• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.06.2024 06:01

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

гро лукс + дейли лайт или аква стар + дейли ?

Започната от mastermind, 12.02.2011 14:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mastermind

здравейте

начинаещ съм... в момента съм с 40 л аквариумче с 2 по 15 w дейли лайт (обикновени 6500к) пури,
но не ми харесва особено - цветовете на рибките са някак бледи...

в аквариума имам тези растения .. ( валеснария , и някви др 2 на които не им научих името..)
отглеждам за сега няколко гупи (8-10) само, но смятам да взема още 10 плати  ( ако си намеря някъде от по-тъмно червените с черно по края де..и на разумна цена  *dontknow* )

въпросът ми е .. с коя комбинация ще се получи осветление, с което да изпъкват цветовете на рибите като в магазините.. в моя аквариум никога не изглеждат така...

гро лукс + дейли лайт или аква стар + дейли ?


мерси за отделеното време и внимание...  *thanks

прикачвам и снимка да видите  и да дадете мнението си :)

поздрави


dafil

За засилване на цветовете на рибите-аквастар или акварел
т.е.-аквастар+дейлайт ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

mastermind

Цитат на: dafil - 12.02.2011 17:43
За засилване на цветовете на рибите-аквастар или акварел
т.е.-аквастар+дейлайт ;-)


мерси колега :) само  ме притеснява да не стане по-тъмно, че  те нали тия специализираните са по-слаби и да не е лошо за растенията

paolo6481

Няма да е много по-тъмно.Разликата почти няма да усетиш но цветовете ще се позасилят.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

mastermind

ок :) мерси
а да знае някой къде в Сф мога да си намеря от гореспоменатите плати на добра цена .. на пазара (съботния) нямаше никакъв избор, супер разочарован съм.... май повече няма да си взимам от там риби.. отгоре на вс 1 сом само лежи при дървото... 2 от гупите ми нещо не плуват както трябва.... и се чудя какво да ги правя..

Buhoff

Колега направи си сметка дали няма да им е тясно на толкова риби в тоя аквариум. Относно светлината няма да стане по тъмно твойте дейлайт са по 15 вата като тръгнеш да купуваш аквастар питай колко вата е и какви са и другите характеристики и ще видиш че няма да е никак тъмно :-D. Аз взех днеска една аквастар 60 см 24 вата е а другите са ми по 85см и са по 21 вата ти смятай как ще свети. Утре като я вържа ще ти кажа резултата къв е  *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F4lge4o.jpg&hash=5660dd52dccd55421c84b73c312185f9a730a154

mastermind

Цитат на: Buhoff - 12.02.2011 21:54
Колега направи си сметка дали няма да им е тясно на толкова риби в тоя аквариум. Относно светлината няма да стане по тъмно твойте дейлайт са по 15 вата като тръгнеш да купуваш аквастар питай колко вата е и какви са и другите характеристики и ще видиш че няма да е никак тъмно :-D. Аз взех днеска една аквастар 60 см 24 вата е а другите са ми по 85см и са по 21 вата ти смятай как ще свети. Утре като я вържа ще ти кажа резултата къв е  *THUMBS UP*

еми... 40 литра - 20 -22 риби мисля , че не е пренаселено има и водорасли... помпата не спира
Пиши утре и постни 1 снимка да видя как е станало осветлението в аквариума ти:)))
имаш 2 дейли лайт (обикновени пури)и 1 аквастар така ли ?

ata_nas

Едва ли осветлението е най-важният ти проблем за момента.
Грунда..........
Много риби предвиждаш.........
Помпата (филтъра) не се спира...........
Малко растения.........
Много светлина за растенията...........
Прочети секцията за начинаещи, за да не береш ядове.
Питай, но след като си направил някаква предварителна подготовка.
Успех!

http://plants.aqa.ru/articles/color.htm

mastermind

Цитат на: ata_nas - 13.02.2011 09:16
Едва ли осветлението е най-важният ти проблем за момента.
Грунда..........
Много риби предвиждаш.........
Помпата (филтъра) не се спира...........
Малко растения.........
Много светлина за растенията...........
Прочети секцията за начинаещи, за да не береш ядове.
Питай, но след като си направил някаква предварителна подготовка.
Успех!

http://plants.aqa.ru/articles/color.htm


не разбирам руски...
но въпреки това съм ги гледал въпросните скали но не видях никъде дейли лайт + аквастар
*offtopic

- осветелението си е добре в момента..(като ватове) чел съм преди да си напълня аквариума и в следствие на това  имам 2 по 15 в в 40 литров аквариум, което прави 0.75 вата на литър - средно-силна светлина 10-11 часа на денонощие
- грунда си е екстра - 5мм вмества се в препоръчителната големина 3-5 мм - Кварцов
- помпата не се спира според препоръките тук
-растенията са 3 големи и 2 , които никнат в момента .. за 40 литрово аквариумче смятам е достатъчно (5 растения) ... иначе съвсем няма да има  място къде да плуват рибите... освен това ако са прекалено много и спирам помпата нощно време, както препоръчваш, отделянето на CO2 ще достигне мн високи нива и рибките ще обърнат коремите
- рибките ... може и да са много 20 броя ... но пак според четеното тук 2 см рибка има по ~2 литра вода (ако са 20 броя) но да речем айде , че не са реално 40 литра , а 30 - тази забележка я приемам...

