• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:19

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Още един новобранец - първи опит

Започната от broto, 18.07.2023 10:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

broto

Здравейте и от мен,

от известно време чета форума ви и дойде и моя ред да направя първи опит в акваристиката. Може би от факта, че като малък баща ми гледаше рибки или от това, че "малкия" искаше аквариум с рибки, или може би така е трябвало да стане моя първи опит вече е факт. Аквариума е 26л, за някои вероятно е малък, но на мен ми се струва "добър" размер.
Не ме питайте за разстенията, отидох на пазара в Надежда, харесах ги и ги взех на принципа: ниски за преден план, средни - за среден и високи - за заден. Взех 10 червени неона, 4 тернеции и 2 сомчета. Мисля, че това е максимума от рибки, който поема аквариума.
Имам подготвен нагревател с настройка от 25оС, разбира се сега не го ползвам, по-скоро се чудя как да охладя водата, защото достига около 28-29оС. Лампата ми е подвижна - мисля, че е 6W лед и свети директно в аквариума 4 часа с настроен таймер, но индиректно може би час-два, филтъра май беше китайски - размера май не съм го уцелил, прави голямо течение в аквариума и е доста шумен.

Друго не се сещам на този етап освен, че съм отворен за всякакви критики и препоръки.

На този етап мисля, че ми трябват следните неща и моля за препоръка от къде да ги взема:
- гръбче на аквариума - все още не мога да реша как да изглежда ...;
- модел/марка на безшумен филтър спрямо моя обем вода, защото искам скоро да сменя моя.

Слагам няколко снимки - от началото и след пускане на обитателите  *DANCE*

mushroom

Здравей колега и добре дошъл в хобито.
Имам тук един въпрос аз, колко време мина между слагането на растенията, пълненето на аквариума и пускането на рибите?
Относно филтъра, би трябвало да има флейта вътре в комплекта. Монтирай я и я насочи да прави течение леко нагоре и по дължината на аквариума. Също така махни маркуча. Няма страшно, че няма да има балончета. Така би трябвало шума значително да намалее.
Иначе фона ти е супер ако питаш мен. Тези неизмазани тухли. ( - :
Лампата може да я направиш да свети към 6-7-8ч.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Здравей mushroom,

и благодаря за бързия отговор. Всичко стана в рамките на няколко часа. Не съм правил азотен цикъл, защото имах вода от друг аквариум и налях нея направо. Нова вода не съм наливал.
Самата помпичка има флейта. Слагах я на дългата страна на аквариума, но прецених, че така няма да прави достатъчно въздух (балончета, кислород) за рибите и я махнах. Без маркуча големия шум изчезва, но си остава бученето. Някъде четох, че китайските филтри (а моя е такъв) са шумни и найстина се чува едно бучене от него.
Тухлите са супер, макар и доста разправии да отнасям за тях вкъщи :-D, но ... не ми се връзват с подредбата на аквариума. Мислех за син фон, за бежав фон, и май клоня за фон тип пясъчни дюни или постинен пейзаж. Нещо светло мисля, че ще отива. 
Времето на светене на лампата ще го коригирам, но ме притеснява температурата на водата.

kstoilov

Здравей,
Охлаждането на водата е проблем в това време. Виждам, че си без капак. Отдалечи лампата отгоре да не нагрява и тя. Повече от това едва ли може да се направи нещо смислено при високи околни температури. Освен ако не пускаш климатик в стаята. Поне това са моите наблюдения.
Темата за климатик за аквариума едва ли ще ти е интересна при този обем.  А и той ще е пъти по-скъп от всичко останало.
Високата темп е по-скоро проблем за растенията и в твоя случай за сомчетата.

За филтъра - има и някои китайчета, които не са много шумни за този тип филтри, но трябва да пробваш на място.
Аз залагам на немското, има и вътрешни качествени, за малки аквариуми.

broto

Благодаря kstoilov,

можеш ли да ми дадеш примери за филтрите с конкретен модел/марка?
За охлаждането предполагах, че не само на мен е проблем, но все пак исках да питам. Лампата е ясна, въпреки, че почнти не грее аз я слагам в повечето време да е индиректна - свети в стената и така осветява и самия аквариум.

