• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 20:21

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

неяснота по една лампа на SYLVANIA GRO-LUX

Започната от federal, 01.08.2007 21:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

federal

Имам такава пура F15W/GRO 438mm бях я сложил на един 30 литров аквариум и след около седмица две ползване започна да се появява кафеникав налеп по задното стъкло на едри кръгове.
След това я махнах и сложих обикновена ел.крушка.Сега я загледах и на квадратната хартиената обвивка забелязах нарисувани картинки на нещо като растения в саксия и орънжерия пълна с цветя и надпис на английски "For indoor plants and greenhouses" и още един "Ideal also for your aquarium and terrarium"
Въпроса е става ли да я ползвам за моя аквариум.Купувал съм я от зоомагазин за 15 лв.Светлината ,когато работи е светло лилава , растенията придобиват някак си бял отенък.Но общо взето излъчва "мътна" светлина.
Сега съм я комбинирал за 50 лтр аквариум с още една 18W на PHILIPS 840 MASTER ,която издава леко жълтеникава светлина.Сложих Филипс-а ,защото забелязах тъмни петна по задното стъкло ,а преди бях само с една обикновена нажежаема 40W ,но я махнах ,защото много грее и дига температура на водата над 30 градуса.

ВЕЛИНСКИ

Според мен става - щом пише, че е за растения и аквариуми

offtopic > да ти имам аватара  *JOKINGLY*

federal

Общо взето сега светлината я изкарва добре тази комбинация ,но ме притеснява да не се увеличи кафеникавите налепи.Значи 15 + 18 W достатъчно ли е за 50 лтр аквариум ,като едната пура си е баш обикновена?

Shagrath

Лампата е идеална за аквариумни растения. аз също ползвам такава лампа. Комбинацията със другата лампа на филипс, според мен е добра. Повечето растения ще растат.

igenov

И според мен комбинацията е добра, а кафевите налепи би трябвало да изчезнат, защото по принцип това са водорасли, които са признак на слабо осветление. За 50 литра 33 вата дава 0,66 вата на литър, което е достатъчно дори за повечето светлолюбиви растения.

Similar topics (5)

25262

Публикации: 18
Прегледи: 13002

19412

Публикации: 4
Прегледи: 4625

587

Започната от Сашо


Публикации: 87
Прегледи: 35687

12767

Публикации: 9
Прегледи: 7147