• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 07:58

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болест в аквариум с гупи

Започната от mimito, 21.06.2007 14:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mimito

Проблема е следния - имах като старт 5 гупита. Три мъжки и две женски. Първата роди, от нея ми оцеляха две бебета. Чувстваше се ОК рибата. Забременя. Втората роди , изгърби се и умря. Бебета им се слепнаха опашките, почерняха и умряха.Първата роди втори път - легна на дъното.Опашката и се сплеска стана като заострен молив и умря, а така също и поколението и. Скоро след това ми умряха е двете мъжки - изгърбиха се и умряха.
Смених 100% от водата. Купих още две мъжки и една женска. Женската роди. След седмица тялото и стана кърваво и умря. Аквариума остана известно време само с мъжки. Наскоро купих две женски. Много хубави - едри с прекрасни перки. Седмица по - късно опашките им почват да се свиват. Иначе изглеждат всички риби много жизнени. Плуват бързо. Цветовете им са хубави, нямат налепи, няма накъсани перки...
Всички бебета им се свиват опашлетата някои от тях почерняват и умират.


Обем на аквариума:42 л

Височина: 36 см.

Грунд -  да
Дебелина на дъното:4 см
Размер на камъчетата:средно големи

Осветление:свети 8 - 10 часа на ден

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):няма
Аераторна помпа (с гъба):няма

Външен филтър л/ч: на кутията на филтъра пише че е 600 л/ч
Система за СО2: нямам

Филтрите работят(непрекъснато)

Дата на стартиране на аквариума:02.05.2007

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
спиране на тока за профилактика - около 8 часа

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:ползвам единствено биофилтър на фирма PET

Вода
Сменям по 15литра (процента) на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е престояла 7 дни. Водата е с температура 24-25градуса.
Температурата на водата в аквариума е 25 градуса.

Храна
Видове храна: растителна, балансирана - на люспи на ффирма PET,храна Color пак на PET и някаква замразена - комбинирани деликатеси прилича на червейчета(описанието е на руски - Белки 4,90%, Жири - 0,70%,Углеводьi - 0,40%, золньiе вещества 0,90%).
Колко често храните рибките си:веднъж на ден
За колко време рибките изяждат порциите си:около 3 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:около 70%
Не знам названията на растенията - в грунда са не растат бързо, три вида са - едното е с отри листа като листата на нарцисите, другите две са някакви космато - приличат на водорасли

Риби:
Полово зрели(видове, брой): гупи - две жеснки и три мъжки
Млади риби(видове, брой):две гупита на почти три месеца
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):имаше 16 малки рибки но всички измряха




Живко

Здравей Мими!
Напиши откъде си за да добием представа за параметрите на водата при теб.
Като цяло малко съм объркан.
Дата на стартиране на аквариума е записан 2.05.07. пък имаш малки на три месеца?
Като че ли не си изчакала достатъчно да се стартира аквариума, но това не би трябвало да е кой знае какъв проблем за 5 риби в него. Разбира се ако са само те.
Да няма и други видове, а да си описала само гупите?
Малко мистериозно ми се вижда.
Да си ползвала препарати някакви да миеш аквариума и оборудването преди или след старта?
Никой не се е родил научен.

mimito

21.06.2007 15:48 #2 Last Edit: 21.06.2007 16:35 by mimito
Здрасти , Живко
аз също съм объркана. Попрочетох доста инфо тук.Навява ме мисълта за бактериална инфекция, но не знам.

Живеем във Варна.Рибите са само и единствено гупи! В момента в аквариума има 5 големи и две бебета. Основно сме клиенти на магазин Дискус.Сиреч качествена стока, или аз поне така се надявам.
Аквариума го мих само и единствено с гъба и топла вода преди да го сложа. Камъните мих в леген на течащ душ докато се избистри водата.
Бебетата са почти на 3 месеца, защото първите се родиха ден след като дойде женската у дома. Но мъжа ми нарочно я е избирал много бременна.
Вторите рибки ги купих от магазина на пазарчето на Дубровник.Четох че чичкото е готин(и наистина е готин) Има красиви рибки. Но и неговата женска ми умря.
Не знам къде сбърках, не знам и къде бъркам. Не знам и какво да направя.
Затова търся помощ!