Снощи забелязах бели мъхове почти по цялото дъно. Прилича на мухъл, може да е остатъчна храна, но моля  за вашето мнение. сутринта смених 1/2 от водата и се опитах да извадя с маркуча тези бели "пухове", но повечето са около разстенията и не позволява да се дръпне директно. Питането ми е има ли рибка/охльов или друго животинче, което да се грижи за чистотата на дъното, защото явно тези сомчета не се справят  :(

mushroom

Здравей отново,
добре за водата може, макар и бактериите да са във филтъра. И дано да си темперирал рибите преди да ги пуснеш.
Не мога да видя нищо специфично от снимките, но може да пуснеш сомчета анциструс (за стъклата и растенията) и/или коридорас за дъното. Има и други сомчета, но ти си ограничен от пространство. Тук може би по-подходящо е да пуснеш охлюви. Ако не те дразнят разбира се.
Немските марки филтри дето се сещам са Sera, Tetra и Eheim. Макар и да се съмнявам да се произвеждат в Германия.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Првет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.

6 Вт не знам дали ще стигне за ниските растения. За тях ще ти трябва и CO2.

Белите пухове може би са някаква бактериална колония, с която сомовете би трявало да се справят.

Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

broto

Благодаря mushroom,
Филтъра не го почистих, а може би трябваше. Водата я бях налял в една туба от 10л снощи, така че е темперирана.
Моите сомчета обикалят стъклата, филтъра, растенията и корените, но без дъното. Дори не знам какви са :( Ако ще се справят коридорасите ще опитам още днес да взема две. Надявам се да не се бият с моите.
Нямам нищо против охлювите, но не знам какви да потърся?
Ще разгледам за филтрите, благодаря.

ЦитатЗдравей отново,
добре за водата може, макар и бактериите да са във филтъра. И дано да си темперирал рибите преди да ги пуснеш.
Не мога да видя нищо специфично от снимките, но може да пуснеш сомчета анциструс (за стъклата и растенията) и/или коридорас за дъното. Има и други сомчета, но ти си ограничен от пространство. Тук може би по-подходящо е да пуснеш охлюви. Ако не те дразнят разбира се.
Немските марки филтри дето се сещам са Sera, Tetra и Eheim. Макар и да се съмнявам да се произвеждат в Германия.



Благодаря NO CARRIER,
нямам желание да усложнявам системата с вентилатори, просто ми беше интересно дали проблема е само при мен.
На този етап СО2 не планирам да ползвам. Каквото стане, нямам цел, която да постигам на всяка цена. Ако не се получи с ниските растения просто няма да ги има :)
Не знам какво е това "бялото", но не мисля, че трябва да го има. Моите сомчета го подминават. Не им харесва явно.


ЦитатПрвет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.

6 Вт не знам дали ще стигне за ниските растения. За тях ще ти трябва и CO2.

Белите пухове може би са някаква бактериална колония, с която сомовете би трявало да се справят.

Успех!

mushroom

broto,
чакай, чакай бро ( - :
Първо дай една снимка на твоите сомове. Коридорасите са много социални и се препоръчва да са в група от по 6-8-10 броя. Така че не бързай.
Второ това че не си изчисил филтъра е правилно и направо бонус за стартирането.
Трето темпериране на риби не е само до температурата. Тъй като всеки аквариум е собствена екосистема със собствени параметри. Тук повече имах предвид да сложиш рибите с тяхната вода от магазина в съд. След което почваш бавно(през 5-6 минути) да доливаш вода в този съд от твоя аквариум. И така 20-30 минути. След което да пуснеш рибките в твоя аквариум. Аз го правя без водата изсипвам ги в кепче над мивката и ги слагам след това в аквата.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Разбирам... в такъв случай по-скоро не съм темперирал рибите. Изсипах ги заедно с тяхната вода във водата, с която бях напълнил аквариума.

Това е единия от двата ми сома  :)

kstoilov

Цитат на: NO CARRIER - 19.07.2023 10:23Првет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.


Здравей,
Имаш ли личен опит от това?
Както е тези дни, ако в стаята е 28-30 град, няма как водата да стане с по-ниска температура от тази с вентилатори.
Вентилаторите биха помогнали например за по-бързо охлаждане през нощта, когато температурата навън спада. Но напротив, през деня ще затоплят по-бързо водата, която е температурно по-инертна от въздуха.
Питам, защото също и според мен вентилаторите са излишна разправия, но знам ли. Освен да отведеш топлината от лампите, ако са над водата.
Затова аз в големите жеги си пускам климатика - за мен, и за рибите

kstoilov

За това бялото - спомням си, че при нов аквариум и при мен се появи такова. После само си изчезна. Ако те дразни, може да опиташ ръчно да ги махнеш. Но знам ли пък дали не е полезно...
Съветвам те да изчакаш седмица, две. Все пак аквариума ти е чисто нов.

NO CARRIER


Цитат
ЦитатПрвет и поздравления! *privet*

Охлаждането можеш да го направиш с вентилатори от компютърно захранване. Да духат повърхността на водата. Предполагам, че се досещаш, че това ще доведе до повишаване изпарението, съответно на влажноста в стаята.


