• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:52

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

septic

За аквариум 98 литра колко вата осветление е по-добре да се сложи 49 или 29 вата...Като се има предвид че ще има приличен брой растения  :-) :-)

Raven

49 при всяко положение ще е по добре.
Важен е видът на лампата а не само ватовете,гледай лампата да има колкото се може по високо КПД.

Най добри в това отношение са Т5 и компакт луминисцентните пури.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kvostaaa

имам аква 102л.90 на 38в на30 ш разтоянието междо грунда и лампата е 34см смятам да сложа 3 лампи т8 18в.смятам да гледам не много притенциозни растения.някакъв съвет  добре ли е и какви лампи да сложа.взел съм 1 силвания деилаит и една гро-лукс ,дали да взема аквастар или още няква (осрам или още една деилаит на силвания)друга *dontknow*
Ако някой те обиди, СПРИ, преброй до10 и след това пречукай гадното копеле!
,

barabata

Аквастар се комбинира много добре с Гролукс и е добре да си вървят в комбина - допълват се една друга.
Третата вече по желание спрямо визията която искаш да докараш.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

ata_nas


anonto

Сега в палудариума светя с някаква сбирщина от стари лампи - 2 x 15W + 3 x 18W, но са все стари пури и си мисля какво ново осветление да сложа.
Чудя се дали да не сложа 4 x 24 вата – Т5.
Съда е с размери 60/35/50 – д/ш/в. Дайте някаква идея какво ново осветление да направя и какви точно пури да търся.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg58.imageshack.us%2Fimg58%2F9057%2Faf2ck5.th.jpg&hash=85ebd098ed0cca62675dd280ef689eeb20f85b3b

Raven

Цитат на: anonto - 06.05.2009 18:55
Сега в палудариума светя с някаква сбирщина от стари лампи - 2 x 15W + 3 x 18W, но са все стари пури и си мисля какво ново осветление да сложа.
Чудя се дали да не сложа 4 x 24 вата – Т5.
Съда е с размери 60/35/50 – д/ш/в. Дайте някаква идея какво ново осветление да направя и какви точно пури да търся.


Аз напоследък ползвам PL-ки.
Те са Т5 но са сдвоени ,светят много силно.
Минусът им е че излизат малко скъпичко- пурата е около 10 лв а ел. запалването около 26.
Но светят наистина много яко.

OSRAM DULUX L LUMILUX DE LUXE
сега съм с такава 55 вата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Galin Petrov

Здравейте! Аквариумът ми е 53/26.5/34.5(д/ш/в) като има около 40 литра вода. Разгледах темата и реших че две пури 15W са идеални за него, но когато отидох в магазина продавачът ми каза, че 15W са обикновени пури, а за аквариум са от 18W нагоре. Тъй като 18W 60см са много дълги за аквариумът ме интересува първо наистина ли 15W  са обикновени и ако да каква лампа тогава да си търся. В аквариумът ще отглеждам много растения, 4 анциструса, 3 до шест гупи за начало(1-2 две мъжки и 2-4 женски). Забравих да отбележа, че става въпрос за пури гролукс и аквастар(2х15W - има ли такива?). Благодаря предварително!

RIC

Цитат на: Galin Petrov - 13.05.2009 16:09
Здравейте! Аквариумът ми е 53/26.5/34.5(д/ш/в) като има около 40 литра вода. Разгледах темата и реших че две пури 15W са идеални за него, но когато отидох в магазина продавачът ми каза, че 15W са обикновени пури, а за аквариум са от 18W нагоре. Тъй като 18W 60см са много дълги за аквариумът ме интересува първо наистина ли 15W  са обикновени и ако да каква лампа тогава да си търся. В аквариумът ще отглеждам много растения, 4 анциструса, 3 до шест гупи за начало(1-2 две мъжки и 2-4 женски). Забравих да отбележа, че става въпрос за пури гролукс и аквастар(2х15W - има ли такива?). Благодаря предварително!

Ами виж тук :)

http://www.bltdirect.co.uk/cat23_1.htm

Galin Petrov

Въпросът ми беше дали с 2х15W ще мога да отглеждаа растения(тъй като продавачът ми каза, че са обиквосени луменисцентни лампи)?

anonto

Цитат на: Raven - 10.05.2009 22:14
Аз напоследък ползвам PL-ки.
Те са Т5 но са сдвоени ,светят много силно.
Минусът им е че излизат малко скъпичко- пурата е около 10 лв а ел. запалването около 26.
Но светят наистина много яко.

OSRAM DULUX L LUMILUX DE LUXE
сега съм с такава 55 вата.

Тези изглеждат интересни и ми харесва, че са компактни. Не е ли малко 55 вата за твоя съд.
По скоро обаче ми е интересно колко силно може да бъде осветлението на един палудариум и има ли полза от по силно осветление. Не знам защо, но все ме теглли към силно осветени аквариуми.
Сега съм сложил 3 по 18 вата, 2 по 15 вата и 2 енергоспестяващи по 20 вата. Това са си 120 вата на 100 литра обем.
Незнам при това осветление какви са ползите и рисковете. Сега съм сложил чисто експериментално толкова много лампи, но искам да ги преправя и да сложа нови с оптимална мощност. Само незнам колко е тази оптимална мощност.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg58.imageshack.us%2Fimg58%2F9057%2Faf2ck5.th.jpg&hash=85ebd098ed0cca62675dd280ef689eeb20f85b3b

miTko

Цитат на: Galin Petrov - 13.05.2009 16:30
Въпросът ми беше дали с 2х15W ще мога да отглеждаа растения(тъй като продавачът ми каза, че са обиквосени луменисцентни лампи)?

