• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

И в Ямбол се заформя морски 800+ л.

Започната от diabolique, 03.12.2012 22:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ангел Христов

Страхотна система си имаш! Дето се вика, добре дошъл в солената вода и от мен!  *THUMBS UP*
А на мен много ми харесаха и "специалните добавки", на най-високия ред, които вероятно на теб си доливаш  :-D
Успех и ни дръж в течение! :popcorn:
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 05.12.2012 00:33
Здравей Octopus! Преливника го направихме от дясната страна на дисплея поради разположението на аквариума с цел да не се вижда. Незнам дали се спазват някакви стандарти при преливниците. Прилагам 2-3 сминки който може би ще отговорят на въпроса ти.
Хубав преливник, от любимите ми външни. Да има стандарти при преливниците, но вероятно този който ти го е правил ги е спазил :). Аз имах предвид влизането на тръбите от преливника в съмпа - доста под нивото на водата, интересно хрумване не съм виждал такова - бързо ли се обезвъздушава основната тръба след спиране на циркулационната помпа? Не се ли създава въздушна възглавница, много ми е любопитно?


Цитат на: diabolique - 05.12.2012 00:33
За рефугиума мислиш ли че ще е голяма загуба ако не го направя? Много ми е ограничено мястото в бъдещият шкаф.

Трудно мога да ти отговоря на този въпрос - има много хубави аквариуми без рефугиум има и много хубави със такъв, доста колеги минаха от рефугиум към други схеми. Без да ставам поучителен, ти явно вече си ги разучил тези неща, но има няколко различни метода които правят едно и също - премахване на нитрати и фосфати от аквариума:

1. мнооого живи камъни и пясък
2. рефугиум с пясъчно дъно и макроводорасли
3. нитратредуктор реактор
4. керамика  с фосфатремувър
5. биопелети с фосфатремувър
6. сигурно има и други (скимера не го броя, той си е неотменна част от всички схеми)

7. Забравих дозирането с водка - може да се комбинира с точки 1, 2,  4 в някои случаи и с 3. ( ти си се подготвил за това дозиране като гледам рафта, който не убягна от тренирания поглед на Ангел  *JOKINGLY*
8. Ай стига забравих и Zeovit системата (как можах  :buff: :-D, хем вчера изхвърлих цяло кашонче със сини шишенца с изтекъл срок)
9. Явно наистина съм забравил да глътна Гинкото - щом забравих и водорасловия филтър - ужас

Всеки един от тези методи поотделно може да се справи сам с нитратите и фосфатите, няма смисъл от комбинирането им, освен ако нямаш много място и жажда за експериментиране :). За твоята система - ти си комбинирал много неща, което според мен не е нужно. Имаш доста живи камъни, според мен трябва да си избереш един от методите - например ако решиш да запазиш биопелетите и фосфат ремувъра, то керамиката и биотопчетата са ти излишни, няма да имаш нужда и от рефугиум. Но бих ти препоръчал да сложиш фосфатремувъра в реактор - като този на пелетите (това на JBL е фосфатремувър нали - в бялата торбичка с червеената в връзка?)

Цитат на: diabolique - 05.12.2012 00:33
Керамиката незнам как точно трябва да е разположена, би ли сподели как е най добре да се постави?!

Керамиката не е много широко използвана в морските аквариуми, при американските ни събратя абсолютно непозната, основната причина е че се задръства много в морския аквариум и става източник на нитрати. Разгледай темата ми, там съм описал експеримента, при който пръстенчетата са така наредени, че да не се задръстват много, но проблемът е че по-този начин са доста по-неефективни и се изисква много по-голямо количество.

А каква е тази черната гъба в отсека преди скимера - не се ли задръства често - така като я гледам обхваща плътно цялата камера, което ако е така е много опасно и при едно задръстване може опасно да качи водата в дисплея. Изобщо механичната филтрация в морския аквариум си е доста тегава тема, за разлика от сладководните. По-добро решение са филтърните чорапчета, ама в система като твоята не знам къде ще ги "обуеш".

