• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Относно обявите в пазара

Започната от Caxapa, 06.03.2017 07:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Понеже  много се дискутира този раздел искам да запитам всички  как бихте искали да бъде с тези прословути продажби ..../минимална поръчка 10бр, лева  ..или там колкото е определил продавача./    Ще ви кажа защо. Съфорумец продава риПки  като е определил минимална бройка 10  и съответно цената е лев за бройка. На пръв поглед нищо работа едни 10 лева нали? Да но тези рибки  за един 60 литров аквариум  да речем са не повече от 4 и пак са много защото има и други видове вътре.  Рибката е много популярна и е Анциструс но 10 бройки да се обявяват   за минимална поръчка си е прекалено.  И Някое хлапе което иска да си купи "лепящо сомче" няма как да си поръча две риПки понеже  "баткото" е обявил в офертата си  МИНИМУМ 10 бройки.
Чакам всяко мнение от Вас пък ако ще и да са изпълнени с критики към мен или към цялото ръководство на БАЕ.  Но конкретно ме интересува мнението ви за тези обяви с условие за минимална поръчка с което "търговеца" е решил с няколко поръчки да  си рапродаде стоката а вие си му мислете имате ли условия за толкова риби   и какво ще ги правите другите.
Чакам мненията Ви и благодаря за вниманието.

Lightning_boy

Аз лично мисля, че всеки човек си прави сметката според неговите възможности. На един не му се занимава да се разкарва за 2 рибки до куриер, на друг не му се дават пари само за 2 рибки защото транспорта излиза колкото рибките и затова поръчват по повече.
Що се отнася до това, дали минималното количество (рибки да речем) за поръчка може да бъде гледано в оптимални условия, не мисля, че търговеца се интересува от това. В крайна сметка затова е форума, да се чете, да се пита кое как става.
Пък и една поръчка от минимално количество може да се изпълни за двама, трима мераклии, стига да са се разбрали могат да направят обща поръчка.
Другото нещо, което също е важно, е че не може условията да са само от купувача, несериозно е просто. Аз също редовно попадам на тези обяви във форума и като не ми изнася, просто търся друг търговец или по-удобни условия за мен.
Всеки си решава как да си харчи парите.  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

mitko8899

Въпроса уж е за благото на начинаещите и хората с малки аквариуми,ама нещо  много хапливо е поднесен.Набиват се на очи тези саркастични подмятания ''баткото'',''търговеца'', ''риПки'' и т.н.Предполагам човека е направил правописна грешка,и затова толкова пъти се репийтва думата,с отчетливо главно ''П''.

Конкретно по темата,и аз мисля като Lighting_boy.Щом човека е обгрижвал и отгледал поколение от рибките,единствено и само той той може да си определя правилата на обявата-минимален брой,цена и т.н.На който не му харесва,се преориентира към друг търговец.В днешно време поне избор има.

geshi

Е то, ако пишем и в какви аквариуми трябва да ни се гледат рибите ще е....

Специално този раздел е много стриктен спрямо купувачите според мен има си човек, който трие глупостите и препоръчвам на екипа да не го пипа.

kuvert

Условията за доставка на ЕКОНТ (същото и за другите куриерски фирми!):

Раздел VI : Условия за приемане и доставяне на пощенски пратки
  26.Пощенските пратки и колети се доставят на лицето, посочено като получател, на негов родител или законен настойник, ако е непълнолетно или малолетно, или изрично упълномощено от получателя или настойника му лице.

Така,че "хлапето" като си поръча 10 "летящи сомчета" няма да му ги дадат,а ще го накарат да дойде с майка си или баща си,които като видят какво ги е сътворило чедото им ще откажат пратката!

А ако "хлапето" е пълнолетно,да си му мисли,като е поръчвало!

Lightning_boy

Цитат на: kuvert - 07.03.2017 13:49
Условията за доставка на ЕКОНТ (същото и за другите куриерски фирми!):

Раздел VI : Условия за приемане и доставяне на пощенски пратки
  26.Пощенските пратки и колети се доставят на лицето, посочено като получател, на негов родител или законен настойник, ако е непълнолетно или малолетно, или изрично упълномощено от получателя или настойника му лице.

Така,че "хлапето" като си поръча 10 "летящи сомчета" няма да му ги дадат,а ще го накарат да дойде с майка си или баща си,които като видят какво ги е сътворило чедото им ще откажат пратката!

