• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
14.05.2024 21:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

как да си оправя водата?

Започната от japonimo, 07.04.2005 17:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

FLEXX

Мерси за помощта.... Смених 50% от водата, качих до 6.5 РН

dido

Най-лесно можеш да провериш теста за PH по следния начин:

Пълниш една чаша вода - около 200 мл. Вътре сипваш една чаена лъжица сода бикарбонат - сода за хляб демек. Разбъркваш добре докато се разтвори всичко. Мериш PH на тази смес. Теста би трябвало да ти покаже PH около 8-8.5. Содата бикарбонат е PH буфер. Има PH 8.3. Поради това, че точността на теста не е много висока показание 8 или 8.5 може да се сметне за достатъчно точно.

FLEXX

мерси Дидо :wink:
А в аквариума колко е нормалното РН ?? :?: ??

discus

Цитат на: "FLEXX"мерси Дидо :wink:
А в аквариума колко е нормалното РН ?? :?: ??

Зависи каква ти е водата, неможе да се каже колко е нормално.
Премери си водата от чешмата

FLEXX

ми около 7 е в чешмата...

Raven

ако в аквариума нямаш камъни които да втвърдят водата или корени които да я подкиселят или някоя друга екстремалност,нормално в следствие на някои естествени процеси пехато би трябвало да е малко по ниско от това на водопроводната вода.значи около 6.8,а през ноща 6.5.
това е без пускане на СО2,при пускане пада още повече и затова обикновенно в градове с мека вода се търси начин а се повиши карбонатната твърдост,защото тя е буфер- държи пехато в нормални граници.
аз например си слагам меки варовити камъни които ми вдигат карбонатната,в началото сбърках дозата и сложих повече ,после извадих част от тях и накрая нагодих приличнаКН - около 6.

примерно за холандски аквариум с много растения и минимум риби се смята че перфектните показатели са
КН 4-6
Рн-6.5-6.8
обща твърдост не се мери защото не е важна особено а и обикновенно е - около 2-3 градуса над карбонатната.

това са параметрите които се стремят да поддържат спецовете .
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

FLEXX

много БЛАГОДАРЯ за информацията. Идната Събота ще купя и тестове за карбонати и др.  :)

FLEXX

Купих тест СЕРА КН.
Действам по упътването. 5 мл вода от аквариума след това толкоз капки че да мине от син през зелено до жълто. Слагам капка разклащам, после пак, и пак... Станаха 8 капки разлика няма. Реагента е жълт и тестваната течност с цвета на реагента. Викам си аз я да сложа малко сода за хляб (след като спрях с теста)-посиня. Какво да правя ? Какво значи това че водата ми е много мека или обратното ?

Май трябваше да питам SERA....

BLKnight

Задължително джуркай реагента преди да почнеш, не знам тва пишеше ли го в упътването...

Ако от първата капка теста е станал жълт - значи мноого мека вода...

Raven

при първата капка водата в епруветката става синя,капеш и броиш капките докато стане жълта.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

FLEXX

ми тръсках шишенцето. Явно водата  ми е много мека. Може ли да я втвърдя с мраморно брашно (ами морски пясък ?) ? Мисля да сложа по-едро в външния филтър.

BLKnight

С едри парченца мозайка или мраморно брашно ще става мнооого мноого бавно. (Някъде тук бяхме говорили за това)
В момента правя експерименти с чист калциев карбонат на много фини прашинки, ама нямам стабилни резултати все още, за да ги споделям...

Може би пробвай с някой порест, варовит камък, или както Nikolav - натрошен корал в канистър. Коралите по принцип са много порести - при него поне е тествано.

FLEXX

и откъде да гу зема тоз корал ?!

BLKnight

Бах, тва е добър въпрос. Или от магазина до Славейков, или беше онзи в лозенец във вътрешните улички срещу РПУ-то.
А най добре - ЛС на Nikolav....

FLEXX

мерси за отговорите :D

Similar topics (5)

37822

Започната от amrasel


Публикации: 7
Прегледи: 8171

29426

Публикации: 4
Прегледи: 4665

21143

Публикации: 2
Прегледи: 3991

15693

Публикации: 3
Прегледи: 3376

17026

Публикации: 11
Прегледи: 8061