За калциевия реактор - ммм добре, аз бих те поспрял, ако не е много късно, в смисъл ако още не си го поръчал, ако вече си го поръчал е ок. Просто му е малко рано, пък и при тази липса на място е по-добре да започнеш с други по-прости и по-малко рискови методи :)

При всички случаи - много добър старт, успех!
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

Цитат на: Octopus - 05.12.2012 11:067. Забравих дозирането с водка - може да се комбинира с точки 1, 2,  4 в някои случаи и с 3. ( ти си се подготвил за това дозиране като гледам рафта, който не убягна от тренирания поглед на Ангел  *JOKINGLY*
За него след бая четене останах само с едно впечатление - ползвайте оцет, поне не храни никакви други бактерии  :-D

diabolique

Цитат на: Octopus - 05.12.2012 11:06
Хубав преливник, от любимите ми външни. Да има стандарти при преливниците, но вероятно този който ти го е правил ги е спазил :). Аз имах предвид влизането на тръбите от преливника в съмпа - доста под нивото на водата, интересно хрумване не съм виждал такова - бързо ли се обезвъздушава основната тръба след спиране на циркулационната помпа? Не се ли създава въздушна възглавница, много ми е любопитно?


Трудно мога да ти отговоря на този въпрос - има много хубави аквариуми без рефугиум има и много хубави със такъв, доста колеги минаха от рефугиум към други схеми. Без да ставам поучителен, ти явно вече си ги разучил тези неща, но има няколко различни метода които правят едно и също - премахване на нитрати и фосфати от аквариума:

1. мнооого живи камъни и пясък
2. рефугиум с пясъчно дъно и макроводорасли
3. нитратредуктор реактор
4. керамика  с фосфатремувър
5. биопелети с фосфатремувър
6. сигурно има и други (скимера не го броя, той си е неотменна част от всички схеми)

7. Забравих дозирането с водка - може да се комбинира с точки 1, 2,  4 в някои случаи и с 3. ( ти си се подготвил за това дозиране като гледам рафта, който не убягна от тренирания поглед на Ангел  *JOKINGLY*
8. Ай стига забравих и Zeovit системата (как можах  :buff: :-D, хем вчера изхвърлих цяло кашонче със сини шишенца с изтекъл срок)

Всеки един от тези методи поотделно може да се справи сам с нитратите и фосфатите, няма смисъл от комбинирането им, освен ако нямаш много място и жажда за експериментиране :). За твоята система - ти си комбинирал много неща, което според мен не е нужно. Имаш доста живи камъни, според мен трябва да си избереш един от методите - например ако решиш да запазиш биопелетите и фосфат ремувъра, то керамиката и биотопчетата са ти излишни, няма да имаш нужда и от рефугиум. Но бих ти препоръчал да сложиш фосфатремувъра в реактор - като този на пелетите (това на JBL е фосфатремувър нали - в бялата торбичка с червеената в връзка?)

Керамиката не е много широко използвана в морските аквариуми, при американските ни събратя абсолютно непозната, основната причина е че се задръства много в морския аквариум и става източник на нитрати. Разгледай темата ми, там съм описал експеримента, при който пръстенчетата са така наредени, че да не се задръстват много, но проблемът е че по-този начин са доста по-неефективни и се изисква много по-голямо количество.

А каква е тази черната гъба в отсека преди скимера - не се ли задръства често - така като я гледам обхваща плътно цялата камера, което ако е така е много опасно и при едно задръстване може опасно да качи водата в дисплея. Изобщо механичната филтрация в морския аквариум си е доста тегава тема, за разлика от сладководните. По-добро решение са филтърните чорапчета, ама в система като твоята не знам къде ще ги "обуеш".

За калциевия реактор - ммм добре, аз бих те поспрял, ако не е много късно, в смисъл ако още не си го поръчал, ако вече си го поръчал е ок. Просто му е малко рано, пък и при тази липса на място е по-добре да започнеш с други по-прости и по-малко рискови методи :)

При всички случаи - много добър старт, успех!

