• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 14:24

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

ata_nas

Има и други статии, които не си прочел, ако проявяваш интерес - мога да помогна!

: 04.02.2009г 21:09ч
Цитат на: dulgiapich - 04.02.2009 19:09
Колеги само да попитам Sylvania Aquastar не трябва ли да свети синкаво?
При мен свети розово.Да е Grolux не е пише си Aquastar аз ли нещо не довиждам

Гледай тук:

http://plants.aqa.ru/articles/color.htm

BatKalo

Разбира се че проявявам интерес. Моля помагай!
240л. 120х50х40 tetratec 1200
CO2 реактор тип 77 ;)
UV лампа 5W
осветление:
3х40W
2x55W
нагр. 300W

avg2007

Здравейте, искам да попитам по-опитните за правилен избор относно
луминисцентни пури
. Чета от доста време форума. През 2007г. започнах отново
да гледам риби, в момента имам 60л аквариум с размери д59см/в39.5см/ш27.7см,
дебелина стъкло 5мм, полезен обем 56.3л при поддържано ниво на водата 36.5см,
стъклен капак 4мм на 2,1см от нивото на водата. Наясно съм по отношение
големина-лесно поддържане, но това беше максимума, който можах да отделя за място
на аквариума (поне засега :-)). Субстрат: пясък(от р.Кладнешка) пресят с размери
от 1мм до 4мм, отпред1.7-2см отзад 5-5,5см дебелина, като се разстели май идваше
към 4-4.5см навсякъде. Вода 95% минерална от Княжево,помпа Jialu 300л/ч, нагревател Атман 100W
t23*С, рН 6 в аквариума,засега нямам други тестове. В момента гледам: 5 бр обикн. данио, 9 бр розово данио, 10 бр син неон, 4 бр сомче (Corydoras paleatus) общо 28 рибока, не са големи
средна големина без опашките 2,5см. Растения:явански мъх, Ceratopteris
thalictroides, Alternanthera reineckii, Cabomba aquatica, Cryptocoryne
wendtii, Ludwigia palustris, Vallisneria americana. Искам да си подсиля растенията,
сега съм с 1бр пура Т5, 8W на Vito(доволен съм) през таймер, но знам, че е
недостатъчно.Капак ще правя нов от лайтекс 5мм, в който искам да набутам всичко:
автоматична хранилка самоделка (засега в проект), вентилатори, и др квото се сетя,
но съм длъжен да ги имам в предвид при изработката на капака. Така че, ще съм
ви благодарен на предложенията, които ми дадете.
Естествено съм прегледал
доста неща в нета, както и капаци! Благодарности на Birhan и miTko от Пловдив с форекса и на Petkov от Варна наистина добро решение за материал и много добра изработка!
Та в момента по-важното ми питане е по отношение на пурите, спрял съм се
на Т5,24W,54см, 3 броя или 15W,45см, 4 броя. Виждам, че доста се препоръчват T5 и на мен ми се
иска да ползвам тях. Ще го правя с таймери от умерено до силно като пика на
осветеност да е 1W на 1л за кратко време съобразено с растенията. За вбъдеще
планирам инсталиране на СО2 (самоделка, но не с мая).
Въпроси:
1.Има ли подходящи спектри от пури Т5 за растения кои и на коя фирма? Заслужава ли
си да ползвам Т5 или да мина на 15W,45см?

2.Гледах, че има Т5 на 54W стават ли? Не пишеше дали са 54см, по стандарт са
толкова, но тези такива ли са?

3.Мога ли да ползвам обикновени фасунги или ще си имам ядове и трябва да сложа
влагоизолирани? Къде да намеря влагоизолирани в София?

4.Каква е оптималната височина на капака, която трябва да реализирам в случая? С
какво да се съобразя? Иска ми се да е максимално нисък, но май така нищо няма да мога да побера.

5.Вентилаторите, ако са два къде е правилно да стоят?

6.Кои складове за ел. материали ще препоръчате, откъдето да взема материалите изгодно?

