• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:50

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помощ! Болест

Започната от @lexandr@, 21.02.2007 23:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

@lexandr@

Здравейте! Имам нужда от помощ.  *HELP*
Две от рибите ми пипнаха някаква болест. Преди 2-3 месеца започнаха да се появяват малки бели мъхчета по челото на едната рибка. Сложих Omnipur на Sera (беше ми препоръчван преди при същия проблем и тогава беше помогнал) според упътването му - за 1 седмица. Нямаше никакъв ефект. Скоро се разболя и втората рибка. Пак опитах с Omnipur - пак никакъв ефект. Не знам с какво да ги лекувам, а мъхът расте ли расте...
Ако някой се досеща каква е тази болест (не я разпознах в никоя от описаните в "Често срещани болести при аквариумните рибки" тук) и знае с какво мога да я унищожа *MODERATOR* - моля да ми пише!
*thanks

Ето и формата, доколкото мога да отговоря:

Обем на аквариума: 50 л
Височина: 40 см

Дебелина на дъното: 1-2 см
Размер на камъчетата: 0,5-1 см

Осветление: 1 лампа, за растения

Вътрешен филтър

Дата на стартиране на аквариума: май 2005 г.

Използвани препарати през последните 45 дни: Omnipur на Sera

Вода:
Сменям по 15-20 литра на всеки 7-10 дни.
При смяната: Водата е (престояла) Водата е със стайна температура.

Температурата на водата в аквариума е 24-25 градуса.

Видове храна: дафния, гранулирана-обикновена, последния месец ми изядоха и две от ампулариите

Колко често храните рибките си: 2 пъти дневно по половин доза
За колко време рибките изяждат порциите си: 10 минути

Колко % от дъното е засадено с растения: 20% и едно върху... пън?
Колко % от дъното са бързо растящи: не знам
Колко плуващи: няма

Риби: 3 златни, 2 сома, 1 ампулария
Полово зрели: всички
Млади риби: няма
Нови риби през последните 20 дни: няма

Георги

И кои са рибите, които са болни, моля? Златните? А какви са соооомовете?

Живко

Никой не се е родил научен.

@lexandr@

Болни са 2 от златните. А сомовете не знам какви са точно като име - от тези дребните, които се лепят по стъклата. Само дето моите не се лепят, а само киснат под пъна.
Болестта напомня за втората от линка... но тези препарати не са ли поостарели - метиленово синьо и малахитово зелено?

Живко

Бактопур на Сера ;-)
Бактопура помага при бактериални инфекции. При теб най-вероятно е това. Не вярвам да е някакъв паразит.
Разбира се в бъдеще очаквай периодично да се появява този проблем.
Ти просто нямаш свястна биофилтрация, а аквариума ти е на ръба на претоварването.
Можеш да увеличиш дебелината на грунда и да помислиш за филтър с по-голяма гъба. Виж това: - http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=5446.0
Не вярвам тези твои риби, напълно пораснали, да имат нужда от хранене по 2 пъти на ден. Един път ще е достатъчно. Ще помогнеш и на азотния цикъл.
Никой не се е родил научен.

@lexandr@

Благодаря, ще купя препарата и ще започна лечение още днес!

А относно филтрацията - филтърът ми е Aquael с дебит 300 л/ч - мислех, че това е достатъчно за малък аквариум като моя...

Живко

Дебита на филтърът ти е добре. Това е малък филтър и филтърната гъба в него съответно е малка. Може да изпълнява добра механична филтрация, но за биологична не става.
Като се има в предвид малкото грунд и зацапващите възможности на златните положението не е от най-розавите. Просто нитрифициращите бактерии няма къде да живеят.
За това и бяха горните съвети.
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

24042

Публикации: 1
Прегледи: 2016

41587

Публикации: 2
Прегледи: 18699

13284

Публикации: 3
Прегледи: 3640

47825

Публикации: 2
Прегледи: 1950

5225

Публикации: 1
Прегледи: 2745