• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
01.06.2024 21:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

За хибридите и търговията с тях...

Започната от Boby_, 08.05.2005 13:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

ЦитатBoby,май всичко което казах си схванал в доста раличен или краен контекст... Rolling Eyes
Споменавайки въпросните колеги акваристи - имах впредвид, че са точно хора компетентни, "вещи в занаята"... Exclamation Idea
и съвсем не отговарят на определението "злонамерени търговци"... Evil or Very Mad
Както и че най-вероятно имат достатъчно "бисерни"случки с клиенти в практиката си за разказване... Very Happy Rolling Eyes Laughing
А изрази от рода на:
..."никой търговец не е в правото си да решава дали този клиент трябва да знае какво купува или не!"
..."да си наясно с тези задължения, прочети ЗЗППТ и ЗЗД "...
..."Да имаш у дома вид, който не съществува в природата...това вече не е акваристика"...
смятам наистина за крайни и не съвсем адекватни и универсални за всяка една ситуация при покупка в зоомагазин... Wink
Както вече казах,май най-добре ще е някой "радетел за клиентски права" просто да се постави и само за един ден на мястото на зоотърговец...и ще разбере какво имам впредвид!
Ще ми се да те попитам : Ти от всички други магазини ли като пазаруваш - очакваш така (независимо от заинтересоваността ти)да ти поясняват подробно и компетентно(с вежливост и внимание) какво и що... Exclamation Question
Виждам,че докато писах това - имаш и друг пост...
Да нямам нищо против да преместиме темата другаде...!

Aquasaur, далеч съм от мисълта да сложа всички търговци в кюпа или да обявя всички хибриди за вредни и подлежащи на унищожаване. Ако има хора, които искат да си купят "папагал" с пълното съзнание, че това е хибрид, прав им път. Няма нищо лошо в това, че ще се намери кой да им продаде въпросния "папагал".
Ще се отклоня малко от темата и ще обясня откъде произхожда позицията ми срещу хибридите. Както сигурно знаеш, занимавам се с малавийски цихлиди. Видовете при тях са много близки. От много съществено значение е подборът на "съкафезници" в един аквариум - има комбинации от видове, които просто задължително завършват с хибридизация. Трябва доста опит, за да се "наместят" така рибките, че да не се кръстосват. Хибридизацията при малавийците идва не като следствие от целенасочена работа по кръстостването на два вида, а като нежелано усложнение. Какво се случва, когато по невнимание акваристът е получил хибриди? При мен лично се е случвало два пъти преди години - след много мислене ги унищожих във фризера. Да речем, че тези хибриди излязат под формата на подарък или продажба от моя аквариум. Отиват при някой колега, който има интерес към малавийците. Там някой от хибридите се кръстоства с рибка от същия вид, от който е бил един от родителте му. Резултатът спокойно би могъл да бъде рибка, която е точно като вида, с който се е кръстосал хибридът. Да, но някъде там ще има рецесивни гени, които след още някое и друго поколение ще се проявят. Е, следващото поколение си го купувам аз. И в аквариума си има хибриди, за които дори не подозирам. Прилича малко на бумеранг, а? Затова унищожавам хибридите, когато се появят при мен.
Случвало ми се е (слава богу, само веднъж) да купя хибриди, които приличат много на даден вид, но естеството им си проличава чак след месеци, когато рибките поизрастнат. Оплаках се на човека, който ми ги продаде тогава (за да нямам недоразумения, това не беше Ники) и реакцията беше "Ами случило се е, може". Нито ми предложи да ми върне парите, нито да ми замени рибките... Кажи ми после как да реагирам, когато видя хибрид?   :lol:

MAKAPOB

Много хуманен начин.Ти си направо като един концлагер

Boby_

Цитат на: "MAKAPOB"Много хуманен начин.Ти си направо като един концлагер
Да, така е. И аз изпитвам угризения на съвестта, когато се налага да убия риба, но има моменти, когато се налага.
Предпочитам, разбира се, да направя всичко възможно да няма нужда от крайни мерки, т. е. да не допускам хибридизация и да гледам само риби, при които вероятността от кръстосване е много малка. Освен това доста помага това да осигуриш на мъжките достатъчно женски от техния вид, така че да не поглеждат към други женски. Но 100% гаранция няма. И понякога трябва да се вземе трудно решение - всички възможни изходи са негативни.

