• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 14:17

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Молинезии лежат на дъното, едната се удря в растенията, хелера вече е с петна :(

Започната от boxko, 03.04.2011 16:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

boxko

Три от пет молинезии залежават по дъното. Едната не е мръднала от час, а другите две показват от време на време някаква активност. Дори сега си плуват. Женският хелер също не плува активно, а плава бавно около дъното. Молито, което лежи постоянно на дъното се удря странично понякога в листата на растенията, преди около час плуваше на повърхността и изведнъж започна да подскача над повърхността и после легна на дъното. Оттогва блуждае около дъното само.
Другите риби се държат нормално, нито имат някакви външи симптоми.

Обем на аквариума: 114 литра

Височина: 40 см

Грунд
Дебелина на дъното:4-5 см
Размер на камъчетата: 5-13 мм (предимно, вчера добавих два килограма 3-5 мм)

Осветление: 80 вата

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):...........
Вътршен филтър л/ч: AquaEl 450l/h
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...........

Филтрите работят(непрекъснато)

Дата на стартиране на аквариума: февруари месец, средата

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
Доста промени, добавяне на мангров корен, пускане на 10 неонки, два хелера, 3 молинезии, засаждане на растения и други дребни процедури.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: не

Вода
Сменям по 20-30литра (процента) на всеки 3 дни.
При смяната: Водата е (от чешмата направо, последния път (вчера) беше престояла 3 часа). Водата е с температура 23-26 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 26 градуса.

Храна
Видове храна: тетра за всички видове
Колко често храните рибките си: 1 път на ден (вечер)
За колко време рибките изяждат порциите си: най много минута

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:30 %
Колко % от дъното са бързо растящи: няколко стръка дъбче и валиснерия
Колко плуващи: дъбче и едно лимонче

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 4 гупи- зрели, 4 подрастващи, 5 молинезии, 2 хелера, 10 неонки, два сома целуващ, сом джоли
Млади риби(видове, брой): 4 новородени (отделени са)
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): хелерите, 3 молинезии, 10 неонки


marta

Натровени с амоняк предполагам... поспри с храненето и прави чести смени с престояла вода, сифорнирай ако е възможно...
Моя първи опит с рибки се случи точно така. Сложих прекалено много риби едновременно, не се беше завъртял хубав цикъл. След около 20 дни започнаха да лежат дишайки често и се поблъскваха в камъните и стъклото. Както си лежаха изведнъж нещо им ставаше и сякаш полудяваха блъскайки се в нещо. Всичките без 4 умряха, а тези 4-те подарих на опитен човек. От тях оцеляха 2.

Амоняка се получава от неизядена разложила се хана или екскременти, в моя случай храна.

След този опит махнах всичко от аквариума, измих изчистих сложих наново, напълних засадих изчаках 2 седмици като през това време набавях само растения, всички техники работеха и чак след това пусках на седмица по 2-3 рибки докато си достигнах целта. Казвам го, защото при теб тези риби е много вероятно да не ги бъде, но тези новите които не проявяват симптоми може да ги спасиш някак си.

Натравянето се проявява след около 20 дни.

boxko

Те са ми от първите рибки, винаги сифонирам дъното. Да не е някой паразит ?
Сега гледам, че пък хелера диша въздух на повърхността. Какво им става на тези риби ?  *HELP*

zambo

И аз мисля , че е натравяне с амоняк . Малък филтър , много риби , наскоро стартиран аквариум . Сменяй вода през ден , поне по 30л. за около две седмици и би трябвало да ти се оправи проблема . Нови риби недей да вземаш . Химикали не сипвай . 
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

marta

Цитат на: boxko - 03.04.2011 16:17
Те са ми от първите рибки, винаги сифонирам дъното. Да не е някой паразит ?
Сега гледам, че пък хелера диша въздух на повърхността. Какво им става на тези риби ?  *HELP*

Точно защото са ти първите риби е най-вероятно натравяне. Както написах то се проявява след 20 дни от натравянето. Сигурно си имал момент когато са станали изведнъж много риби и се е развалила работата. Спри да храниш сменяй както ти е казал колегата. Храни на 3 дни едн път. За 1-2 седмици дано се нормализира проблема. Аз лично правех всичко възможно, но за моите риби беше прекалено късно. Аз сгреших като сложих и разни химии, а не трябваше!

boxko

Може ли да излекува това нещо ? Вчера сменях вода, днес ?

marta

Напълни си бутилки от по 10л 3-4 и ги остави. Утре смени 30л, напълни пак и така през ден сменяй по 30л като гледай да сифонираш. Примерно можеш да храниш преди да смениш вода. Това за 1-2 седмици след това почни да хараниш всеки ден по много малко. Очаквай да имаш жертви, но тези рибки които си сложил последно може да се спасят надявам се.

boxko

Всички ли ще измрат ? Другите не показват такива белези. Едната молинезия, която най-слабо показва такива признаци ми е от миналата седмица. Гупите също са ми отдавна. Да увелича и температурата ? Напълних вече бутилките, утре сменям водата.
Други съвети ? Имам бременни гупи !?

zambo

Във водата на аквариума се е натрупал амоняк , който трови рибите . С чести смени на вода ти разреждаш неговата концентрация и проблема се разрешава . Това обаче неозначава , че можеш да извадиш всичко от аквариума и да смениш цялата вода .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

boxko

Естествено, че няма да правя рестарт на аквата, това означава още повече амоняк :( нали ?
Сега се прибрах и рибите не показват никакви симптоми, молинезиите, които лежаха си плуват спокойно, както й останалите. Какво става ? Утре сменям водата, днес и утре няма да храня. Да вдигна ли температурата на водата ?

marta

Цитат на: boxko - 03.04.2011 16:49
Всички ли ще измрат ? Другите не показват такива белези. Едната молинезия, която най-слабо показва такива признаци ми е от миналата седмица. Гупите също са ми отдавна. Да увелича и температурата ? Напълних вече бутилките, утре сменям водата.
Други съвети ? Имам бременни гупи !?

Недей да овеличаваш температурата. Започни смените и пиши как са нещата след 2-3 дни. Ако правиш всичко както трябва след 1 седмица и нямаш жертви сигурно всичко ще се оправи. И се замисли да намалиш малко броя на рибките. Тъй като имаш живородки те непрекъснато ще имат поколение, можеш да си оставиш примерно по-малко родители. Не овеличавай броя на рибите, дори и всичко да се оправи. Бебетата като пораснат ги подарявай или продавай, за да не ти станат много, че случката сигурно ще се повтори.
И само знай, че ако в момента си плуват както трябва не означава че утре пак не може да ги удари.

Това е! Късмет, ще чакаме резултати!

boxko

Женският хелер, една гупа и едно бледо неонче също се удрят в растенията. Какво е това чудо ? Дали не е някой паразит ?
Къде мога да прочета повече за натравянето с амоняк ?



boxko

Колеги помагайте ! Днес на хелерите им са се появили  бели точки. Ихтио ?



Какво да правя ? Сега започвам да сменям водата, но тези петна ? Това на дали ще е амоняка само :( :( :(

Similar topics (5)

29483

Публикации: 12
Прегледи: 6214

13677

Публикации: 4
Прегледи: 4041

22687

Публикации: 1
Прегледи: 3978

52574

Публикации: 20
Прегледи: 9338