• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2024 15:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Ichthyophthirius или Ainyloodinium

Започната от Alek, 16.06.2010 23:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Alek

Здравейте, днес забелязах, че по две от неонките ми има малки бели точки (под 1мм.), а друга една е унила с бледи цветове и по нея има много финни налепи като гъбики.
Извадих и трите риби от общия Аквариум и след няма и 15 мин тази с много избледнялите цветове и гъбите обърна корема... :(
Прочетох набързо какво пише по форума, но като начало немога да реша каква е болеста и дали е една, за да започна с лекуването.
Моля помогнете да разбера една болест ли е или са две как да предпазя останалите риби и дали и другите са се заразили.

Ето и линк на профила на аквариумът ми .. http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/akvariumat-na-alek/
Ако трябва ще кача снимки на болните риби.
: 16.06.2010г 23:11ч
Ето и снимка .. 
: 16.06.2010г 23:11ч
Забравих да добавя, че последните 3-4 дена температурата е малко по-висока, заради топлото време...
Обикновенно я държа към 26-27  сега скочи до 30 ..

nikolaytoshev

Снимката е малко тъмна за да може да се различи каква е болестта.

А колкото до температура - решението е вентилатори от компютър. Във форума има доста информация за това как да си направиш охлаждане на аквариума.

Alek

Благодаря!  Четох за вентилаторите и дори сложих вече един.  Ако трябва, ще сложа още един, ако няма промяна. По-сериозният проблем ми е болните рибки.  Ще опитам да изветля снимката и да я пусна пак.

nikolaytoshev

Задължително отдели болните рибки в отделен аквариум, за да не се заразят другите и, за да третираш само болните, а не всички рибки в аквариума.

Сложи Sera Ectopur (или препарат съдържащ малахитово зелено) за Ichthyophthirius, защото това заболяване е едно от най-често срещаните в сладководните аквариуми и най-вероятно са болни от него.

По време на лечението: изключи UV лампата и отстрани активния въглен от филтъра, ако третираш в големия аквариум. Повиши аерацията.

Успех с лечението!!!

Alek

Отделихме ги още вчера, моментално след като видяхме болестта.  Общо три рибки, едната явно беше най-зле и се гътна малко след отделянето - явно стресът я е довършил.  Може ли да използвам калиев перманганат - четох в Уикито, че става за целта, но не зная за коцентрации?  Поне до довечера няма да имам възможност друго да прилагам.

MeTogu

Калиевия перманганат е много силен за целта.А колкото до това че си отделил рибите малко ме съмнява че ще помогне.Болеста си е в самия аквариум.Аквариум в който има ихтио трябва да се третира с всичките риби с лекаство и след като им опадат белите точки да се отделят вече здравите риби,след това аквариума се оставя минимум 3 дена без живот (среда за продължаване живота на бактерията) и след това да се пускат отново рибки.
п.п. Написал съм го на съвсем прост език без затрудняващи термини.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Alek

Според вас колко е инкубационния период на бацила на ихтио. Вече 6 дена държа аквариума на 30 градуса, други риби до сега не са се разболели и
не съм слагал лекарства. Според вас дали е загинал от температурата и ако да, след колко време да смятам, че е ок ...
П.П. MeTogu благодаря за обяснението, то ние тъпичките хора,  прости обяснения са ни нужни,  без термини. А,  всъшност термина лекува ли тази болест...  :-[  =-O  *NO*

nikolaytoshev

Да разбирам ли, че нови не са се разболели, а болните не са оздравяли, така ли?

Alek

Болните ги отделих още първия ден и се опитах да ги лекувам с лекарството на Sera Protazol, но без успех.
Да, не остана нито една от разболелите се ... :-(
Но незнам дали има още опасност или няма ...

zambo

Спокойно можеш вече да сваляш температурата . При 30 градуса спорите на ихтиото загиват за около 24 ч .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Desmoria

Според мен ако беше ихтио щеше да си личи по прозрачните плавници. Проблема ти е бил от друг причинител. Провери си pH-то.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Alek

TOXIC, pH  не е излизало от границите между 6,4 и 7.2 меря го редовно ..

Всъшност, какво визираш под "щеше да си личи по прозрачните плавници" моля, обясни  ..

zambo

Цитат на: Alek - 23.06.2010 20:22
Всъшност, какво визираш под "щеше да си личи по прозрачните плавници" моля, обясни  ..
Щяха да са на точки . Все едно си посипал рибата със захар.
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Alek

Тогава тези мехури, които се виждат на снимката от какво са ?
Рибата, която е на заден план и не е на фокус имаше бели точки и по плавниците, но бяха малко 1-3 точки например..

joro1981

Според мен е от температурата на водата. Имах около 30 червени и сини неона. Сега са 4. При мен избледняваха по същият начин и след ден или два умират, без никакви видими симптоми за каквито и да било болести.Температурата ми е 30-31 градуса.
Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

Similar topics (2)

2052

Публикации: 8
Прегледи: 5039

7540

Публикации: 7
Прегледи: 5686