AQUASAUR

Boby, чест ти прави това откровение за "дилемата" с нежеланите хибриди...!
Наистина звучи жестоко... :evil: ,
но ако се замислим в тази насока кой колко риби е "бастисал"............... :roll: ,
съзнателно или не...сигурно доста "убийци"   :twisted: ще се окажат между нас... :cry:  :wink:
Между другото,нежеланата хибридизация и общоизвестния резултат - хибриди стил "Малави 12"... :roll:  :oops:  :lol:,
при мен бе една от причините да се откажа преди време от Африканските цихлиди като цяло... :wink:
Мога само да изкажа почитания към Теб и всички колеги,които отстояват докрай
отглеждането, популяризирането и генетичната "чистота" на тези риби...
стига да не се стига до крайности и фанатизъм...
(от рода на "висши" и "нисши" категории...,това е най!, а другото е за буклука... ):!:
И при Американските цихлиди, целенасочено или инцидентно, също се получават хибриди...
Ако стават за продажба - продавам! Ако не - разменям,подарявам...
Но не вярвам някой да се оплаче,че не съм го "информирал" за качествата на рибите... :!:  :?:
Затова ще приема като разумен израза ти:..."далеч съм от мисълта да сложа всички търговци в кюпа
или да обявя всички хибриди за вредни и подлежащи на унищожаване.
Ако има хора, които искат да си купят "папагал" с пълното съзнание, че това е хибрид, прав им път.
Няма нищо лошо в това, че ще се намери и кой да им продаде въпросния "папагал"..."
Защото мен точно това ме дразни - говоренето на общи приказки и обобщения...,
без конкретизеране и уточняване на нещата...
водещо до създаването на тотална негативна предубеденост срещу гилдията на зоомагазинерите :!:
А както вече споменах - и в единия...и в другия отбор - има всякакви чешити... :roll:  :shock:  :evil:  :lol:
А по отношение на обстойното,подробно,детайлно информиране за закупената "стока"...,
не мисля че винаги(във всяка една ситуация) е възможно да се прилага,както в зоомагазините...,така и в другите магазини...

Boby_

Aquasaur, не ми е съвсем ясно какво точно искаш да кажеш. Никой не те е обвинил теб конкретно в недобросъвестност, а при все благородните ти услилия няма как да докажеш, че НЯМА недобросъвестни търговци в "гилдията" на зоомагазинерите-акваристи. Може би мрънкането на любители като мен срещу тия практики насажда лошо отношение към хора, които не го заслужават, а са акваристи, достойни за уважение. Но нали знаеш поговорката за това, че една лъжица лайна разваля цялатс каца с мед? Сигурен съм, че има стотици добросъвестни търговци като теб, Ники Ковачев, даже и килимен. Но има и търгаши. И вместо да нападате потребителите, които си търсят правата, нападнете хората, които развалят доброто име на гилдията. Онзи ден на брат ми в едно магазинче в Младост са му пробутали 6 (да, шест) литров "аквариум", пригоден за гледане на паяци или индийски пръчици и са му обяснили, че спокойно може да гледа в него два трихогастера и два хелера. И сега какво да кажа? Да соча с пръст и да руша името на магазина ли? Или да обобщавам? Избирам да обобщавам не защото е по-коректно, а защото не желая да започвам кръстоносен поход срещу някого конкретно - вие търговците сте тези, които трябва да го направят, ако не искате да страда доброто име на цялата гилдия.

AQUASAUR

Точно това повтарям през цялото време - "черни овце" има и при едните и при другите...
и не съм тръгнал да защитавам или отричам "търгашите"...,
нито да "нападам потребителите(търсещи правата си)"...
Просто ми е неприятно това"закюпване" на всички зоомагазинери под общ знаменател...
и не виждам как някой разграничава примерно изброените от мен колеги(и магазините им...,включително и моя),
от тези които се порицават...!?
Щом и ти предпочиташ по-лесния начин - да не конкретизираш а обобщаваш критиката си...
и смяташ правата на клиента за единствени и преоритетни...,
без оглед на неговия манталитет,обноски,поведение,"изразност"...и частност на всяка една ситуация... -
не виждам наистина как може тази "бариера"между единия и другия лагер да се преодолее... :roll:  :wink:
А пък доколкото Ти можеш да промениш манталитета на "бисерните" клиенти...,
толкова и Аз мога да превъзпитам "търгашите"... :wink:

