• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 19:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

.......

Започната от akvaristat, 26.06.2008 15:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

akvaristat

26.06.2008 15:34 Last Edit: 16.07.2009 00:08 by akvaristat
..............

puhcho

За танговете и мандарина този обем е доста малък.Пусни в интернет вдовете и виж мнималния обем на отглеждането им.Колкото да грамите(Лилавите риби) те са много спокойни и бавни и можеш да ги гледаш.За клоуните се отнася почти същото с изключението, че не ти пропоръчвам да гледаш повече от един чифт.Други дребни рибки, които можеш да гледаш са дамсели и хромиси, които обаче са малко по агресивни.Също и попчета от типа на Firefsh goby.

Успех!
Ако имаш други въпроси, питай!

akvaristat

26.06.2008 15:43 #2 Last Edit: 16.07.2009 01:19 by akvaristat
........

iek

http://www.nano-reef.com/articles/, надявям се да намериш отговори на въпросите си.(http://google.com/translate_t)

akvaristat

26.06.2008 16:00 #4 Last Edit: 16.07.2009 01:19 by akvaristat
.............

puhcho

Бих препоръчал и канистър, приперно серафил 900.

N.Nobs

Моя съвет е малко по различен от този на puhcho.За парите който ще дадеш за канистър можеш да си вземеш един скимер.Например този

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/11/midiflotor/

Имай в предвид че соленоводната акваристика получава своето развитие след създаването на скимера, а не след въвеждането на филтрите.Разбираш защо.  *THUMBS UP*
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

akvaristat

26.06.2008 22:48 #7 Last Edit: 16.07.2009 01:19 by akvaristat
.............

kamos

Абе опитвам се да мина тънкаж ама май няма да е....

Просто няма как да минеш тънко.  :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

akvaristat

30.06.2008 20:56 #9 Last Edit: 16.07.2009 01:14 by akvaristat
............

botan

Най-важните ти тестове в случая са рН, кН, NO2,PO4 и NO3.

akvaristat

30.06.2008 22:17 #11 Last Edit: 16.07.2009 01:14 by akvaristat
...............

puhcho

Амонякът при стартирането само, но можеш и без него да минеш.Желязото не ти е нужно само при риби.

akvaristat

30.06.2008 22:33 #13 Last Edit: 16.07.2009 01:13 by akvaristat
..............

puhcho

Цитат на: akvaristat - 30.06.2008 22:33
ОК, а относно калция и медта?
Калция практически рибите не го усещат или пък не им пука за него.За медта предпочитам да си замълча, защото не съм запознат, но пак не ти е нужна.До колкото знам Акватан на Сера я неутрализира.

N.Nobs

Разликата може да идва от това че в единя случай става дума за рифов аквариум, в другия за аквариум само с риби.Калция не ти е жизнено важен при аквариум само с риби, а медта не им пречи на рибите.Медта е противопоказна само в аквариум с безгръбначни.А и от Тетра може да са решили че при редовна смяна на водата калция няма как да ти падне под критично ниво.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

akvaristat

30.06.2008 22:44 #16 Last Edit: 16.07.2009 01:13 by akvaristat
.................

goro

За твоят акв. е достатачен Минифлотатор на Аквамедик,които е односително евтин.Използваи задните 10см. за съмп: трябват ти 1 джет,биоболс и флотатора.Односно тестовете, можеш да започнеш само с NO2.И без това и 'Sera' и "Tetra" не мерят точно солена вода. *DRINK*

N.Nobs

goro искаш ли да спреш с рекламните постове?Не че ме дразнят особено, ма говориш глупости.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

goro

Позволих си да изразя мнение, какво бих ползвал за конкретният случаи.Не разбрах за кое "говоря глупости".Ако те дразня мога само да си четя без да пиша. *DRINK*

N.Nobs

"Односно тестовете, можеш да започнеш само с NO2"

"наи добрата помпа в момента е ОР2500 на Аквамедик.Китаиските имат кратък живот и са по шумни"

Ето за тези постове говоря, нищо против Аквамедик, но в първия случай изказваш мнение което е подвеждащо и би довело до неприятни последици и финансови загуби ако някой те вземе на сериозно.За втория цитат предполагам че си построил опитна установка и имаш една осреднена извадка от поне 5 марки който се предлагат на българския пазар?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

goro

Цитат на: N.Nobs - 01.07.2008 18:36
"Односно тестовете, можеш да започнеш само с NO2"

"наи добрата помпа в момента е ОР2500 на Аквамедик.Китаиските имат кратък живот и са по шумни"