Здравей,
Имаш ли личен опит от това?
Както е тези дни, ако в стаята е 28-30 град, няма как водата да стане с по-ниска температура от тази с вентилатори.
Вентилаторите биха помогнали например за по-бързо охлаждане през нощта, когато температурата навън спада. Но напротив, през деня ще затоплят по-бързо водата, която е температурно по-инертна от въздуха.
Питам, защото също и според мен вентилаторите са излишна разправия, но знам ли. Освен да отведеш топлината от лампите, ако са над водата.
Затова аз в големите жеги си пускам климатика - за мен, и за рибите
Проста физика е, и да, имам опит. У дома бях сложил два вентилатора да духат под ъгъл. Даже някъде има и снимки из форума.

Температурата пада с няколко градуса в следствие на изпарението, предизвикано от движението на въздуха.

https://www.google.com/search?q=why+fans+over+the+water+lowers+temperature&client=firefox-b-d&ei=08a4ZPLjFM-Mxc8P5JaisAU&oq=why+fan+over+the+water+lowers+temperature&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiKXdoeSBmYW4gb3ZlciB0aGUgd2F0ZXIgbG93ZXJzIHRlbXBlcmF0dXJlKgIIAjIIECEYoAEYwwQyCBAhGKABGMMEMggQIRigARjDBEjZKFCfDljYE3ABeAGQAQCYAXygAdUCqgEDMC4zuAEDyAEA-AEBwgIKEAAYRxjWBBiwA8ICChAhGKABGMMEGAriAwQYACBBiAYBkAYI&sclient=gws-wiz-serp
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

broto ти си имаш чистач за повърхностите. Това трябва да е златен анциструс.
Изчакай месец както те е посъветвал колегата kstoilov.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Благодаря mushroom,

Прави ми впечатление, че водата е леко мътна с бял оттенък и плуват разни частици от белите"пухчета". Мога да се опитам да снимам довечера. Също забелязвам, че на някои неонки хрилете са им зачервени повече от на другите.
Освен белите "пухчета" по дъното другите две неща трябва ли да ме притесняват?

mushroom

Не съм специалист по болестите, но направи 2-3 снимки да видим. Като цяло при стартиране на аквариума се получават в началото аномалии докато се образуват бактерии във филтъра, които лека полека балансират нещата в аквата.
При мен се е случвао целия аквариум да стане в балончета. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Току що се връщам от един магазин за аквариуми (няма да споделям името му, за да не права реклама). Попаднах на много любезен младеж и разбира се го разпитах за "странните" неща с моя аквариум. Той ми каза, че всичко което се случва е нормално за аквариум на 1 седмица. Препоръча да си взема препарат Stability. Каза още, че бялото "мъхче" е бактерия, която се появява поради липса на баланс в аквариума. Коментирахме и белия цвят на водата и зачервените хриле. Каза, че и това ще отшуми с ползване на препарата. Една седмица трябва да го ползвам. Благодаря на всички за помощта.
Взех и нов филтър - AquaEL FAN Mini Plus с дебит 260 л./ч., който се надявам да е по-безшумен от моето китайче.

Та ... остава всичко в ръцете на времето. Обещавам да ви държа в течение ...


mushroom

Трябва да си призная, че смятах AquaEL за китайци, но излиза, че са поляци. Браво!
Да с малко химия може и да се получи по-бърз старт на аквариума. За бъдещ аквариум да знаеш и да си търпелив. Дръж ни в течение. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

kstoilov

Проста физика е, и да, имам опит. У дома бях сложил два вентилатора да духат под ъгъл. Даже някъде има и снимки из форума.

Температурата пада с няколко градуса в следствие на изпарението, предизвикано от движението на въздуха.

Интересно, благодаря. Не се бях замислял за това.
Щом и личния опит потвърждава това, май си заслужава да се пробва

NO CARRIER

Ако грундът е нов и/или не много добре измит, възможно е някакъв период да имаш подобни проблеми. 

Мен ако питаш, остави нещата така и изчакай седмица-две. Може да пробваш да сменяш по малко вода през ден. 

Може да поумрат някои рибета и ще е хубаво веднага да ги махаш, че е топло, нали. Стискам палци да се разминеш с това.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

broto

Грунда е нов. Като го миех се постарах, но може и да му е трябвало още. Пробвах, сменях два пъти (през ден) по 50% от водата, даже събирах с маркуча белите "пухчета" от дъното, но мисля, че нямаше визуална промяна. А и на повечето неони хрилете се бяха зачервили.