MAKAPOB

Със сода според мен е най добре

abaro

За ВОДНИЯ...: Не ми е точно в стила но ще ти кажа - Дразниш ме! Подразни ме още като ти прочетох постовете в форума на стъкларя където основно говориш ти. И тук налагаш огромното си самочувствие болдвано в 30% от текста и гарнирано с 1 кг. емотикони.
Аз също съм търговец (в общи линии и в съвсем различна област от акваристиката), и имам ежедневни контакти с клиенти повечето от които са малоумни досадници според твоите разбирания, но никога не съм забравял две неща:
1. Клиентът винаги е прав да иска всичко, защото от него се очаква да остави парите си от които ние живеем.
2. Всеки търговец си заслужава клиентите. Ако си лъжеш или заблуждаваш клиентите, или им спестяваш някои подробности за стоката как очакваш те да те уважават. Все пак не живеем във времето в което ти си ходил в Москва или аз съм бил студент и когато единственият "достоверен" източник на информация беше "Работническо дело". Хората бързо разбират че ти си просто един "търгаш" и идват при теб само когато им трябва кепче.
А като говориш за "лагери" и "бариери" ми приличаш на един който си е купил Рено Клио и смята че всички които идват в магазина му с Голф2 да си купят 3 гупи за 1,50лв. са досадници и затова е сложил такива надписи:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fabaro.hit.bg%2Fimages%2F11%2520%2520AQUAPANORAMA_.jpg&hash=c68b73a87dcb304d1e4a1070d0afb60b25abc1cf
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

AQUASAUR

За "НАХИТРЕЛИЯ"abaro:
Слава Богу, правото ми на слово и изразяване...- не зависи от теб :!:
Ако нямаш чуство за хумор или моето толкова те дразни - почеши се :!:
Не смятам да ти отвръщам на крещящата злоба...:evil:
Да раздаваш обиди,перефразираш вулгарно и се изцепваш в някакви крайни високопарни умозаключения...,
говори само за едно - комплексирано,озлобено човешко малодушие...!
Не знам дали нямаш и проблем със зрението(след като виждаш само "болдваници и емотикони"...,
Реното Меган - като "Рено Клио"...),
щом от всички коментарии по темата до тук - не си разбрал и дума от моите постове... :shock:  :?:
Това че поставям на везни, от една страна - преоритета на клиентските права,
от друга - неговите обноски,манталитет,поведение,"изразност" и частност на съответна ситуация...,
уважаеми колега,  означава че, не винаги нещата са толкова еднозначни,идеални и възможни в най-желаната им реализация...
А не, че не спазвам обявените от теб "Два Търговски Закона" :!:
Повярвай ми,ако бях един "търгаш",за какъвто ме обявяваш,и се ебавах с клиентите...,
едва ли щях да просъществувам и година(камо ли 10) и едва ли магазинът ми щеше да изглежда точно така...
Но всъщност от него ти си забелязал единствено "предупредителните надписи"...
Поради какви причини съм ги сложил... :?:  и дали смятам клиентите си за "малоумни досадници" според твоите,
а не моите разбирания... :wink: е въпрос на коментар,който е най-добре да се проведе тук, на място...
Или както казах - трябва поне за един ден да си в ролята на зоомагазинер и в съответните конкретни ситуации...,
за да почустваш нещата и "от другата страна на медала"...:shock:   иначе за много от тях просто и не можеш да предполагаш...:roll:
и си плямпаш само празни приказки...  :twisted:
Едва ли познаваш някои от клиентите ми на магазина...,
но ако посещаваш съботния пазар - мисля че мнението на който и от намиращите се там, по мой адрес, да чуеш...,
ще придобиеш доста по-обективна представа  :idea:  :roll:
Както и тази,че Пецата не е просто "стъкларя",а майстор-специалист в изработката на Аквариуми...
(още от времето когато ти сигурно си ходил под масата...)

dido

Това ми звучи като шпесиалист от Швейсария :-)

Не знаех, че вече има майстори-шпесиалисти в тази област :-) Доколкото видях той се е самообявил за такъв. Не че тука му се връзват хората де. Това да твърдиш, че вземаш двойна цена за стоката си, щото си най-, ама най-добрия и другите кьорав авариум не могат да залепят е малко неадекватно.

