• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.05.2024 10:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Райското кътче (езеро) на lerby

Започната от lerby, 09.08.2011 17:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

lerby

Все още съм на временната филтрация, а и не съм почнал облицовката, че не ми остава време. Но все пак ето снимки от днес:






patz

Добре бе, майна, как така ти е супер бистро езерцето? Я разкажи какыв ти е филтыра, от кыде вземаш водата, с каква помпа си и т.н. Постни детайлни снимки на отворения филтыр, например.  :popcorn:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

lerby

Цитат на: patz - 08.06.2013 01:11
Добре бе, майна, как така ти е супер бистро езерцето? Я разкажи какыв ти е филтыра, от кыде вземаш водата, с каква помпа си и т.н. Постни детайлни снимки на отворения филтыр, например.  :popcorn:

В момента филтрацията не е нищо особено. Все пак е временна докато преработя старата бетонова шахта изградена на лабиринтов принцип (съмп). За момента съм с 200 л. бидон, играещ ролята на утайник, в които има само филтърна биовата. Две помпи по 2000 л/ч, UV-C филтър 15W с пура на Силвания и канистров външен филтър Project pjf-2001 (1800 л/ч) на който кофата му е с обем 12 литра и е пълен целият с Зеолит. Водата от езерото постъпва в бидона от две места. Ако се загледаш в снимките от дясно ще видиш две дупки, които са всъщност преливни тръби ф50, изпълняващи ролята на преливник и на "скимер" едновременно, тъй като бидона е непосредствено зад езерцето. Другият смукател е на 1 м. дълбочина и отново е ф 50. Водата която се връща в езерцето е свободно течаща и поставена на позиция от която да може да създаде течение хем във вертикал хем в хоризонтал, така че голяма част от отпадъците да са насочени към смукателите. Когато изграждах езерцето преди 3 години, не знаех за използването на дънните сифони в езерцата и не монтирах такъв. За да е в този вид водата почиствам бидона един път седмично. Преди да уголемя езерцето, шахтата беше проектирана така, че я почиствах един път на 2-3 месеца. По принцип едната ми специалност (образование) е "хидростроителство" и съм специализирал пречистване на отпадни води.
Имайте в предвид, че доста често най-елементарните системи вършат доста повече работа и са по ефективни.
А забравих, водата е от кладенец и е годна за питейни нужди, но в някои случаи доливам и от чешмата.

Това е фрагмент е от снимка, правена при монтирането на бидона.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F64jls8.jpg&hash=b3cd556d0c5d25245d57319e8059b961cf0cb4e9
Поздрави!

Асен Евгениев

Цитат на: lerby - 08.06.2013 07:39
едната ми специалност (образование) е "хидростроителство" и съм специализирал пречистване на отпадни води
Еее, много ясно, че ще ти е бистра водата. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Borko7

Има и още един момент, който не бива да се пропуска. Езерцето е до къщата и се обзалагам, че през голяма част от деня е на дебела сянка. Не омаловажавам значението на филтрацията, но за цъфтежа на водата е важна и светлината.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lerby

Цитат на: Borko7 - 08.06.2013 08:48
Има и още един момент, който не бива да се пропуска. Езерцето е до къщата и се обзалагам, че през голяма част от деня е на дебела сянка. Не омаловажавам значението на филтрацията, но за цъфтежа на водата е важна и светлината.

Не съвсем, както бях писал по назад в темата, езерцето се огрява пряко от 9 - 9:30 часа сутрин до към 3 - 3:30 часа след обяд. Което си е точно когато слънцето е най-силно. Единственото трайно решение за справяне с цъфтежа на водата е UV-C бактерицидна лампа и добре реализирана филтрация, която да обира мъртвите водорасли. И аз в началото имах доста проблеми с цъфтежа на водата.

