• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Violeta

Остава да кажеш каква ти е лампата.
Не е проблемът в осветлението, то трябва да е достатъчно. Проблемът е, че не си налучкал съотношението осветление - торове - CO2.
И не знам защо трябва да се "насилва" един толкова малък аквариум.


Имам една молба - проверявай си постовете за правописни грешки. Тук всички се стараем да съблюдаваме правилен български език, защото го уважаваме и защото се уважаваме.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Birhan

Имам аквариума 60х30х50.50 му е височината.Колко вата осветление трябва да му сложа за да мивървят много добре растенията.Казаха ми,че е добре осветлението ми да е 60 вата.Според вас добре ли ще е? :-(
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fthumbs%2F901%2F9186901.jpg&hash=4bdda2cdea966970340a199718ee7711c404f0a2
OSRAM Team Bulgaria / Plovdiv

Георги

Зависи от растенията. Ако изискват подобно осветление ще е добре. Но и за водораслите е добре. Иначе можеш да минеш и с 0,5 ват на литър.

RazorJack

абе растенията нямат калкулатори да изчисляват ватове на литър :) слагаш 2 или 3 пури 18 ватови , повече и да искаш няма къде да побереш май па растенията ще растат къде ще ходят :)

kamos

Две 18 ватови луминисцентни пури ще са му добре според мен, три ще са много. :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Birhan

Но капакът ми е на Хаген 60х30 и има само една лампа(1х15W)и не знам как могат да с сложат още.То изобщо дали могат?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fthumbs%2F901%2F9186901.jpg&hash=4bdda2cdea966970340a199718ee7711c404f0a2
OSRAM Team Bulgaria / Plovdiv

Violeta

Най-добре го снимай и покажи как изглежда. После ще коментираме.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

beonedge

Все се чудя и не питам - казвате 0.5W/L Обаче за какви ватове става дума ? В смисъл че 30вата луминисцентна е еквивалентна на 150 с волфрамова жичка ....примерно,не съм сигурен какво е съотношението в действителност :)
По темата - на аквариум 100х55(височина)х40 съм с 2х18 Силвана гро.Отначало настроих таймера за 10 часа но се появиха кафеви водорасли.Увеличих времето на 11 часа и сега според мен е ОК ... по стъклата има леко зелени водорасли . Растенията не мога да преценя как са но не гният...има ли смисъл да увеличавам осветлението?
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Violeta

Като начало - дали си прочел тази статия - http://aquariumbg.com/forum/index.php?topic=547
Ако не - препоръчвам ти я, ще си изясниш много неща.
Правилото "ват на литър" е ориентировъчно и е количествен показател, не качествен. Естествено, че по-голямото количество светлина може да компенсира до известна степен по-"некачествената", но това бърка в джоба като дойде сметката на електроразпределителното дружесртво.
За твоя случай - не знам какви растения гледаш, но по принцип тази светлина не е достатъчна поне по 3 причини. Едната е количествена - 220 литров аквариум с растения изисква да кажем към 100W мощност на осветлението. Твоето е на около една трета. Втората е качествена. По-добра би била комбинация на GroLux с Aquastar или Aquarelle. А третата причина е разпределението на светлината - при дължина 100 см лампите 18W - 60 см няма как да ти осветяват добре аквариума. По всяка вероятност те са в средата на аквариума - това означава, че големи сектори в ъглите - по 20 см - остават неосветени. Това не е добре и за растенията, и за визията на аквариума.
Това е в общи линии. Извинявай, че се получи малко дълго. Дано съм ти била полезна.

Пропуснах да кажа - не прави сравнение с лампите с нажежаема жичка, те са минало. Почти 95% от тяхната мощност се губи във вид на топлина, освен това са неподходящи и защото на практика са точков източник на светлина. Тук говорим основно за луминесцентно осветление.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

beonedge

Питах понеже ми стана интересно - акваристиката е с по - дълга история в сравнение с използването на лум лампи. Ако сега трябва да сложа 100В то преди 20 години са слагали 1кВ крушки с нажежаема жичка ли? Иначе за моя случай - да,в двата края са по-слабо осветени и затова в единия съм сложил Валиснерия а в другия Анубиас...не мисля че имат нужда от толкова силна светлина...и двата вида пускат нови листа така че за момента ми се струва че се чувстват добре. Иначе съм сложил Криптокорина ,кабомба и някакво растение което не го зная кой вид е...малки срещуположни червени листа на дълго стебло :) Няма как да сложа 3та пура затова единствения вариант е енергоспестяваща крушка. Каква е максималната мощност която може да се намери? И как да решава проблема с влагата във фасунката (има ли херметично изпълнени както при лум лампи)
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

winnerkn

Цитат на: beonedge - 26.09.2007 23:49Каква е максималната мощност която може да се намери?
Мисля че имаше по 100 вата.

Violeta

Няма. Ако имаше - за какво енергоспестяване да говорим. Те са няколко типа – по каталога на Philips например – Master PL Electronic на цокъл Е14 и Е27 мощност до 27W,  Stick Energy saver 3Y и 6Y – цокъл E14 Е27, до 18W и още няколко вида тип ,,колба". Тези лампи имат вграден електронен баласт и са по-скъпи съответно. Има и такива без баласт – PL-C и PL-L – те са по-мощни – 36, 55 и 80W, но са и по-големи като габарит и за тях, естествено, трябва и запалване. И нека някой ме поправи ако греша, но мисля, че няма влагозащитени фасунги за компактлуминесцентни лампи. Поне не съм срещала. Мисля, че вместо да се мъчи да добавя енергоспестяващи лампи е по-добре да замени 18 ватовите с 30 ватови лампи. 
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

ata_nas

Има влагоизолирани .В статията за направа на капак  от NikolaV са споменати.http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=1267.0
Освен обаче "на живо" да се окажат не влагозащитени, а прахозащитени.

kratun

Цитат на: ata_nas - 27.09.2007 13:05
Има влагоизолирани .В статията за направа на капак  от NikolaV са споменати.http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=1267.0
Освен обаче "на живо" да се окажат не влагозащитени, а прахозащитени.
В статията, която си посочил се говори за влагоизолирани, но те са за лумин.тела. Тук, "Каква е максималната мощност която може да се намери? И как да решава проблема с влагата във фасунката (има ли херметично изпълнени както при лум лампи)" въпроса е за енергоспестяващите лампи и фасонгите за тях. И аз не съм срещал такива, дори и при монтаж на открито се използват обикновени фасонги.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

ata_nas

Явно съм чел през ред, ама беше време за обяд.Аз също не съм виждал такива фасонги.

Similar topics (5)

29142

Започната от 123asd


Публикации: 3
Прегледи: 2780

11683

Публикации: 27
Прегледи: 9818

13015

Започната от African


Публикации: 9
Прегледи: 5482

55207

Публикации: 0
Прегледи: 1761

1721

Започната от sk4


Публикации: 20
Прегледи: 11055