Boby_

Виждам, че разговорът започва да излиза от рамките на добрия тон и да навлиза в сферата на хапливите забележки. Надявам се, че няма да стигнем до откровени обиди, защото тогава ще ми се наложи да упражня правата си на модератор и да трия.
Ще си позволя преди това да обобщя мнението си.
Поради нещо, наречено най-общо "свобода на словото", което поне на теория би трябвало да съществува в тая държава, всеки е свободен да приказва каквото си иска. От друга страна всеки е в правото си да потърси правата си в съда, ако смята, че е оклеветен.
Това е доста опростенческо. Затов нека навляза в подробности. Срещу обобщаването и слагането на всички търговци в един кюп (което не е много коректно) един търговец не може да направи почти нищо. С опитите си да защити себе си и съсловието си срещу НЕКОНКРЕТНИ обвинения може най-много да настрои част от аудиторията срещу себе си. Но това, което може и трябва да прави, е да работи добре и качествено, да се доказва всеки ден в работата си. Само това може да го отдели от останалите,  да го направи по-различен от масата.
Aquasaur, клиентите ти ще докажат нещо за теб, тяхното отношение към теб и това дали влизат отново в магазина ти и какво приказват, когато излязат от там. Приказките ти тук показват активна позиция, показват, че не те е страх от спора, но не и какъв търговец си.
Това е с няколко думи мнението ми. Успех в акваристиката и търговията и не се вземайте твърде насериозно, защото това води до усложнения.  :lol:  :wink:


П. П. И аз съм фен на френските коли и карам "Рено". Меганчето си е много гот, голфовете пасти да ядат!  :lol:

AQUASAUR

Даааа...,виждам пак че и от една казана дума - нещата могат да се обърнат в савсем друга светлина...:wink:  
Не смятам да ставам адвокат на Пецата...,нито пък аз да си търся... :roll:
Моята цел, с появяването ми в този форум, съм я декларирал достатъчно красноречиво
 в предложението ми за Вашия конкурс...:!:
А другото ми желание - с малко,пък дори и нескопосани, шеги да разнообразя ежедневието...
и "разчупя леда" между различните "гилдии" и форуми...,явно много дразни някого :!:  :evil:
Boby,ще те послушам и спирам до тук по темата!
Желанията ми са наистина само градивни, а не деструктивни... :!:

А за тези,които си падат по Реното,ще приключа с един виц:
Три приятелки се срещат след години и започват да споделят коя как  е в момента...
И след като се наприказвали...,започнали да говорят и за мъжете си...
Първата казала: - Моят е като "Ферари"...красив, винаги фешън, бляскав,шеметен...,
но винаги "бърз"... - все "първи стига до финала"...
Втората казала: - Моят пък е като "Джип"...уверен,тежък,стабилен по всякаква "настилка и пътища"...
и почти винаги стигаме заедно "на финала"...
Третата се позамислила...,па казала: - Ами моя е по-скоро като "Москвич"...:wink:  :roll:
- Защо...ама как така...- зачудили се другите две? - Има толкова хубави коли с които да го сравниш -
Рено Меган 2:lol:  , "Мерцедес", "Ламборджини"...,а пък ти :!: :?:
- Ами с коя друга да го сравня...,като пролет,лято,есен,зиме...Той без смукач - НЕ ПАЛИ...:?: :wink:

Longanlon

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

niky

Май е време и аз да се намеся. 8)

Определено подкрепям abaro. Тия табелки съм ги виждал с очите си, и аз , като клиент се чувствам обиден от тях. Може да си ги сложил децата да не пипат аквариумите, не знам.
Ама нали точно тях трябва да зарибим, за да има акваристи и след нас.

А и как да реша да си купя нещо, като ще го гледам от 3,4 метра?!!

По въпроса с Пецата...смятам че той избра едно от решенията. Първото беше да си плати за да го рекламираме тук, другото е да се рекламира сам в сайта си. Няма да се спирам на това колко е уникален в акваристичния свят и как само той прави уникални аквариуми.
Но той постъпи достойно.

Лично твоята поява аз подкрепям. Похвалне е, че искаш да подкрепиш конкурса. Аз лично никога не съм казвал лоши неща за теб, като изключим за цените, които се вихрят в твоя магазин.
Радвам се, че вече има фирми като дискус, които да ви конкурират, защото вие решихте, че като сте от малкото свестни магазини, трябва да ...нали...