Естествено мога да направя и комбинация от двата вида 45см,15W и Т5,24W.
Очаквам вашите компетентни мнения знам, че тук има много опитни акваристи.
Постарах се да бъда изчерпателен, за да получа обективни отговори!Благодаря
предварително! *thanks

NO CARRIER

Т5 имат Силвания - Гро-лукс и Аквастар. Т5 са с по-висок КПД от Т8.

24 Вт, дължина: 563.2 мм, диаметър: 16 мм
39 Вт, дължина: 863.2 мм, диаметър: 16 мм
54 Вт, дължина: 1163.2 мм, диаметър: 16 мм

http://www.sylvania-lamps.com/catalog/index.php?id=2673

За фасунгите не мога да ти дам съвет. Но си мисля, че ако закрепиш качествено влагоизолираните, ще е по-добре. И е много добра идея да осигуриш охлаждане и вентилация с дупки и вентилатор. От къде - нека някой друг да сподели.

Ако лампите са прекалено високо, губиш от осветеността. Ако имаш стъклен капак и лампите го нагряват, могат да се образуват водорасли и иска често чистене. Освен това, ако вкарваш въздух и се пукат мехурчета, те ще пръскат стъклото и ще се отлага варовик. В София не е твърда водата, но все пак ще се случи.

Вентилаторите ги слагаш в двата срещуположни края на капака, по дължина. Посока на въздуха - навън.

За складовете също не мога да кажа нищо.

Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

barabata

Май има още за четене и не бързай с капака докато не се избистри напълно цялата идея.
Обърни внимание на лумените и виж спрямо растенията какви лумени ти трябват в аквариума.
Ако една пура Т8 60 см 18W 765 дава около 1000 lm (лумена) то Т5 56 см 24W е около 2000 lm (лумена).
Или ако слагаш 3 пури Т8 то 2 пури Т5 биха били дори в повече.  

Нямам идея защо си решил да слагаш толкова много пури. моя опит с съд 50 литра е с осветление до 3 пури.
Преди време започнах с 45 см 15 W за да не стърчи нищо от капака ( дължината на аквариума е 55 см) но в последствие си взех от готовите тела по 6 лева на Vito - профил със фасунки (на които изтръгнах електрониката и ползвам външен баласт). Малко настърча от двете страни, но пък пури 60 см се намират всякакви и дори са по-евтини отколкото 45 см. В момента след рестарта осветявам с 2 пури  SYLVANIA  (едната 765 и една grolux) и като потръгнат растенията ще пусна още една 45 см (ще видим каква).
Преди рестарта бях с 3 пури 45 см - 15W ( комбинации между 765, 640 , гролукс) и растителността просто избуяваше, а кипенето започваше 2 часа след пускането на осветлението.

Т5 се слага за да се постигне по-силна осветеност с по-малко лампи.  Ако се прави по-голям аквариум там има нужда от по-силна светлина от по-малки като размер пури за да се съберат заедно с рефлекторите в капака.
Имай в предвид обаче че асортимента от лампи Т5 е силно ограничен и се нагряват много повече от Т8 лампите.

Малко ще ти е трудно да докараш желаната от теб светлина с 1 лампа. По-добре ползвай Т8 с 2 или 3 лампи в краен случай ( 3 лампи означава задължително торене и CO2 ) и ще може да си натаманиш светлината като спектър.

Ватовете при Т5 подсказват и за дължината на пурите:
T5 14W 22 in  -> 558.8 mm   (60 см)
T5 21W 34 in  -> 863.6 mm   (90 см)
T5 28W 46 in  -> 1168.4 mm  (120см)
T5 35W 58 in  -> 1473.2 mm   (150см)

T5 HO 24W 22 in  -> 558.8 mm  (60 см)
T5 HO 39W 34 in  -> 863.6 mm  (90 см)
T5 HO 54W 46 in  -> 1168.4 mm  (120см)
T5 HO 80W 58 in  -> 1473.2 mm  (150см)

Лумените са според марката и келвините.
HO - high-output
Размерите от инчове в мм ми конвертирах сам и не гарантирам за голяма точност. Те са за нагледност.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

avg2007

Благодаря ви за отговорите! :-)Няма да бързам, ще го мисля още тоя капак,ясно е, че ще го правя по-дълъг, при 59см дължина на аквариума, та да става за повече видове лампи, а не за вбъдеще да съм принуден да го преправям, като искам да сменя лампите с по-дълги или да купувам по-скъпи, като 60см са по-евтини.Но сега още не съм решил, като начало какви ще са.То затова още се чудя :-|, щото искам да го направя универсален, многофункционален....и т. н.

