• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съжителство м/у Барбус Pentazona и Corydoras panda

Започната от Tiara, 15.10.2022 22:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tiara

Здравейте, от скоро гледам рибки и бих искала мнение по следния въпрос.
В 75 л. аквариум гледаме 6 тернеции и 2 Коридорас панда. Понеже тернециите са малко скучни (седят си главно в даден периметър, на разстояние една от друга и не са много активни) решихме да вземем 5 Пентазони за разнообразие.
И тук идва проблемът.
От както барбусчетата са в аквариума едното сомче не излиза от укритието си, а другото излиза за съвсем кратко време, като ги избягва (преди това си се разхождаха из аквариума и си смучкаха неща). Тук искам да спомена, че не съм забелязала агресия от страна на барбусите нито към тернециите, нито към сомчетата. Когато сомчето е навън те не го преследват.
Лошото е,че също така барбусите изсмукват (буквално) цялата храна, която падне на дъното, даже разнесоха и таблетката за сомчетата и ме притеснява, че ще ще останат гладни.
Въпросът е дали сомчетата ще свикнат с барбусите и ще излизат от укритието си или да се разделям с барбусите (понеже сомчетата са ми слабост, а и ги имам от по-дълго време). Друг вариант е да вземем още 2-3 сомчета, но ме притеснява литража на аквариума, дали няма да им е тясно и изобщо дали ще се промени нещо....

Извинявам се за дългия пост!

kstoilov

По сайтовете съм чел, че барбусите са добри съседи на коридорасите.
А коридорасите са активни в тъмната част на денонощието и търсят укрития и разсеяна светлина.
Така че, едва ли причината ще е в барбусите. Както и не вярвам, да остават гладни. Дават ги пасажни рибки, 4-6 поне.
Но виж, 13 риби на 75 л ми се виждат множко.

Tiara

Ох, да, и аз мисля, че сме на предела с рибите. Няма да взимаме повече.
Преди малко давах храна и едното сомче не се свени да излезе да хапва, може и да се получат нещата.
Хубавото е, че на този етап няма агресия!

Tiara

Да направя малък update: От днес и двете сомчета излизат по време на хранене  *THUMBS UP*, явно им трябва време да свикнат с барбусите.
Много съм щастлива!

NO CARRIER

Можеш да им сложиш някакви укрития на сомчетата, а и също можеш да си сигурна, че от глад няма да умрат. :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Tiara

ЦитатМожеш да им сложиш някакви укрития на сомчетата, а и също можеш да си сигурна, че от глад няма да умрат. :-D



Те си имат укритие- между едно растение, корен и едина камък, малка бърлога  :-D Интересното е,че никоя от другите риби не се завира вътре, само заобикалят.
А барбусите са много готини - ходят след сомчетата и следят къде има храна  :-D Понякога и някои от тернециите наблюдават процеса, много са смешни!


Similar topics (5)

51434

Публикации: 1
Прегледи: 2188

59845

Публикации: 0
Прегледи: 806

48846

Публикации: 6
Прегледи: 4674

53933

Започната от bazel


Публикации: 2
Прегледи: 2529

9335

Публикации: 26
Прегледи: 15739