И, спри с тая самореклама моля. Пускаш ми снимки с адрес на магазина и т.н.

Както виждаш, досега си мълчах, но....

Ти рекламата си я правиш като спонсор на конкурса.
Ами...това е.
Ако искаш реклама...има си начин.

killiman

Тя темата беше за хибридите.....

Търговията с така наречените "папагали" е може би най-малкото зло. Те са стерилни и следователно няма как да се разпространяват безконтролно. Ако има някаква вина някъде, то тя е в производителите им. Още повече като гледам как екстремно ги оцветяват! Това си е жива варварщина! :evil: А търговците предлагат това, което се купува. Следователно като продукт "папагалите" са се наложили на пазара с някакви свои качества. Не съм чувал обвинения към някого, че гледа катъри.... :) Или че иска да си купи такъв хибрид.

Всеки си има различни цели в акаваристиката. Някои нарочно търсят хибридизацията за да получат нови форми, други, в това число и аз, се стремим да запазваме различните видове, подвидове и локални форми чисти. Това са просто две различни посоки. Аз лично не виждам нищо лошо....Докато ги има едните, ще ги има и другите....Хибриди са не само "папагалите". Хибириди са най-обикновени рибки като Barbus "Odessa" и Barbus schuberti. Дори и най-различните плати и хелери са получени чрез хибридизация. Трябва ли да ги унищожим? Да не говорим за растенията! Там съм сигурен, че също има доста хибриди.

И накарая за магазинерите.... Наистина е много неприятно да се четат такива обобщения. Някъде мернах във форума опит за черен списък на магазините. Защо не го развивате? То, верно, че едва ли ще остане неочернен магазин, :D  но ще се говори за конкретни обекти с конкретните им негативни страни. А това ще даде повод на собствениците им да ги поправят....

Longanlon

Всъщност единственото вредно влияние, което биха могли да имат хибридите в акваристиката (по мое мнение, разбира се) го спомена Боби и това е възможността да съществуват 'нечисти' рецесивни гени в наглед нормална риба.

Колкото до папагалите и другите неестествено изглеждащи (баси колко са грозни тия в мацуните...) хибриди, според мен ползата от тях е очевидна - щом се харесват, значи и се купуват. Това от една страна увеличава популярността на хобито (и евентуално тези, които ги отглеждат по някое време им идва акъла и започват да гледат нормални риби), а от друга страна осигурява приход на зоомагазините, което естествено резултира в просперитета на последните и евентуално увеличаване на асортимента и качеството им.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NikolaV

Тук и за се изкушавам да кажа нещо.
За всеки влак си има пътник. За човек който възприема акваристиката като хоби, ако щете и наука няма смисъл да се говори - все ми се струва, че такъв няма да си вземе точно папагал. Клиентите за тия риби мисля са друга категория. Представете си отива Чочко на 12 г. с баща си в магазина да си купи 2-3 папагала за огромния си 40-литров аквариум, за да му щъкат между замъка, пластмасовите "водорасли", рапаните и водолаза. И като му се обясни, че е хибрид, безплоден и тн.? Какъв ще е резултата?  В 99% от случайте ще е: "Ама мен си ме кефят" Ми, като го кефят да си ги взима! Точно за него са. А и белким му изядът златните рибки :-)
Проблема и вината ако има такава не са 100% в търговците. Те все пак продават не това, което искат, а това което потребителите искат да си купят.
А папагалите като гледам са идеални за мутренски аквариуми, украса за мутренски ресторанти-сладкарници, а отскоро като гледам и за реклами на банки :-) А, обясни на мутрата, че е хибрид и тн.
Казвам го от гледна точнка на търговец (в съвсем друга област), на когото се е налагало по цял ден да обяснява какво, защо и как на хора, които нито знаят, нито имат желание да чуят. Тъй като магазина не беше мой, можех да си позволя лукса да обяснавам, кунсултирам и тн. и дори да откажа човека от покупка при мен, ако не мога да му помогна. Това беше и фирмена политика. Но ако магазинчето е мое и разчитам да се изхранвам именно от такива клиенти, опасявам се, че ще правя компромиси, колкото и да не ми е приятно.

miTko

:) Лошо няма, ако мутрата е хибрид между селянин и потомствен милиционер! Я без скрупули!
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

