• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 05:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

от какво е болна тази колиза ?

Започната от DarKness, 04.03.2007 14:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DarKness

160л.
M. esterae
L. hongi
L. caeruleus

Bass_Maker

Не мога да ти кажа точното наименование на болестта, но на мен от това ми измряха Колизите... При теб е в доста напреднал стадий. Пробвай лечение с Хлорнитромицин по 1 хапче на 50 литра вода (разтваряш съдържанието в малко водица и изливаш в аквариума). Но се готви и за жертви, защото в тоя напреднал стадий... не се знае колко ще помогне лекарството. Бактопур Дайрект не пробвай въобще! Аз нахаках 4 поредни пъти по 1 хапче в мойте 60 литра и нямаше никакъв ефект... Само дето ми поизтрови малко растения :(
You cannot kill what you did not create...

botan

На мен ми прилича на гъба(плесен)!
Ако имаш справочника на СЕРА "Как да пазим декоративните си рибки здрави?" погледни на стр.36

Bass_Maker

Не е такова, защото това по-скоро прилича на акне :) Под люспичките излиза едно бяло точно като пъпка. Аз като почнах третирането с Хлорнитромицин, тва чудо сякаш се пукна и изчезна (може и така да се размножава, не съм сигурен) и на негово място остана дупка, под която се виждаше месо :(
You cannot kill what you did not create...

LGI

Днес видях същото при една моя женска! Точно като акне е около устата и. Тамън щях да пиша във форума за това... Да питам само заразно ли е? И тъй като не съм се занимавал с лекуване на риби от поне 6 години (не съм имал болни, колкото и да е странно) може ли малко по-подробно обяснение как да я излекувам.

П.С. Ето какво се случва, когато човек вземе риби от пазара...
•_°

Живко

Най-вероятно е червенка. Може и да е фурунколоза.
И двете се лекуват с Хлорнитромицин.
Дозировка на Хлорнитромицин: http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=162&vid=3
Никой не се е родил научен.

DarKness

Цитат на: LGI - 05.03.2007 00:02
П.С. Ето какво се случва, когато човек вземе риби от пазара...

мн си прав....откакто се хванах с акваристика (вече 9-10 месеца)не съм имал болести в аквариума, тая рибка я взех вчера от пазара, мамицата им тъпа...болни рибки да продават *MODERATOR*

я кажете само, опасно ли е за хората, че преди да видя че рибката е болна бърках из аквата
160л.
M. esterae
L. hongi
L. caeruleus

LGI

Мерси, Живко, а температурата до колко мога да я повишавам?
•_°

Bass_Maker

Не мисля, че е опасно за хората, стига да си миеш хубаво ръцете след бъркане. Аз бърках в аквариума докато бяха болни моите рибки и нищо не ми стана :) Ама ще е по-добре да не бъркаш, ако имаш ранички по ръцете, ей така за всеки случай.
You cannot kill what you did not create...

rookie_gyn

Хлорнитромицина ще слаб в случая и няма да има ефект. По-добре третирай с тетрациклин-500мг на 10 л вода. Да знаеш, че много цапа. Водата ще стане като фекалка. Банята трябва да е продължителна-10 дни. Винаги когато се ползват антибиотици банята трябва да е продължителна 7-10 дни. Най-добре е да имате карантинен съд в кото да лекувата заболелите рибки, без да о*****е аквариума си. Не ми прилича на червенак, по-вероятно е да е фурункулоза и евентуално като вторична инфекция-червенка. Но появи ли се червенка по тялото хлорнитромицина не дйства, а трябва тетрациклин.

Живко

Заплетена стана тази работа :-(
Хлорнитромицина по принцип е по-ефикасен при бани по няколко часа.
Наистина тетрациклина е по ефикасен при дълготрайни бани, особено при червенка. Въпросът е дали ще действа на фурункулозата. Аз лично не съм пробвал.
DarKness докато тече лечението, яко аерирай водата.
И моля те напиши има ли полза от лечението като завършиш.
Никой не се е родил научен.

LGI

Bass_Maker, след като се е пукнало нещото, въпреки дупката рибата оцеля ли? Днес смятам да купувам химиите за лечение, та ако твоя начин е проработил ще пробвам по него. Винаги залагам на личен опит, а не на това, което чета в интернет. На края и аз ще кажа резултата. Поне при мен май не е в толкова напреднал стадии.
•_°

rookie_gyn

А и аквариума трябва да се затъмни. Т.е. да се изключи осветлението, да се махне филтриращия  материал. И се приготви за ново пускане на аквариума.

Similar topics (5)

9356

Публикации: 3
Прегледи: 2088

40020

Започната от bat


Публикации: 0
Прегледи: 1888

3711

Започната от Violeta


Публикации: 6
Прегледи: 5487

27151

Започната от procdump


Публикации: 2
Прегледи: 2477

18691

Започната от dtg


Публикации: 0
Прегледи: 2183