• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 00:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Размножаване на скаларии - практически опит

Започната от torkonator, 02.04.2007 22:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Sandro

Добре жорка , като остана по свободен , ще ти звънна едно телефонче да се разберем.

maxy

Здравейте и от мен и аз съм нов тука и аз имам проблем с малките скаларийки. Излюпва се хайвера малките почват да кръжат като сателити около родителите и оттам идват проблемите. За да не ги изядат другите риби ги отделям в един съд със същата вода от големия аквариум пускам им въздух и ги храня със замразена храна Cyclops(била по дребна от артемията) обаче за 2 дни всички измират защо така се получава дали е от храната а също така не съм слагал и метиленово синьо. До момента в който се излюпят всичко е ок ама после нещо не се получава. А и още нещо - по колко пъти на ден се хранят малките ?

OgnyanI

Изчетох цялата тема, пробвам се да ги развъдя, отделил съм хайвера в отделен аквариум,  вчера около 17:00 часа. Днес забелязах, че има 4 побелели топченаца от сутринта, а към 17:00 тази вечер бяха 7.

Интересуваме, как да ги отделя без да навредя на другите?

И пожелайте ми успех - за първи път ми е. :-[ 

FHM

Здравейте колеги имам едно въпросче . Значи в един от постовете прочетох че скалариите са готови за ново хвърляне за 9 дена . Моите хвърлиха преди  точно преди 9 дена да очаквам ли 2-ро хвърляне на хайвер в следващите 24 часа или не ?

Caxapa

Щом видиш двойката да се върти на едно и също място в аквариума, да почиства някое листо или да го оглежда са готови. Това са все признаци, че избират място за бъдещото поколение.

Nikiengi

Цитат на: OgnyanI - 07.11.2012 21:12
Изчетох цялата тема, пробвам се да ги развъдя, отделил съм хайвера в отделен аквариум,  вчера около 17:00 часа. Днес забелязах, че има 4 побелели топченаца от сутринта, а към 17:00 тази вечер бяха 7.

Интересуваме, как да ги отделя без да навредя на другите?

И пожелайте ми успех - за първи път ми е. :-[ 
С тънка стъклена или пластмасова тръбичка. Поставяш я върху побелялото зрънце и всмукваш лекичко. За да те ми се разваля хайвера сипвах по 1-2 капки Трипафлавин срещу плесените.  :-)

OgnyanI

Трагедия ... Само 7 оцеляха до сега, ама работата е ужас. Всичко друго побеля и го махнах с маркуче от система. Около 3 бр. буквално починаха пред мен ( както си мърдаха с опашките ... побеляха...)
На 15 литров аквариум сложих 2 капки Трипафлавин - на шишенцето пишеше 1 капка на 10 литра. Температурата на водата е 29 градуса. 2/3 от водата е от аквариума на родителите.

FHM

Здравейте колеги да ви попитам значи на 29.10.12 се беше оформил чифт и хвърлиха хайвер от който не излезе нищо това ок нали . Ама са гледам по едрата от чифта който беше се е сприятелила с другата голяма скалария и сега те май са чифт а пък 2-те по малки седят по ъглите докато тези 2-те се ширят посредата на аквата . Нормално ли е това ?  Смисъл когато се заформи чифт те не си ли остават заедно до край ?

П.П. Да добавя че вече дори се готвят за хвърляне въпреки че не са толкова агресивни старателно почистват тръбата на филтъра явно там са си харесали . На женската вече яйцеполагалото й се е показало .
Да попитам ако сега им сложа изрезка от шише във формата на листо в близост до тръбата дали ще предпочетат него или ще си продължат почистването и след това полагането на хайвера върху тръбата ?
: 10.11.2012г 18:06ч
Е не се получи с парчето от шише в крайна сметка си избраха 2 листа на ехинодуроса . Ето и едно клипче
На тоя мъжки му е за 2-ри път а на женската за 1-ви до колкото знам . Какво следва сега ? Тъй като искам да отгледам поколение . В общия ми е ясно че няма да стане за това ще трябва да отделя хайвера но кога да го направя ? Така при преместването то се е видяло ще се реже както и да е но в 10 литра вода колко капки метиленово синьо да сложа ?