Къде в София да намеря влагоизолирани фасунги?
Очаквам още предложения *HELP*

vaas

здравейте, от доста време , следя форума и преди известно време се регистрирах. прочел съм доста от по- важните теми и мога да споделя , че доста се информирам благодарение на форума. досега гледах в едно малко акв. няколко гупички и валиснерии, но се зарибих  :-D и сега ще стартирам нов акв.
размерите са му 68д/40ш/38в - 103л.(взех го втора ръка),но няма стъклен капак. днес или утре ще лепя вече готовите по размери плоскости от FOREX. търсих влагоизолирани фасунги .. но , нещо неможах да измисля варианта. ще поръчам стъклен капак и ще сложа обикновени. в аквата мисля да гледам и повечко растения и въпроса ми е следния:
да сложа 3 или 4 пури по 18в. - какви да бъдат и дали да сложа направо 4, защото стартиращата електроника е на една цена за 1 или 2 пури(мисля да взема китайски от практикер,че другите ми се връзват малко скъпи)и в каква подредба да бъдат


P.S.
съжалявам за спама в по- голямата част на съобщението, но ми е първи пост и реших да пусна малко повече информация 

miTko

И 3 са достатъчни на първо време. Ако наистина имаш планове за растителен аквариум, може и 4 да сложиш, но да не забравиш СО2 и торене(на по-късен етап). Ако няма да се насочваш към специални лампи, може да ползваш комбинации 2бр 860(865) + 1бр 827 или 2бр 860(865) + 2бр 827.
Разни мои АКВАРИУМИ 

vaas

благодаря за отг. - за лампите , дотук имам една силвания гро-лукс и трябва да взема още 2 или 3 , като мисля и те да са специализирани и незнам в каква последователност да ги сложа. за CO2 мисля да ползвам на tetra евтиния вариант 30-40лв беше, само че малко по натам- мисля че първите седмици няма да е спешно

ata_nas


vaas

здравейте отново, днес залепих всичко по капака и вече свети  :-D
комбинирах гро-лукса и един аквастар, като имам място още една. проблемът е , че в момента много дразни очите (розовее) понеже гролукса е най- отпред (така ми казаха в магазина) дали мога да оставя гро-лукса посредата или отзад и да взема още една аквастар или нещо което е бяло (незнам какви други варианти има)
благодаря предварително

ata_nas

Можеш да ги разместваш по твое усмотрение, а още една Аквастар можеш да поставиш спокойно.
Ето нещо за ориентация:
http://plants.aqa.ru/articles/color.htm

vaas

благодаря , линка супер , точно това ми трябваше за да се ориентирам *THUMBS UP*

Joro Vn

     Причината да се слага гро- лукса отпред е заради визуалното възприятие на рибите, ако има такива де. Спектърът на пурата е такъв, че при риби с червен цвят прави илюзия за светене на този цвят /фосфоренциране/. Този ефект се наблюдава само при директно осветяване, което значи, че ако пурата е изнесена мах напред, ще може да освети страната от рибите, която е в момента към нас /към челното стъкло/. За растенията е без значение. Добре би било да се съобрази разположението и спрямо съседни пури, за да не се получи нежелателно неутрализиране на дадено цветово възприятие.


Similar topics (5)

16173

Публикации: 5
Прегледи: 3674

57397

Публикации: 5
Прегледи: 3873

4251

Публикации: 22
Прегледи: 12082

47074

Започната от vladi05


Публикации: 14
Прегледи: 5782