• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 23:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MoOnCe®

аквариума е 60 на 40 на 25 ,рибите са:7 неона,2 трихогастера лери,2 анциструса и една боция.Растенията са ротала,кабомба,микрозориум,дъбче,анубиас и едни тривички не им знам наименованието.co2 ще подавам (тази с маята) след като сложа новата пура иначе в момента см със две пури по 18W sylvana grolux и другата е обикновенна, тая обикновената трябва да се ликвидира  :-)
нещо до 13 лева ако намеря ще е супер един приятел ми каза да срожа aquastar ?

ata_nas

Да, добра идея е да поставиш още една пура Аквастар - не лоша комбинация ще се получи!

Raven

Гро лукс и Аквастар са перфектната комбинация,но има един минус  при  нея- светлината е доста слаба.
КПД-то и на двете лампи е ниско ,въпреки че светлината която излъчват е почти 100% усвояема от растенията.
За това аз  комбинирам тези две лампи с някаква дейлайт пура с високо КПД- тук търсим баланс между пълноценна светлина за растенията и достатъчна светлина за нас външните наблюдатели- от чисто визуална гледна точка.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

sheytan

В момента подготвям старт на 12 литра. Смятам да сложа малко мъх и скариди, някакво по-високо дребнолистно (още не е оточнено какво) растение и може би малък пасаж 5-6 дребни неонки. Какво осветление ще ми е необходимо за размера 25/21 и височина на воден стълб 25 см. Не става с пури, че е тясен и ще се разсейват, а за халогени предполага, че ще дойдат в повече. Дайте идея.

jix

продават в магазините разни настолни лампи,и са евтини....аз ползвам такава 20W за 22 литрово аквариумче,може да се регулират на каква височина да се поставят над водната повърхност.за тебе нещо около 10-15W мисля че ще свърши работа.Но мъховете и без лампа пак ще си живеят,аз ги държа в буркани до прозореца и нищо им няма!

sheytan

Мерси! Ще помисля няколко дни и тогава ще действам.

barabata

В момента си изпълнявам хрумката дето ми хрумна преди доста време и все нямаше време за нея - та сега и дойде реда.
В момента правя шкафчето за нов аквариум - не много голям д95/ш55/в45 (или 40) см
Не ми се занимаваше с 90 см пури но явно до тях опирам.

Нямам опит с "марково" оборудване и до сега не съм виждал да се продават ел. баласти за 30W лампи Т8 - 90 см. Някъде бях чел примерно че на китайските Vito ел баласти 36W можело спокойно да се използва 30W пура, но някак си не съм сигурен в това. Ще ми се да не ползвам баласти от вида 2 в 1 или 3 в едно.
искам по 1 баласт за всяка лампа по отделно.
Интересува ме и къде човек във Варна може да намери разнообразие от пури - размери и цветова температура. На няколко места съм ходил и имат налични само това което търсят от рекламните агенции като размер и цветова температура - най-евтиното.
( в Поларис Лайтинг също нямаха от по-нестандартните размери като 45 см преди време - никакъв избор ...)
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

FHM

Имам въпрос тъй като ми предстой направа на капак със осветление . Та въпросите са : Каква е най добрата комбинация от пури ? ; Колко пури за 300 литра размери  Д100 Ш60 В50 ? ; За какво служи баласта и колко ще са необходими и какви ? Ами това са ми въпросите за сега.

viktor_jor

Цитат на: barabata - 19.12.2008 12:49
В момента си изпълнявам хрумката дето ми хрумна преди доста време и все нямаше време за нея - та сега и дойде реда.
В момента правя шкафчето за нов аквариум - не много голям д95/ш55/в45 (или 40) см
Не ми се занимаваше с 90 см пури но явно до тях опирам.

Нямам опит с "марково" оборудване и до сега не съм виждал да се продават ел. баласти за 30W лампи Т8 - 90 см. Някъде бях чел примерно че на китайските Vito ел баласти 36W можело спокойно да се използва 30W пура, но някак си не съм сигурен в това. Ще ми се да не ползвам баласти от вида 2 в 1 или 3 в едно.
искам по 1 баласт за всяка лампа по отделно.
Интересува ме и къде човек във Варна може да намери разнообразие от пури - размери и цветова температура. На няколко места съм ходил и имат налични само това което търсят от рекламните агенции като размер и цветова температура - най-евтиното.
( в Поларис Лайтинг също нямаха от по-нестандартните размери като 45 см преди време - никакъв избор ...)

Замислял ли си се за Т5 39 вата 85 см ?

Цитат на: FHM - 21.12.2008 17:56
Имам въпрос тъй като ми предстой направа на капак със осветление . Та въпросите са : Каква е най добрата комбинация от пури ? ; Колко пури за 300 литра размери  Д100 Ш60 В50 ? ; За какво служи баласта и колко ще са необходими и какви ? Ами това са ми въпросите за сега.

5-6 пури Т8 30 вата на 90 см ще имаш нормално осветление, неподходящо за нискостеблени и претенциозни растения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.nalov.com%2Fuserbars%2Fpotr1.png&hash=6e15e55ecc1386b5ea357d25924de910504a74b9

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fpubpic%2FDF%2F51%2F026e9ec3298fdf51.gif&hash=f8b8863811aa992b749762799292f328f38fb1a2

ata_nas

Цитат на: FHM - 21.12.2008 17:56
Имам въпрос тъй като ми предстой направа на капак със осветление . Та въпросите са : Каква е най добрата комбинация от пури ? ; Колко пури за 300 литра размери  Д100 Ш60 В50 ? ; За какво служи баласта и колко ще са необходими и какви ? Ами това са ми въпросите за сега.

Разгледа ли аквариумите на участниците в конкурса?
Ще намериш и комбинации от луминисцентно осветлтние, и метал халогени.
Уточни какъв ще е аквариума - растителен, цихлидарник, морски, защото това е твърде важно!


FHM

Цитат на: ata_nas - 21.12.2008 18:44
Разгледа ли аквариумите на участниците в конкурса?
Ще намериш и комбинации от луминисцентно осветлтние, и метал халогени.
Уточни какъв ще е аквариума - растителен, цихлидарник, морски, защото това е твърде важно!


Ами смятам да има задовлитено количество растения за сега са 5-6 вида .

ata_nas


barabata

Цитат на: viktor_jor - 21.12.2008 18:35
Замислял ли си се за Т5 39 вата 85 см ?

Да запислял съм се. Обаче ситуациата ще стане още по-сложна - още по-трудно ще намеря разнообразие от пури, да не говорим че са и по-скъпи. Мога да направя комбинация от Т8 и Т5 в зависимост от това какво намеря на пазара ама съм си доста затруднен за сега.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

miTko

Ако си затруднен с разнообразието и намиране на спец. лампи, направи комбинация 860(865)+827, най добре с превес на 827, ако са нечетен брой лампите.
Разни мои АКВАРИУМИ 

sheytan

Писах по-горе че се чудя за осветление на 12 литра. Излезе повече 15-16. Вчера намерих в близкия супермаркет 15 вата 6500 келвина. Китайска работа около 7 лева. Някой може ли да ми обясни коя светлина според тази скала на Келвин е добра за растенията. Има и 2700, но някъде четох, че жълтее. Дали ще е достатъчна мощността при положение че водния стълб е 26-30 см.

Similar topics (5)

15128

Публикации: 4
Прегледи: 4836

57385

Публикации: 2
Прегледи: 2575

3779

Публикации: 15
Прегледи: 9478

45439

Започната от svere


Публикации: 8
Прегледи: 4700

34204

Публикации: 4
Прегледи: 2536