останалите ми се струват леко безпочвени и наизустени за всеки новобранец тук... за разлика от други обаче чета статиите и тогава питам..  :ranting: :ranting: :ranting:
ако имаш някаква конкретна критика по-добре я напиши за да има смисъл от нея и да се научи нещо.. другото е просто Злобарско подмятане без смисъл :)

Caxapa

Това с гъбичката е остарял метод но ти си знаеш. за предпочитане е да е от другите видове (пак вътрешен). Рибките наистина ще им е тясно в този обем на аквариума.  Скоро ще започнат да се размножават и тогава?  Растенията ти са също малко.  Определено има още много да четеш а и ти трябва практика. Нищо де, всичко ще си дойде на място след очакващите се скоро теми  с молба за помощ.

mastermind

Цитат на: Caxapa - 13.02.2011 14:50
Това с гъбичката е остарял метод но ти си знаеш. за предпочитане е да е от другите видове (пак вътрешен). Рибките наистина ще им е тясно в този обем на аквариума.  Скоро ще започнат да се размножават и тогава?  Растенията ти са също малко.  Определено има още много да четеш а и ти трябва практика. Нищо де, всичко ще си дойде на място след очакващите се скоро теми  с молба за помощ.

ясно ми е, че е остарял метод.. ама нали се сещаш, че за този малак аквариум ... от вътрешните ще стане като пералня... освен това е безумно грозно такъв топуз вътре ... от тази гледна точка не съм сложил такъв филтър.. а и както препоръчват хора тук няма нужда от вътрешен филтър за такъв малак аквариум

растения по-натам.. на пазара нямаше нищо интересно а и бяха скъпи.. но ок ще сложа още някое друго.. но какво да бъде ?
не претендирам , че знам всичко ... ако знаех нямаше да пиша  тук теми... но пък и се подразних , че ме обвини , че не съм чел нищо...
Ако оставя само 1 лампа 15 вата няма ли да стане прекалено тъмно и да умрат растенията.. преди беше така (преди години) и не вирееха никакви почти растения освен валеснария и то мн вяло


Caxapa

тези ватове (15w) ги монтират на готовите фирмени аквариуми и ако нещо не са в ред да са сменили дизайна. Имам предвид съвсем нормалните растения които всеки обикновен акварист отглежда в аквариумите си. За претенциозните растения ще ти трябва по-силно осветление но предвид това което си засадил в момента няма да имаш проблем и само с една лампа.
Колкото до помоща на колегата ata_nas  не виждам да има злобни подмятания. Напротив, помогнал е с каквото може а това ,че не разбираш руски си е твой проблем.
А колкото за
Цитат на: mastermind - 12.02.2011 22:16
еми... 40 литра - 20 -22 риби мисля , че не е пренаселено има и водорасли... помпата не спира


Ако си чел достатъчно то щеше да знаеш, че това което имаш в момента в аквариума се нарича растения а колкото до водораслите то никой не желае да има такива . От това съдя, че ти трябва още доста да почетеш статиите и темите за начинаещи.

mastermind

Цитат на: Caxapa - 13.02.2011 15:36
тези ватове (15w) ги монтират на готовите фирмени аквариуми и ако нещо не са в ред да са сменили дизайна. Имам предвид съвсем нормалните растения които всеки обикновен акварист отглежда в аквариумите си. За претенциозните растения ще ти трябва по-силно осветление но предвид това което си засадил в момента няма да имаш проблем и само с една лампа.
Колкото до помоща на колегата ata_nas  не виждам да има злобни подмятания. Напротив, помогнал е с каквото може а това ,че не разбираш руски си е твой проблем.
А колкото за

Ако си чел достатъчно то щеше да знаеш, че това което имаш в момента в аквариума се нарича растения а колкото до водораслите то никой не желае да има такива . От това съдя, че ти трябва още доста да почетеш статиите и темите за начинаещи.


знам, че са растения, но аз си им казвам водорасли (на разговорно му) :)

Цитат на: mastermind - 12.02.2011 19:22
мерси колега :) само  ме притеснява да не стане по-тъмно, че  те нали тия специализираните са по-слаби и да не е лошо за растенията

и все пак нещо по темата  .. или поне градивно .. освен забележки и дребнавости ? Доста снобарски форум ми се струва, а съм регистриран от няма и 2 дни :) май е по-полезно само да наблюдаваш отстрани, отколкото да питаш каквото и да било...

Caxapa

Днес рибките ми имат рожден ден и съм в добро настроение.  Прекаляваш с обидите и нападките си. Бъди по въздържан и се вслушвай в съветите на колегите. Иначе не виждам смисъл да показваш невежеството си "по разговорно му" на толкова много народ в форума. Всяко търпение си има граници а ти прекаляваш с него.

mastermind

Цитат на: Caxapa - 13.02.2011 16:49
Днес рибките ми имат рожден ден и съм в добро настроение.  Прекаляваш с обидите и нападките си. Бъди по въздържан и се вслушвай в съветите на колегите. Иначе не виждам смисъл да показваш невежеството си "по разговорно му" на толкова много народ в форума. Всяко търпение си има граници а ти прекаляваш с него.

ок.. както и да е.. извинявам се... изнервен съм нещо днеска...  *thanks

да сложа повече РАСТЕНИЯ .. - какви ?
осветлението псоледно силно ли ми е или е добре ? ако го намаля  ще стане 15 вата на 40 литра аквариум, което май е слабо.. ?
помпата последно трябва ли да се изключва нощно време или не ? на места казват да не се, вие казвате да се...
обърках се вече   :duvar:

ще взема още 4 плати само  тогава и евентуално 2 молинезии
(няма да отделям малките  каквото оцелее в аквариума това..) за да не става пренаселено


Similar topics (5)

56841

Публикации: 8
Прегледи: 3222

18423

Публикации: 2
Прегледи: 3717

53866

Публикации: 4
Прегледи: 3794

9963

Публикации: 6
Прегледи: 3368

50118

Публикации: 16
Прегледи: 43712