• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
21.05.2024 04:39

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болна скалария

Започната от pepi, 17.07.2007 18:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pepi

Здравейте,
Преди 3-4 дена имах проблем с аквариума ми. Трябваше да си сменям филтъра по спешност и някой казаха, че се е нарушил азотният му цикъл. Направих каквото ми препоръчаха и наистина се закрепи. Сложих старата гъба за да се насити новата с бактериите преработващи нитратите и разредих броят на рибите (раздадох излишните на приятели). Но най-яката ми скалария от 3 дена е много вяла, не яде, стой в придънния слой, дори понякога лягаше (вече не го прави) и гръбната и опашната и перки са леко разнищени. Никой не я бие, шот е в снасяща двойка и мъжкият търкаля всички останали и не дава никой да се приближи до нея.
Сменям през ден водата 20% и температурата е 28 С.
Ще съм Ви благодарен за съвети.
"възможностите съществуват, за да се възползваш от тях"

Desmoria

В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

pepi

Обем на аквариума: 60 л.

Височина: 40 см

Грунд
Дебелина на дъното: 4-5 см.
Размер на камъчетата:3-4 мм.

Осветление: 2х18 W - 1хSunGlo + 1xAquaGlo

Филтрация
Вътршен филтър л/ч: 600


Филтрите работят непрекъснато.

Дата на стартиране на аквариума: 01.02.07

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
-Добавяне на малко промит грунд;
-Смяна на аераторен филтър с гъба със вътрешен филтър;
4 смяна на 20% от водата

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:
Тор - ПроФлор 3х5мл.

Вода
Сменям по 10(20%)литра (процента) на всеки 7дни.
При смяната: Водата е изварена в бойлера, престояла 10 часа в бидон. Водата е с температура  28 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 26 - 28 градуса.

Храна
Видове храна: Сера Сан + Сера Флора
Колко често храните рибките си: 3 пъти дневно
За колко време рибките изяждат порциите си:  2-3 минути

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:30
Колко % от дъното са бързо растящи:40
Колко плуващи:5

Риби:
Полово зрели(видове, брой): Скаларии - 2, Колиза - 1
Млади риби(видове, брой): Скаларии - 3, Колиза - 1, Анцитруси - 2
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): Скаларии - 2, Анцитруси - 2

Това е ;)
Ще се радвам да ми отговориш
"възможностите съществуват, за да се възползваш от тях"

Desmoria

Значи, аз до колкото разбрах ти имаш проблеми само с една скалария, така ли?
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

pepi

Да! Имаше една с подобни симптоми, но я дадох да се реанимира в друг аквариум и една колиза, която умря, но тя беше доста зле преди инцидента с аератора.
"възможностите съществуват, за да се възползваш от тях"

Barbus

Здравей.Щом казваш че скаларията е снасяща може скоро да е хвърлила хайвер и просто да е уморена.Ако само това е проблема не се притеснявай-скалариите са по-корави отколкото всички си мислят.
We hold each other closer, as we shift to overdrive
And eveyrthing goes rushing by, with every nerve alive
We move so fast it seems as though weve taken to the sky
Love machines in harmony, we hear the engines cry.

Живко

Има вероятност да си внесъл някоя бактериална инфекция в аквариуима с новите риби. Старите са податливи на заболяване заради отслабената си имунна система(лошите условия до скоро).
Другият вариант е скаларията с проблема да е фатално увредена от високи нива на NO2 да кажем(от предишният проблем).
Според мен най-разумният вариант е да третираш болната риба в карантинен съд, с препарат за бактериална инфекция.
Ако се появят проблеми и по-други риби ще трябва и общият аквариум да лекуваш. За сега е по-добре да не разваляш току що полученото равновесие с препарати.
: 17.07.2007г 19:07ч
Като чета последните постове си мисля, че може би наистина е било тежко положението преди това. Дали обаче се еоправило?
Намали храненето до един път на ден. В някои дни може и по два пъти. Задължително един ден глад.
Неудобно е да се отглеждат риби на различна възраст. Младите имат нужда да се хранят по-често, а зрелите преяждат.
Сита риба-болна риба.
Никой не се е родил научен.

pepi

Външно няма бактериална инфекция. Иначе за 2 дни снася 2 пъти хайвер. Дано просто да е уморена. 
: 17.07.2007г 19:07ч
Всъщност аквариумът беше стабилен. Но след като се скапа аератора и му извадих гъбата, всички риби започнаха да дишат много тежко и бяха в повърхностния слой. След мерките всички се нормализираха, само женската, която точно предният ден беше снесла остана зле.
"възможностите съществуват, за да се възползваш от тях"

Desmoria

18.07.2007 14:58 #8 Last Edit: 18.07.2007 19:01 by TOXIC
Дай и малко време. След като неможеш да установиш какво и е, по-добре не я мъчи с разни препарати.

Ако не помогне поне няма да навреди. Пробвай това:
1. Смени 50% от водата с престояла, като и сложишмалко нитривек.
2. След 2 часа пак смени половината вода и долей престояла с нитривек.
3. След 6 часа пак същата процедура.
4. Повече не закачай аквариума.
5. Храни по малко така, че нищо да не пада по дъното.
6. Ако е необходимо преди смяната на водата сифонирай дъното.(едва ли ще е зацапано де)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

pepi

Подозирам че е някакъв вид натравяне, било то нитратно или нитритно, но незнам как да се справя с него.
"възможностите съществуват, за да се възползваш от тях"

valevbg

Ако е натравяне това трябва да помогне  *DRINK*
http://www.petshop1.com/?m=f&a=2&e=view&d=659

Desmoria

Токсивека 100% помага, но ако е натравяне, това което ти написах по-горе ще ти свърши чудесна работа.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

pepi

Благодаря ти ТОХІС. Сега забелязвам че има една две обърнати люспички и още от най-долните части на гръдните и и коремният и планик има едни нишковидни слузести неща дълги около 2 см. Това че, опашката и гръбният и плавник е нахапан от колизата няма да го споменавам. Но много ми се ще да я спася.
"възможностите съществуват, за да се възползваш от тях"

Similar topics (5)

7979

Започната от a_altankova


Публикации: 0
Прегледи: 2614

49666

Започната от Summer


Публикации: 0
Прегледи: 1467

32522

Публикации: 1
Прегледи: 3980

6782

Публикации: 12
Прегледи: 6500

47662

Публикации: 0
Прегледи: 1767