• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 00:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Подута женска кили рибка

Започната от ptsekov, 17.06.2006 21:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ptsekov

Здравейте,

Вчера забелязах, че едно от новите ми килита (женско) е странно подуто. Ако вчера съм има съмнения, че рибката е подута то днес съм напълно сигурен. Коремът на рибката е станал като балон. Забелязах, че от едната страна на тялото, след корема, по към опашката има нещо като раничка. Преди малко забелязах, че рибката се опитва да се чеше там където е раничката. Също така ми се струва, че рибката диша доста учестено.

От това, което виждам на сайта едната възможност е рибката да е болна от това воднянка:

http://www.aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=172&vid=3

или от това:

http://www.aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=158&vid=3

Гледах внимателно, но не мога да преценя дали люспите на рибката са настръхнали. По-скоро моята рибка прилича на тая, която е прихванала "вътрешни паразити" :(

Ще съм благодарен на всякакви съвети относно типа на болестта и евентуалното лечение.

P.S. Съжалявм, че не мога да прикача снимка, но в момента нямам походящ апарат :(

ptsekov

За съжаление рибката вече е мъртва  rip

Като я извадих я огледах - тялото в областта на корема беше неестествено издуто. Самия корем беше странно мек и имаше видимо вътрешно разкъсване отдолу по дължина. Гадна работа :(

Някой има ли идея какво е това заболяване. Дали може да се пренесе по другите рибки. Засега никой от останалите обитатели на аквариума не дава признаци да е болен.

killiman

Тъкмо щях да ти предложа да я пъхнеш във фризера...
Стават такива неща. Причините може да са най-различни - воднянка, инфекции, задържан и развалящ се хайвер, инфекции...По-скоро не е заразно. Но бъди нащрек!

ptsekov

Това с пъхането във фризера как щеше да помогне ? :)

Между другото, само мога да гадая дали има връзка, но мъжкия ми N. Foerschi доста упорито ухажваше една от новите женски. Там с всичките му мурафети - сваляше я към дъното, обгръщаше я с перките си и т.н. Ако е била същата рибка дали не я е повредил нещо ?!


rookie_gyn

По ми прилича на воднянка.Без да съм специалист по килита, мисля, че те са податливи към това заболяване. За повече информация-killiman

killiman

Без да съм видял нещо, а караме само на описания, не се наемам да твърдя нищо конкретно.
Ако разликата в размерите на двете рибки е значителна, наистина мъжкият би могъл да увреди женската като я притиска силно към твърдото дъното. Но увреждането би било по-скоро липсващи люспички или разкъсани перки.

Similar topics (5)

18691

Започната от dtg


Публикации: 0
Прегледи: 2184

4565

Започната от lexo


Публикации: 9
Прегледи: 10747

48445

Публикации: 3
Прегледи: 2469

29781

Публикации: 0
Прегледи: 2917

3913

Започната от joyboy


Публикации: 12
Прегледи: 8731