Caxapa

Опитвал съм и в двата варианта с родители и без.  Ако са грижливи родители, ще се грижат старателно за поколението докато проплуват. Колкото до метиленовото-според  упътването  на опаковката, като вземеш за база някакво осреднено положение. Примерно капка на 10л. Ако махнеш родителите ще трябва задължително лека аерация на водата с камъче близко до листото с хайвера. По принцип, родителите имат навика да местят малките след размърдването им. Събират ги старателно и ги "залепят" на ново място. Ако ще са с мама и тате, ще трябва да има и къде да ги местят логично. И не на последно място, трябва да помислиш от сега за захранване на малките. Естествено след проплуването им и спадане на жълтъчното коремче.

FHM

Цитат на: Caxapa - 11.11.2012 02:40
Опитвал съм и в двата варианта с родители и без.  Ако са грижливи родители, ще се грижат старателно за поколението докато проплуват. Колкото до метиленовото-според  упътването  на опаковката, като вземеш за база някакво осреднено положение. Примерно капка на 10л. Ако махнеш родителите ще трябва задължително лека аерация на водата с камъче близко до листото с хайвера. По принцип, родителите имат навика да местят малките след размърдването им. Събират ги старателно и ги "залепят" на ново място. Ако ще са с мама и тате, ще трябва да има и къде да ги местят логично. И не на последно място, трябва да помислиш от сега за захранване на малките. Естествено след проплуването им и спадане на жълтъчното коремче.
Снощи след полунощ ги преместих в малкия аквариум с вода то големия и 6-7 капки метиленово водата е около 29 градуса листата са близо до аератора листата се поклащат от течението  . За храна имам артемия за люпене на sera тя се люпи за 24 часа . За сега  няма побелели зрънца което лично мен ме радва .

FHM

Здравейте колеги днеска като погледнах как е хайвера 90% от него беше побелял а до вчера му нямаше нищо . На какво се дължи това побеляване ?

Nikiengi


FHM

Нормално ли е един и същи мъжки да действа с 2 женски последователно ту с едната ту с другата ?
Тоя път ще го оставя хайвера вътре щом е оцелял през нощта в аквариум с барбуси и анцитруси пък да видим какво ще стане

por

Здравейте, от няколко години си имам аквариум. 110л като имам вътре 6 скаларии, на по 1 годинка. Преди месец се отдели един чифт и хвърлиха хайвер на едно листо от криптокорина. Въобще не си направих труда да го отделям, защото нямам нужните условия. Та при ставане на другия ден, хайвера вече го нямаше. 3 дена след това самия мъжки гонеше непрекъснато женската си и накрая я уби.
На скоро забелязах, че си е харесал нова женска/жертва, днес ми хвърлиха хайвер, за съжаление  това стана на нагревателя ми. Големи малоумници са тези скларии, толкова растения а те не, на нагревателя. Та явно и сега няма да успея да отделя хайвера. Въпросът ми е, нормално ли е мъжкия скаларий да се превърне в сериен убиец?  :-D :-D Докато накрая се скача с някой от мъжкарите =-O

Peza

Цитат на: por - 20.11.2012 20:45
Въпросът ми е, нормално ли е мъжкия скаларий да се превърне в сериен убиец?
Дано не ти прозвучи като заяждане, но при 6 скаларии в 110л е по-скоро вероятно да стане това. За мен в този аквариум може да гледаш не повече от 2, т.е. остави си една двойка а останалите подари/продай, в противен случай природата ще си вземе своят дан, я ще се изтрепат, я ще се изтровят, я ще се разболеят ... върти го, сучи го от "самосебеси" броят им ще се редуцира.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Similar topics (5)

46966

Публикации: 4
Прегледи: 2785

28127

Започната от niki26


Публикации: 9
Прегледи: 5863

12072

Публикации: 87
Прегледи: 56479

17615

Публикации: 4
Прегледи: 3561

26562

Започната от ivanchoy_mk


Публикации: 3
Прегледи: 3101