Вчера след работа сложих първата "доза". Ако трябва да съм честен рибките тази сутрин изглеждаха доста по-подвижни. Може и да си въобразявам, но ми се струва и че водата е една идея по-бистра.

Чакам, времето ще покаже ...

mushroom

Внимавай с "дозата", че да не ги пристрастиш тези неони набързо. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Дозата е според диагнозата :-D

Спазвам стриктно инструкциите на етикета и тези на консултанта.

broto

Включвам се с ъпдейт :-D

Белите "пухчета" по дъното изчезнаха. Бялата вода също. Вече всичко изглежда наред. Загубих една неонка (за късмет само една), защото малкия беше спрял филтъра на вечерното хранене и не го пуснахме след това. Видях на сутринта, че една рибка (същата неонка) е обърнала корема нагоре и се щура и блъска в стъклото. Останалите риби се бяха качили на повърхността на водата и "взимаха" въздух отгоре и'. Буквално докато си измия зъбите тази неонка спря да се движи. Веднага я извадих и смених 1/2 от водата. Пуснах филтъра и сипах от "вълшебната" течност.

На този етап няма повече жертви  :)

Но забелязвам, че по краищата на част от задните растения се образува тъмно зелена линия. Моля за съвет от патилите ...

Щях да забравя - от някъде се появиха охлюви в аквариума. Вероятно от растенията, които бях закупил. Предполагам, че те също помагат в чистенето на аквариума и мисля за сега да не ги махам.

Слагам обща снимка с развитието на аквариума и една снимка с "проблема".

mushroom

Мисля че светлината ти е много силна. Ако не можеш да я намалиш поне отдалечи лампата от аквариума, иначе охлювите и сомчето ще се радват на тази зеленинка.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Благодаря mushroom,

Лампата е LED 6W (по спомен) и няма възможност да бъде намалена. В момента е настроен таймер на 6 часа. Но има дни, в които свети доста по-дълго, защото други хора им се радват (визирам малкия) - прекъсват таймера и слагат на постоянно осветление ...
Щом е от светлината ще опитам да огранича достъпа до бутона, който спира часовника и включва ръчно осветлението.



mushroom

Моля, моля.
Ако може да я отдалечиш от аквариума също ще има ефект.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

broto

Здравейте отново. Времето минава и гледайки пъроначалните снимки виждам, че растенията по дъното са дапочнали да се сгъстяват :) Но имам няколко питания:
1. Някои от листата на растенията пред десния корен не са зелени и изглеждат като изсъхнали. Трябва ли да ги отстранявам?
2. Оказа се, че имам бум на развъждането на охлювите. Вече изхвърлих 15-тина преди 1-2 седмици, но виждам, че отново са станали доста и всичко е "маркирано" с техните яйца. Чудя се дали да взема няколко охлюва Хелена?
3. Преди няколко дни едната тернеция (жълтата) умря. Тя беше по-малка от останалите. Преди да се спомине ми правеше впечатление, че всички теренции седят една до друга и почти не мърдаха. Сега ми прави впечатление, че друга (синята) не се храни и тя е видимо по-малка от останалите. Всички теренции отново седят една до друга в близост до повърхността (на 2-3 см под водното огледало). Според вас как да го тълкувам?
4. Вчера забелязах, че на червената теренция и' липсва опашката. Чудя се как е станало. Моля за съвет.

Слагам две снимки:
1- охлювите - ако може някой да ми помогне с определянето на вида
2- трите теренции, като се вижда липсващата опашка на червената

morriddin

Охлювчето се казва планорбис. Всички охлюви, а най-вече този се въдят като луди щом има излишна органика в аквариума. Това (прехранването най-често), съчетано с недостатъчна филтрация, малко растения, малката и често пропусната смяна на вода води до намаляне на жизнени функции в организма на рибките и отключва куп заболявания по тях. Това се е случило с тернециите ти - гният им плавниците и макар напоследък да се твърди друго, за мен - няма лечение. Може да опиташ с "бакто-пур", но няма гаранция, че ще подейства защото при това заболяване има някакъв процент на естествено оцеляване и няма доказателства дали оживелите рибки са се повлияли от препарата, или просто са имали късмет.

broto

Благодаря morriddin,

филтъра не го спирам, работи денонощно. Водата (около 40%) я сменям всяка седмица. Храна се дава 2 пъти на ден, но вероятно се прехранват. Което ще трябва да коригирам. Вероятно от тук е и голямата популация на охлюви - имат какво да ядат.

Тия дни ще се отбия до някой магазин и ще взема от препарата.

morriddin

Два пъти на ден е твърде много храна.
Моите ядат като се сетя, или като почнат да тракат със зъби по стъклата... :-D
Сега сериозно: Храни веднъж на ден, при това минимално - гладната рибка е здрава рибка!
Задължително в седмицата - един, или два дни не храни рибките!
Пак казвам - за мен лечение при гниене няма, но не пречи да опиташ.
Успех!