Ще направя едно клипче какво се случва със съмпа при спиране на помпата. Ще придобиеш по добра представа от описанието.
Да това в бялата торбичка е фосфатремувъра, ще намеря реактор и ще го сложа там. Керамиката ще я оставя засега, така и така съм я купил.... Биотопчетата ги сложих просто защото ги имах, небяха планувани по принцип. Темата ти за керамиката я следя внимателно още от началото. От забележката ти в по горния пост помислих че просто не и е там мястото а не за самото нареждане на керамиката.
Искам да отбележа че това което виждате на снимките е точния подбор и подредба на момчетата от Пловдивската фирма която се погрижи за създаването на тази система!!!! (незнам дали е удобно да спомена коя е спрямо правилата на форума)
От нещата които си написал излиза че подбора на всичко това е някаква презастраховка от бъдещи проблеми.... или може би точно обратното?
Гъбата в първото оделение го обхваща плътно да. Аз също имам страхове дали няма да се задръсти ако я позабравя повечко време без да я почистя. Доста едро пореста е, веднъж само я чистих на третата седмица и нямаше почити никакви боклуци, водата минава много лесно през нея. Надявам се че няма да ми направи проблеми с времето. След като напраея клипчето ще видиш как въздуха минава през нея когато се обезвъздошава тръбата при спиране.
С калциевия реактор няма да бързам да го монтирам, ще чака заселването с СПС-си и консумацията на калций щом казваш че не е добре още. Поръчан е и доставен вече, чака ме в магазина да си го взема и монтирам.
Относно специалните добавки на горния рафт..... утре ще понамалеят, трите шарана които взех днес в комбинацията с никулден, никак няма да им повлиаят добре  *DRINK*
Благодаря на всички за отзивите!  *THUMBS UP*

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 05.12.2012 19:22
Искам да отбележа че това което виждате на снимките е точния подбор и подредба на момчетата от Пловдивската фирма която се погрижи за създаването на тази система!!!! (незнам дали е удобно да спомена коя е спрямо правилата на форума)
Това е вече друга работа, аз мислех че просто си събрал различни предложения и си ги натъпкал в аквариума. В случаите когато цялостната изработка е направена от една фирма е хубаво да се придържаш, поне в началото към философията на системата създадена от тях. Всеки има различнен подход и вложена някаква мисъл. В такива случаи аз избягвам да давам акъли, че все излизам аз виновния накрая  :-D.
За калциевия реактор имах предвид, че е малко по-сложен за използване, иначе можеш да си го стартираш и от началото, щом си го купил, така поне ще имаш време да се научиш да работиш с него, докато дойде време за спс-ите, но няма да е лошо да започнеш преди това да доливаш варна вода, защото е много вероятно да ти се наложи да я добавяш впоследствие заедно с калциевия реактор заради понижаването на рН което калциевия реактор ще предизвика.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Здравей колега и добре дошъл. Адмирации за хубавия аквариум и успешно развитие. 

tonik99

Страхотен аквариум направо нямам думи.имам въпрос жълтата зебразома на каква цена си я взел

geniusloci

Съжалявам, че спамим темата на колегата, но нали не планираш да пуснеш и нея в аквариумчето?  =-O

diabolique

Цитат на: Octopus - 05.12.2012 21:18
Това е вече друга работа, аз мислех че просто си събрал различни предложения и си ги натъпкал в аквариума. В случаите когато цялостната изработка е направена от една фирма е хубаво да се придържаш, поне в началото към философията на системата създадена от тях. Всеки има различнен подход и вложена някаква мисъл. В такива случаи аз избягвам да давам акъли, че все излизам аз виновния накрая  :-D.
За калциевия реактор имах предвид, че е малко по-сложен за използване, иначе можеш да си го стартираш и от началото, щом си го купил, така поне ще имаш време да се научиш да работиш с него, докато дойде време за спс-ите, но няма да е лошо да започнеш преди това да доливаш варна вода, защото е много вероятно да ти се наложи да я добавяш впоследствие заедно с калциевия реактор заради понижаването на рН което калциевия реактор ще предизвика.
Няма нищо лошо в това всеки да изкаже мнение, дори е хубаво! Ако някой вижда нещо нередно  да го каже, настоявам!!!  *THUMBS UP* Относно калциевия реактор ще поровя по чуждите форуми, имам време докато го монтирам  :-)
Цитат на: tonik99 - 05.12.2012 22:10
Страхотен аквариум направо нямам думи.имам въпрос жълтата зебразома на каква цена си я взел
Зебразомата е 100лв. но нали наистина немислиш да я слагаш в онова аквариумче? Дано размислиш и за ростратоса!!!  *STOP*
Цитат на: камен чочев - 05.12.2012 22:07
Здравей колега и добре дошъл. Адмирации за хубавия аквариум и успешно развитие. 
Здравей Камене! Със сигурност ще има какво да науча от теб  *DRINK*
: 06.12.2012г 18:06ч
Каточе ли за 2 дни кафявата фаза превзе аквата, от бяло всичко вече всичко е кафяво  8-)





