• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Дафния?

Започната от cihlidi_fan, 10.02.2005 19:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivo

И аз давам телешко сърце на моите риби, но то е главно заради дискусите. Тук пък повечето развъдници за дискуси го препоръчват. Може би наистина е малко тежка и мазна храна.
А по въпроса за тубифекса и всякаква друга жива паплач съм абсолютно "за" - почти не ползвам сухи храни.
М/у другото дезинфекцирам хирономуса и тубифекса със слаб разтвор на калиеф перманганат и нямам никакви проблеми.

Boby_

Цитат на: "ivo"И аз давам телешко сърце на моите риби, но то е главно заради дискусите. Тук пък повечето развъдници за дискуси го препоръчват. Може би наистина е малко тежка и мазна храна.
А по въпроса за тубифекса и всякаква друга жива паплач съм абсолютно "за" - почти не ползвам сухи храни.
М/у другото дезинфекцирам хирономуса и тубифекса със слаб разтвор на калиеф перманганат и нямам никакви проблеми.

Проблемът с мазнините от топлокръвни животни е в това, че рибите не могат да ги разграждат, поради което ги натрупват в черния си дроб и други вътрешни органи и това в крайна сметка води до цироза и други сериозни увреждания. Трудно можеш да го видиш, защото процесът е бавен, но можеш да си почти сигурен, че съкращаваш живота на рибките си.
Колкото до тубифекса, ако ще и със солна киселина да го дезинфекцираш, няма да го направиш по-добър за ядене - начинът на живот и хранене, както и местообитанието на тубифекса, го правят особено опасен като храна. Дезинфекцията ще премахне част от бактериите (със сигурност ако тубифексът остане жив след дезинфекцията, няма начин да са мъртви и всички бактерии), но в никой случай няма да премахне токсичните вещества и тежките метали от тялото на червея. Промиването в продължение на няколко дни ще премахне съдържанието на храносмилателната му система, но нищо повече. Когато някое животно обитава среда като тубифексът, тези отрови (тежки метали и каквото друго се сетиш) се срещат не само в храносмилателната му система. Аз не бих си рискувал рибите, като им давам тубифекс.

ivo

Значи ако има избор на жива храна, то тубифекса минава на последно място (от всички живинки). Разбира се предпочитам различните ларви на насекоми като хирономус, коретра и т.н., както и ракообразни като артемията.
От опит знам, че рибите ми се чувстват най-добре, когато им осигурявам поне три различни вида жива храна.

P.S.: По въпроса за мазнините в храната сигурно е така, Boby. Опитвам се максимално добре да почиствам тел. сърце преди да го смеля и да го използвам, но за момента не мога да се откажа от него.

Boby_

Цитат на: "ivo"Значи ако има избор на жива храна, то тубифекса минава на последно място (от всички живинки). Разбира се предпочитам различните ларви на насекоми като хирономус, коретра и т.н., както и ракообразни като артемията.
От опит знам, че рибите ми се чувстват най-добре, когато им осигурявам поне три различни вида жива храна.

P.S.: По въпроса за мазнините в храната сигурно е така, Boby. Опитвам се максимално добре да почиствам тел. сърце преди да го смеля и да го използвам, но за момента не мога да се откажа от него.

Сърцето колкото и да го чистиш, няма как да е чист белтък. Вярно, че мускул е с минимално съдържание на мазнини, но все пак ги има.
Аз лично не давам на рибките си жива храна. Но ако ми се налагаше да го правя, щях да се спра на артемията - струва ми се най-безопасна от всички подобни. Иначе разнообразието е важно наистина. Но какви са толкова тия риби, които да имат нужда от три различни живи храни?

etg

Прав си за артемията , че е хубава храна, ама я храни 20 см. астронотуси или цитринелуми, въобще хищни американци с артемия, че дори и хирономус и тубифекс.

Boby_

Цитат на: "etg"Прав си за артемията , че е хубава храна, ама я храни 20 см. астронотуси или цитринелуми, въобще хищни американци с артемия, че дори и хирономус и тубифекс.

Не става, разбира се. Там основна храна е рибата - няма много алтернативи. Други варианти са по-едри ракообразни (крил например), готови храни (почти всички фирми произвеждат едри гранули специално за едри американски цихлиди) и т. н.

ivo

Точно рибно филе трябва да прибавя към сърцето за да е в по-малко % съдържание именно то. Досега не съм го смесвал с риба, но ще се наложи.
За 3те вида живи храни може би прекалявам (според някои), но е за предпочитане пред сухите заместители.

Живко

понеже темата е за дафния ще задам въпроса си тук.
някой знае ли дафнията която се продава на пазара в софия точно от кой вид е?
Никой не се е родил научен.

Kokala

Повечето са:http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D1%84%D0%BD%D0%B8%D0%B8

dok70

Цитат на: Kokala - 01.02.2011 18:31
Повечето са:http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D1%84%D0%BD%D0%B8%D0%B8
То хубу отговаряш, ама въпроса е отпреди 6 години. ;-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Kokala

Вярно бре?!

Similar topics (5)

10454

Публикации: 2
Прегледи: 3413

17380

Започната от morriddin


Публикации: 0
Прегледи: 2710

27992

Започната от DMitar


Публикации: 0
Прегледи: 2810

7220

Започната от iohko


Публикации: 13
Прегледи: 9686