• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 04:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Това китайците не са хора бе...

Започната от miTko, 30.05.2006 17:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NO CARRIER

ЦитатШирока плажна ивица, дълга 4 км, покрита с фин пясък, който на места е почти черен, поради богатото съдържание на желязо, манган и магнезий.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Живко

Цитат на: "Ichthys"Съжалявам, ако много се отклонявам от темата, но като стана дума и за черноморие, и за тъмен грунд, та... по крайбрежието около Варвара има страхотен такъв грунд и изобщо прекрасни по форма и цвят камъни/скали.

Дай сега малко по-подробно местоположението на грунда, че след два месеца ще бъда там някъде.
Мога да оставя там жената, пък да си взема два чувала грунд :shock:
Никой не се е родил научен.

Ichthys

Цитат на: "Живко"
Цитат на: "Ichthys"Съжалявам, ако много се отклонявам от темата, но като стана дума и за черноморие, и за тъмен грунд, та... по крайбрежието около Варвара има страхотен такъв грунд и изобщо прекрасни по форма и цвят камъни/скали.

Дай сега малко по-подробно местоположението на грунда, че след два месеца ще бъда там някъде.
Мога да оставя там жената, пък да си взема два чувала грунд :shock:
tooth
Ще се опитам да обясня по памет, но доста бира изтече от тогава. Бяхме отседнали 20 души компания в самата Варвара, ходехме на плаж с няколко коли. Излизахме от селото (града?) в посока към морето и после не си спомням много. :shock:  Беше черен път. Спирахме колите горе на малко плато и после пешачката.

Самата плажна ивица беше скалиста, имаше и продълговата скала немного навътре в морето, която образуваше някакво що-годе затворено пространство, като естествен басейн. Там водата беше по-спокойна, дори да имаше вълни в самото море. Имаше скали за скачане наоколо, някои от нас ловяха попчета встрани.

Баси обяснението!!  :D Ще взема тази вечер да се обадя на едно приятелче от Варвара, да го питам направо аз името на местността, но тя е толкова специфична, че вероятно всеки местен ще я знае. И аз ще си ходя към Бургас лятото, и аз смятам да напълня чувалите.
"Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Ichthys

Както обещах - питах момчето. Пича каза, че му обяснявам или Гларуските скали или Пързалката. Предполагам, че всеки местен ще ги знае. Надявам се спомените ми да са точни.
"Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

malomir

Нека си кажа мнението за черния морски грунд.Миналото лято се амбицирах и започнах да събирам камъче по камъче.Мерака ми угасна на четвъртия ден когато бях събрал около една кофа което не ми стигаше за нищо.За да не съм капо го метнах в аквариума заедно с другия.Оттогава всяка брада която се появи,се появява именно по тези черни камъчета и спасение няма.Започнах да махам камъче по камъче събирания с толкова труд черен грунд и работите започнаха да се оправят.Не знам на какво се дължи това но и до ден днешен ако имам някаква брада тя е точно по тези черни камъчета.
А ето това е черния грунд на Продак в много близък план в наното ми:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.photobucket.com%2Falbums%2Ff44%2Fmalomir%2F28.jpg&hash=54a766e422dabed0d0fff53ad8dfd5eda916136b
Снимката е правена от Аквазавъра(Ицо)

Ichthys

Грундът за които говоря има форма на големи, много големи зърна ориз, силно сплеснати. Формата предполага по-бавно пресяване, ако човек иска да го сортира по-прецизно. Не съм попадал на снимки с подобен грунд, за да покажа, но не е обичайният кръгъл грунд. Ако не се лъжа, ми направи впечатление, че по-ситен от 4-5 мм  много бавно ще се сортира. Просто преобладава малко по-едрият, при това трябваше да избирам местата за да го разглеждам.
Особеното според мен беше цветът - тъмно сив, "мазен" цвят :twisted: , с някаква далечна идея на матово/пастелно зелено. Стои много еднородно, някак плътно, не е като речният пясък. Този от наното е пълна противоположност - изглежда някак шарен и шуплест.
Не знам доколко добре го обясних, но аз съм решил на всяка цена да се снабдя от там. Като си набавя - ще пусна снимки.

А това с черния грунд и предпочитанията на брадата към него дали е свързана с факта, че черното провлича/поглъща повече светлина от бялото или има отношение със състава на самия грунд. Или просто си говоря наизуст, колкото да не заспя в 04:55? :D
"Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

chandler

malomir, този черният грунд на Продак никак не изглежда да е черен. Това от снимката ли е или наистина си стои така кафеникав? Или с времето изсветлява? Щото аз си търся такъв, но си го представях някак по-черен. В Търново продават на едно място, но нямаха черен, а само зелен и син.
chandler

Живко

Цитат на: "malomir"Нека си кажа мнението за черния морски грунд.Миналото лято се амбицирах и започнах да събирам камъче по камъче.Мерака ми угасна на четвъртия ден когато бях събрал около една кофа което не ми стигаше за нищо.За да не съм капо го метнах в аквариума заедно с другия.Оттогава всяка брада която се появи,се появява именно по тези черни камъчета и спасение няма.Започнах да махам камъче по камъче събирания с толкова труд черен грунд и работите започнаха да се оправят.Не знам на какво се дължи това но и до ден днешен ако имам някаква брада тя е точно по тези черни камъчета.

Май е трябвало да го пробващ като хранителен субстрат под основния грунд. Брадата може да се лепи по него заради желязото, ако наистина е с високо съдържание на желязо. Значи и растенията ще могат да го извличат с корените си.
Пробвал ли си го с киселина? -  Притеснява ме твърдението, че има магнезий в него. Може да вдига КН.
Трябва да се види тая работа.
Никой не се е родил научен.

rookie_gyn

Явно скоро трябва да ходя до Варвара /може и днес след обяд- селото е на 10 мин от нас/

rookie_gyn

А между другото наоще едно място има хубв черен грунд, иска малко пресяване. Пак е по Южното Черноморие, но е навътре в Странджа, на 4-5 км от Царево.

Живко

Ха такааа!
Намери се и водач. :lol:

Цитат на: "rookie_gyn"А между другото наоще едно място има хубв черен грунд, иска малко пресяване. Пак е по Южното Черноморие, но е навътре в Странджа, на 4-5 км от Царево.

Жената ще ме убие, ако помъкна и ситата. Две са по 0,5 кв.м. всяко :roll:
Никой не се е родил научен.

niky

Къде е това...аз уж съм обикалял наоколо.

rookie_gyn

с.Изгрев.Има две много чисти рекички, в които има грунд. Тия дни съм решил да отида /след 19.06./ Но точно мястото не мога да Ви го обясня.

ВЕТЕРАН

Цитат на: "Живко"Ха такааа!
Намери се и водач. :lol:

Цитат на: "rookie_gyn"А между другото наоще едно място има хубв черен грунд, иска малко пресяване. Пак е по Южното Черноморие, но е навътре в Странджа, на 4-5 км от Царево.

Жената ще ме убие, ако помъкна и ситата. Две са по 0,5 кв.м. всяко :roll:
Отбий се до Бургас,ще ти дам моите!

Живко

Отбиването до Бургас не мога да го избегна. Половинката нали е Бургазлийка.
Може и да се възплозвам от предложението :P
Никой не се е родил научен.

Similar topics (1)

6477

Публикации: 15
Прегледи: 10820