• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
15.05.2024 06:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Малко помощ за малкък аквариум

Започната от 123asd, 21.11.2010 17:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

123asd

Искам да ви попитам нов съм мога ли да гледам 1 принцеса и 2 сомчета в 20л. аквариум ?? *HELP*
Благодатя предварително *thanks *thanks

: 21.11.2010г 16:04ч
Ако не какви риби да си взема?
Keep smiling

Caxapa

Ако под наименованието на "принцеса" имаш предвид златните рибки  ще те разочаровам. Няма как да стане.  Принцесите се нуждаят от повече литри вода. В тези 20 литра  + сомчетата  ще стане като в Китай пренаселено.

Mu3epHuk

 Аз съм гледал бая рибки наведнъж в 22 литра аквариум. Едновременно 2 златни рибки, 2 малки сомчета, торакатум, 2 трихогастера, анцитрус, 2-3 хелера. Живяха доста дълго при условие, че тогава не бях запознат с много неща, които научих през последната година от форума  *BRAVO* Торакатумът, златните рибки и трихогастерите ми изкараха 5 (ПЕТ) години, при условие че нощем им се изключваше компресорчето, защото аквариумът беше в стая, в която се спи. Аквариумът имаше няколко растения. Все пак... рибките започнаха да умират една след друга. Мислех, че е някакво заболяване, за да ги тръшне така всичките. Водата леко намирисваше. Известно време преди това ми умря едно сомче, но едва като се размъти водата и придоби особен аромат, тогава започнах да търся трупа (безотговорна работа). Четейки във форума разбрах, че масовата мор е била от амонячно натряване. Просто...ако обичаш рибките си и искаш да са добре, не ги сгъчквай. Ако пък не след дълго смяташ да си купиш по-голям аквариум и да го оборудваш с качествен филтър, едва ли ще е пречка сега да си вземеш няколко рибки и да им се порадваш и придобиеш ценен опит. Рибките докато са малки не цапат толкова и не им пречи липсата на просторен аквариум. Все пак си има определени условия. Аз съм научил част от урока си по трудния начин... и наистина ми беше мъчно за златните рибки и  торакатума  :-(

tomatomov197

Цитат на: Mu3epHuk - 21.11.2010 17:44
Аз съм гледал бая рибки наведнъж в 22 литра аквариум. Едновременно 2 златни рибки, 2 малки сомчета, торакатум, 2 трихогастера, анцитрус, 2-3 хелера. Живяха доста дълго при условие, че тогава не бях запознат с много неща, които научих през последната година от форума  *BRAVO* Торакатумът, златните рибки и трихогастерите ми изкараха 5 (ПЕТ) години, при условие че нощем им се изключваше компресорчето, защото аквариумът беше в стая, в която се спи. Аквариумът имаше няколко растения. Все пак... рибките започнаха да умират една след друга. Мислех, че е някакво заболяване, за да ги тръшне така всичките. Водата леко намирисваше. Известно време преди това ми умря едно сомче, но едва като се размъти водата и придоби особен аромат, тогава започнах да търся трупа (безотговорна работа). Четейки във форума разбрах, че масовата мор е била от амонячно натряване. Просто...ако обичаш рибките си и искаш да са добре, не ги сгъчквай. Ако пък не след дълго смяташ да си купиш по-голям аквариум и да го оборудваш с качествен филтър, едва ли ще е пречка сега да си вземеш няколко рибки и да им се порадваш и придобиеш ценен опит. Рибките докато са малки не цапат толкова и не им пречи липсата на просторен аквариум. Все пак си има определени условия. Аз съм научил част от урока си по трудния начин... и наистина ми беше мъчно за златните рибки и  торакатума  :-(
На мен отдалеч ми намирисва тоя пост .  Да не бъркаш 5години с 5 дни ?
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

JEM

Една принцеса и две сомчета в 20л.мисля че няма да са проблем,но не повече.Принцесите цапотят много!За това трябва да имаш хубава филтрация,да сменяш вода редновно и се грижиш за аквориума както трябва няма да имаш проблем. :-)Не чакай водата да почне да понамирисв,както е писал колегата по горе *CRAZY*че тогава да се сещаш да я сменяш *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Mu3epHuk