NO CARRIER

Един съвет и от мен. По-добре купи естествено оцветени рибки, а не боядисани.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Здравей,
относно лечението на гниене на плавници, аз съм лекувал няколко златни рибки. Получава се. Само че ти трябва отделен съд с нагревател и аерация. Слагаш количество препарат за литрите на съда по инструкцията, правиш температурата 27-28-29 градуса и здраво аерация. Сиреч машинката на големите обороти.

Относно смяната на водата, чистиш ли филтъра и как? Колегата като писа за филтрация, може би има повече предвич, че не ти е достатъчна машинката за количеството вода.
За охлювите не се кахъри. Аз с едно загребване на шепата вадя по 15 ( - : Но действително намаляваш храненето и те ще си намалят популацията. И задължително един ден от седмицата не храниш, може и 2. Нарича се здравословно гладуване. Трябва да взема и аз да го практикувам, ама да е на принципа здравословно непиене на бира. : - D

Гниещите листа на растенията е хубаво да ги вадиш, ако можеш, защото те натоварват допълнително.
Още нещо гледам мяркат се неонки на снимката. Те как са? Има ли гниене на плавниците при тях?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

kstoilov

И аз имах голямо количество охлюви. Махах ги вечер, известно време след гасенето на осветлението. Но тъй като ме дразнеха, кардинално реших въпроса с пускането на охлюв хелена. За няколко месеца очисти всичко, охлюв не остана и до ден днешен нямам. След време и хелената изчезна...
Ако взимам нови растения, преди да ги сложа в аквата, старателно ги почиствам и измивам. Те почти винаги пренасят охлюви.

broto

Благодаря за съвета morriddin,
ще премина на едно хранене на ден и едно хранене в седмицата по-малко.
Междувременно в събота ходих до същия магазин, от който бях доволен. Там ми предложиха два препарата за лечение на гниещите перки. Единият беше над 10лв. Другият 2лв. Човека каза, че мога да опитам с по-евтиния. Ако има нужда ще пристъпя към по-скъпия. Естествено и аз се съгласих. За разликата в парите купих помпичка за въздух, с която да обогатявам водата с кислород докато се лекуват. Препарата се казва "Malahiti Green" на DAJANA. Предпоръките за лечението са следните: да вдигна температурата на водата на 28оС, да махна активния въглен ако има такъв във филтъра и да засиля филтрацията, да увелича кислорода във водата и да остава рибките на тъмно (целта е да се стресират по-малко). За моя литраж слагам 5 капки по един път на ден за 4 дни. След това сменям 50% от водата и изчаквам няколко дни, след което повтарям лечението. Днес е 5-тия ден от лечението. Резултатите ще споделя като мине всичко.

ЦитатДва пъти на ден е твърде много храна.
Моите ядат като се сетя, или като почнат да тракат със зъби по стъклата... :-D
Сега сериозно: Храни веднъж на ден, при това минимално - гладната рибка е здрава рибка!
Задължително в седмицата - един, или два дни не храни рибките!
Пак казвам - за мен лечение при гниене няма, но не пречи да опиташ.
Успех!


Здравей, NO CARRIER, не разбирам какво имаш предвид. Идеята беше освен Неоните да има и нещо цветно в аквариума. С какви рибки мога да заменя Теренциите (и без друго остана само една - бялата)?

ЦитатЕдин съвет и от мен. По-добре купи естествено оцветени рибки, а не боядисани.


Здравей, mushroom,
да, има надежди. Аерацията е засилена многократно, вдигнал съм температурата ..., слагам препарат и съм в процес на лечение  :)
филтъра не е чистен още, работи около 3-4 седмици. Не е запушен, защото прави голямо течение в аквариума. Отделно има регулатор на обороти, който е на 1/2. Моля те за по-подробни инструкции как да го чистя.
За охлювите - ясно, намалям храната и те ще намалеят. Другия метод ми е ясен - механично отстраняване.
За гниещите растения също. Но как ги отрязвате от растенията, при условие, че са на дъното на аквариума? С ножица?
Неонките като цяло са добре, но има 3-4 засегнати. Малка част от долната зона на опашката е побеляла, но се надявам да се стопира.
Обнадеждиха ме, че на сладководните рибки перките се възстановяват във времето, макар и бавно.

ЦитатЗдравей,
относно лечението на гниене на плавници, аз съм лекувал няколко златни рибки. Получава се. Само че ти трябва отделен съд с нагревател и аерация. Слагаш количество препарат за литрите на съда по инструкцията, правиш температурата 27-28-29 градуса и здраво аерация. Сиреч машинката на големите обороти.

