• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Размножаване на тернеция

Започната от djoko_iako, 03.05.2007 23:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

djoko_iako

Ако някой има опит в размножаването на тернеции нека го сподели с мене, защото ми е и нтересно дали може да се получи нещо и по какъв начин. Благодаря предварително.

spetsa

Наистина и аз съм чел много но все различни мения и се колебливи резултати нека някой специалист си каже мнението апак и не е само един.

djoko_iako

Та никой ли не знае нещо по въпроса или не искате да кажете?

rookie_gyn

Вземаш мъжка и женска, отделяш ги и пробваш. Не е трудно. В малък съд - 7-8 л, за двойка, на дъното решетка, и китки /може и изкуствени, но задължително да стигат до повърхността. Температура над 25 градуса. Рибките се излюпват за 24 часа. Захранват се с артемия.


rookie_gyn

А дали в действителност е това?

spetsa

Цитат на: ceco - 07.05.2007 15:27
Виж това:
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=191&vid=1
Това съм го чел много пъти и не се получава.Я ми кажете как се познават мъжка и женска и как точно ги разваждате.АКо може по подробо.Мерси предварително.

spetsa

Значи поинтересувах се и тази вечер пуснах две мъжки и една женска пълна с хайвер.Вода 60/40 правих сичко както е описано.Предния път нямаше резултат.Бях напълнил аквариума до горе.Сега е с 10см воден стълб.Вижте как изглежда обстановката.Изравнил съм нивото на грунда с сепараторната мрежа да не може да се покрива женската.Мъжките в общия е гонеха тука им секна желанието.Как изглежда горе доло хайвера.Някой с опит ако може нека каже.Повишавам температурата ето снимки:
http://images17.snimka.bg/003093825-big.jpg
http://images17.snimka.bg/003093827-big.jpg
http://images17.snimka.bg/003093828-big.jpg

djoko_iako

07.06.2007 11:09 #8 Last Edit: 07.06.2007 11:21 by djoko_iako
На мене за съжаление ми умря женската тернеция, която беше пълна с хайвер  :'( .И сега трябва да си взема друга и пак наново. *SORRY*
Късмет с начинанието. Ако стане при тене 100% ще пробвам и аз. *privet*

spetsa

Хвърлиха хайвер.Имаше върху камъните върху мрежата и между камуните много.Вътре имаше двама мъжки но незнам дали са сваршили работата.Сега ще ги чакам.Първо пуснах женската,след 2 часа пуснах мъжките и те започнаха да я гонят но не много  усилено.След това тя почна да ги гони доста агресивно и обикаляше цялото аквариумче и хвърляше хайвер на всякъде.Мъжките се клатушкаха странно майче това е уплождането защото женската като хвърляше и тя се клатеше така.Не съм на ясно какво ще стане.Ако излезне нещо мисля да го захраня с артемия.Надявам се да е подходяща.Ако излезне нещо ще пусна снимки.

djoko_iako

Брависимо все пак е някакъв успех. Значи ставало нещо  *YAHOO* . Ще чакам снимки с нетърпение.

spetsa

И аз много се учудих че хвърлиха.Поне има напредак ся дали ша са излюпи божа работа ама аз кафто сам си калитко невъзможно.Ако има напредък ще постна снимки :)

djoko_iako

В колко литров аквариум ги пусна и до колко градуса повиши температурата?

spetsa

Пуснах ги в 17 литров аквариум.Вода 60/40 суответно прясна и от аквариума.Термометър нямам сложих нагревателя 1/3 вътре.Той е 15W нямам с реле иначе доколкото знам 28 градуса е таман.Напълних го до половината.Изравних грунда и мрежата да са на едно ниво защото иначе седи се доло и по мрежата няма да има нищо.Общо взето това беше.ся го чакам.Ако има още нещо питай но съм от аматиорите :)

djoko_iako

Мерси много *thanks Ще пробвам и аз със сигурност. Обаче в момента нямам свободен аквариум. Но когато се освободи - отивам купувам нови и започвам. Докато не стане няма отказване. Късмет. *DRINK*

spetsa

ХаХ и аз съм на същият принцип и на теб успех ;)  *DRINK*

djoko_iako

Какво стана с хайвера, беше ли оподен и има ли вече малки?