А ако "хлапето" е пълнолетно,да си му мисли,като е поръчвало!

Добре е, че се включва и търговец в тази тема. И ми се струва, че колегата Kuvert е патил от точно такива "клиенти". Но, и на мен ми се стори, че тази тема е предизвикана от точно определена обява, което за сериозен форум като този, не е редно да се дискутира ...
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Caxapa

До:Lightning_boy
Точно защото сме сериозен форум поставих  този въпрос макар да е е провокиран от определена обява. Та ако го погледнем  от друг ъгъл се получава един вид дискриминация  над тези  трезвомислещи акваристи с  малки аквариумикоито имат нужда да речем от 2 рибки а не от 10 и няма с кой да се комбинират за да си поръчат от  този предлагащ   с условие стоката си.  Ето защо бяхме допълнили условията в раздел Пазар но се прескачат, незачитат и пренебрегват. Та точно по този повод  отправяме запитване към  всички съфорумци за мнение и  становище по въпроса.
Акцента с "баткото" и "риПките" бе над малчугана който  с разрешението  на родителите си е поръчал рибки но е подзависим от условието на търговеца не визирам спонсорите които  имат  възможност да  да определят  начина на продажба. Акцентирах над обикновенните потребители които    продават свои развъдени рибки и растения но в стремежа си да  разпродадат  това което имат не е да намалят цена а определят минимална бройка при поръчка.  Я си представете един пример/ Влизате в  бакалията и искате един хляб но продавача ви казва любезно.....Ми то си пише на стелажа  мин. покупка от 10 бройки нагоре/Е, драги съфорумци?    Къде ще му излезе края ако всеки започне така да продава? А уж този раздел бе с цел всеки да си продаде излишното от което няма нужда и същевременно да предостави възможност на този който няма от къде да се сдобие да получи мечтаната рибка на достъпна цена.  За съжаление  комерсиализираме този раздел все повече и повече.

pl86

Преди година като развъдих мойте мултиспиноза цихлиди, от любопитство, ги продавах и меко казано нямаше много клиенти. Чудех се какво да ги правя.
Мисля че не е прблем да кажа продавам минимум 5 бройки за 5лв, ... все пак може да не ми се занимава с някакви хора да ми звънят да се разбираме къде да се срешнем, да отделям време ... за 1лв, защото ако имам право да продавам само по една ... просто ще ги продавам другаде.
Вече ако от това се прави бизнес и едва ли не се прогават на високи цени с цел да се изкарат пари за сметка на купувача ... това модераторите трябва да се намесят.

Цитат на: Caxapa - 09.03.2017 08:45
...  Я си представете един пример/ Влизате в  бакалията и искате един хляб но продавача ви казва любезно.....Ми то си пише на стелажа  мин. покупка от 10 бройки нагоре/Е, драги съфорумци? ...
Ми то си е така в магазин Метро, ако искаш на дребно отиваш при дгуг продавач

Цитат на: Caxapa - 09.03.2017 08:45
... А уж този раздел бе с цел всеки да си продаде излишното от което няма нужда и същевременно да предостави възможност на този който няма от къде да се сдобие да получи мечтаната рибка на достъпна цена.  За съжаление  комерсиализираме този раздел все повече и повече.
за съжаление наистина се комерсиализира малко раздела

Поздрави  *DRINK*
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Joro V

Ами разликата е, че тук все пак не е магазин, а форум. Смятам, че всеки има право да опише какво предлага - оттам нататък, винаги има възможност за контакт на лични и уточняване. И на която от двете страни някое от условията не й е изгодно/удобно, има възможност да се откаже.
Условията в раздел Пазар са достатъчно стриктни, според мен, за да ги усложняваме повече.

Lightning_boy

Цитат на: Joro V - 09.03.2017 11:17
Ами разликата е, че тук все пак не е магазин, а форум. Смятам, че всеки има право да опише какво предлага - оттам нататък, винаги има възможност за контакт на лични и уточняване. И на която от двете страни някое от условията не й е изгодно/удобно, има възможност да се откаже.
Условията в раздел Пазар са достатъчно стриктни, според мен, за да ги усложняваме повече.

