• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Осветление за нов аквариум - моля за съвет

Започната от borislavnikolov, 02.05.2021 11:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

borislavnikolov

Здравейте на всички,

От скоро реших да се върна към хобито и да си направя нов аквариум след 15тина години почивка. от хобито. Но се сблъсках с проблема с осветлението, по който чета много, и се обърквам прогресивно повече с прочитането на повече материал. Та ето го казуса: аквариум д100,ш40,в60 , в който ще има доста растения, ще е тип natural aquarium. Помежду странните размери на акравариума и новите технологии(в сравнение с преди 15 години) не мога да разбера какво осветление ми трябва точно. Т.е. колко  вата на литър - чета неща от рода на 3W на 2 литра, до 1-5W на литър, с какви пури да го постигна и най-вече - в какво тяло да ги сложа. Никъде не мога да намеря тяло за повече от 2 пури, а до колкот оразбирам, ще ми трябват поне 3-5 по мои неориентирани сметки.
Та.... помощ!  *HELP*  *HELP*  *HELP*

niky

Добре дошъл във форума!
Технологии има много, но това което трябва да гледаш не са ватовете, а лумените. За растения със средни изисквания за светлина е прието около 25 lm/ литър, за светлолюбиви - 50 lm/литър. За твоите 240 литра означава поне 6000 лумена за средно осветяване.
Аз лично в моите аквариуми съм само с LED осветление, което е направи си сам, включва се с два таймера, като първия пуска диодите така, че да осигурят 25 лумена, а за два часа работи втория и пуска всички диоди, като дава 50 лумена.
Има разбира се готови LED лампи, трябва да подбереш за твоята дължина. Има разни с управления, WIFi...тук да кажат колегите...
Може  да ползваш и T5 луминисцентни лампи, като след време в същото тяло може да сложиш и T5 ЛЕД пури..
Възможности има много, като знаеш какво ще гледаш, какви лумени ти трябват и разбира се, с колко пари разполагаш.

borislavnikolov

Благодаря за разясненията.
Най-трудно ми е да намеря капак/тяло за тези пури, търся но не ми попада нищо подходящо...

Similar topics (5)

57305

Публикации: 2
Прегледи: 2518

10983

Публикации: 13
Прегледи: 7858

1721

Започната от sk4


Публикации: 20
Прегледи: 10992

37657

Публикации: 5
Прегледи: 3586