Днес сутринта ставам и ха!! какжо да видя планарии по стаклата на аквата кажете с какво да се справя. Благодаря.
Първо аквата не може да има стЪкла, защото аква означава вода, и второ - дали не става дума за това (//http://)?
ако наистина имаш планарии, голям зор ще видиш докато се избавиш от тях. има един метод с готварска сол. слага се 250 г сол на 100 литра вода, след като се повиши температурата на водата до 30-32 градуса. + обилна аерация
цели се да се промени нормалната среда за планариите и така да загинат. не трябва да има претенциозни риби или растения в аквариума обаче, защото може да стане нещо с тях.
аз лично съм го прилагал този метод 2 пъти. при първия път май имаше резултат наистина. втория път обаче (като слагах ново растение) гадовете очевидно бяха оцелели. трябва да добавя, че правих процедурата извън аквариума - в една 5 литрова туба, в която нямаше риби и бях сложил повечко сол.
има и друг метод. нещо беше с марля или чорап и вътре се слага храна. на сутринта се вади и се измива. после се повтаря и потретва и т.н. но аз не съм го правил.
Зна4и с сигорност неса бели 4ервей4ета движат се доста бързо плоски са и са много мъни4ки под 2 милиметра
Цитат на: syrfist_bg78 - 07.05.2007 23:26
Зна4и с сигорност неса бели 4ервей4ета движат се доста бързо плоски са и са много мъни4ки под 2 милиметра
Ч-то е там горе м/у 1 и Таб-а!
Планариите имат 1 мн голям отличителен белег имат големи и ясно изразени очи в горната част!
Против планарии си вземи гладна бета! *WASSUP*
ПП:Аз съм си отглеждал планарии по 1,5см, затова не можеш да съдиш по това че е малка че е планария!
Планарията достига 1-1,5см и има ясно оформена глава.Сам прецени какво е.За сведение от планария няма отърване,сол,макроподи калиев перманганат и меден сулфат не действат на 100 %.Крият се под грунта и пак оцеляват.Единствено само пълна дезинфекция с формалин и изваряване.
Интересуваме някой ползвал ли е фирмени препарати за борба с планарии? Дали имат ефект? Аз моите си ги чувам, чак толкова не ме притесняват. Проблем са само за малките рибки и хайвера.
Цитат на: rookie_gyn - 08.05.2007 13:49
Интересуваме някой ползвал ли е фирмени препарати за борба с планарии? Дали имат ефект? Аз моите си ги чувам, чак толкова не ме притесняват. Проблем са само за малките рибки и хайвера.
аз съм ползвал Limna-Tox на Tropical. дават го и за планарии, и за охлюви. третирах с препарата в по-голямо количество, отколкото пишеше в указанието. но ефект нямаше. планариите оживяха.