• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 14:33

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тубифекс

Започната от миа, 15.11.2008 20:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

миа

Като си купите жив тубифекс какго обработвате,така че да се запази максимално вкусен за рибките?Аз все не го нацелвам.

Моята технология:
1.Слагам тубифекса в съд,който няма да се ползва(смърди после).
2.Слагам го за 1 час на капеща чешма и през това време давам на рибките колкото могат да изядат.
3.Изцеждам го и го разпределям го на малки плоски плочки в найлона с който е бил опакован(не го правете ако не сте супер сръчни-разтича се и става кърваво навсякъде).
3.Слагам го във фризера.

Кажете и своя начин,за да изберем кой е най ефективния.Първите две стъпки са ясни,ама после при опаковането той става безвкусен и рибките го лапат и плюят.

zoomaniak

Е защо във фризера.
Оставете го на капеща студена вода нон - стоп в ТЪНКА 2-3см тавичка. Да си капе водата - бавно ама да капе.

Взимайте си с пръсти колкото искате - промиите го под студена вода пак.

Нарежете го с ножичка и го промиите пак и тва е  :-)

Ама гледам напоследък тубифекса зачезва от пазара. Много малко го има.

Основното ядро - топка си стои жива под студената вода и си мръдка.

В самата основа на топката обаче има винаги боклуци...нея накрая я бракувам. То е топче с диаметър 3-4см.

Нарязването е с цел да се прочисти колкото се може повече тубифекса...слагате го на една чиста гъбка да се изцеди и готово.

Обаче храненето с тубифекс не е за всеки. Повечето го плюят - но си изисква подход.
Да продаваш е изкуство, отговорност - всичко останало е Хаос, който се опитвам да овладея... във всеки работен ден.

миа

Жив в хладилника-няма ли да се развали?Все пак аз храня шепа риби.Това с нарязването сериозно ли е?Най-много 3 дни съм го държала жив-страшно бързо се разваля.

zoomaniak

Където и да го сложите - ако няма студена капеща или течаща вода - той дава фира. Даже и рима сложих  :-)

Вие колко взимате - една супена лъжица - 2 или 3.

Топката трябва да е в тънък слой вода, в която да капе вода.

Според мен в днешни дни той не е нужно да е основна храна - а деликатес.

Наразяването може да стигне до степен, че с ножичка за нокти да го направите на каша и да захраните живородки примерно.

Може да бъде "стриван-смачкван" и в хаванче за чесън (чисто ново - пласмасово). За дребни рибки...за захранване.

Но си го режете на око 2-3мм парчета.

Имайте и в предвид възрастта на храната. Младия е розовичък и може и да не се реже. Дъртия си се реже...

Като го купувате питайте от колко дни е под капещата вода....тоест да си изкара колкото се може повече неща от вътрешностите. Иначе вътре в него има разни възможности за зарази...ако няма стремеж за дезинфекция - колкото са ви силите.
Да продаваш е изкуство, отговорност - всичко останало е Хаос, който се опитвам да овладея... във всеки работен ден.

FHM

Аз си го слагам в  2 кутийки с широко дъно и вода колкото да покрие леко гадинките и в хладилника като на ден по 2 пъти ги промивам на чешмата и така няма почти никаква фира. Тубифекса е свеж и рибите го изяждат доста бързо

barabata

Класиката в жанара е в буркан в тоалетното казанче. На всяко ползване се опреснява водата и при пускане тубифекса си остава в буркана с вода. Неприятното е на старите високи казанчета че постоянно се катериш да бъркаш там горе, но на новите не е никакъв проблем с пинсета да си вземеш малко без да вадиш буркана и най-много да пуснеш водата за да ти дойде на по-плитко буркана.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Boromir

Като го взема си правя първо едно разтворче с метиленово синьо и вода и салгам да стои там за не повече от 20мин.(така минава малка дезинфекция),след това го слагам в бурканче от бебешка храна и отива под мивкат за  час-два и от там в хладилника.Така си го запазвам жив и чистичак и всичко е ок :-D.
Shrimp Breeding Lover

oriono

Бараба ти си номер едно за мен. Никога не бих се сетил. Екстра това е нов номер *privet*. Не го бях чувал. До днес се мислех за умен. :duvar:

killiman

Цитат на: oriono - 15.11.2008 22:38
Екстра това е нов номер *privet*.

Напротив, номерът е стар, и то доста.  ;-) Още като дете слушах от възрастните акваристи за него.  *JOKINGLY*

barabata

И аз това написах - "класика в жанара". И аз като дете съм го чул от "чичковците акваристи" и съм го прилагал.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

миа

Цитат на: Boromir - 15.11.2008 22:20
Като го взема си правя първо едно разтворче с метиленово синьо и вода и салгам да стои там за не повече от 20мин.(така минава малка дезинфекция)
С малко кристалче калиев перманганат може би ще се дезинфекцира повече.

И аз си го ползвам за деликатес-да ги поглезя милите.

Мисля,че идеалният ред трябва да бъде такъв:
1.Разпечатване и 1 час под капеща чешма.Слагаме и мъъъъничко кристалче калиев перманганат.
2.Разкашкваме и промиваме пак или оставяме жив колкото може повече.
3.Ако храним малко риби го изцеждаме хубаво и го разпределяме на малки порции и във фризера.

Boromir

Цитат на: миа - 16.11.2008 09:28
3.Ако храним малко риби го изцеждаме хубаво и го разпределяме на малки порции и във фризера.
Да де,ама номера е да го държим жив.Няма смисал да се замразява,защото в зоо магазините продават замразен и се обезмисля малко!
Shrimp Breeding Lover

миа

Цитат на: Boromir - 16.11.2008 12:45
Да де,ама номера е да го държим жив.
Купувам си възможно най-малко тубифекс-кафена пластмасова чашка.За два дена и 1/10 не изяждат рибките.Както казах много бързо се разваля.Цялата чашка барабар с костенурката(тя е мъничка,затова) я ядат за 1 година!Не мога да оставя тубифекса отвън за 1 година,нали?Затова мисля,че е най-удачно да се замрази на малки порцийки.

Цитат на: Boromir - 16.11.2008 12:45
Няма смисал да се замразява,защото в зоо магазините продават замразен и се обезмисля малко!
Е,да ама аз не живея в центъра.Благодарна съм,че продават сера випан даже!Преди имаше едни червейчета кървавочервени,които бяха хигиенични и доста вкусни за рибките.Вече не се продават.Затова съм длъжна сама да си приготвя замразената храна.Така е малко гадно,ама няма друг избор  :-(.

ata_nas

Не си хранете рибите с тиня!

SkyNer

тиня ... това не е истина тубифекса не е тиня зависи как го измиеш  на времето като нямаше друга жива храна ...  :-D
Прохождащия

Similar topics (5)

52795

Започната от vasko_23


Публикации: 1
Прегледи: 2219

39469

Публикации: 15
Прегледи: 15290

15364

Започната от fobos


Публикации: 1
Прегледи: 5933

1031

Започната от koyota


Публикации: 11
Прегледи: 8956

40224

Публикации: 4
Прегледи: 4039