Borko7

Т.е. 6 часа, а следобед е на сянка. На Patz eзерцето е огряно 14 часа от слънцето както е разположено и затова е в толкова нишковидни. Така поне си мисля. Моето езеро също е на сянка след 3-4ч (Но се огрява от рано) и се надявам да има значение.
За филтрацията и УВ лампата си прав.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Аз затова казвам че всяко езеро е различна еко система,и трябва да се се разглежда самостоятелно защото това което помага при един при друг не действа.Всички знаем как да се изгради филтрацията
но и пълнежа е много важен,а за Uvc да не говорим без него, при наличие на риби и обилно хранене няма как да стане.

patz

Изключително полезни коментари, благодаря! Все повече се убеждавам за UVCто. С огряно по 9-10 часа на слынце се насочвам кым една проточна 36W на Sunsun.
Поздрави и успех на всички! 8-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

свилен стефанов

Цитат на: xoxi - 08.06.2013 09:15
Аз затова казвам че всяко езеро е различна еко система,и трябва да се се разглежда самостоятелно защото това което помага при един при друг не действа.Всички знаем как да се изгради филтрацията
но и пълнежа е много важен,а за Uvc да не говорим без него, при наличие на риби и обилно хранене няма как да стане.
Добре Xoxi съгласен с теб,но донякъде.От месец и малко в старото езеро нямам UVлампа,само филтъра работи даже и нишковидните почти изчезнаха,но това стана когато се разлистиха лилиите.Езерото е огряно от слънцето сутрин от 8,вечер до 5-6 часа.
По-късно ще кача снимки.
Поздрави!!!
От повече глава не боли.

Borko7

Цитат на: свилен стефанов - 08.06.2013 12:35.От месец и малко в старото езеро нямам UVлампа,само филтъра работи даже и нишковидните почти изчезнаха,но това стана когато се разлистиха лилиите.

Това е във връзка с осветеността. Или по-малко време на осветеност или по-малка повърхност да се осветява.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Цитат на: свилен стефанов - 08.06.2013 12:35
Добре Xoxi съгласен с теб,но донякъде.От месец и малко в старото езеро нямам UVлампа,само филтъра работи даже и нишковидните почти изчезнаха,но това стана когато се разлистиха лилиите.Езерото е огряно от слънцето сутрин от 8,вечер до 5-6 часа.
По-късно ще кача снимки.
Поздрави!!!
А рибите къде са в новото или в старото езеро?

lerby

Малко дъждовни снимки:





Цитат на: свилен стефанов - 08.06.2013 12:35
Добре Xoxi съгласен с теб,но донякъде.От месец и малко в старото езеро нямам UVлампа,само филтъра работи даже и нишковидните почти изчезнаха,но това стана когато се разлистиха лилиите.Езерото е огряно от слънцето сутрин от 8,вечер до 5-6 часа.
По-късно ще кача снимки.
Поздрави!!!

Все още слънцето не е толкова силно. А и ако рибите са малко имаш малко отпадъци, което е и предпоставка да нямаш бурно развитие на нишковидни. А и зависи какво количество растения има в езерцето.

Slaff

Растенията са от голямо значение, нека да не се подценяват. Моето малко езерце да преди седмица беше така цъфнало, че почнах лампа да майсторя.......
Въпреки, че голяма част от лилиите пизгоряха от слънцето /9.00-18.00/, сагитарията, зюмбюла и пламъка успяха да го стабилизират и водата ми в момента е бистра........

lerby

Така е абсолютно съм съгласен с теб, но все пак както каза и Xoxi, всяко езеро е различна еко система,и трябва да се разглежда самостоятелно защото това което помага при един при друг не действа. Факторите са различни за всеки един.

Similar topics (5)

32492

Публикации: 12
Прегледи: 10334

50226

Започната от vpeychev


Публикации: 21
Прегледи: 11596

57954

Публикации: 17
Прегледи: 7575

43458

Публикации: 4
Прегледи: 3772

56193

Публикации: 2
Прегледи: 3179