мале това ми прозвуча като кръстоска между шаран мутант и подводница комби - така се обръщам към кумът ми обикновенно :D

е сега видях следващата степен от ранговете - идеина е :wink:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

abaro

offtopic За ЗАВЪРА: За да не опорочавам темата само ще се извиня за предния си пост:
Извинявам  :bow се на AQUASAUR и всички други че съвсем неумишлено (наистина) сбърках МЕГАНА с едно обикновено и по-евтино Клио. Най искрени извинения за тази моя грешка и ОБЕЩАВАМ че няма повече да се връзвам на всякакъв с....и и нестандартен хумор :oops:  :blink  :blush
Само между другото аз съм "ходил прав под масата" някъде около 65 година когато Пецата е имал да чака още поне двадесетина години докато види силикон :passifier
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

AQUASAUR

Добре, "наборе"!  
Съвсем сериозно - PEACE...!!! МИР !  :P
Аз също се извинявам за "дразнещия тон"...!  :oops:  



P.S.   И все пак - опериран си от чуство за хумор...:cry:
       ...ама що ли се учудвам - като знам,че и жена ми е Бургазлийка...:roll:..... :lol:

miTko

Цитат на: "abaro"offtopic За ЗАВЪРА: За да не опорочавам темата само ще се извиня за предния си пост:
Извинявам  :bow се на AQUASAUR и всички други че съвсем неумишлено (наистина) сбърках МЕГАНА с едно обикновено и по-евтино Клио. Най искрени извинения за тази моя грешка и ОБЕЩАВАМ че няма повече да се връзвам на всякакъв с....и и нестандартен хумор :oops:  :blink  :blush
Само между другото аз съм "ходил прав под масата" някъде около 65 година когато Пецата е имал да чака още поне двадесетина години докато види силикон :passifier

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphoto-forum.net%2Fforum%2Fsmileys%2Fsmiley24.gif&hash=c934e252de2788b09af55911d14e2f0211383a8e

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphoto-forum.net%2Fjoro%2Femoticons%2Fclap1.gif&hash=bf29db87c2d842f7089f8fc0be8836faa5d68751[/url]
Разни мои АКВАРИУМИ 

miTko

Цитат на: "abaro"offtopic За ЗАВЪРА: За да не опорочавам темата само ще се извиня за предния си пост:
Извинявам  :bow се на AQUASAUR и всички други че съвсем неумишлено (наистина) сбърках МЕГАНА с едно обикновено и по-евтино Клио. Най искрени извинения за тази моя грешка и ОБЕЩАВАМ че няма повече да се връзвам на всякакъв с....и и нестандартен хумор :oops:  :blink  :blush
Само между другото аз съм "ходил прав под масата" някъде около 65 година когато Пецата е имал да чака още поне двадесетина години докато види силикон :passifier

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphoto-forum.net%2Fforum%2Fsmileys%2Fsmiley24.gif&hash=c934e252de2788b09af55911d14e2f0211383a8e

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphoto-forum.net%2Fjoro%2Femoticons%2Fclap1.gif&hash=bf29db87c2d842f7089f8fc0be8836faa5d68751
Разни мои АКВАРИУМИ 

stanko

даи да не се обиждаме на бургазлиики защото ще предприемем съответните мерки
1 даваш телефона на жена си(тя ще ти обясни допълнително)
2 ,, Всичко което е далеч от морето е дълбока провинция ,,,
                                         Хемингуеи
(по умен е от мен а и от теб надявам се да си признаеш без бои)
3 Имаме един лаф ,,Знам че е така ама не си прав,,

AQUASAUR

:D      https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.wass-up.com%2Fforum%2Fimages%2Fsmilies%2Fthumbsup.gif&hash=ab8f82c084f368031ba4e18776cbbc9f83d26cd6 :lol:

Звучи ми като монолога на Бургазлийка към съпруга и:
- Ама, Ти май нещо ми противоречиш..https://aquariumbg.com/forum/images/smiles/biggrin1.gif
...да не би да искаш да кажеш,че не съм права... :roll:
...искаш да кажеш,че лъжа...!??:twisted:
 - Ти кого наричаш лъжкиня, бе...https://aquariumbg.com/forum/images/smiles/bash.gif