За помпата ще ми е по лесно да отговоря:не съм правил опитна установка но през последните 15-18год. съм работил с почти всички марки и така мисля за А.М.    Односно   тестовете:при правелно проектирана филтрация,хубави бактерий за старта със съответното им подхранване и повече тарпение преди пускането на риби                                              проблемите идват от нитритно натравяне.Съжалявам ако съм подвел някой.                                           

kamos

Проблемите с нитратното отравяне се избягват по три начина.
1.Денитрафикатор - специален филтър в който водата тече с ниска скорост и в него няма кислород, а бактериите преобразуващи нитратите живеят в безкислородна среда.
2.Грунд 3 -5 мм с височина минимум 10 см/непрактично за малки съдове/-в него се развиват същите бактерии и процеса е аналогичен.
3.Регулярна подмяна на 15-20 процента от водата седмично.Препоръчва се и при т.н. нано рифове.

Прав си Райко грешката е моя
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

goro

Отклонихме се доста од темата.Въпросат беше как акв.40/40/40см. да стане годен за соленоводен?Според мен най лесно е задните 10см. да бъдат преградени със стакло с съответните отвори,така че водата да попада 1-во в одсек с флотатор(примерно 10/10см. гледан одгоре,после в подобен с биоболс 10/20см и накрая в последен 10/10 в които да е монтиран обикновен потопяем ф-р с гъба връштащ водата обратно в акв.Така бихме получили умалено копие на съмп с биологична ф-я почти 10% и при добър пеноотделител би понесъл 2-3 риби.Односно грунда бих сложил 1-2мм на слои 3-5см.

raiko

Цитат на: kamos - 03.07.2008 11:09
Проблемите с нитритното отравяне се избягват по три начина.
1.Денитрификатор - специален филтър в който водата тече с ниска скорост и в него няма кислород, а бактериите преобразуващи нитритите живеят в безкислородна среда.
2.Грунд 3 -5 мм с височина минимум 10 см/непрактично за малки съдове/-в него се развиват същите бактерии и процеса е аналогичен.
3.Регулярна подмяна на 15-20 процента от водата седмично.Препоръчва се и при т.н. нано рифове.
Kamos,предполагам,че имаш предвид нитратите а не нитритите!

N.Nobs

Цитат на: goro - 30.06.2008 23:37
И без това и 'Sera' и "Tetra" не мерят точно солена вода.

Тук веднага в мен възниква въпроса на кой марки тестовете мерят вярно солената вода?Аквамедик, Ред Сий, Кент Марин, Салифер,СийЧем?И въз основа на чии изследвания са тези твой твърдения?И още нещо - чудя се каква е тази избирателност на тестовете на Сера и Тетра - сладка вода мерят правилно, ма със солената нещо им става и почват да дават грешни показания?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

goro

Както обещах ще се опитам да отговарям на въпросите на N.Nobs относно :говориш глупости".Уважаеми г-н N.Nobs не зная дали ще успея да отговоря на всичките Ви въпроси както на Вас ви е угодно но хайде да опитаме.
За помпи и филтри не смятам,че си противореча и бих продължил да давам категорични отговори,ако ми позволите.Вие пропускате факта,че говорим за сладка и солена вода!    За външен ф-р(канистар) в сладководен акв. АТ3335-3338 е оптималното решение качество/цена.Изделие, което присъства над 10г. на пазара и е доказало качествата си.Копие на Ехайм.Слабо място-крановете.Има ги като рез. части на достъпна цена!Относно Ехайм-класика!Малко скъп за нас но който го притежава не съжалява!За Сера:ново изделие, недоказало се с времето.Първите партиди бяха с дефектни кранове!Така мисля аз.За соленоводните и тестовете може ли утре?

N.Nobs

Разбира се че бих Ви изчакал до утре за да ни разясните защо да не си купуваме тестове на Сера.Една такава информация би била полезна.
Също така с най-голямо удоволствие бих изчакал Вашите разяснения относно това каква е разликата м/у солената и прясната вода във връзка със помпите.
А що се отнася до Сера-та, самия аз съм собственик на Сера Фил 1100 от 3 години и не мисля че това е кратко време за да се докаже.Но ако Вие сте на различно мнение съм готов да дискутираме този аспект след още 3 години.Филтъра си работи последователно на 3 аквариума без дори капчица вода да изтече през крановете.Въпреки че и те се намират на доста приемлива цена.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

goro

Моля Ви не изопачаваите думите ми!Никаде не съм казал:"не купуваите Сера".Това са Ваши инсинуаций.Всяка фирма има добри и слаби продукти.Давам си собственото мнение(мисля, че затова е форум).Явно за Вас е място за Доказване на Вашите амбиций!

puhcho

Моля ви се, спрете, един харесва едни марки друг други, това е въпрос на личен вкус, потребности, финансово положение.Може да е и най-лошата марка, но съответният продукт да е нещо велико, а може и най-известната и прославена марка за създаде продукт, който не става за нищо, така че спорът тук е излишен, на българския пазар избора не е много голям и хората могат да преценят какво ще си купят.
Моето мнение е също, че тестовете на сера не са много точни, но пък филтрите стават.

