• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.05.2024 03:21

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Гупа с проблем

Започната от magutta, 29.10.2008 13:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

magutta

29.10.2008 13:57 Last Edit: 29.10.2008 14:04 by magutta
Здравейте!

Имам една много нещастна мъжка гупа... И преди да сте почнали със съветите, че гупата е левче и най-добре действа кенеф-тактиката, не приемам такива съвети, докато има надежда.


Така...
Гупата ми от 1-2 месеца насам не се храни, постоянно се крие в растенията и кисне или до дъното, или на самата повърхност, опашката и е винаги накъсана и като цяло кожата е бледа и обезцветена. Когато храня другите риби и тя се втурва при тях, но само смуче вода от повърхността.
Межувременно 3-4 пъти съм я третирала в отделен съд с бактопур и фиштамин според указанията. Последно - преди 1 седмица. Вече не знам как мога да и помогна.


-----------------------------------------------------------------------------------------

Обем на аквариума:..........40л (36-37л вода)

Височина:...........35см

Грунд
Дебелина на дъното:...........2-4см
Размер на камъчетата:...........3-8мм

Осветление:...........1x10wat

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........не
Аераторна помпа (с гъба):...........не
Вътршен филтър л/ч:...........sun-sun 350l/h
Външен филтър л/ч:...........не
Система за СО2: ...........не

Филтрите работят........непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума:...........20.06
Първо пускане на рибки:...................19.07, включително и тази, която сега е болна

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
...........не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:...........Sera bactopur, sera fishtamin в отделен 6л съд, само с тази рибка (и с аераторна помпа Shark H-688 с камъче, която пускам само от време на време заради шума и това, че плаши рибката)

Вода
Сменям по ...7л на седмица (за болничния съд 30% на ден)
При смяната: Водата е.....престояла от предния ден.... Водата е със ...стайна температура.
Температурата на водата в аквариума е ..25-28 градуса.

Храна
Видове храна:...........Sera vipan, Tetra Wafermix
Колко често храните рибките си:...........1-2 пъти на ден, без събота
За колко време рибките изяждат порциите си:...........3-4мин максимум

Растения
Колко % от дъното е засадено с растения:...........ами...25-30%?
Колко % от дъното са бързо растящи:......... всички, без анубиаса (но поради слабата светлина не растат бързо)
Колко плуващи:.......... 2-3 клонки парички

Риби:
Полово зрели(видове, брой):............ 4 гупи, 1 коридорас, 1 анцисртус (7см)
Млади риби(видове, брой):............ 1 коридорас, 10 гупи (2.5см), 6-7 ситни бебета гупи
охлюви:........ 2 ампуларии
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):........... малкият коридорас, бебетата гупи (но не вярвам това да има отношение, след като симптомите на гупата са от преди това... ммм вярно че още повече се пренасели)

-----------------------------------------------------------------------------------------

Снимки:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV2d2gK9.jpg&hash=d38da951da25c787d532df23b88b084035deba1f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV2d2FGA.jpg&hash=6619fdc9cd6618c2ad18970e00402063574f63e1


Това, което ме озадачава, е че не намирам по тялото на рибката нищо, което да мога да категоризирам по каталога на Sera, освен загниване на перките, а в такъв случай, би трябвало бактопурът да я е излекувал до сега. В комбинация с това, че не се храни (изобщо) и че има безцветни екскременти, си мисля, че може да е нещо вътрешно, а перките и окраската да са само симптом.

Всички останали рибки са здрави, шарени на макс и пъргави*.

Знам, че аквариумът ми има нужда от разреждане на рибите и това също е фактор за състоянието и. Следващата седмица ще подаря няколко рибки (6-7 от подрастващите) и може би и анциструса и 1 ампулария.

п.с.: *-има още една мъжка гупа, която не е на 100% - много се клатушка като плува, май е почнала да се прегърбва (винаги е наклонена като опашката е под нивото на стомаха и), но пък е доста активна - опитва се да догони другите, движи се в центъра на събитията, хапва си добре, цветът и е ярък... може би просто остарява...


Приемам всякакви съвети и градивна критика.

SkyNer

Настилката да не е мозайка???  :-|
Прохождащия

magutta

Хаха!
Грунд си е, от Итън съм го купувала и няма замазка, ако за това си мислиш :)

bobynfs

И аз съм имал този проблем но причината беше, че от време на време другата мъжка Гупа я биеше :) може и при теб това да е проблема да я бие някои рибок и затова постоянно да се крие и да е бледа щото е уплашена
2013 New Styling....................................................
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg59%2F1349%2Fsfbz.jpg&hash=b1a274cbf7d918f52ce4bde7ba05994c3cf6f493
Видео на моя АКВАРИУМ *fish
200л.100x50x40, филтър Sera Fil 900, СО2 с мая,
осв.2x2 бр.90см Sylvania Aquastar & Grolux.

