• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.07.2025 01:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Hole in the head, папагали

Започната от mollies, 05.08.2013 21:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mollies

05.08.2013 21:25 Last Edit: 06.08.2013 13:21 by mollies
Здравейте,

Подариха ми аквариум с 2 папагала, 2 водораслояда и 1 фалшив обърнат сом.  Растения нямаше, аз постепенно засадих. Всичко беше ОК. Преди около месец, не повече, смених 18 литра вода, доливайки я с минарална от горнобанските чешми (разбира се не беше умишлено, мислех я за чешмяна, после разбрах). Това беше комбинирано с бурно размножаване на пистия, която в крайна сметка засенчи всичко (бяхме и все още сме в ремонт). След смяната на водата, да кажем между 1 и 7 дни, не съм сигурен, на папагалите им избиха бели гъбички на челата и зад очите (и на устата на мъжкия), излизащи от нещо като ямки. След 2-3 дни някои от гъбичките позавяхнаха и оставиха под себе си червени белези. "Ерозията" продължи, съответно сменях 2 пъти по 20-30 литра вода и спрях храненето за седмица, на 2-3 пъти изхвърлих излишната пистия. Гъбичките изчезнаха, ерозиите останаха, но без да са червени. Започнах отново да ги храня, ерозиите се влошиха, отново избиха гъбички. На мъжкия папагал от вчера му се надува едното око (той като цяло е по-зле). Симптомите ми приличат на "hole in the head", почти съм сигурен, гледайки снимки на болестта върху папагали.
Някой, който е минавал по този път, може ли да ми даде съвет какво мога да направя? По възможност без антибиотици, не ми се иска да сипвам в аквариума, а нямам карантинен. Мисля, че има друга причина, т.е. гъбичките са следствие. Дали твърдостта на водата (4 карбонатна) е причината?

Благодаря предварително на всички отзовали се!


Дата на стартиране на аквариума: преди 12 години, с растения от 8-9 месеца
Обем на аквариума: 180 литра
Височина: 45 см

Вода:
pH: 7.5
Температура: 26-27
Сменям по 40 литра на всеки 30 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 22 градуса.

Филтрация:
Аераторна помпа (без гъба): не
Аераторна помпа (с гъба): не
Вътрешен филтър л/ч: Фабричният на Juwel
Външен филтър л/ч: не
Система за СО2: не

Филтрите работят непрекъснато

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
Смяна на 18 литра вода с минерална от чешмите на Горна баня

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: не

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 2х папагали, 2х САЕ, 1х false upside-down catfish
Млади риби(видове, брой): не
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): не

Храна:
Видове храна: непопулярна марка люспи с малко сушени скариди, Тропикал спирулина гранулат, желирана замразена 50% спанак и 50% рибно филе (само женският я яде)
Колко често храните рибките си: 1-2 пъти дневно
За колко време рибките изяждат порциите си: 2-5 минути

Растения: 3 вар. ехинодорус, 3 вар. лудвигии, хигрофила, анубиас, криптокорина, явански мъх, неизвестно, кладофора, пистия
Колко % от дъното е засадено с растения: 20-30%
Колко % са бързо растящи: 80%
Колко са плуващи: бяха към 60%, сега са <10% (инвазия на пистия)

Грунд:
Дебелина на дъното: 5-10 см
Размер на камъчетата: 5-10 мм

Осветление: Т8 90 см обикновена, Т8 90 см Гролукс

magnit

Малко съм объркан...., но нека започнем от начало.
Вероятно става дума за "рибата-папагал" известна с търговското име Red parrot.
Чувствам се длъжен да поясня, тази риба е хибридна и не се среща в природата. Двата вида южноамерикански цихлиди, които са кръстосани изкуствено са здрави и устойчиви на заболявания риби, което не може да се каже за тази кръстоска. Те са хермафродитни и макар, че често хвърлят не се появява поколение от хайвера им. Диплоидния набор хромозоми в гаметите им не позволява развитие на жизнен зародиш.
Тези риби често боледуват и причината не е в растенията, които те между другото унищожават особено усърдно, след като се почувстват добре. Така и не разбрах защо сменяш водата с минерална. Добрата филтрация и честата подмяна са от полза, но виждам, че храненето не отговаря на техните изисквания. За целта се ползва специализирани за тях храни, богати на астаксантин(веществото на което дължат цвета си),произведени от реномирани фирми, които се предлагат в почти всеки зоомагазин.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

mollies

Благодаря за отговора  :-) Знам, че са хибриди, съответно последващите с това предразположености, бяха ми подарени заедно с аквариума. Астаксантинът освен да действа като имуностимулатор и да ги оцветява не мисля, че би направил нещо друго, а моята цел е преди всичко да са здрави, не ярко оцветени. В гранулата на Тропикал, която им давам освен безизвестната, има 6% спирулина, която също се води да подобрява имунния отговор. По-важно е според мен какви са основните съставки, затова и си играя с домашната, за която писах по-горе.

Днес им взех още една Tropical, този път с 36% спирулина. Намерих някакъв научен труд по темата за болестта, но за дискуси, в който се описват доста детайлно различни сценарии и подходи и като резултат взех торни червеи. Засега ще се въздържа от този т.нар. Metronidazole. Търся и варовик :) Да видим какво ще стане.

Ето линк към въпросния текст, може би би бил полезен на някой - http://www.cichlid-forum.com/articles/spironucleus.php

За водата, както съм вметнал - не знаех, че е минерална  ;-)

mollies

Обновление: на мъжкия леко му поспадна окото и почти се избистри, женският не се влошава  :-) Сменям по 10-15% вода дневно, храня с торни червеи и храната с 36% спирулина и увеличих светенето от 12 на 15 часа.

Similar topics (1)

6451

Започната от puhcho


Публикации: 7
Прегледи: 6140