Относно смяната на водата, чистиш ли филтъра и как? Колегата като писа за филтрация, може би има повече предвич, че не ти е достатъчна машинката за количеството вода.
За охлювите не се кахъри. Аз с едно загребване на шепата вадя по 15 ( - : Но действително намаляваш храненето и те ще си намалят популацията. И задължително един ден от седмицата не храниш, може и 2. Нарича се здравословно гладуване. Трябва да взема и аз да го практикувам, ама да е на принципа здравословно непиене на бира. : - D

Гниещите листа на растенията е хубаво да ги вадиш, ако можеш, защото те натоварват допълнително.
Още нещо гледам мяркат се неонки на снимката. Те как са? Има ли гниене на плавниците при тях?


Здравей, kstoilov,
благодаря за споделения опит  :)

ЦитатИ аз имах голямо количество охлюви. Махах ги вечер, известно време след гасенето на осветлението. Но тъй като ме дразнеха, кардинално реших въпроса с пускането на охлюв хелена. За няколко месеца очисти всичко, охлюв не остана и до ден днешен нямам. След време и хелената изчезна...
Ако взимам нови растения, преди да ги сложа в аквата, старателно ги почиствам и измивам. Те почти винаги пренасят охлюви.

mushroom

Здрасти отново broto,
разбирам че третираш целия аквариум. Чувал съм, че трябва след третирането да се сложи активен филтър във филтъра за около седмица, за да оберът остатъците от препаратите. Аз понеже имам помпичка и малки аквариумчета и затова ги вадя рибоците от големите.
Филтъра се почиства, като съвсем се затлачи. Аз по същия начин като теб действам. След почистване го пускам на половин мощност и увеличавам с времето.
Иначе почистването става във вода от аквариума и поизплакваш гъбата и керамиката евентуално. Не се мие под течаща вода и до абсолютна чистота, защото тогава ще премахнеш всичките полезни бактерии от филтъра.
Дръж ни в течение.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

kstoilov

Здравей,
За растенията - продават се специални ножици за растения с дълги дръжки и леко завити отпред. Не са евтини, но се работи много лесно с тях. Това е от първите неща, които си купих.
Моят опит в борбата с охлювите преди хелената беше отчайващ, нищо не помагаше.
От неоните аз съм много доволен, при мен изкарват дълго време.  Губил съм единични бройки, без да се засягат другите. Лечение не съм прилагал. При тях съм чел за неонова болест, от която май отърване няма.

NO CARRIER

Ако искаш цветни, вземи си хелери, вземи си плати.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

broto

Здравейте,

понеже не съм писал отдавна, а вече имам нужда от по-голям аквариум  :-D реших да се посъветвам с по-опитните. Четох, че полезните микроорганизми са във филтъра и грунда, и се питам има ли начин да ги пренеса в новия аквариум. Сегашния е 26л, новия ще е около 50л. Ще ми бъдат полезни всякакви съвети за пренасяне на грунд, растения и рибки, както и за "бързото" му стартиране.

Слагам една снимка от вчера, за да видите развитието. Отворен съм за препоръки и критики  *thanks

Деян

Пренеси си филтъра без да го чистиш, налей си водата от стария аквариум (в нея количеството полезни бактерии е минимално, но все пак), а грунда има някои тънки моменти, зависи дали го сифонираш, дали натрупва мизерия, дали имаш някаква органика отдолу. При теб изглежда чист, би следвало да няма неприятни изненади, но според мен и само с филтър ще минеш, като не бързаш да удвоиш количеството риби още на първия ден, а за малко останеш със сегашните..  :)

mushroom

Това съм го правил.
Лошото беше тогава, че като тръгнах махнах грунда и съответно като го сложих в новия аквариум, цялата мизерия излезе и водата стана пълна мътилка. Оставих вътр. филтър да работи 5-6 часа докато просветне малко вътре и чак тогава сложих рибите.
Подготви си 20л. вода да престои, за да се дехлорира и също послушай колега и изчакай с новите риби.
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Просто изплакни грунда без да прекаляваш. Достатъчно е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Lightning_boy

Цитат на: NO CARRIER - 18.01.2024 09:16Просто изплакни грунда без да прекаляваш. Достатъчно е.
+1 от мен. Даже, ако бях на твое място бих го промил леко с престояла вода.
Това, че има мизерии не е притеснително толкова.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

