• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

[Проблем] Болна златна рибка

Започната от ivanah1224, 13.02.2022 13:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivanah1224

Аквариумът е стартиран на: 5 ноември

Обем на аквариума, литри: 3

Височина на аквариума: 21

pH на водата:

Температура на водата: 21

Колко често сменяте водата: На 3-4 дни

Какво количество вода доливате при смяна: Половината

С каква температура е водата при смяна: Подобна на тази в аквариума

Кога последно сменихте водата: Днес

Аераторна помпа (без гъба): Няма

Аераторна помпа (с гъба):

Вътрешен филтър л/ч:

Външен филтър л/ч:

CO2 система:

Филтрите работят непрекъснато: Не

Изключвам ги за ххх часа:

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: Няма промени в аквариума, няма филтрация

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): Няма

Млади риби (видове, брой): 1 златна рибка

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): Няма

Видове храна, с която храните рибите си: Люспеста храна за златна риба

Колко често храните рибите си: Всеки ден

За колко време рибите изяждат храната: За 1 минута средно

Колко % от дъното е засадено с растения: 1 изкуствено растение

Колко % са бързорастящи:

Колко % са плуващи:

Дебелина на дъното:

Размер на камъчетата: Едър чакъл

С колко и какви лампи осветявате аквариума: Не се осветява със специално осветление

Колко часа светят лампите: Няма лампи, използва се естествено осветление

Подробно описание на проблема: Здравейте, от сравнително малко време (3-4 месеца) започнах да се занимавам с отглеждане на рибка като домашен Любимец. Тъй като нямам никакъв опит, взех аквариум тип сфера (Ок.3 литра) и златна рибка. От самото начало до сега сменях водата на 3-4 дни, с престояла вода, рибата беше добре и проблеми нямаше. От 2 седмици по тялото й започнаха да се появяват черни петна (на хрилете и перките), опитен акварист ме посъветва да я лекувам с лъжичка морска сол и 2-3 капки метиленово синьо в аквариума. Е, петната започнаха да изчезват, но от 2 дни златна рибка е издута, с "настръхнали" люспи... Навсякъде четох, че това са симптоми на т.нар болест воднянка, но не знам какво да правя и дали има възможност да я излекувам... Ще съм благодарна за отговори и съвети...

Снимки:










ivanah1224

Приказвам снкмка на рибката тук

morriddin

Пиши я заминала.
Златни рибки се отглеждат в аквариум от 80 литра нагоре.
Изхвърли колбата и си купи едно 30тина литрово аквариумче с подходящ вътрешен филър, осветление и нагревател, сложи му грунт, засади непрентециозни растения, напълни го с вода и пускай филтъра да работи постоянно. Осветлението - по 8 до 10 часа на денонощие. Нагревателят настройваш на температура 23-24 градуса, като също не го пипаш повече - той ще си включва когато е необходимо и ще изключва щом водата се загрее достатъчно. Оставаш всичко така поне 10 дни, после отиваш в магазина и си купуваш 2-3 гупи, пускаш ги вътре, и не пипаш нищо повече още един месец - само чистиш филтъра когато е нужно и подменяш по 7-8 литра вода всяка седмица с престояла един ден вода от чешмата.
Като мине месец след пускането на рибките в аквариума вече може да се замислиш за подмяната им с други такива, но пак съобразени с обема на аквариума.
Това е в резюме, ако имаш уточняващи въпроси, питай - ще помагаме!

ivanah1224

Много благодаря за изчерпателния отговор... ще се помъча до край да я излекувам някак, но в крайна сметка сте прави, че условията в които я отглеждам са лоши и може да не оживее. Проблемът е, че съм студент и нямам възможност да отглеждам големи аквариуми, и затова предпочетох варианта с малък... Може би трябва да помоля за някакви идеи за рибки, които позволяват да се отглеждат в аквариуми тип сфера като моя.

