• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 17:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Violeta

Е, сега вече ме затрудни.
Това са някакви метал-халогени, дето не са ми известни. Защото обикновените струват доста парички, не знам дали знаеш.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Shamana

Привет,
Аквариумът е 100Дх50Вх40Ш -  200 литра сиреч. Смятам да не е прекалено залесен, като засега съм боцнал дъбче, сагитария малко, сърцевидна криптокорина, хигрофила, лудвигия, лисимахия и едно като ъъъ тревичка 4-5см високо, което обаче ще изисква бая светлина. Риби (още не съм взел, но неони, кардинали, лабео, САЕ и няколоко анциструса и коридораса)

Та въпросът ми е: Ще е добре ли за тази обсатновка да сложа 3х36В, 120см
Смятам една Аква-Гло и две обикновени Филипски за начало, като впоследствие ще сменя едната обикновена с друга "аквариумна"  :-)

Също така, ако е прекалено силно, мога да намаля часовете светене или да отвинтя една от лампите, нали така?

Поздрави!

theater

Ще върши работа това осветление. Може да си купиш към гролукса една "наливна" Aquarelle на Phillips. Не са скъпи, а не е лоша като характеристики. Не развивай пури, а по-добре намаляй времето за светене ако има проблеми.
140л - харацини
http://starividri.org

dido

По-добре сложи 3 х 90 см, аквариума ти е къс за 120 см пури.

Shamana

Благодаря за бързите отговори!
dido, щеше ми се да се презастраховам, защото лампите ще светят през стълкени капаци, централно оребрение и височина 50см. Ще ме е яд, ако някое растение, изискващо повече светлина не вирее като хората...

Тъй като обаче неслучайно се обръщам към професионалисти и хора с опит като вас (без да ви четкам)  ще те питам: ако идва в много не може ли просто по-малко да светя или просто да изнеса тия 20см вповече откъм едната страна, която и без това ще затъмня, защото оттам идва светлина от прозореца?

dido

Нямаш презастраховане. Губиш 20 см от дължината на пурите, те няма да осветяват аквариума ти. Това е 17% от 120 см, демек - лампата от 36 вата става 30 вата. Т8 пура 90 см е пак 30 вата, само дето не стърчи с 20 см извън аквариума.

Shamana

Светна ми! Лошото е, че докато чаках отговор звъннах на няколко места, за да питам за 3х 90 и навсякъде отговора беше отрицателен, докато 120см поне знам, че има на едно място...куца работа...а търся само тяло,кутия и рефлектори ще правя сам. Ако можеш да дадеш съвет откъде да търся 90см. тяло ще съм много благодарен.

dido

Начи сметката е малко дебилна - като круши на литър примерно, но в края на краищата цифрата за 17% загуба е реалистична де.

Виолета мисля може да даде акъл за 90 см пури. Наистина са доста по-редки, ама тва да ти стърчат 20 см лампи и капаци извън аквариума е ужасно грозно май...

theater

Ако е окачено осветлението е все едно дали е 120 или 90 според мен, но действително по-естетично е 90. Ако е за презастраховане при 50 см стълб сложи 4 или 5 пури. Аз например съм с 4 и стигат, но .... човек не знае какво ще гледаш.
140л - харацини
http://starividri.org

TAPATOP

Цитат на: Тони - 24.01.2007 11:14
Аз съм с 2бр. Т5 филипс 965 и 2бр. Т5 силвания гро-лукс . Аквариума ми е дълбок - като твоя . Капака ми го прави Violeta. От нея си купих и баластите, и лампите на филипс. В Плевен  незнам  къде можеш да ги поръчаш.

Цитат на: Тони - 24.01.2007 11:14
Аз съм с 2бр. Т5 филипс 965 и 2бр. Т5 силвания гро-лукс . Аквариума ми е дълбок - като твоя . Капака ми го прави Violeta. От нея си купих и баластите, и лампите на филипс. В Плевен  незнам  къде можеш да ги поръчаш.

От къде мога да купя  Т5 54w и Т5 силвания гро-лукс?
Аквариума е с размери  Д145,ш65,в70 (около 580л като извадя обема на грунда)
Моля кажте от къде в София мога да купя тези лампи,
Kак да ги комбинирам, имам 1x36w gro lux 120см.silvania и една 36w 120см. аквастар на silvania
Осветлението трябва да е oколо 280-300W.
Начинаещ и Упорит Отровител! (Н.У.О.)

puhcho

Аквариумът ми е (д/в/ш) 71/45/31 и побира около 100 литра. Какво осветление ми е необходимо за него, при положение че искам да гледам и растения (не съм запознат с имената им)?

Поръчах си там електронни дросели или там тези който веднага палят пурите.Въпросът ми е какви пури да си сложа и как да ги подредя.По 36 вата ще бъдат.

Violeta

Много ми е любопитно къде ще навреш по около 50 см от пурите, които ще стърчат извън аквариума.
И ако обичаш, постарай се да ни спестиш подобни картинки, за да не се наложи да трием мнения.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

puhcho

Ами така съм го поръчал,уж ми го прави специалист *mda*

hyp

Цитат на: Violeta - 07.02.2007 22:45
И ако обичаш, постарай се да ни спестиш подобни картинки, за да не се наложи да трием мнения.
Грубо изказване :))) но поражда много смях :))) Самата идея е ужасяваща...

Violeta

Цитат на: puhcho - 07.02.2007 23:17
Ами така съм го поръчал,уж ми го прави специалист *mda*
Ти каза ли му на специалиста, че аквариума е дълъг 71 см? Да не става въпрос все пак за 18W пури? Щото и бая мощност ще вкараш като осветление, ако са 4х36W за 100 л съд. Всъщност при положение, че само около 60% от пурата ще е над аквариума ще имаш и само 60% от светлината.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Similar topics (5)

37216

Започната от cwetalin


Публикации: 17
Прегледи: 9229

45578

Публикации: 3
Прегледи: 3285

18423

Публикации: 2
Прегледи: 3593

58999

Публикации: 3
Прегледи: 3631

5965

Започната от TODOR


Публикации: 4
Прегледи: 3951