• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
12.05.2024 04:26

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

умират ми калихти моля за помощ

Започната от dije, 07.06.2010 00:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dije

Здравей те колеги.В рамките на една година за втори път ми измират калихтите.Акварюма е 800лт ,филтрация 3 канистъра po1400lt със керамики,вати и стандартните пълнежи.Температура 28ц опреснявам на 10-15 дни 30-35% вода от бойлера.Риби 6 астронотуса po30sm,2 манангуезе ягуар по 30см, 4 нигрофациятуса по 13-18sm,7 хромиса 12-14sm,6 калихта максимален размер вече са 4 и един хипостомус.Преди 7-8 месеца имах подобен случай измряха всички калихти във шесте ми акварюма по същия начин.Симптомите са следните-побеляват им мустаците,започват да се движат неорентирано и умират за часове след появата на първия признак за болеста.Преди това се хранят и държат нормално.Другите риби не дават никакви признаци за заболяване.Храня с гранула за едри цихлиди,чернодробна и люспа на растителна основа.В момента сам спрял канистрите пуснал сам много въздух за аерация температурата 30градуса лекарства контра ихтиол и малко трипафалвин.Нови риби не съм вкарвал нито растения.Моля за вашата помощ и съвети.Предварително благодаря за отделеното внимание.ЩЕ пробвам да пусна и някоя снимка.При разрес на рибката хрилете са червени и нормални в стомаха не се вижда нищо странно.Просто мустаците са бели и част от перките. *dontknow* :duvar: *thanks *privet*
: 06.06.2010г 13:01ч
*dontknow* :duvar: :popcorn:
: 06.06.2010г 18:06ч
*dontknow* :duvar: :duvar: :duvar: :duvar: :duvar: *dontknow* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP*

NO CARRIER

Изчакай да се включи някой с опит.

По-добре да умрат от тая болест отколкото от неправилно лечение.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dije

 *HELP* *HELP* *HELP*Обем на аквариума:.800..........

Височина:70...........

Грунд
Дебелина на дъното:.8-10..........
Размер на камъчетата:05-1,5...........

Осветление:.144w..........

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):..da.........
Вътршен филтър л/ч:1400...........
Външен филтър л/ч:1400+1400...........
Система за СО2: ...ne........

Филтрите работят(непрекъснато) или (изключвам ги за ne.... часа).

Дата на стартиране на аквариума:.3 meseca..........

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
.ne.........

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:..konta ihtiol,tripafalvin.........

Вода
Сменям по200 ....литра (процента) на всеки10-15....дни.
При смяната: Водата е (престояла)/(от чешмата направо). Водата е с температура 28....градуса.
Температурата на водата в аквариума е28 ....градуса.

Храна
Видове храна:.granula..........
Колко често храните рибките си:...2........
За колко време рибките изяждат порциите си:..10m.........

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:...........
Колко % от дъното са бързо растящи:.........
Колко плуващи:vsichki.........

Риби:
Полово зрели(видове, брой):.24...........
Млади риби(видове, брой):.ne...........
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):ne...........

Izviniavam se za latinicata skapa mi se neshto laptopa *privet*
*HELP* *HELP* *HELP* *dontknow*
: 07.06.2010г 10:10ч
Здравей те колеги.Никoй ли не може да помогне сърце не ми дава да ги изхвърля.А умират ден след ден *dontknow* *dontknow* *dontknow*

nikolaytoshev

Не съм сигурен какво точно е заболяването, но ми прилича на Columnaris.
Пробвай да ги отделиш в карантинен аквариум и да им сложиш комбиниранo Sera Baktopur и Sera Baktopur Direct.