Абсолютно съгласен съм, че това е може би един от най-стриктно следените и направени раздели.
До Сахара:
Относно въпроса за дискриминацията, не мога да се съглася по три причини:
1-во никой в този форум не задължава, който и да било да пазарува от който и да било;
2-ро решението на един търговец за продажба на нещо е изцяло негово и печалбата, съответно загубата си е изцяло негова;
3-то със същият успех, всеки търговец може да каже, че е дискриминиран да продава по точно определени условия, които задоволяват само купувача.
Да не споменавам, че всеки, който е решил да пазарува, трябва да може да сметне, 2+2 на колко е равно. Във форума има и теми за коректни и некоректни търговци, които допълнително спомагат за това, ако да речем аз реша да пазарувам от някой, да видя какви отзиви има за него от колегите.
Също мога да добавя, че като трезвомислещ акварист, ми е по-евтино и по-изгодно да отида до зоо магазина и да си купя точният брой рибки.
Съгласен съм, че повечето от търговците са тук с комерсиална цел, но това не трябва да се отразява и на останалите, точно както казваш, че имат нещо за продаване и са го пуснали тук.
Примерът с хляба и бакалията е добър. Точно това имах предвид в предният си пост. Просто ще отида в друга бакалия. Факт е, че вече и хобито е много развито, и доставките, и информацията... не мога да се съглася, че трябва да им подаваме всичко сдъвкано, нищо против младежа нямам, но е добре да се учи от грешки.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Caxapa

Прав си в начина на мислене но смесваме две понятия- търговец и обикновен потребител. Избяга човешкото тоест липса в някои обяви и това ме провокира да задам този въпрос на всеослушание.  Не ,че го има при квартални и други магазинни и магазинчета. Накрая новобранеца акварист излиза с един плик пълен с цилидни, шаранови и каквото се сетиш  от цялата гама на различните биотопи. това е за селища с що годе заредени магазини а там където няма са принудени да си купуват  примерно 10 бройки при все, че му трябват  само две. Доволен съм, че се получава дебат и призовавам останалите  които четат тук да се включат в него за да достигнем до консенсус.

mitko8899

А защо винаги тези дебати са провокирани срещу обикновените потребители?Това навява на съмнения за умишлено заяждане с обикновените потребители,с идея подпомагане на спонсорите.Преди няколко месеца ми беше направил забележка,и изтрил от обявата два запечатани оригинални тора JBL по 100ml,защото съм нарушил правилата.А според правилата:

2.6(а) Обикновените потребители нямат право да продават химикали/торове и препарати/ както храниза рибки и други консумативи за аквариуми закупени на ЕДРО и препродавани в по малки разфасовки. Това право имат търговците които рекламират в сайта.

*ЕДРО

Това как да го разбирам,освен като умишлено заяждане,след като забележката не отговаря точно конкретно на правилника?Или правилника може да се тълкува различно,за различни потребители?

За конкретния случай-В сайта имате спонсор,който предлага растения с минимална сума 15лв.По тази същата логика,когато един новобранец иска да си купи само един анубиас,или папрат да речем,може да си поръча и hemianthus cuba или Alternanthera reineckii,защото са му харесали на снимката и трябва да достигне сумата за минимална поръчка.След това се окава,че няма нужните условия за high tech-светлина,co2 и торене и растенията му погиват.Това означава ли,че търговеца  има вина,заради минималната поръчка, и  това че новобранеца не се е запознал предварително с нужните условия за отглеждане на тези растения?

И аз мисля като Lighting_boy ,че тази дискусия е меко казано несериозна.
П.П Точно ти да говориш,че е избягало човешкото,дето кастриш и режеш наред новаците за най-дребни неща.......
П.П2 Само да добавя че нямам абсолютно нищо против спонсорите в сайта,просто да не се тъпчат обикновените потребители/продавачи.

mitaka_22

Аз обяви   да се купуват 10 бройки минимум почти не виждам .Срещам само минимална поръчка 20-30 че даже и 50 лева .С този 120л аквариум мога да гледам десетина неона 1лв броя = 10лв  какво да си поръчам за другите 40 лв ?  :-| От малък град съм и риби не се продават  тук.Другият вариант е до голям град 10-20лв за билет или с моята кола около 20 лева за бензин .В магазина неоните ги продават по 2.50лв 
Например трябва ми женска Labidochromis caeruleus  кой ще се съгласи за една бройка да се занимава ?
Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.