миа

От некачествена храна или от нещо друго се получава накъсването на нежните плавници на гупата.Няма лечение-все едно едната част от нея е ампутирана *CRAZY*.Не е загниване според мен.Препарати няма да й помогнат.Остави я да си живее в общия аквариум-не е заразно,докато може ще плува и ще се радва на живота,но като всеки жив организъм някога ще умре.Провери за остри камъни,листа или нещо остро което може да му разкъса опашката и го махни.

magutta

И аз подозирам, че се водят битки между 3те мъжки за женската (имаха и 2 други женски, но един път като отсъствах 5дни и изчезнаха... не знам как). Сега чакам да порастнат напълно малките, че да оправя баланса.

Другото ми наблюдение, е че сякаш винаги трябва да има един на дъното на класацията - преди 2та други мъжки сплашваха тоя, а сега като е отделен този, двамата в общия се разправят помежду си... имат си и те някакви социални системи...

Някакви други предположения?
а, и остри предмети няма  - специално съм подбирала всичко, за да не им се раздират плавниците. 

И все пак, защо не се храни и когато е в отделен съд? Пуснала съм при него от преди седмица и 2 бебета, но и тях не гони... надявах се малко протеин да вкара. Пускам по 1 люспа випан на ден и не я докосва.

миа

Рядко се разбират мъжкарите помежду си.Наистина е по-възможно да е от бой,защото не обърнах внимание,че се цепят при некачествена храна,а то е като отхапано.

magutta

В общия аквариум също не се хранише.

bobynfs

Цитат на: magutta - 29.10.2008 17:21
В общия аквариум също не се хранише.

Даваи и по малко активия и ако до 14 дена не се оправи Данон ще ти върне парите и ако е още жива я заведи на ветеринар ;) *CRAZY* Шега :-P остави го рибето да си живее живота колкото му оставя. По принцип в такива случаи като почне да не яде и да стои по дъното рано или късно ще умре *dead   *SORRY* я от старост или от нещо друго но рано или късно се случва  *SORRY*
2013 New Styling....................................................
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg59%2F1349%2Fsfbz.jpg&hash=b1a274cbf7d918f52ce4bde7ba05994c3cf6f493
Видео на моя АКВАРИУМ *fish
200л.100x50x40, филтър Sera Fil 900, СО2 с мая,
осв.2x2 бр.90см Sylvania Aquastar & Grolux.

magutta

Аз пък се чудих, дали да не я осоля (да видя, дали промяната в осмотичното налягане няма да помогне за разнообразие)... колко ч.л. морска сол на 6л вода (не говоря за супа)? и колко да кисне?
: 29.10.2008г 18:06ч
bobynfs, бях я забравила тая песен - "Live and let die", 10x

Живко

Може да е старост.
Може да са неподходящи параметри на водата. Много е маека водата в София. Гупата не обича чак толкова мека вода.

За първи път чувам, че на гупите перките се накъсват от некачествена храна =-O
Миа, ако имаш пример ще се радвам, че съм научил нещо ново.
Никой не се е родил научен.

magutta

И аз съм чувала за проблема с меката вода, и съм и сложила мидичка в интензивното. Но предполагам, ако това беше проблема, и другите щяха да имат някакви сходни симптоми.

За възрастта съм доста склонна да го приема като вариант...
Мерси Живко

миа

Цитат на: Живко - 29.10.2008 23:17
За първи път чувам, че на гупите перките се накъсват от некачествена храна =-O
Миа, ако имаш пример ще се радвам, че съм научил нещо ново.
Да,преди като хранех с дафния имаше много такива.Опашката се цепи на лентички и рибката не може да плува.Най-странното е,че тази информация е от същата книга в която пише че светлия грунд стресира рибките!Около 20-ина пъти съм я препрочитала и сега се оказва че всичко написано там е грешно!!! =-O =-O =-O

Живко

http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,13723.0.html
В тази тема изписахме доста за храната. Може би ще обясни, защо при ползването на некачествена храна се цепят опашките на рибите.
Нацепването се получава при наличието на амонии и нитрити. Значи лошо работещ цикъл.


В книгите и форумите има доста полезни неща. Навсякъде обаче подвеждащата информация е прекалено много. Пишат разни шантомери, като мен  :-) всевъзможни неща. Всичко обаче е лично мнение.
какво да правиш? Съпставяш прочетеното със здрави разум и собственият ти опит и се опитваш да отсяваш. Ако все пак се подведеш, опита ти следващият път ще ти подскаже какво да правиш.
Никой не се е родил научен.

nelitoe

06.12.2008 18:13 #14 Last Edit: 06.12.2008 18:16 by nelitoe
вчера си купих мъжка гупа и я пуснах при другата ми гупа,която също е мъжка и когато се събудих първата ми гупа лежеше на дъното и до сега колкото и да се опитва не може да плува все се килва на една страна огледах я и всички перки са и наред какво да правя? :'( но е жива сигурна съм

Similar topics (5)

38382

Публикации: 0
Прегледи: 2072

59083

Публикации: 0
Прегледи: 2143

3763

Публикации: 10
Прегледи: 8783

26318

Публикации: 0
Прегледи: 2558

55427

Публикации: 29
Прегледи: 10637