spetsa

Ами не се получи работата но мисля че се сещам защо не стана.Ще пробвам пак и ще се опитам този път всичко да е наред като стане ще пусна снимки на всичко как изглежда.

mp450

Реших да подновя темата.Надявам се да няма проблеми. :-[Някой опитвал ли е да развъди тернеции на скоро.Имам 6 тернеции и ,мисля да опитам.  *dontknow*
ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!!!

p4elara

Много ще е добре да има решетка на целия аквариум и без камъни ще е по добре.

aqua bg

Гол аквариум, решетка на цялото дъно.Престояла вода и деминерализирана вода 1:1.
Температура с 2-3 градуса по висока от водата в аквариума.
2-3часа след като хвърлят хайвер с поставя слаб разтвор на метиленово синьо.
При проплуване се захранват с прясно излюпена артемия или микро храни.
Успех!
www.varnadiscus.com - ферма за Дискуси

mp450

Мерси!За жалост трябва да почакам.Оказаха се че тернециите ми са на 6 месеца.А те стават полово зрели на 8 месеца.Обаче имам една огромна женска която 1 мъжка все я гони.Тази двойка ми се струва че е полово зряла.Ще се опитам да я снимам.Пък вие ще кажете дали става за хвърляне.
: 04.01.2008г 17:05ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg88.imageshack.us%2Fimg88%2F5844%2Fhjdjdvu4.jpg&hash=dc5d51afb8ff22f9d74e0008feaf1057da4ffc65

mp450

Никой ли нищо не може да каже. :'(

maro

докато не ги пробваш няма как да разбереш дали са готови

spetsa

Както ти казаха взимаш един малък аквариум 10-8 литра.Слагаш мрежата на 1 2см от дъното на което няма нищо.Вода 60% от аквариума 40% престояла.Вечерта слагаш женската , а на сутринта двама мъжки и вдигаш температурата 2 3 градуса.Водния стълб е 5 6 см.След като хвърлят хайвер ги остави едно денонощие няма как да го изядат и сложи метилено синьо една две капчици.При първия път може да не стане но ще стане според мен са полово зрели :)

mp450


maro

това с процентите на водата е много относително ела в шумен на наща вода да ги излюпиш.водата от аквариума и престоялата предполагам са от чешмата по този начин само ще я опресниш.ако водата е над 10GH вероятно нищо няма да се получи хайвера ще побелее

MITKO32

еми и аз днеска пуснах 2 мажки и 1 женска в 15 литра , цялото дано е с мрежа . а и рибите са на по 10-12 месеца , ако има резултат ще пиша

ghostfalkon

Ако някой има опит с размножаването на този вид риба нека да сподели своя опит!
Какви условия са необходими?Как изглеждат хайвера и новоизлюпените ларви?Кави са първите грижи(храна,температура на водата)и т. н.  *HELP*

dok70

Много лесна за размножаване рибка.
Проблема е при захранването на малките.
На сухо не става, с жива артемия няма проблем.
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

ghostfalkon

имам рибки на около 2 седмици и се чудя с какво да ги храня  :duvar: мисля че са прекалено ситни за артемия :( по скоро артемията ще изяде рибите  *ROFL* *ROFL* *ROFL*

dok70

То ако до сега не си ги захранил...2 седмици... =-O
Слагай артемията, недей да мислиш толкова!
Дава се новоизлюпена, не на два дни.
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

ghostfalkon

размивам им яйчен жълтък  :-D не знам дали го ядат ам плуват некви гадинки *CRAZY* щом са живи значи би трябвало  :-D някой може ли да ми кайе как изглеждат ножоизлиупените тернеции или поне тези на 2 седмици  *HELP* да знам дали това са рибки или някакви други чудовища  :-D  *mislia*
: 20.02.2010г 19:07ч
гадинките са около 5,те почти всички яйца побеляха,сиг защото не съм слагал трипафлавин  *SORRY*