Но,предлагам да се върнем към темата за хибридите...
Тъкмо взе да става интересна...
Благодаря на всички до тук за изказаното мнение...!
Очаквам и други да споделят своето... :roll:  :wink:  :evil:

shterkata_m

Здравейте, всички акваристи?
От доста време чета писанията във форума и сайта въобще. Бих искал да прочета малко повече информация за т.нар. "ПАПАГАЛ", но не знам как е името му на латински. Ако е удобно, БИХТЕ ли написали и някои link?
Благодаря ВИ предварително!  help

Boby_

Цитат на: "shterkata_m"Здравейте, всички акваристи?
От доста време чета писанията във форума и сайта въобще. Бих искал да прочета малко повече информация за т.нар. "ПАПАГАЛ", но не знам как е името му на латински. Ако е удобно, БИХТЕ ли написали и някои link?
Благодаря ВИ предварително!  help

Точно там е проблемът - въпросният папагал няма "име на латински", т.е. научно име, защото просто не съществува като вид в природата.
Ето линкче да попрочетеш за тях:
http://cichlidresearch.com/parrot.html

shterkata_m

Благодаря за експресния отговор! :P
Ще ми свърши чудна работа.

AQUASAUR

Да, Boby е прав - нямат латинско наименование!
Всъщност темата за "Папагалите" и техния хайвер започна от тази тема:
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=1229
Ако писаното там (и линковете) в нея  или търсенето с "Гугъла" не са ти достатъчни...
Пиши какво точно те интересува...?Ще ти отговоря!

DeViL

Малко късно открих този пост и въпроса ми е. Защо тогава Златните Рибки (Carassius auratus) имат име на латински, нали според вас и те са хибриди или мутанти и ги няма в природата, поне така обяснявате на хората даже и че нестават за нищо. А пък аз немога да рабера защо си мислите че ваще риби са кой знае колко породисти.

N.Nobs

Оригиналът
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.ifs.tas.gov.au%2Ffact_sheets%2FWild%2520goldfish.jpg&hash=108247f7ad92729e278cdc674709049e475f5d57

Мутант
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.akwafoto.pl%2Ffotoreport%2Fwroclaw2004%2Fryby%2Fcarassius_auratus3.jpg&hash=066858b6f46bec936fde03396899deabdfb4a3ae


Хайде сега ти кажи коя е породистата :?:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

DeViL

Мисля че всеки може да изрови такава снимка на каквато и да е риба. то при хората ги има тези моменти пък камо ли при рибите. Проблема е че този вид го има, има си и име и колкото да го отричате нищо няма да постигнете, името му е саздадено с векове заляло е цялия свят и единствената риба която хората боготворят.... Така че не се ебаваите с мойте риби и с хората който ги отглеждат, и вместо да им викате да ги изхвърлят и да си купят нови им помагаите  :evil:

discus

Цитат на: "DeViL"Мисля че всеки може да изрови такава снимка на каквато и да е риба. то при хората ги има тези моменти пък камо ли при рибите. Проблема е че този вид го има, има си и име и колкото да го отричате нищо няма да постигнете, името му е саздадено с векове заляло е цялия свят и единствената риба която хората боготворят.... Така че не се ебаваите с мойте риби и с хората който ги отглеждат, и вместо да им викате да ги изхвърлят и да си купят нови им помагаите  :evil:

Вземи попрочети това онова и тогава спори, никой не се ебава с твоите или с на когото и да е риби, това че го приемаш така си е твой личен проблем. По въпроса за помощта мисля че никой не е отказал да помогне с каквото може.

N.Nobs

Цитат на: "DeViL"Мисля че всеки може да изрови такава снимка на каквато и да е риба.

С удоволстви бих видял такава снимка на харацина или цихлида.

Мутация ( от лат. Мутатио-промяна,променяне) - изменение в наследствените своиства на организма в следствие на нарушения в хромозомите или гените.

На първата снимка е показана рибата на която която е дадено латинското название Carassius auratus-другото са нейни мутаций :idea:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

rakim

Бе то ако се замисли човек,всички породи кучета и котки и кви ли не животни още са си мутанти някакви :wink:Но пък е верно че са доста по добре изглеждащи от повечето рибки мутанти :lol:
540л Южна Америка

Nemo

Цитат на: "rakim"Бе то ако се замисли човек,всички породи кучета и котки и кви ли не животни още са си мутанти някакви :wink:Но пък е верно че са доста по добре изглеждащи от повечето рибки мутанти :lol:

Не мисля че е така ... и рибки мутанти има красиви!
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

discus

Цитат на: "Nemo"
Цитат на: "rakim"Бе то ако се замисли човек,всички породи кучета и котки и кви ли не животни още са си мутанти някакви :wink:Но пък е верно че са доста по добре изглеждащи от повечето рибки мутанти :lol:

Не мисля че е така ... и рибки мутанти има красиви!