morriddin

Това не е аквариум, това си е колба и в нея няма как да се гледа каквато и да била рибка.
Аквариумче с размери 40/30/25см няма да заема място, ще се нуждае от един разклонител "тройка", маркуч, туба от мин. вода и кофа за подмяна на водата. При това, може да ти стои просто на нощното шкафче. Не е труднопостижимо, а как само ще те радва и успокоява... Това е несравнимо... *THUMBS UP*
Ако говорим за първоначалната инвестиция на парички, ами няма как - ще трябва да се похарчат няколко левчета, но мисля 100тина лева ще са достатъчни.

ivanah1224

Много благодаря, че отделихте време и внимание по въпроса ми, ще се опитам да спя златната рибка... ако ли не, ще послушам съвета ви за добър аквариум и нови рибки. Благодаря още веднъж за мнението

morriddin

Няма за какво да ми благодариш (извинявай за обръщението на "ТИ").
Съвет и евентуална помощ би следвало да се дава на всеки колега, най-вече на начинаещия, понеже в акваристиката стават нещата малко бавно, и не всеки продължава след първия неуспех.
Ако вземеш аквариумче от сорта на това, което споменах, аз лично мога да помогна с 5-6 коренчета валиснерия и 1-2 криптокорини. Сигурен съм, че и други колеги биха помогнали с каквото им е вповече.

mushroom

Здравей и добре дошла/дошъл във форума.
Съда е твърде малък за каквото и да е било, освен за малка растителна колба.
Наистина колегата е прав, взимайте един 30л. аквариум и го пускайте да се стартира, а през това време се опитайте да спасите златната рибка.
Ако е воднянка рибата трябва да се подува. На перката черното ми се струва сякаш е натурално оцветено. Да е било по-малко преди и с израстването на рибката да се е увеличило?!
Прикачете още една, две снимки.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

ivanah1224

Здравейте,благодаря и за вашето включване по проблема... прикачвам още снимки, не смятам че черните петна са естествени, тъй като преди ги нямаше... но може и така да е, не се знае. По въпроса с подуването, все още е така, храни се нормално, но постоянно седи на дъното и е доста летаргична, не знам с какво да започна да я лекувам



ivanah1224


ivanah1224


Lightning_boy

Здравейте. Няма с какво да я лекувате, понеже проблемите идват от средата, в която се намира (както са писали колегите по-горе)
Не виждам и нещо да движи водата - съответно никакво количество кислород.
Мъка е това за животинчето.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ivanah1224

ЦитатЗдравейте. Няма с какво да я лекувате, понеже проблемите идват от средата, в която се намира (както са писали колегите по-горе)
Не виждам и нещо да движи водата - съответно никакво количество кислород.
Мъка е това за животинчето.
Сигурна съм, че доста я мъча, знам че условията не са добри... просто ми е чудно защо така се влоши, при положение че живее в тази среда от 3-4 месеца и нямаше проблеми

mushroom

Ами как да Ви кажа, може би така ще звучи най-разбираемо:
Съпротивителните ѝ сила са на привършване от постоянна борба за оцеляване и вече я напускат.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

ivanah1224

Здравейте отново! Пиша този коментар, първо - за да благодаря отново за помощта, второ - за да кажа, че златната рибка се излекува, и ще споделя как, в случай че някой попадне на темата и има същият проблем като моя...

Нямам опит в отглеждането на рибки, но все пак ще ви споделя как излекувах своята от т.нар "воднянка", след като се посъветвах с хората тук и някои мои познати. В продължение нa 5-6 дни правя вода с разтворен магнезиев сулфат (английска сол), рибката престоява там 10 минутки, и след това я връщам в аквариума, на който сменям всеки ден водата и капя по 2 капки "eSHa Hexamita", купени са от магазин, има ги и в интернет, струват 19.90....

Similar topics (5)

16616

Започната от Ermak


Публикации: 16
Прегледи: 10630

31583

Публикации: 6
Прегледи: 6220

49666

Започната от Summer


Публикации: 0
Прегледи: 1457

1153

Започната от Halford


Публикации: 11
Прегледи: 7403

12998

Публикации: 6
Прегледи: 4485