dok70

Цитат на: ghostfalkon - 20.02.2010 19:07
размивам им яйчен жълтък  :-D не знам дали го ядат ам плуват некви гадинки *CRAZY* щом са живи значи би трябвало  :-D някой може ли да ми кайе как изглеждат ножоизлиупените тернеции или поне тези на 2 седмици  *HELP* да знам дали това са рибки или някакви други чудовища  :-D  *mislia*
: 20.02.2010г 19:07ч
гадинките са около 5,те почти всички яйца побеляха,сиг защото не съм слагал трипафлавин  *SORRY*
Утрепа ма с лопатта! *CRAZY*
]:->
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

ghostfalkon

:D :D :D не мога да се оправя с българските букви свикнал съм на латиница да пиша :D :D :D развъждал съм само гупи и хелери,хайверните риби са нещо съвсем различно
: 20.02.2010г 19:07ч
някой няма ли снимки на новоизлюпени тернеции ? и тези артемии как да ги отделя? те са микроскопични *SORRY* изчетох мн материал ам нищо конкретно само некви фантасмагористични методи за отделянето им  :-D

dok70

И защо тия снимки? *dontknow*
Също като другите хайверни, ама по-дребни. :-D
Като върха на топлийка е големината и трудно се забелязват.
Примерно колкото око на новородена живородка. =-O
Артемията не знам къде си чел, ама няма нищо сложно.
Спираш въздуха, осветяваш дъното на съда!
След десет минути изсмукваш облачето с шлаух в ситна цедка.
*privet*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

ghostfalkon


ilsa

Здравейте,
Какво стана получи ли му се на някой?
Аз опитах онзи ден ,но нещо не стана сипах 60% аквариумна вода и 40 отлежала аковариума е 23-4 литра , но нивотот беше 5-6 см под ръба. Пуснах 1-во женската и след 12 часа и мъжката. Гониха се бая ,но в продължение на 3-4 дни нищо не се получи. Притеснявам се да бе да не са мъжка и женска. Мисля да ги снимам и да ви ги покажа. А и температурата беше 27-28 градуса. Също нещо доста странно аквариума плесеняса. Не бях пуснал помпата а само камъче за въздух. Сложих препарат на водата Тетра Аквасейф(мисля ,че беше).. Споделете вашите резулатати.
70л 86х30х26

dok70

Цитат на: ilsa - 21.02.2010 22:30
Здравейте,
Какво стана получи ли му се на някой?
Аз опитах онзи ден ,но нещо не стана сипах 60% аквариумна вода и 40 отлежала аковариума е 23-4 литра , но нивотот беше 5-6 см под ръба. Пуснах 1-во женската и след 12 часа и мъжката. Гониха се бая ,но в продължение на 3-4 дни нищо не се получи. Притеснявам се да бе да не са мъжка и женска. Мисля да ги снимам и да ви ги покажа. А и температурата беше 27-28 градуса. Също нещо доста странно аквариума плесеняса. Не бях пуснал помпата а само камъче за въздух. Сложих препарат на водата Тетра Аквасейф(мисля ,че беше).. Споделете вашите резулатати.
И какво може да плесеняса, ако не е хайвер? :-|
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Robert

 
                      Здравейте колеги !
       
  Бих желал да споделя скромния си опит с размножаването на тернецията . Това е рибката ,която се  размножава най лесно и е изключително продуктивна . Винаги бих започнал с подготовката на чифта  , което си е половината от работата по размножаването. На възраст около 8 до 9 месецеца е добре чифтовете да са хранени умерено но разнообразно и вече да са зареждани веднъж за да изхвърлят първия хайвер. Разделят се и след около 20 дни се зареждат отново като се изчаква от два до 4 дни . Винаги съм ги зареждал в около 10 литра при воден стълб 16 см на прясна вода .Много лено е размножаването в София а там където водата е твърда е необходимо да се ползва демин. или дестилат плюс местната вода .Това е началото на успешното размножаване !

ilsa

Здравейте преди 2-3дни заредих един чифт и днес видях ,чесахврлили хайвер. Сеа се чудя какво да го правя като се излюпи. Имам храна Sera micron(така мисля ,че се казваше) която е за новородени, нонавсякъде чета ,че трябва да ги храня с артемия а това ми се вижда досто сложно. А и колко често трябвада ги храня?
70л 86х30х26

Ицо

Почти не поемат суха храна тернециите.

neon88

Цитат на: Robert - 08.03.2010 13:09

                      Здравейте колеги !
       