dije


Desmoria

На мен ми правят впечатление няколко неща и първото е температурата. Калихтите се чувстват добре при температура до 26 градуса. Тия препарати за какво си ги слагал? Как така в рамките на 1 година ти измират калихтите като пишеш, че аквариума е стартиран преди 3 месеца? . Същот така имай в предвид, че тези сомчета обичат мекото дъно със скривалища от камъни и корени. Живи растения, вкоренени в грунда са просто задължителни. Според мен тук не става въпрос за болест, а за неподходящи условия.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

dok70

Те точно неподходящите условия отключват болестите.
С тези риби, това дъно и хранене, натрупаната органика е основна причина за мен.
По принцип това са страшно издръжливи риби и рядко боледуват.
Бих препоръчал да ги сложиш в отделен аквариум и да проведеш лечение с антибиотик.
Отделно вземи мерки за коригиране на условията - сифониране, чести смени на голяма част вода.
Няма филтри дето ще се справят с органиката на такива риби, затова смените са важни.
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Desmoria

Ами много вероятно е ако оправи условията, да не се налага никакво лечение. Идеята с преместването не е лоша. Чиста вода и подходяща температура, и за 3-4 дена ще ти е ясно къде е бил проблема. А за това, че са много издръжливи е вярно, но представяш ли си за какво може да става въпрос, щом тия сомчета дават фира.  =-O
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

dok70

Цитат на: TOXIC - 10.06.2010 11:25
Ами много вероятно е ако оправи условията, да не се налага никакво лечение. Идеята с преместването не е лоша. Чиста вода и подходяща температура, и за 3-4 дена ще ти е ясно къде е бил проблема. А за това, че са много издръжливи е вярно, но представяш ли си за какво може да става въпрос, щом тия сомчета дават фира.  =-O
Цъ, преместване +антибиотик ще си е задължително!
Няма смисъл в общия, че е голям, пък и казва, че с други риби няма проблем.
След подобряване на условията в общия и излекуване на сомчетата, ще може да ги върне в общия.
От дадената информация ми клони за бактериална инфекция, не може да се каже категорично но ...
Аз поне така бих процедирал.
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Desmoria

То е яасно, че цялата работа трябва да стане в отделен съд. Обаче не трябва да прибягва до тежките антибиотици, а малко по-скоро профилактично, условията ще свършат останалата работа. Абе като гледам тия рани по рибките, направо се чудя как се е стигнало до там.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

dok70

Цитат на: TOXIC - 10.06.2010 13:33
То е яасно, че цялата работа трябва да стане в отделен съд. Обаче не трябва да прибягва до тежките антибиотици, а малко по-скоро профилактично, условията ще свършат останалата работа. Абе като гледам тия рани по рибките, направо се чудя как се е стигнало до там.
тия рани... профилактично... :-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

kdravia

Ако причината наистина са лошите условия,какво ще стане ако евентуално се излекуват и се върнат в същите условия? *dontknow*
Докато има шарани,ще има и рибари!

Desmoria

Цитат на: dok70 - 10.06.2010 13:43
тия рани... профилактично... :-)

Да, за такава дозировка става въпрос. Те сомчетата са толкова изтормозени, че само една ударна доза антибиотик им липсва. Определено съм на мнение, че нещата трябва да стават постепенно.

Що се отнася до връщането в общия аквариум мисля, че е пределно ясно каква е процедурата. Ако колегата иска да оцелеят, трябва да си оправи условията.

П.П. Гледам ние си пишем, но от търсещия помощ, никаква реакция. Няма да е зле поне да сподели какво се случва в момента.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

kdravia

Цитат на: TOXIC - 10.06.2010 14:25


П.П. Гледам ние си пишем, но от търсещия помощ, никаква реакция. Няма да е зле поне да сподели какво се случва в момента.
Може да не му е останало какво да лекува. *dontknow*
Докато има шарани,ще има и рибари!

dije

Здравей те колеги.Днеска нямах време да влеза и да прочета.Благодаря за вниманието.Довечера ще пиша какво стана.Само да добавя че условията са добри.А предният път когато се разболяха калихтите бяха в 6 различни акварюма както сам посочил по горе в поста си. До довечера. *privet* *THUMBS UP*

Similar topics (5)

29975

Започната от Buhoff


Публикации: 1
Прегледи: 2509

14073

Започната от nihi79


Публикации: 3
Прегледи: 6315

55054

Публикации: 16
Прегледи: 7219

6147

Публикации: 6
Прегледи: 5531