• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 15:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болна рибка?

Започната от facy, 12.05.2012 12:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

facy

То и разтворения кислород може да измеря, на честно да си призная нямам никаква идея колко трябва да бъде за да е добре рибата  *dontknow*. Иначе помпичка за въздух имам от аквариум и ще я сложа. Нали имаш предвид водата и солта да стоят 1 час (без рибата) и после да я добавя за 15тина мин.

Стоян Михов

Всичко над 3 мг/л или над 40% наситеност е добре, но над 70% е оптимума. Точно така 1час без рибата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

koifish

в 2% солена вода ще изкара и 2часа без проблем за следващата баня направи наситен разтвор дръж рибката в него5-6 сек. и после я пусни в друга кофа с чиста вода за да се съвземе от шока. След като се съвземе не по9рано от 5-6мин можеш да повториш процедурата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

facy

Наситен разтвор колко процента означава? 40-50% ?

evgeni enduro

Цитат на: facy - 15.05.2012 10:07
Наситен разтвор колко процента означава? 40-50% ?

Ще ти кажа аз как лекувах мои златни от сапролегния в много напреднал стадий. Повечето измряха, но имаше и спасени.

Фунджистоп - по предписание /не помня как дозирах, на шишенцето пише/ и бани в ударен разтвор на вода и сол / буркан от компот, пълен с вода и 5 супени лъжици сол, силна аерация/
Пускаш рибата в буркана за секунди. Ще се обърне с корема нагоре. Вадиш я и я поставяш в нормалната за нея среда. След час пак така. По 2-3 пъти на ден. В буркана ще видиш всичките тези "пихтии" и слуз, останали след изкъпването.
Това не съм си го измислил сам, препоръчаха ми го опитни езерняци
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

facy

Дано да ми остане днес време днес да направя 1-2 такива бани.
Само за протокола тя и тази е от твоите златни :)

evgeni enduro

Цитат на: facy - 15.05.2012 12:06
Само за протокола тя и тази е от твоите златни :)

Пробвай да я излекуваш. Ако не успееш се обади - ще ти възстановя щетите  :popcorn:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Стоян Михов

Цитат на: evgeni enduro - 15.05.2012 11:32
... бани в ударен разтвор на вода и сол / буркан от компот, пълен с вода и 5 супени лъжици сол, силна аерация/ Пускаш рибата в буркана за секунди. Ще се обърне с корема нагоре. Вадиш я и я поставяш в нормалната за нея среда. След час пак така. По 2-3 пъти на ден. В буркана ще видиш всичките тези "пихтии" и слуз, останали след изкъпването.
Това не съм си го измислил сам, препоръчаха ми го опитни езерняци

=-O мале, мале. Аз кротко си доизяждам дипломата и не се обаждам повече :-)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

evgeni enduro

Цитат на: Octopus - 15.05.2012 16:00
=-O мале, мале. Аз кротко си изяждам дипломата и не се обаждам повече

Колега, без да имам диплома ще ти кажа, че от хартията боли корем, не я яж! Пробвано  :popcorn:

Би ли казал къде е проблема при по-горното мнение, с което не съм ангажирал никого!?

За хрилете и очите ли е притеснението от голямото количество?
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Стоян Михов

Евгени, не се заяждам. Когато лекуваш това заболяване се разчита на факта, че каракудата ти издържа повече и по-дълго на солена вода от гъбата. Когато топнеш рибата в саламура за няколко секунди вредиш на рибата повече, отколкото на гъбата. Слузта, която виждаш на дъното на буркана е мукоза, която рибата отделя като отговор на осмотичния шок, когато солевата концентрация е голяма тази слуз може да запуши хрилете. Това че веднага пускаш рибата в нормална вода не помага, рибата продължава да отделя слуз доста време след "процедурата".  Идеята на по-ниската концентрация е да можеш да държиш рибата по-дълго в солена вода за да може да си сигурен че гъбата ще бъде умъртвена... и стреса за рибата ще е минимален, тъй като стресът е основата на повечето болести при рибите...

За да бъда по-образен ще задам въпроса така: Ако ръката ти е много мръсна и искаш да я измиеш как ще постъпиш? Ще си пуснеш вряла вода на ръката за 5 секунди или ще си миеш ръката с топла вода 15 минути, кое ще е по ефективно?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

evgeni enduro

Писал съм го много пъти - знанията, които имам са придобити изцяло от опита ми, бил той правилен или погрешен. Затова питам!
След твоя пост се консултирах отново с човека, които ми даде този съвет и се оказа, че лъжиците са били 2, не 5. МОЯ Е ВИНАТА. Явно три лъжици съм добавил от себе си! Знам че има опасност от "прегаряне" на хрилете, но аз нямаше какво да губя - шибнах 5 лъжици сол и започнах с лечението.


А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

facy

Сега отмерих 1 супена лъжица с малък връх. Оказа се около 15гр. Ако таблицата е вярна и буркана ти е бил 1 литър значи си пускал рибите в р-р от 7.5% соленост.
Аз сега сложих новата баня да се подготвя. Този път изсипах цялата солница, която се оказа 69 грама. Обема отново е точно 3 литра вода (2л езерна и 1л топла чешмяна, в който разтворих солта ).
Не знам дали си въобразявам но ми се струва че зеления мъх по рибката е намалял на 50%. Сякаш една част просто е паднал, а този който е останал не е толкова дълъг. Ще видим след днешната баня как ще е. Преди да сложа рибата ще премеря солеността за да подложим на тест таблицата, въпреки че най-вероятно има някакво утаяване на сол на дъното, пък аз взимам пробата от горе.
: 15.05.2012г 17:05ч
Разтвора се оказа 2.20% сол. Рибата преседя пак 15 мин, утре сутрин ще я намажа с малко йод по раните и следобед пак къпане. Мисля че има напредък.

Similar topics (1)

57653

Публикации: 10
Прегледи: 3344