Спорът е приключен!

Поздрави на Всички! *DRINK*

malomir

Цитат на: goro - 07.07.2008 23:24
АТ3335-3338 е оптималното решение качество/цена.Изделие, което присъства над 10г. на пазара и е доказало качествата си.
Не мисля!3335 го купих за 170 лева от вносителя на времето.Счупи се.Резервни части няма.Купих още един.В момента и двата са в мазата.Защото са много "хубави"
Цитат на: puhcho - 08.07.2008 00:21
на българския пазар избора не е много голям


Защо пък да не е голям?Има достатъчно фирми които присъстват на пазара.Нека да видим:
Сера,Продах,Ехайм,Отто,Хаген,Атман,Ферпласт,JBL,една камара китайски фирми като "Sun sun"Ako се напъна ще измисля още толкова.На това ако викате малко не знам.

Цитат на: puhcho - 08.07.2008 00:21

Спорът е приключен!

Така си мислиш.Само гледай.

MeTogu

Цитат на: malomir - 08.07.2008 02:08
Не мисля!3335 го купих за 170 лева от вносителя на времето.Счупи се.Резервни части няма.Купих още един.В момента и двата са в мазата.Защото са много "хубави"
На това му се вика карък!Не помня да съм купил нещо и то да се е прецакало - като изключим подмяната на гумичките на обикновенните аераторчета за въздух.А иначе съм привърженик на AQUA EL и притежавам една FZN-2 от поне 10години и една FZN-3 от повече от 3 години.Никакви проблеми.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

N.Nobs

Та по въпроса за инсинуацийте:

Цитат на: goro - 30.06.2008 23:37
И без това и 'Sera' и "Tetra" не мерят точно солена вода.

А според Вас какво означава това?Че тестовете на Сера и Тетра са неточни но ние да си ги купуваме?Все пак очаквам след едно такова твърдение да се обосновете защото въпреки че това е форум, все пак е форум с интелигентни хора който биха искали някакви доказателства за това Ваше твърдение.Ако бяхме окултен форум бих Ви разбрал, хвърлили сте боб или сте гледали на кафе, добре.Ма не сме  *NO*
  И отново искам да ви попитам-на какво се дължи избирателността на тестовете на тези две фирми?Защото вие говорите конкретно за солена вода, а не за тестовете като слабо място изобщо.
  С нетърпение ще чакам  да ни ощастливите с дълбокомислените Ви анализи на тема тестове пък били те и "собственото мнение"
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

goro

Темата за тестовете изисква доста писане и време.Засега работя с "Salifert".Малко по-скъпи са ,но точноста на измерване ме устроива.
П.П. Организирам си внос на живи камъни(без полипи и корали) за един акв.Дали някои го интерисуват? Извинете ако мястото на предложението не е тук.Можете да го преместите.

puhcho

Цитат на: goro - 08.07.2008 23:05
Темата за тестовете изисква доста писане и време.Засега работя с "Salifert".Малко по-скъпи са ,но точноста на измерване ме устроива.
П.П. Организирам си внос на живи камъни(без полипи и корали) за един акв.Дали някои го интерисуват? Извинете ако мястото на предложението не е тук.Можете да го преместите.
Защо не си виждаш личните съобщения? :-)

N.Nobs

Цитат на: goro - 08.07.2008 23:05

П.П. Организирам си внос на живи камъни(без полипи и корали) за един акв.Дали някои го интерисуват?

Бе интересуваме се, ма Варна малко далече.  *privet*
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

goro


schmatka

Цитат на: N.Nobs - 08.07.2008 23:25
Бе интересуваме се, ма Варна малко далече.  *privet*
офицялно си поканен за 100тен път

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbanners.wunderground.com%2Fweathersticker%2Fgizmotimetempbig_metric%2Flanguage%2Fbulgarian%2Fglobal%2Fstations%2F15552.gif&hash=df443b72d56f39bff389ee619c750bb413ec9100

goro


N.Nobs

Да се надяваме че ще почерпи.Ако не ще те водя тебе на кафе  *THUMBS UP*
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Stas

Сега е времето и да се разцелувате!

malomir