В общия случай ще можеш. Като натрупаш опит, ще му мислиш пак.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

Цитат на: anonto - 13.05.2009 18:00
Тези изглеждат интересни и ми харесва, че са компактни. Не е ли малко 55 вата за твоя съд.
По скоро обаче ми е интересно колко силно може да бъде осветлението на един палудариум и има ли полза от по силно осветление. Не знам защо, но все ме теглли към силно осветени аквариуми.
Сега съм сложил 3 по 18 вата, 2 по 15 вата и 2 енергоспестяващи по 20 вата. Това са си 120 вата на 100 литра обем.
Незнам при това осветление какви са ползите и рисковете. Сега съм сложил чисто експериментално толкова много лампи, но искам да ги преправя и да сложа нови с оптимална мощност. Само незнам колко е тази оптимална мощност.

С 55 вата ПЛ лампа осветлението ми е даже прекалено силно,сметнах го грубо че с рефлектора отивам на към стотина лумена за литър /при 40л. вода/ което е около три пъти повече отколкото се изисква за добре осветен аквариум.
За това съм го нагласил на 6 часа,ако пусна осветлението на повече водата цъфти а НС-то направо откача и излиза от контрол.

За този ми аквариум трябваше да взема 36 ватова ПЛ лампа ,ама имах 55 ватовата останала от палудариума и реших да я ползвам.

Разликата при осветяване на палудариум и аквариум е много голяма- при празен съд се изисква почти два пъти по слабо осветление тъй като въздухът не спира светлината така както водата.
Ако осветим празен аквариум ще видим че се осветява много по добре отколкото ако е пълен с вода.

Така че 55 вата ми бяха предостатъчни за 100 л. палудариум при условие чче водата в него беше само 10 см.
И дори беше в повече защото мъховете все напъваха да цъфтят.

ПЛ лампите са с много високо КПД и за това а и заради размера си са много удачно решение според мен.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

LGI

Здравейте на всички, доста време мина... :)

И така дойде момента, в който най-после ще стартирам 500 л. аквариум (височина 60 см.), за който доста говорих още миналата година в началото. За съжаление обаче съм доста ограничен с времето, в което мога да ползвам интернет, а точно тази събота и неделя трябва да направя пуска на аквариума и ще ви помоля за вашето разбиране, както и да ме извините, за това, че не си отговарям сам на въпросите, които ще изброя по-долу с информацията, която съм сигурен, че е публикувана и дискутирана някъде в раздела.

Идеята ми е ако днес успея да получа отговори на въпросите още утре да закупя липсващото ми оборудване и в неделя най-късно да съм стартирам аквариума, за което определено имам нужда от вашата помощ, тъй като съм позабравил доста неща и съм загубил от опита си през изминалата една година и отгоре...

Та да си дойдем на темата...

Аквариума вече е поставен и за него има вече готов капак с инсталирани шест тела за пури по 120 см., като идеята ми е да ги разделя на две отделни термо-релета четири тела на едно реле и други две на второ реле, които да се включват и изключват в подхдящ режим с цел най-добро развитие на растенията ми (но това вие ще кажете дали е добра идея и какъв точно трябва да е режима).

На кратко от вас ми трябва да ме посъветвате кави лампи (като марка, роля и мощност) да си взема свързани със следните видове растения:

Crinum calamistratum
Валисрнерия - обикновенна и/или спираловидна.
А за дъното си спомням още преди година, някой някъде беше постнал информация за живо растение, което се храни с органични вещества в аквариума, даже май се беше споменато, че се храни и с малки рибки (на пример бебета гупички), тип трева е, но не точно... Ако се сещате за името ще съм ви благодарен да ме светнете пак :) .

Риби:

Пасаж от разбори и евентуално Отосинклус (вече не си спомням точно кой от двата вида беше по-разпространения в България, но за него говоря), ако ядящото растение не им пречи по някакъв начин.

Предварително благодаря на отзовалите се на време и със сигурност ще имам и по-чести посещение за в бъдеще, тъй като отново се връщам във водния свят  *YAHOO*

П.С. Търся и добър вентил за CO2 бутилка.
•_°

ata_nas

http://toptropicals.com/html/aqua/lamps/l_level.htm#illumination

Тук ще намериш какво е нивото на осветеност за различните видове растения.
Аз не разбрах освен Кринум и Валиснерия други растения ще има ли.
Относно лампите мога да ти препоръчам Силвания аквастар и Силвания гролукс. При споменатата от теб дължина 120 сантиметра означава, че всяка пура ще има мощност 36 Вата. Или грубо казано 6x36 na 500 литров аквариум осветлението ти идва под 0,5 на литър. А съдът ти е дълбок - 60 сантиметра. Бих ти препоръчал  метал-халиди, но ти вече си си избрал.
Подбери внимателно растенията в зависимост от твоя случай. Надявам се, че се сещаш за останалите фактори като торене и СО2.

Similar topics (5)

2224

Започната от anonto


Публикации: 17
Прегледи: 10664

30073

Публикации: 7
Прегледи: 4658

15508

Публикации: 17
Прегледи: 7885

13985

Започната от onyxman


Публикации: 27
Прегледи: 21019