Не бъркай целенасочена селекция за цвят и подобряване на някои качества с мутация.Кои са красивите рибки мутанти :?:

Тони

Цитат на: "discus"
Цитат на: "Nemo"
Цитат на: "rakim"Бе то ако се замисли човек,всички породи кучета и котки и кви ли не животни още са си мутанти някакви :wink:Но пък е верно че са доста по добре изглеждащи от повечето рибки мутанти :lol:

Не мисля че е така ... и рибки мутанти има красиви!

Не бъркай целенасочена селекция за цвят и подобряване на някои качества с мутация.Кои са красивите рибки мутанти :?:
В конкурса има два броя :D  
И двете са супер красиви. Едната е цихлид :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

discus

Цитат на: "Тони"
Цитат на: "discus"
Цитат на: "Nemo"
Цитат на: "rakim"Бе то ако се замисли човек,всички породи кучета и котки и кви ли не животни още са си мутанти някакви :wink:Но пък е верно че са доста по добре изглеждащи от повечето рибки мутанти :lol:

Не мисля че е така ... и рибки мутанти има красиви!

Не бъркай целенасочена селекция за цвят и подобряване на някои качества с мутация.Кои са красивите рибки мутанти :?:

...... Едната е цихлид :wink:

Много интересна е рибата ЦИХЛИД  :lol:

Тони

Цитат на: "discus"
Цитат на: "Тони"
Цитат на: "discus"
Цитат на: "Nemo"
Цитат на: "rakim"Бе то ако се замисли човек,всички породи кучета и котки и кви ли не животни още са си мутанти някакви :wink:Но пък е верно че са доста по добре изглеждащи от повечето рибки мутанти :lol:

Не мисля че е така ... и рибки мутанти има красиви!

Не бъркай целенасочена селекция за цвят и подобряване на някои качества с мутация.Кои са красивите рибки мутанти :?:

...... Едната е цихлид :wink:

Много интересна е рибата ЦИХЛИД  :lol:
Ако не я знаеш да те открехна.  8)
Ей, много начетени хора има тука бе. Дразни ги и най малката грешка. Ами, ние по-неграмотните, да спреме да пишеме ли?
Всъшност, къде е грешката? Ако прочетеш малко по-нагоре, може би ще схванеш:
ЦитатС удоволстви бих видял такава снимка на харацина или цихлида.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

malawimaster

Цитат на: "discus".......Кои са красивите рибки мутанти :?:
Например шлаерите.Не можеш да кажеш че не са красиви....все пак. :)

dido

Лично на мен не ми харесват - приличат ми на тромави безформени буци от мръвка с разни туморни нарастъци тук-там.

rakim

540л Южна Америка

Longanlon

Цитат на: "dido"Лично на мен не ми харесват - приличат ми на тромави безформени буци от мръвка с разни туморни нарастъци тук-там.

Точно! Много малко от породите златни риби са наистина красиви - жизнени и подвижни както се полага на рибка. В конкурса има една снимка на шлаер, която е прекрасна - според мен най-добрата в конкурса въобще, но е красива снимката, а не самата рибка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Тони

Цитат на: "Longanlon"...... Много малко от породите златни риби са наистина красиви - жизнени и подвижни както се полага на рибка. В конкурса има една снимка на шлаер, която е прекрасна - според мен най-добрата в конкурса въобще, но е красива снимката, а не самата рибка.
И аз съм на същото мнение :D
Гласуването свърши и вече може да се коментира, нали?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

niky


aquamalawi

Цитат на: "Longanlon"
В конкурса има една снимка на шлаер, която е прекрасна - според мен най-добрата в конкурса въобще, но е красива снимката, а не самата рибка.
Благодаря за мнението :lol:  :lol:  :lol: .
Аз пък сложих шлаер, защото мислех че е по-приемлив за повечето хора от цихлидите....., всъщност доста пренебрегнах "африканците" :oops:  :oops: niger