• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Един странен (глупав ?) метод за вкарване на СО2...

Започната от hristoz, 27.10.2008 16:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hristoz

Скоро ми хрумна един много прост начин да се вкарва СО2 в аквариума, но не съм убеден, че е добър: възможно ли е просто да се излива внимателно някакво количество обикновена газирана вода ?
До колкото знам, водата се газира с СО2 под налягане и газът е частично разтворен в нея. Ако се отвори и излива внимателно, би трябвало да си се запази (освен ако не изкипи бурно още в началото...). Не съм сигурен и за концентрацията, предполагам има значение.
Пробвал ли е някой и изобщо как ви се струва на теория ?

Деян

Значи,доколкото разбрах,ти ще преливаш газираната вода от един съд в друг и очакваш да създадеш достатъчно въглероден двуокис за аквариума ти.Според мен,за да даде това някакъв резултат,преливането трябва да става в затворено преостранство,за да не губиш газ.Друг проблем е налягането,трябва ти налягане ,за да го вкараш в аквариума.И трето,мисля че ще ти е доста скъпо да купуваш по няколко шишета газирана вода дневно за аквариума,това е в срявнение с системите за СО2

zambo

Нищо няма да постигнеш . Грам СО2 няма да се усвоят от аквариума .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

hristoz

Дори и не съм мислел да го правя, беше ми интересно дали е възможно на практика. Иначе, мерси за отговорите, значи хрумването попада в графа "тъпо"  :-[


Raven

В едни мноого стари съветски книжки едно време съветваха да се сипва по малко газирана вода в аквариум с растения,има някакъв минимален практически ефект от гледна точка на това че мехурчетата СО2 вкарани по този начин се полепват по листата на растенията и от там се усвояват.
Но ефекта е минимален.

Сега като стана на ъпрос се сетих нещо което видях в един аквариум- човекът беше сложил бутилка Кока Кола  2 л. над аквариума,в капачката беше забил игла от система и по маркучето пускаше СО2 във водата- беше доста ефикасно.
На маркучето имаше малко кранче така че да пуска по мехурче в секунда,беше го пристегнал някак и държеше без да се разпада системката.

Каза ми че така подава газ по няколко дни,а и другото което ми обясни беше " и без това мразя газирана кола"  :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

rollon

Така аз пък се сетих за друг метод(в сферата на фантастиката).Земаш един маркуч,потапяш го и изтишаш през него във водата и така внасяш определено количество СО2 т.к. издишания въздух има 4 % съдържание на СО2  :-D

MeTogu

Аз съм го пробвал в едно аквариумче с мъхове.На работа си имам бутилки с ЦО2 и си газирах по 2-3 шишета на ден и наливах в аквариума.Интерестното е че мъха не беше се разяувтвал много но за сметка на това пък водорасли да ти види окото.Положителен ефект има но отрицателния е доста по-голям.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

miTko

Цитат на: rollon - 27.10.2008 17:43
Така аз пък се сетих за друг метод(в сферата на фантастиката).Земаш един маркуч,потапяш го и изтишаш през него във водата и така внасяш определено количество СО2 т.к. издишания въздух има 4 % съдържание на СО2  :-D
Свят ще ти се завие от духане, човек! Ако поровиш в старите теми ще видиш че сме си правили експерименти с чаша вода и опити да се бутне ПХ-то чрез надуване с издишан въздух. Виж, който има джибри в избата, това си е сериозен източник вече.
Разни мои АКВАРИУМИ 

rollon

Колко трябва да е процентното съдържание на СО2 във водата за добре залесен аквариум?

Ant0n86

 *offtopic

Цитат на: rollon - 27.10.2008 18:08
Колко трябва да е процентното съдържание на СО2 във водата за добре залесен аквариум?

Ако имаш риби оптималните стойности са 10 до 25 ppm. Стойности над тези са опасни за рибите. За проценти да не говорим  :-D

dido

Процентното съдържание ще е доста трудно да се обясни колко е (виж за пропорцията на Редфилд), а и няма особена практическа полза да се знае.

За практически цели е достатъчно да се регулира бройката мехурчета на секунда, които подаваме към реактора. Колебае се от 0.5 до 2 примерно, според състоянието и вида на растенията, степента на разбъркване на водата, площта на повърхността, осветление, торене и прочее  :-D

jix

и Оливър Нот в своя сайт показва едно нано, в което е използвал тоя метод със содата
http://www.pbase.com/plantella/aquacubeoffice

Лора

Ами то, като му гледам наното...За големи аквариуми не си е работа. Изпробвано е. :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Живко

Моите първи опити с СО2 бяха с бутилка от кока кола 3 л.
Капачката пробита и монтиран в дупката изход за шлалха. После цялата капачка яко залепена за гърлото. Този резервоар го пълнех от бутилката на бирената инсталация, под налягане 3 бара, като всеки път се криех зад едно ПДЧ :-D
Системата изкарваше почти 3 дни и беше моята гордост. Накрая се ядосах от постоянното разнасяне на празна бутилка за Кока Кола и направо прибрах бутилката от бирената инсталация *privet*
Никой не се е родил научен.

miTko

То може да се добавя газирана вода, стига да не е минерална. Едно време по заводите даваха такава безплатно, като за вредни, заедно или вместо кисело мляко. Гадна и блудкаво киселееща.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (2)

14017

Публикации: 12
Прегледи: 6079

26443

Публикации: 8
Прегледи: 6859