• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Златна с черни петна/ивици по люспите и перките

Започната от monkas, 25.05.2023 13:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

monkas

Привет! Рибката ми е в нов 20-25 л. аквариум с възд. помпа и вътрешен филтър от 2 седмици. Преди това беше в 5 л. колба която миех всяка седмица и сменях водата с престояла чешмяна. Тук все още не съм сменяла. Напълних с изворна вода от магазина (уж по-полезна). Вчера забелязах черни люспи и ивици в края на перките. Струва ми се, че люспите не са гладки като обикновено, а някак настръхнали. Рибката прекарва дълго време на дъното или върху филтъра когато е изключен. Понякога се носи по гръб, но това беше редовен номер и в колбата. Черното оцветяване ме притеснява... Филтъра и помпичката ги изключвам през нощта. Има 3 изкуствени растения, на дъното е с малки речни камъчета, които са предварително изварени за дезинфекция. Храня с една и съща храна (смесила съм я в малко бурканче и за съжаление съм хвърлила оригиналните опаковки :( ). Моля за препоръки как да действам.  *HELP*  Благодаря!

mushroom

Здравей,
като цяло правиш грешно всичко, което може да се направи грешно. Все пак има и нещо положително. То е че си преместила рибката в по-голям съд. Това с носенето по гръб ми се струва, че няколко пъти е била на границата да се предаде.
Като начало остави филтъра да работи през цялото време. Нямаш нужда от "помпичката". Ако филтъра раздвижва повърхността на водата, това ще набавя достатъчно кислород за рибката. Никога ама никога не сменяй цялата вода в един аквариум. Може да сменяш 20-30-40-50% от водата, но никога цялата.
Общо взето няма много какво да направиш за рибока.
Препоръчвам ти да потърсиш и прочетеш тук във форума за "азотен цикъл" и "стартиране на аквариум".
Дано и някой колега да се включи с мнение, че аз не знам от какво може да са черните петна.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

monkas

Благодаря за отговора! 🙂 Знам за азотния цикъл, но исках по-скоро да му стане широко и действително не изчаках нужното време. Иначе в колбата уж беше замалко, а си живя там повече от 2г. В голям (истински) аквариум знам, че водата се сменя само частично. Но в колбата без филтър ставаше доста мръсна и нямаше как - сменях и миех всичко. Иначе е имал и бели петна, но ги преживя. Това сега не знам какво е... Дано се оправи! 🐠

mushroom

Не знам дали и водата от магазина не е било грешка. Може да смените 5л. с чешмяна.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

monkas

Тази сутрин изглеждаше още по-зле. Лежеше на дъното. Позволи ми да го извадя с ръка 😶 Сложих го в престояла чешмяна вода и след малко се пораздвижи. Възможно ли е да си е по-добре в колба, отколкото в голям аквариум? 🤷🏻‍♀️
https://we.tl/t-XeUCWaMRYe

mushroom

Не вярвам. Най-вероятно магазинерската вода е проблема.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Не искам да отчайвам никой, но най-вероятно е пътник тая рибка.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Similar topics (5)

19132

Публикации: 36
Прегледи: 19975

3563

Публикации: 2
Прегледи: 3262

56794

Публикации: 6
Прегледи: 3770

1977

Публикации: 26
Прегледи: 12607