• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
08.05.2024 03:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

енхитреус

Започната от Живко, 07.03.2005 21:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Живко

енхитреуси-знае ли някой дали някъде се продават тези червеи?
Никой не се е родил научен.

Живко

енхитреуси намерих,но срам не срам ще питам-явно доста неща съм позабравил.та въпроса е:
 какви витамини е полезно е да се дават на рибите.

за тези които не знаят,ще кажа че в храната на енхитреусите може да са слагат различни добавки.витамини,оцветители лекарства особено за вътрешни паразити.така усвояването на всичко от рибите става много лесно и е сигурно че рибата е в лечение.стига разбира се да е яла от червеите.всъщност не лечение а по-скоро профилактика.
оцветяването на рибетата излиза доста по-евтино.
моля ако някой има списък на витамини или линк да го постне.
Никой не се е родил научен.

Живко

Следует также указать на то, что с кормами в организм рыбки поступают минеральные вещества и витамины. Кальций и фосфор адсорбируются кожей и жабрами прямо из воды. Витамины поступают преимущественно с кормом (наиболее витаминны ракообразные). Суточная потребность в витаминах выглядит примерно так (на1 кг веса рыб): ретинол (А) - 100 500 и. е., тиамин (В1) - 0, 15 мг, рибофлавин (В2) - 0,11-0,33 мг, пантотеновая кислота (В3) - 0,1-1,4 мг, никотинамид - 0,55 мг и т. д. Недостаток микроэлементов, в частности железа, ведет к малокровию, лордозу, сколиозу, уродствам черепа и конвульсиям.

Увеличению темпов роста и усилению иммунитета рыб способствует введение в корм или воду хлористого кобальта (0,02-0,09 мг/кг или 12 мг/л), сульфата цинка (0,05-0,5 мг/л), особенно в период развития эмбрионов и личинок, солей железа (0,1 мг/л), фосфора (5 мг/л), красного молотого перца (паприка) (15 мг/г), соевого или бобового масла (8 мг/г) и мицелия грибка - Cartinellus shiitake (8 мг/л), облученного ультрафиолетовой лампой. На 100 г питательной смеси может приходиться витаминов (мг): В1, С и К 0,5-1,5; В2, В6, В9 и Е 1-3; В3 5-15; В4 80-200; В5 4-5; В8 30-40; В12 0,002; Н 0,1-0,2.

Концентрат витамина А (рыбий жир) добавляют в комбикорм в количестве 2% от веса, гидролизных дрожжей 3%, озерного ила (белково-минеральной подкормки) до 15%, лецитин (осадок) подсолнечного масла 5-10%. Резко активизирует кишечную микрофлору очищенный биомицин - 50 мг на 1 кг корма. Для соблюдения кальциево-фосфорного отношения в приготовленную еду вносят пылеобразный глицерофосфат кальция (1 таблетку на 200 г) или костную муку. [/url]
Никой не се е родил научен.

Живко

Витамин B1 нужен для выработки энергии из углеводов и для снабжения мозга и нервов сахаром. Недостаток витамина В1 приводит от нарушения подвижности до появления судорог.

Витамин B2 необходим при использовании протеинов, для восстановления мышц и для защиты слизистой оболочки. Недостаток витамина B2 ведет к кровотечению под слизистой оболочкой и к нарушению работы нервной системы.

Витамин В5 (витамин РР) играет важную роль при синтезе различных энзимов. Типичное проявление недостатка этого витамина - это повреждение органов.

Витамин В6 очень важен для нервной системы. Недостаток этого витамина ведет к повреждению нервной системы, которая проявляется в нарушении подвижности.

Витамин B12 требуется для органов пищеварения, а также для восстановления гемоглобина, который необходим для транспорта кислорода. Недостаток витамина B12 ведет к недостатку красных кровяных шариков, и впоследствии, к апатии и нарушению роста.

Витамин А способствует развитию зрения и здоровому росту. Кроме того он очень важен для защиты слизистой оболочки и для плодовитости Недостаток витамина А ведет к повреждению глаз и к кровотечению под слизистой оболочкой .

Витамин С важен для строительства скелета. Кроме того, он играет важную роль для укрепления защитных сил организма. Недостаток витамина С ведет к деформированию чешуи и делает рыбок восприимчивым к болезням. Этот витамин очень чувствителен к воздуху, поэтому корм SERA содержит долгоустойчивый витамин С.

Витамин D3 регулирует усвояемость кальция и фосфора и следовательно очень важен для роста скелета. Недостаток витамина D3 ведет к деформированию костей (рахит).

Витамин Е возбуждает образование половых гормонов. Кроме того, он регулирует в корме другие витамины, такие как ценные жирные кислоты. Типичные последствия недостатка витамина Е - это бесплодность и ожирение печени.

Витамин Н (биотин) - это фактор, способствующий росту. Недостаток этого витамина ведет, следовательно, к нарушению роста , а также и к отсутствию аппетита и к судорогам.

Витамин К способствует восстановлению крови после повреждения. Недостаток этого витамина ведет к плохому затягиванию ран, а также к повреждению печени.

Холин (Choline ) нужен для переваривания жира.



почти не разбирам руски,иначе бих ги превел.
мисля че и така се разбира.
Никой не се е родил научен.

