• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.05.2024 12:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Умират ни рибки

Започната от valemy, 05.01.2012 15:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

valemy

05.01.2012 15:34 Last Edit: 05.01.2012 16:11 by Георги
Здравейте, колеги!
Нови сме и се нуждаем от помощ. На 24.12. ни подариха аквариум с рибки. Аквариумът е 20 л. и имахме две златни рибки, две черни мулинезии, две гупи и два сома. Водата беше мътна и сме я сменяли два пъти от тогава. Ползвали сме препарат за дехлориране според указанията /Aqua safe/. Храним рибките два пъти дневно с 2-3 вида храни. Стараем се да не прекаляваме.
Температурата на водата е 25 градуса.
Днес двете ми мулинезии и едната гупа умряха- нямаше нищо, по което да познаем, че това ще се случи. До вчера си бяха добре. Много ме е страх и не знам какво да направя. Другите рибки сега се хранят и също уж изглеждат добре. Не стоят унило, не се задържат по дъното или на повърхността, нито стоят до пречистващата система.
Ако може да ми помогне някой ще му бъда много благодарна!

Темата е отделена от "Болести в аквариума"

trupai

Тези всичките риби са  много за 20л. аквариум. Моето мнение е да оставиш само двете златни.
Как си сменял водата, всичката ли? Какво е оборудването в аквариума, дай повече инфо?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Nikiengi

Цитат на: akitaka - 05.01.2012 15:48
Тези всичките риби са  много за 20л. аквариум. Моето мнение е да оставиш само двете златни.
Как си сменял водата, всичката ли? Какво е оборудването в аквариума, дай повече инфо?

Аз мисля по-скоро да махнете двете златни (те така или иначе не могат да живеят в този аквариум) да вземете още една като умрялата гупа и това е! А за причините - най-вероятно е амонячно отравяне, но информацията наистина е малко за да ви се помогне!  :-)

zambo

В това аквариумче оставете само гупите . Другите рибоци ги махнете незабавно . В следващити две седмици сменяйте по 30 процента от водата през ден . Хранете по веднъж дневно . Храната , която пускате , да се изяжда за около 1-2 минути . Да няма остатъци от храна по дъното .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

valemy

Благодаря ви за бързите отговори. Целият форум е много хубав и полезен.
Веднъж сменихме всичката вода /2-3 дни след като ни подариха аквариума, водата беше много мътна и частична смяна не повлия, въпреки, че опитахме/ и след седмица- отново около 70%. Рибките умряха 2 дни след втората процентна смяна. От вчера нови не са умирали.  Мисля, че уредът за пречистване на водата пускаше твърде малко въздух тогава, още вчера го увеличих.
В аквариума имаме три растения, едно широколистно и две с остри листа /малки са/, но наименованията им не знам. Второто расте с часове и го окастряхме веднъж вече. Може да не им е достигал кислород на рибоците... За сега няма да взимаме нови мулинези и ще оставим няколко дни нещата така.
Имаме уред за подгряване, държим на 25 градуса. Имаме филтър на Аква ел, вътрешен, с гъба. Гъбата мием през 3 дни само с вода, на не много силна струя.
Пускаме по малко храна, иначе, да се изяжда почти веднага.
Какви тестове препоръчвате за измерване нивото на амоняк в аквариума?
Утре ще сменим 30% от водата, както препоръчвате. За водата да питам- когато престои, тя помътнява и се вмирисва още преди да я сложим в аквариума. Това ни накара да купим препарата  за дехлориране и двата пъти наливахме прясна затоплена до 25 градуса вода, дехлорирана с този препарат. Дали да продължаваме така? Спазихме според предписаното за препарата.
Слагали сме и в началото бактерии, т.к. аквариумът е нов. Всъщност аквариумът е 25 литра, има неправилна овална форма. Има капак с отвор за храната. Обаче аз го държа винаги отворен, все си мисля, че е по- добре. Капакът е с лампа, държим я минимум 10 часа включена, така пише. Аквариумът ни не е до прозорец с директна светлина.
Тук прочетох темата със съвети за новаци още преди две седмици, когато ни донесоха рибките. Имаме още доста да четем, мисля. Искаме да се научим и да си гледаме рибоците добре.
Днес видях, че има вече самостоятелна заключена тема в този раздел с книжка за болестите, но при нас нямаше никакви симптоми, стана много бързо.
: 06.01.2012г 20:08ч
Обем на аквариума:...........

Височина:25

Грунд
Дебелина на дъното:1-2 см.
Размер на камъчетата:2-3 см /от шарените, продават ги в доста магазини/, но имаме и миди, които сме събирали от Бяло море, изварени, преди да ги пуснем, както и камъчета, пак от там/

Осветление:неонова лампа на капака

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):да
Вътршен филтър л/ч:аква ел, не знам колко литра на час е
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...

Филтрите работят(непрекъснато) или (изключвам ги за .... часа).

Дата на стартиране на аквариума:20.12.2011

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
цялостна смяна на водата- на 26.12.2011 г.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:само бактерии за нов аквариум

Вода
Сменям по  70% (процента) на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е (престояла)/(от чешмата направо с препарат за дехлориране- на Аква сейф). Водата е с температура 25 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 25 градуса.

Храна
Видове храна:Acticolor, Tropical- granulat /полски/, TetraPro colour, чернодробна;
Колко често храните рибките си: сутрин и вечер по малко
За колко време рибките изяждат порциите си:1-2 минути

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: приблизително 10% /на око/
Колко % от дъното са бързо растящи: почти всички
Колко плуващи:няма свободно плуващи, застопорени са за дъното

Риби:
Полово зрели(видове, брой):две сомчета /от различен вид/, две принцеси и една мъжка гупа
Млади риби(видове, брой):едно малко сомче
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):всичките са нови, в този диапазон

Извинявам се, ако не описвам ясно нещата, но съм дилетант, пълен новак.  :-[

Similar topics (5)

53261

Публикации: 34
Прегледи: 11324

25582

Публикации: 46
Прегледи: 16672

9903

Започната от omanna


Публикации: 2
Прегледи: 2582

25440

Публикации: 6
Прегледи: 4344

7312

Започната от zambo


Публикации: 0
Прегледи: 2377