на първи кръг (сини + виолетови диоди)

M_I_T_A_K_A

Наистина много красива звезда. Цветовете са уникални 8-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

vankata_032_pld


diabolique

И така.....
това че изкарах тръба за скимера навън е отрицателен резултат. ПХ се повиши до 8.15 в следствие на това че няколко дни прозореца до аквариума е отворен. Затворя ли за 4-5 часа, веднага ПХ пада на 7.9....   
вентилатор отгоре все още не съм монтирал. Скоро ще го сложа и ще пиша отзиви

Ilianidis

Защо да е отрицателен,нормално пх трябва да е 8,1-8,3. Под 8,0 е малко проблематично.

Similar topics (5)

56512

Публикации: 30
Прегледи: 18036

54965

Публикации: 33
Прегледи: 12727

53136

Публикации: 79
Прегледи: 30419

36032

Публикации: 71
Прегледи: 36888

34005

Публикации: 269
Прегледи: 88727