Anonymous

разбира се но все пак ето го и на БГ

Следва да кажем че с храната в организма на рибите постъпват минерални вещества и витамини, калция и фосфора се абсорбират директно от водата чрез кожата и хрилете, витамините се набавят преимуществено с храната ( най-витаминозни са ракообразните), Денонощната необходимост от витамини изглежда примерно така:
(за 1 кг риба): витамин А(ретинол)100-500 единици(!),Витамин В1 (тиамин) – 0.15 мг.,Витамин В2(рибофлавин)-0.11-0.33мг.,витамин В3(пантотенова киселина)-0.1-1.4мг., Никотинова киселина -0.5 мг.  И т.н. , недостатъка на микро елементи и в частност на желязо могат да доведат до анемия , лордоза* ,скулиоза, израждане на черепа и конвулсии.

Повишаване на темпа на растеж и подсилване на естествения имунитет на рибите може да се получи при добавяне към водата или храната на следните вещества: Кобалтов хлорид* (0,02-0,09 мг/кг или 12 мг/л), цинков сулфат(0,05-0,5 мг/л).,особено в периода на развитие на ембрионите и личинките – соли на желязото((0,1 мг/л) ,фосфора (5 мг/л),червен пипер млян (15 мг/г),соево или бобово масло (8 мг/г), мицел от гъбата Cartinellus shiitake (8 мг/л)(китайска дървесна гъба – института в Велико Търново предлагаше такъв а мисля че отскоро и този в Негован )-облъчен с ултравиолетова лампа. На 100 г хранителна смес може да се добавят следните витамини в мг. : В1, С и К 0,5-1,5; В2, В6, В9 и Е 1-3; В3 5-15; В4 80-200; В5 4-5; В8 30-40; В12 0,002; Н 0,1-0,2.

Концентриран витамин А(рибено масло)добавят в комбинираните храни в количество 2% от теглото, хидорлизни* дрожди 3%,езерна тиня(белтъко-минерална подхранка) до 15%, лецитин от слънчогледово масло(олио) 5-10%,силно активизира чревната микрофлора – пречистения биомицин 50мг на 1 кг храна . За съблюдаване на калциево – фосфорното съотношение в приготвената храна добавят глицерофосфат кальция (1 таблетку на 200 г)* или костно брашно.

Витамин В1 е необходим за извличане на енергия от въглеводородите  и снбдяването на мозъка с захари. Недостига на Витамин В1 предизвиква  от двигателни нарушения до поява на спазми

Витамин В2 е необходим за правилното усвояване на протеините , за възстановяване на мускулите и за защита на слузната обвивка . Недостига на Витамин В1 предизвиква  кръвотечение под слузната обвивка  и нарушена работа на нервната система .

Витамин В5 (витамин РР) играе важна роля при синтеза на различни ензими – типичен признак за липса на този витамин  е уреждане на органи.

Витамин В6 е много важен за нервната система – недостига на този витамин води до увреждане на нервната система което се проявява в нарушена подвижност .


Витамин B12 е необходим на органите от храносмилателния тракт а също така за възстановяване на хемоглобина който е необходим за транспортиране на кислорода.
Недостига на Витамин B12 води до намаляване на червените кръвни телца и в последствие към апатия и нарушение на растежа.

Витамин А способства за развитието на зрението и за правилен растеж освен това той е много важен за защита на слузната обвивка и плодовитостта , недостига на Витамин а води до увреждане на очите и кръвотечение под слузната обвивка  .

Витамин С е важен за строежа на скелета , освен това той играе важна роля в укрепване на защитните сили на организма . Недостига  на витамин С води до
Деформиране на люспите  и прави рибите по податливи на болести . Този витамин е много чувствителен към въздуха и за това в храните на SERA се съдържа дълго-устойчив витамин С

Витамин D3 регулира усвояемоста на калция и фосфора и следователно е много важен за растежа на скелета , недостига му води до деформация на костите(рахит).

Витамин Е предизвиква образуването на полови хормони. Освен това той регулира другите витамини в храната такива като ценните мастни киселини , типичните пооследствия от недостига му са безплодие и затлъстяване на черния дроб.

Витамин Н (биотин) е фактор определящ растежа , недостига му води до нарушения в растежа, безапетитие и спазми  .


Витамин К способства за възстановяване  на кръвта след нараняване , недостига му води до лошо зарастване на раните и до увреждане на черния дроб

Холин (Choline )* способства разграждането на мазнините

* - думи който не съм сигурен в превода им или не съм превел

Живко

sho.мерси :!:
друго си е майчиния език.
Никой не се е родил научен.

niky

Абе аз се имам за ентусиаст, ама вие изобщо не ми отстъпвате :lol:
Ще гледам тия неща да ги слагам и на сайта, да не се изгубят из форума.

Raven

това си е направо професионален превод - истински подвиг.
:D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

NO CARRIER

Само да добавя... Белите червейчета по стъклата повечето също са енхитреус.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Живко

От къде изплува тази тема!?
Като гледам какво съм писал май е нужно да добавя, че енхитреусите са много тежка храна. Доста по-мазни са от тубифекса и трябва да се ползват внимателно, при нужда. Предимството е, че се ползват червеи живеещи на сушата и внасянето на местни или пък тропически паразити и заболявания е изключено.
Могат да се дават в режим на хранене един, най-много два пъти седмично. Когато има нужда от внасянето на лекарства или витамини при лечение, може и ежедневно, но да не е повече от седмица. Това всичко при уговорката, че цялостната диета на рибите не е натоварена с други мазнотии.
Никой не се е родил научен.

NO CARRIER

Имайки предвид часа, в който съм писал, идея си нямам какво съм мислел.  :-[
Но ето, появи се нещо полезно.  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.