Ммм, тук има възможност за проблем. Има случаи, даже описани по форумите, когато натрупана мизерия в дебел слой като се разръчка и рибите се тровят с амоняк и загиват в рамките на часове или минути. Но това вече са тежки крайности при прехранвани прасета, колегата не вярвам да срещне никакви проблеми  :)

mushroom

Ще ги изкара преди да почне да рови грунда. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Цитат на: Деян - 18.01.2024 11:20Ммм, тук има възможност за проблем. Има случаи, даже описани по форумите, когато натрупана мизерия в дебел слой като се разръчка и рибите се тровят с амоняк и загиват в рамките на часове или минути. Но това вече са тежки крайности при прехранвани прасета, колегата не вярвам да срещне никакви проблеми  :)

Това е абсолютно вярно. Но, нали уж ще мести всичко. Та вади рибите, вади водата (за да е по-чиста), мие леко грунда и дава газ. АЗ така бих направил :D
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

Точно така, прави сте напълно. Аз си дудна само за хипотетичния случай, в който разръчква целия грунд и го мести без миене за да запази максимум бактерии, че после си прехвърли и водата. Но това вече граничи с екстремизъм.  :-D

morriddin

Ще трябва един чист съд за рибките и растенията. В него те ще престоят няколко дни, нека да е седмица. Ето как бих го направил аз: Точа основното количество вода и я наливам в "чистия" аквариум. Местя филтърът, рибките и растенията в него без да засаждам и пускам филтъра да си върти водата докато му дойде времето за новия аквариум. В старият е останало минимално количество вода, та разбърквам грунда да излезе мизерията от него, изхвърлям я с останалата вече лайняна вода, местя го в новия аквариум, и тъй като самия грунд вече ще е малко за новия аквариум, го настилам като подложка, а над него насипвам нужното количество нов неутрален грунд. После е ясно - засаждам растенията, местя филтъра, преплаквам гъбите в 50% от старата и още толкова нова, престояла вода - това вече в новия аквариум, оставям го да си върши работата и рибките местя на другия ден. Междувременно, на тях ще им стигне най-обикновен аератор докато се нанесат в новия дом. Естествено, растенията ще преболедуват за кратко, но в крайна сметка ще запазя и достатъчно бактерии, хранителна база за растенията и ще се отърва от излишната органика натрупана в стария аквариум. Ако броят на рибките е в рамките на нормалното, стресови ситуации няма да има.

broto

Здравейте,

вече мога да се похваля с нова "къщурка" на рибоците - прехвърлих ги в 50л аквариум. Благодаря на всички за съветите и коментарите. Определено ми бяха от полза.
Накратко - извадих 80% от водата и рибите, извадих растенията и охлювите, и с останалата вода в малкия аквариум изплакнах грунда. След това изсипах гадориите и остана само грунда. Прехвърлих го в новия аквариум. Върху него сложих новия грунд, който бях оставил цяла нощ накиснат в чиста вода и след това старателно го изплакнах. Сложих растенията и охлювите, корените, филтъра, нагревателя, термометъра и въздушната помпичка и 1/2 от "старата" вода. Всичко започнах сутринта. Новоподредения аквариум го оставих така до другата вечер, за да може да се почисти и избистри водата. На рибите им бях отклонил въздух, за да не страдат от липсата му. На следващата вечер прехвърлих рибите и останалата част от водата, в която бяха. Сипах 50% чиста вода и така аквариума се напълни горе долу до половината. След 1 седмица допълних аквариума и вече е пълен до горе. Още едно голямо благодаря на всички замесени в цялата процедура. Слагам малко снимки.

Имам един въпрос ... понеже грунда не ми стигна за малко, та се чудя дали някой знае от къде мога да си купя/взема, но не цял пакет?

mushroom

Здравей, браво и дано всичко да е наред.
Не знам какъв ти е грунда, но като цяло в някои строителни маркети (сещам се само за Топливо) има кварцова фракция в различни размери 2-3-4-5-6мм. и я продават на килограм.
Сега дали това те устройва или не може да провериш на място.
Аз примено с един колега, защото сме пинтии една вечер пресяхме повечето детски пясъчника в Морската градина в Бургас и се снабдихме с 10кг. горе долу 5-6мм. кварцови камъчета. Е бая котешки лайна също пресяхме, ама няма пълно щастие, а мисля че и за децата едно добро сме направили. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

morriddin

Цитат на: broto - 09.02.2024 13:59Имам един въпрос ... понеже грунда не ми стигна за малко, та се чудя дали някой знае от къде мога да си купя/взема, но не цял пакет?
Взимал съм отворени пакети от Рибките бг. Теглят го колко е останал и плащаш на килограм, но пакет от 3 литра не е чак толкова голям, а и няма да е излишен като решиш да разсадиш някое растение. Аз съм купувал само Наталит и то - заради растенията. Иначе си ползвам само речен пясък с фракция 2-5мм. Наталита върши много добра работа за разсаждане - от една кошничка Cryptocoryne wendtii Green, залесих 3 аквариума като твоя. Много добър грунд за растенията е, препоръчвам го!
С преместването си се справил блестящо, както и с аранжировката! Аз бих сложил още един по-масивен корен, или камък в ляво - за баланс на визията, но и така си е добре, и радва окото! Браво!

