• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Перманентен тест за CO2 и pH

Започната от aileen_queen, 19.05.2015 14:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aileen_queen

Здравейте,
до скоро ползвах комбинирани лентички за измерване на pH, но тъй като им нямам много доверие, реших да взема перманентния тест на JBL.
В английските инструкции ясно пише, че в теста НЕ се слага аквариумна вода, слагат се само 35 капки от реагента. Четох по чужди форуми, че в стария вариант на теста се е слагала 1.5 мл. вода от аквариума + 2 капки реагент и е вървял в комплект със спринцовка, в последствие производителите са променили нещо във формулата на реагента и за това са променили упътването и спринцовка вече няма. (Българското упътване към теста е явно за стария вариант, защото и в него пише 1.5 мл. вода+ 2 к. реагент). След като преди време си бях купила тест с българско упътване, което изобщо не беше за този тест, вече винаги чета английското.
Междувременно се сетих, че рефилите за стария вариант и за новия най-вероятно са различни и всички, които го ползват, трябва да гледат какво пише на шишето. На моя пише X35 Капки. Предполагам на стария вариант пише нещо различно, та имайте едно на ум.

При мен положението е следното:
Водата е мека, ph-то е ниско, CO2 е между 12 и 20 mg/l .
kH-3-6 (с тестлентите не е особено прецизно, а и откакто правя тестове, понякога се чувствам като пълен далтонист *CRAZY*)
GH- >4
pH - 6.4-6.8 - тук се притеснявам, че е твърде ниско pH-то, въпреки че рибите които съм избрала обичат мека и кисела вода, все пак да не им дойде прекалено кисела? *HELP* Но пък и е мерено с тестленти и не се знае колко е точно...
За това пък тия показатели не мърдат от както е стартиран аквариума, скоро ще станат 2 месеца.
CO2 не подавам.
Останалите показатели са:
NO2 - 0
NO3 - 10
NH4 - под 0.05
PO4 - 0.05-0.1
Fe - 0.05-0.1
Рибите се чувстват добре, не забелязвам някакви притеснителни симптоми.

pH-то за момента не мога да го измеря с теста, тъй като скалите са отделни за вода с 4,5 или 6 kH, а аз не знам колко е точно. Ще трябва и тест за kH да купувам...Тия тестове ми излязоха повече от аквариума  :duvar:  *CRAZY*
Но останаха още няколко и химичната лаборатория ще е пълна! :-)
Ползващите перманентния тест ако могат да споделят мнение за точността му.
- 135 л. стартиран 28.03.2015г, JBL Crystal profi e1501
- 28 Paracheirodon simulans, 4 Microgeophagus ramirezi
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fgd30sklsr%2Fpodpis.jpg&hash=c41bcbce78f0131ae8f7d13d3d375b9d3edc34aa

azanzu

тест лентите на JBL 6в1 са сравнително точни за другите немога да кажа

Георги

В моите аквариуми водата 90% от годината е и kH и gH под 3. Няма проблем ph да ти е 6,5 дори.
Важното е да няма резки колебания. А ти нямаш резки колебания, защото не подаваш CO2.
Дано съм бил полезен.

Similar topics (5)

1042

Започната от dido


Публикации: 16
Прегледи: 11037

10058

Публикации: 5
Прегледи: 3920

17026

Публикации: 11
Прегледи: 8034

4823

Започната от bigboy


Публикации: 15
Прегледи: 10028

26385

Започната от heda


Публикации: 7
Прегледи: 3713