 В действителност изкараха 5 години. Имал съм трихогастер, който живя 6 години при по-лоши условия отколкото осигурявам на настоящите ми. Той ми е рибката рекордьорка. В моя аквариум винаги съм имал  по няколко рибки, като винаги е имало поне една златна рибка. Близо 9 години бях само с копресорче и дунапренен филтър. Тогава бяха най-тежките времена като заселеност с риби. Нощем изключвах компресора. Понякога се е случвало да не сменям вода всяка седмица, а да пропускам. Филтъра съм го плакнел винаги на чешмяна вода. Все пак при редовните смени на вода съм я оставял да престои минимум 2 денонощия. Лампичката - 15 вата нажежаема съм я оставял от сутрин до късно вечер. Валиснерията растеше като луда... При стартирането на аквариума и ежегодните основни почиствания съм наливал престояла 2-3 денонощия вода и съм слагал рибите. Откъде да знаех тогава с подробности за азотен цикъл и такива неща! Чел съм две книжки за аквариумни рибки и само в едната се споменаваше за това чудо. Просто искам да кажа на колегата с 20 литровия аквариум, че е възможно да си гледа рибки и то повече отколкото е допустимо според вас, стига филтрацията му да е на ниво, да сменя редовно вода и да не прехранва рибките. Аз нарушавах всички правила и пак живяха с години. Разбира се ... споменах вече, че имах масова гибел и то заради смърт на една от рибките, която не видях когато е трябвало. Става въпрос за един коридорас, който намерих в едно глинено тунелче. Бе му останала само външната обвивка, а вътрешностите липсваха. Виждал съм и умрял анцитрус в аквариума си, който е бил в начален етап на разлагане, колкото да влоши и без това съвсем крехкия баланс в аквариума ми. Съветвам колегата да помисли за по-голям аквариум. Така би си гледал повечко рибки и би могъл да осигури условия, които гарантират благополучието на рибките му. Ако става въпрос при мен колко продължително са ми живяли рибките, хелерите са изкарвали почти две години, трихогастерите средно по 4-5, златните рибки от 3 до 6, коридорасчетата  по повече от 3 години. Нещата зависят от това дали акваристът би полагал грижи за чистата вода, а това че ще е тясно на рибките... понякога опира до възможности и до некомпетентност.

Асен Евгениев

То за можене, да, могат да живеят, но не е удачен вариант. И ти можеш да живееш в банята или в
килера с гидини, ама ... :duvar: Нека се постараем да създадем оптимални условия за живот на рибоците. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Mu3epHuk

 Разбира се. Така възнамерявам и да продължа... , но така се случва, че малкте рибки порастват и аквариумчето им идва мъничко и трябва да им издирим нов, по-просторен дом. Ако няма да е прекален голям спам от моя страна, бих искал да ви попитам какво правите с вече едрогабаритните си рибки? Къде ги давате и ако ги дадете в зоомагазин, искате ли нещо в замяна? Много хора започват с малки 10-15-20-30 литрови аквариуми и златните им рибки стават 15-на и повече сантиметрови. Какво бихте посъветвали примерно колегата, пуснал тази тема в случай, че си вземе рибки, станали като шарани, а няма възможност къде да намести в дома си голям аквариум?  :karamse:

bb7eam

Цитат на: Mu3epHuk - 21.11.2010 21:58
В действителност изкараха 5 години. Имал съм трихогастер, който живя 6 години при по-лоши условия отколкото осигурявам на настоящите ми. Той ми е рибката рекордьорка. В моя аквариум винаги съм имал  по няколко рибки, като винаги е имало поне една златна рибка. Близо 9 години бях само с копресорче и дунапренен филтър. Тогава бяха най-тежките времена като заселеност с риби. Нощем изключвах компресора. Понякога се е случвало да не сменям вода всяка седмица, а да пропускам. Филтъра съм го плакнел винаги на чешмяна вода. Все пак при редовните смени на вода съм я оставял да престои минимум 2 денонощия. Лампичката - 15 вата нажежаема съм я оставял от сутрин до късно вечер. Валиснерията растеше като луда... При стартирането на аквариума и ежегодните основни почиствания съм наливал престояла 2-3 денонощия вода и съм слагал рибите. Откъде да знаех тогава с подробности за азотен цикъл и такива неща! Чел съм две книжки за аквариумни рибки и само в едната се споменаваше за това чудо. Просто искам да кажа на колегата с 20 литровия аквариум, че е възможно да си гледа рибки и то повече отколкото е допустимо според вас, стига филтрацията му да е на ниво, да сменя редовно вода и да не прехранва рибките. Аз нарушавах всички правила и пак живяха с години. Разбира се ... споменах вече, че имах масова гибел и то заради смърт на една от рибките, която не видях когато е трябвало. Става въпрос за един коридорас, който намерих в едно глинено тунелче. Бе му останала само външната обвивка, а вътрешностите липсваха. Виждал съм и умрял анцитрус в аквариума си, който е бил в начален етап на разлагане, колкото да влоши и без това съвсем крехкия баланс в аквариума ми. Съветвам колегата да помисли за по-голям аквариум. Така би си гледал повечко рибки и би могъл да осигури условия, които гарантират благополучието на рибките му. Ако става въпрос при мен колко продължително са ми живяли рибките, хелерите са изкарвали почти две години, трихогастерите средно по 4-5, златните рибки от 3 до 6, коридорасчетата  по повече от 3 години. Нещата зависят от това дали акваристът би полагал грижи за чистата вода, а това че ще е тясно на рибките... понякога опира до възможности и до некомпетентност.

Аз съм с 63л и не гледам толкова риби колкото ти си гледал в 20