Lightning_boy

Всичко изглежда наред и според мен *THUMBS UP*
Само не знам защо не си го напълнил догоре?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

broto

Здравейте,

още един път благодаря на всички за съветите и напътствията. Добавяне на грунд - все още предстои. По препоръка на morriddin:

ЦитатВзимал съм отворени пакети от Рибките бг.
може би ще взема този от рибките.бг.

ЦитатВсичко изглежда наред и според мен *THUMBS UP*
Само не знам защо не си го напълнил догоре?
Не успях да го напълня до горе, защото не ми стигна чистата вода. Още на следващата смяна нивото е допълнено.

Имам следния въпрос - знам, че 1/3 от общия обем на водата в аквариума трябва да се заменя всяка седмица с чиста вода. Но наистина ли трябва да е такова количеството? Представям си как на аквариум от 200л всяка седмица му се сменят по 66литра...


bunzip2

Смяната на вода трябва да е долу-горе 30%.
Сега, според зависи натоварването на аквариума, какъв грунд има, ториш ли, по колко и с какво - абе има си някои въпросителни, дето според тях може да забавиш/зачестиш смените, както като време, така и като количество вода.
За средно статистически аквариум, препоръчителната смяна е 30%, за да избегнеш натрупването на разни вещества във водата, като амоний, соли, торове ако добавяш и т.н.
При стар и стабилен аквариум, забавянето на смяната или пропускане на 1-2 седмици, не би довело до кой знае какъв негативен ефект. Има хора, които и никога не сменят вода, и на пук на всичко, аквариумите им се движат добре  :-D

Като цяло, като правиш голям аквариум, трябва и да се съобразиш с поддръжката на същия. Всяко нещо си иска неговото.

Поздрави и успех  *privet*

mushroom

Много зависи от аквариума, както е обяснил колегата. Аз примерно сменям на 2 аквариума всяка седмица или на 2 седмици (зависи дали имам време). А на един друг сменям веднъж в месеца.
Ако все пак държиш да сменяш всяка седмица и ~30% може да си го разпръстнеш през цялата седмица. Днес 10-20л., в други ден пак 10-20л. и така.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Имам 400л. аквариум. Сменям директно от чешмата, на 1-2 месеца, в общи линии като се сетя. Сега, факт че филтъра е корав, имам и сериозно количество грудн и растения.
Мисълта ми е, че акваристиката е до голяма степен наблюдение на нещата и доста малко количество действие от твоя страна.
Ако всичко е наред - не пипай. Нека си върви системата. Това му е хубавото на това хоби.
Аз лично съм забелязал, че колкото повече се вглабявам, толкова по-зле стават нещата. Опитвам се да оправя едно, скапва се друго.
И нещо много важно за финал. Дори и да имаш умряла рибка, това не е предпоставка задължително да има проблем със системата. Трупове е имало, има и ще има. Това е част от играта.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

В 400 литра, при това работещ от дълго аквариум, нещата са мнооого по-стабилни от колкото в 50-тина литра да речем.
То има едно правило:
- по-голям аквариум, по-малки грижи.
- малък аквариум, големи грижи.

А в аквариуми с обем под 20-тина литра да речем, изобщо е трудно да се поддържа някакъв баланс.
В крайна сметка е силно относително спрямо типа на аквариума. Колкото е по-бърз, изискванията са по-големи, дори и при голям литраж, налага се обгрижване.
Ако е нещо low tech, да си крета там, естествено, че може обслужването да се забави в пъти.

Помня на времето имах един 120-130 литров гьол, с 2-3 скаларии, един голям калихт, осветление като за бог да прости и няколко гигантски криптокорини.
Сменях вода долу-горе веднъж в годината по 20-30%. Рибите се бяха приспособили, защото параметрите на водата се влошаваха доста плавно.
Резултата накрая беше, че всяка новодошла риба, си заминаваше за 2-3 дни геройски :D

Similar topics (5)

12757

Публикации: 24
Прегледи: 14972

29711

Публикации: 20
Прегледи: 37140

14788

Публикации: 10
Прегледи: 8737

6607

Публикации: 27
Прегледи: 18299

20469

Публикации: 30
Прегледи: 15403