• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
01.06.2024 16:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Направана морски аквариум

Започната от valchog, 17.06.2006 01:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

uanda

Проблемът е, че не се плюем, а се връзваме на разни нещастници.


Кимбайците имат думата.

N.Nobs

Цитат на: "somcho"...

Цитат на: "uanda"...


Някой пак го хваща раздвоението на личноста.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

dido

Шизофрения му викат. Явно някои юзери здраво ги друса  :lol:

kraltchev

С цел да върна тая тема малко по-близо до оригинала ще кажа...

Не разбирам какво толкова сложно има в това да се направи морски аквариум.  Както съм споменавал преди - ако е само за риби няма нищо особено скъпо.  Именно така, само с риби, трябва да почне всеки начинаещ, никакви корали, осветления, скимери и боклуци.  

За тия дето не знаят ще кажа простичко - морските аквариуми се делят на такива само с риби (пясък, камъни, вода, риби) и на т. нар. "рифове" (които изискват специална екипировка, много по-скъпи са и много по-трудни за поддръжка).

Ето какво е нужно за морски аквариум само с риби:

1. Солта за водата

2. Жив пясък и камъни ("живи" тоест пълни с бактерии и какви ли не гадинки дето веднага почват да пречистват водата от отпадъци).  
Ако може.  Ако не може тогава се чака 1-2 месеца всичко само да си се завъди.

3. Обикновен аквариум - дори малък.  20 литра - няма проблем.

4. Обикновена лампа - каквато и да е марка, колкото по слаба толкова по добре - по малко проблеми с алгите.

5. Обикновен филтър - какъвто и да е. Канистър, външен, китайски, марсиански...

6. Скимер - майтап.... да не прозвучи като изненада, ама не е абсолютно необходим ако имаме малък брой риби в достатъчен обем вода.  5 риби с размер 5-7 см в 200 литра вода хич нямат нужда от скимер.

Това е.  Колко е всичко това по българските цени?

Както съм споменавал преди - тук продават малки морски аквариумчета в комплект - аквариум, вода, пясък, риби, камъни. Седи на щанда с лепната цена. Плащаш, те вадят рибите, свалят водата до 3 сантиметра и покриват аквариума с найлон.  Носят ти в къщи, пълнят го, слагат рибите.  Готово.  Да не ми каже сега някой че токова "аквариумче на щанда" е трудно да се направи в България, пък поне и само за реклама на това колко е лесно.

Ако има търговци тук на този форум които разбират от морски аквариуми защо не изказват мнения като моето?  Тоест колко е просто да се почне само с морски риби. Идеята е да се продават стоки.  Колко хора ще "откраднат" тайните и ще намерят някой да им плаща за поддръжка?

--Николай

dido

Именно - ние тука наричаме този тип аквариум "1 Немо". Очевидно не е някакъв страхотен разход да се тръгне оттам.

gorgona

предполагам че първите стъпки навсякаде са правят така никой не почва с двутонник пълен с фронтози та дори и сладък    spike

mejdupraznika

който има такъв аквариум и си търси рибки да се обади на лято ще му наловя лимонки и попчета няма никакъф проблем :wink: и кученца  :twisted:

botan

o me me( engl.)тука съм приемам всичко живо! :D
а какво е  Скимер ? :?

ВЕТЕРАН

Не мисля,че е толкова лесно.колкото казва Кралчев!!

Първо:с какво се хранят рибите,които не искат да ядат суха храна?

Отговор:с замразена артемия-майки!!Колко човека могат да я намерят
винаги?

Второ:болестите са съвсем различни!!А как се лекуват,колко човека могат да ти помогнат ако се разболее рибата за 80-100лв.?

Отговор:търсиш из интернета!И като намериш от къде да го купиш?

Трето:съвместимост и поносимост между рибите???
В един 100 л.аквариум колко "Немота" можеш да имаш(да речем,че си правиш морски аквариум заради "известното"Немо)
А и при морските обитатели има междувидова агресия!!

Оговор:Пак интернет!!В България има-няма 10-тина човека,който могат да ти дадат компетентен отговор!!(В Бургас 1-2 в Варна 1-2)в другите градове незнам!!

Има доста неизвестни в морската акваристика!Не казвам,че нетрябва човек да се интересува,но небива да си мисли,че като се справял години с сладководен аквариум,с морски ще е горе-долу същото!!
Това са диви риби хванати от естественната им среда и никога не са били в аквариум!

А това е доста голяма причина да се замислиш преди да се заемеш с морска акваристика!!

Но пък е голяма красота :wink:

Boby_

Цитат на: "ВЕТЕРАН"
Това са диви риби хванати от естественната им среда и никога не са били в аквариум!

Да, този факт дразни едно мъничко, екологично ориентирано ъгълче на подсъзнанието ми и все повече ме отказва от идеята за морски аквариум - живите корали, рибите, актиниите, всичко живо в този аквариум ще е частица от някой риф, откъсната насила и допринасяща за унищожението , което и без друго скоро ще застигне повечето коралови рифове поради замърсяване и промяна на температурите.

botan

Boby_ това мои да се каже и за сладководните обитатели
и все пак какво е скимер?

Boby_

Цитат на: "botan"Boby_ това мои да се каже и за сладководните обитатели
и все пак какво е скимер?

За кои по-точно сладководни обитатели може да се каже, че са уловени от естествената си среда, а не са развъдени и отгледани в аквариум? Аз лично дивоуловени риби нямам. Изобщо не може да се каже подобно нещо за сладководните обитатели.

Да не говорим, че изваждането на риби от рифа не е чак такъв проблем - рибите се размножават бързо и популацията се възтановява, но вадането на живи корали е друга работа - трябват десетилетия, за да израстнат отново, ако това изобщо се случи.

miTko

Цитат на: "botan"Boby_ това мои да се каже и за сладководните обитатели
и все пак какво е скимер?

Ползвай търсачката на форума де, вместо да задаваш един и същ въпрос по няколко пъти, къде ли не. Не е толова трудно, ето:

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=5331&highlight=%F1%EA%E8%EC%E5%F0
Разни мои АКВАРИУМИ 

botan


rakim

Много от сладководните риби са диво хванати.В моя аквариум сигурно анцитрусите само са развъдени рибки,а червен неон,родостомус,отоцинклус,сае  всичко е диво хванато ;-)С цихлидите не знам как е ,но харацидите и другите се чудя има ли в магазините въобще от развъдник :-)
540л Южна Америка

Similar topics (5)

11980

Публикации: 2
Прегледи: 5211

8707

Публикации: 2
Прегледи: 4155

24844

Публикации: 7
Прегледи: 9536

10170

Публикации: 11
Прегледи: 13675

2693

Започната от DeViL


Публикации: 3
Прегледи: 5506