Ходих в Дискус - мацката ми каза да си намеря проблема в себе си. Че не си гледам добре рибите.... Питах за лекарство някакво .... само се усмиха и вдигна рамене... Е да ама не искам да ми мрат рибите и постоянно да се опитвам да имам аквариум с живот в него!

Говорих и с ветеринарен лекар. Посъветва ме да си взема най добрия препарат за саниране на водата и някакво лекарство за бактериална инфекция. Но не знам какво е това чудо дето трябва да го взема и дали то ще ми реши проблема!

Живко

Какво да ти кажа *mislia*
Честно казано не виждам голям избор. Рестарт, дезинфекция и нови, здрави риби. Такъв съвет не бях давал май.
Има варианти за лечение с антибиотици или други препарати, но съмнителна и скъпа работа.
Никой не се е родил научен.

mimito

Рестарт - как ?
Хвърлям всички риби ли??? Грунда и растенията? :'( :'(
И с какво да дезинфектирам?
Колко време да чакам преди да пусна новите риби?

valevbg

Интересното и че и при мен оня ден на един от мъжкарите му се сви опашката, аз не съм го купувал, а си е мое производство но пък като се замисля си взех "турски" гупи да не би те да са направили някакъв проблем.
Аз храня само с маркова храна на сера и отто и препаратите са ми на сера акватан токсивек не мога да си го обясня що така стана, иначе мъжкара не е със забавени движения и се храни добре данеби водата да не е наред?

Живко

Откъде взе турската гупа?
Гупите ще излезнат като дискусите. Честа смяна на водата, добра хигиена и т.н.
Може и водата в момента да е лоша.
В Плевен е много зле положението.
Аз за сега не сменям вода. Чакам да се оправи. Последно хванах една пауза чиста вода преди 12 дни.
Всяка сутрин проверявам как е водата, ако се е оправила сменям. Това защото не я чакам да престои.
Никой не се е родил научен.

valevbg

Продадоха ми ги за турски 3 броя 1 мъжкар и две женски от кварталния магазин.
А за хигиената в аквариума смятам че е добра щото всяка седмица си сифонирам дъното.
Дали може да е от жегите??
Водата ми е около 30 дори отива на 32С
Купих си климатик ама не са ми го монтирали един вентилатор им духа но не помага много
*DRINK*

kamos

Гледам предимно гупи и от личен опит смятам, че те са доста капризни рибки и въобще не е толкова лесно отглеждането им.
По принцип винаги препоръчвам при проблем чести смени на водата в по малки количества разбира се. Ако това не помогне викай спецовете от този форум на помощ.
Напълно възможно е да са ти продали стари гупи, такива които вече са раждали неколкократно. Обикновено при тях се появяват тези симптоми, т.е. като внезапно изкривяване и изтъняване на тялото.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

mimito

По телата на две от мъжките гупизабелязах червени точки. Много трудно забе;ежими са. Но явно това е проблема в аквариума. Едната женска , едната мъжка и две беебта изглеждат здрави , за сега. Ако махна болните риби, имам ли шанс да запазя здравите робки и как?

stanko

Aз бих рестртирал аквариума 42 литра вода не са много а рибките бих ги отделил и третирал с 37% разтвор на формалин 1 капка на 2 литра вода на всеки 3 дена и смяна на водта 30%преди всяко третиране

mimito

Формалин от къде се купува? И 1 капка на два литра от сменената вода нали(от тез 30 %)?

kamos

Не явно имаше предвид на всеки два литра от водата която се намира в аквариума.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Живко

Точно така.
Формалина, както и почти всички лекарства се разреждат с времето по различни причина.
Никой не се е родил научен.

mimito

Добре, но все пак от къде да го взема тоз формалин - от магазин за рибки, от ветеринарна аптека...
И колко време да от него?

Similar topics (5)

6792

Започната от chadelec


Публикации: 11
Прегледи: 5388

52353

Публикации: 4
Прегледи: 2526

46626

Публикации: 7
Прегледи: 3339

31502

Публикации: 2
Прегледи: 2918

19425

Започната от f1sh_m3n


Публикации: 3
Прегледи: 3595