Още несъм се научил как се снима в аквариум, но времето е пред мен
: 06.12.2012г 19:07ч
Ето как реших проблема с ватата



tonik99

Не не замислям просто питам аз ще правя голям
: 06.12.2012г 22:10ч
Е няма да е 800 лтра но пак ще е по добре от сегашния ми

камен чочев

С удоволствие ще помагам.  Нали знаеш, българите сме шампиони по даване на акъл  :-D .
Да те предупредя само - внимавай с анемонката, ако нещо не и харесва мястото не се мести, а директно се пуска и се сещаш къде отива-директно на помпите. От личен опит го казвам. Имах такава розова. Два пъти успявах да я хвана на време, но третия беше фатален за нея...
П.П. Честит имен ден жив и здрав.

Стоян Михов

Честит имен ден и на теб Ники, или както там предпочиташ да те наричат приятелите ти  :-). Жив здрав и много успехи в морската акваристика и всичко друго около нея. Дано всичките бутилки от горния рафт да послужат за доброто преминаване на днешния важен ден.  *DRINK*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Здравейте колеги! Благодаря ви за пожеланията! Да, Ники ме наричат приятелите. Горният рафт намаля с 2-3 бутилки, 3 шарана пренесени в жертва  *JOKINGLY*
Цитат на: камен чочев - 06.12.2012 22:55

Да те предупредя само - внимавай с анемонката, ако нещо не и харесва мястото не се мести, а директно се пуска и се сещаш къде отива-директно на помпите. От личен опит го казвам. Имах такава розова. Два пъти успявах да я хвана на време, но третия беше фатален за нея край
Камене анемонката е "anemone tube" и няма как да се пусне защото има около десетина сънтиметрово тяло във вид на тръба, което по принцип се заравя в пясъка. Аз съм го затиснал зад камъните за да не се вижда, доста е грозно на вид.
: 09.12.2012г 19:07ч
Всички обитатели се чувстват добре с изклучение на 2-та клоуна които стоят в единия ъгъл от 2-3 дена и отказват да ядат. Видимо нямат никакви следи от паразити, невиждам и да ги гони някоя  риба. Доста е странно при положение че имам доста по капризни обитатели. Ще направя малко тестове следмалко и ще пиша резултатите.

Междо другото в сряда ще съм в Атина и ще посетя един доста добре зареден магазин за акваристика. Ако на някой му трябва нещо което неможе да намери тук, да дава поръчка. Ще е удоволствие за мен ако мога да помогна!  :-)

камен чочев

Е точно това имах предвид. Всички останали анемони пълзят, а тая директно се изнизва от тръбата. И интересно за два-три дни успява да си направи нова тръбичка.

diabolique

Цитат на: камен чочев - 09.12.2012 21:58
Е точно това имах предвид. Всички останали анемони пълзят, а тая директно се изнизва от тръбата. И интересно за два-три дни успява да си направи нова тръбичка.
Незнаех че може да си изостави трабичката, никаде непишеше нещо подобно. Благодаря за инфото, ще внимавам! 

Измерих нитрати, фосфати, ПХ, калций и магнезий, всички са в нормите за периода (преди седмица нитрати и фосфати бяха малко по високи) Не разполагам с други тестове засега. Ще си взема на салиферт от Атина тази седмица.

Кафявата фаза е много силна, за ден стъклата покафеняват на места. Навсякъде по камъните, стъклата и пясъка се образуват малки балончета които се освобождават във водата. Това нормално ли е? Така ли протича фазата?

Similar topics (5)

44562

Публикации: 73
Прегледи: 25052

52830

Публикации: 67
Прегледи: 20161

49138

Публикации: 8
Прегледи: 4424

58405

Публикации: 1
Прегледи: 2113

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48474