  Бих желал да споделя скромния си опит с размножаването на тернецията . Това е рибката ,която се  размножава най лесно и е изключително продуктивна . Винаги бих започнал с подготовката на чифта  , което си е половината от работата по размножаването. На възраст около 8 до 9 месецеца е добре чифтовете да са хранени умерено но разнообразно и вече да са зареждани веднъж за да изхвърлят първия хайвер. Разделят се и след около 20 дни се зареждат отново като се изчаква от два до 4 дни . Винаги съм ги зареждал в около 10 литра при воден стълб 16 см на прясна вода .Много лено е размножаването в София а там където водата е твърда е необходимо да се ползва демин. или дестилат плюс местната вода .Това е началото на успешното размножаване !

: 14.04.2010г 11:11ч
               Здравей!След като личинките проплуват, е хубаво да им подмениш водата с стара,аквариумна, със същата температура,като тяхната и тогава внимателно да ги захраниш.Ако ги захраниш със суха храна ,броя на малките ще е много по-малък!Успех!
: 14.04.2010г 11:11ч
          Извинявайте!!!Исках да отговоря на Robert.

kosturska

преди около 2 седмици отделих женската с 2 мъжки и имах доста хайвер. излюпи се почти целият но не едновременно а в рамките на няколко дни. нямах (и все още нямам) артемия и ги хранех със специална храна за хайверни бебета и  по всичко си личеше че се развиват добре. някои бързо станаха едрички, други поизостанаха. останалият хайвер започна да плесенясва и с един широк маркуч почтистих водата. рибките, които бяха паднали с мръсотията ги прибрах внимателно с черпак. не знам дали от силната струя в маркуча или от нещо друго, но започнаха масово да умират. няколко дни по-късно пак смених водата защото още имаше гадости и в легена с мръсната вода имаше някаква плуваща гад. приличаше на тения или нещо такова - нямаше отделена глава и тяло, беше като игла. ако някой може да ми каже дали това ги убива или нещо друго. сега пак я отделих защото беше много едра и пак хвърлиха. по-малко бебета и хайвер има, но не е без нищо.
на рибния пазар има ли жива артемия или в някой по-централен зоомагазин. от София съм
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

wwladoo

Колега това е планария,което ти се е образувало-получава се при плесенясал хайвер-има доста теми във форума за нея!!За да имаш по големи успехи при поколение хайверни рибки-ти трябва артемия-яйца да люпиш,след като се излюпят и проплуват личинките,ти трябва инфузория(ако нямаш,може и със твърдо сварен жълтък размит леко в една лъжичка и по няколко капчици мътилка от жълтъка капваш,където има струпване на рибки,но той много цапа и разваля водата, и иска да чистиш веднага след храненето)След като си хранил с инфузория или жълтък--4-5 дни,почваш да люпиш артемия и така да захранваш,рибките растат неравномерно,затова иска сортиране от време на време!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

kosturska

днес пак сложихме тернециите. дано този път се получи. приготвила съм си изсушени банани и утре съм в южния парк за вода от езерцата. дано успея да си направя чехълчета. взела съм и артемия. ако някой знае къде бъркам да ми каже за да не уморя и тези   :kreshtja:
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

kosturska

сутринта хвърлиха. за съжаление аз не видях но имам две клипчета, за които давам линк. не се вижда много от случващото се но все пак е нещо...
като ги прехвърлях забелязах че най-активният мъжки е останал с отворена уста... сякаш му се е откачила долната челюст. опитва да яде, но храната му излиза от устата. някой да знае причината и как мога да му помогна? притеснявам се че може да го боли и да се мъчи за нещо за което мога да му помогна...

Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

MeTogu

Едва ли може да му се помогне.То не е зайче или котенце и да го излекуваме.Устата на тези риби е много деликатна система и ако се е увредила от някакъв удар - няма оправяне.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

kosturska

Цитат на: neon88 - 14.04.2010 13:28
Здравей!След като личинките проплуват, е хубаво да им подмениш водата с стара,аквариумна, със същата температура,като тяхната и тогава внимателно да ги захраниш.Ако ги захраниш със суха храна ,броя на малките ще е много по-малък!Успех!
при моите бебета колкото пъти сменя водата толкова умират. които попаднат извън аквариума се нараняват или стресират и до 2-3 дни обръщат коремите. захранването е трудно, сухата храна не им харесва много. всъщност май малко храни им харесват... аз пробвах да сложа млади анциструси за да не се налага да сменям водата докато не станат на поне десетина дни. за съжаление явно мъжките са се били повече отколкото са вършили важната работа. както и да е, единият умря от боя, а този с болната уста се оправи.
до няколко дни ще ги пускам пак с един по-млад мъжки, защото женската нещо ме съмнява че е има тумор на устата или нещо подобно - има подуто черно петно. надявам се да хвърли и да отгледам няколко, защото другите женски явно са по-млади и още не са се пълнили нито един път. ще пиша скоро. надявам се с добри новини.
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

TiL

Да не пущам нове тема :) Днес отделих две тернеции в едно аквариумче. Едната е чисто бяла и корема и е като плондер вече, а другата си е нормална тернеция(сива с черно) която е най-дребна от всички(мисля, че е мъжка). Та сивата тернеция взе постоянно да се стрялка към бялата, да прави кръгове около нея, да се отърква. Това ли е ухажването при тях? Дали ще имам хайвер от тези двете рибета? Абе изобщо интересува ме какво им е поведението при хвърляне на хайвер.  *DRINK*

FHM

Никога не съм имал тернеции , но предполагам че това е опражнението щом се вътри около женската и се отърква в нея ще има хайвер .

georgi2012

 *HELP* Извинете имам 2 тернеций  1 от тях е с 2-3 пъти по голямо коремче и мисля че може да роди а ако роди може ли да се хранят малките с купена натрошена суха храна или с твърдо сварен жълтък на яице  :popcorn: :buff: :buff: :buff:

kGitsov

Из имам една воална тернеция и две не воални..
Немога да разбера кое от двете беше мъжкото. Някъде четох, че воалните са женски, а другите по-стройни и без перки - мъжки, ама при мене воалната гони мъжките и май се опитва да ги .. е** незнам... шашава работа

70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

wwladoo

Цитат на: kGitsov - 25.10.2012 21:43
Из имам една воална тернеция и две не воални..
Немога да разбера кое от двете беше мъжкото. Някъде четох, че воалните са женски, а другите по-стройни и без перки - мъжки, ама при мене воалната гони мъжките и май се опитва да ги .. е** незнам... шашава работа


Няма такъв филм колега---и от воалните има женски и мъжки и от нормалните също, а има и селекция ,,Сребърен принц,,--сребърно розово бяла тернеция без черните раета. :-) А още малко инфо,тернецията от тетровите риби е най-лесната за развъждане т.е. не е толкова капризна на тема вода като останалите от семейството на тетрите,т.е. на един кантар е с даниото и кардинала,барбус тетразона,барбус кохиниус(огнен барбус) (те не са от това семейство просто подчертавам като лесни за развъждане).подходящи за начинаещи да се опитат да размножат ,,свободно,, хвърлящи хайверни рибки *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

miro8401

Здравейте,аз също се опитвам да размножа тернеции.Нямам проблем с хвърлянето на хайвера и излюпването му,но се чудя защо  от толкова много излюпени рибки повечето остават на дъното и не могат да плуват като нормалните рибки! Явно нещо бъркам в целия процес. Ако някой има на идея какво може да е ще му бъда благодарен.

Similar topics (1)

50659

Публикации: 12
Прегледи: 8452