Растителен аквариум със съмп

От dido

Дойде време да публикувам описанието на един вариант на растителен аквариум със съмп, който работи при мен вече повече от една година. Схемата на цялата система можете да видите по-долу, под нея е описанието:


 


 


 


 


 


Описание

Идеята е следната. На едната малка страница на аквариума 1 е пробит отвор с диаметър 30-32 мм, възможно най-близо до горния ръб на аквариума. Пред отвора има поставена предпазна мрежа с достатъчно едри дупки, в моя случай трябва да пази скариди Ред чери. Изрязал съм парче дебелостенна стъклена тръба 2, която е залепена със силикон в отвора. Външният диаметър на стъклената тръба е примерно 30-31 мм.  

Тръбата 2 се свързва с изходната тръба 3 - студено PVC NIBCO 3/4 цола посредством гъвкава връзка - парче маркуч с голям диаметър. Двете тръби 2 и 3 са прихванати към маркуча с няколко свински опашки - там няма налягане или големи усилия.

Тръба 3 отвежда водата в съмпа 4, поставен на около един метър под аквариума. Самият съмп е със съвсем опростена схема, разделен на три отделения. Отделения 5 и 6 са за филтриращ пълнеж - вата, чакъл, пясък, керамика и прочее. Отделение 7 е за техниката - подкачваща помпа, нагреватели, pH сонда, проточна потопяема UV лампа, проточен CO2 реактор, температурен датчик и прочее уреди, които би трябвало да стоят в аквариума ако го нямаше съмпа.  

На схемата с 8 е обозначена подкачващата помпа. Тя източва водата от съмпа обратно към аквариума през тръба 9, отново студено PVC NIBCO, но с малък диаметър - 1/2 цола. С 10 е обозначена стъклена тръбичка със S образна форма, свързана е с тръбата 9 отново с гъвкава връзка. Тръбичката 10 е потопена в аквариума, на нея има пробита малка дупка 11 с около 3-5 мм диаметър, служи за засмукване на въздух ако спре тока.  Толкова с описанието на системата.

Принцип на действие

Действието е следното - водата се излива през отвора при тръба 2 и през тръба 3 влиза в съмпа. Преминава през отделенията 5-6-7 и се връща обратно в аквариума през тръбите 9-10.

Системата е в равновесие по време на работа, нивото водата в аквариума е постоянно, нивото в секциите на съмпа също. Ако предпазната решетка се задръсти леко от боклуци, нивото в аквариума се повишава слабо, налягането при отвора също, вдига се дебита и нивото отново спада стигайки равновесното положение.

При спиране на помпата/тока, водата от аквариума се оттича в съмпа до нивото на отвора, т.е. - няколко литра. Свободните обеми в съмпа трябва да бъдат изчислени така, че да могат да поемат тази допълнителна вода при спиране на тока.

Предимства и недостатъци: С няколко думи ще опиша предимствата и недостатъците на тази система, като със сигурност изпускам доста от предимствата:

Предимства:

- евтина, не харчите пари за канистър

- естетична - в аквариума е потопена единствено стъклената тръбичка за връщане на водата, всички уреди са скрити долу в съмпа

- има много голям филтриращ обем - при мен е около 20-30 литра

- лесно се обслужва за разлика от канистъра

- нивото в акварума е винаги постоянно, изпаряваната вода от системата става за сметка на буферния обем в секцията при помпата

- смяната на вода става лесно - през съмпа

- можете да си избирате различни помпи ако не ви допадне дебита/циркулацията в аквариума, помпа 2500 л/час струва 35-40 лева.

Недостатъци:

- има неголям шанс да се запуши отвора за оттичане/предпазната мрежа. тогава аквариума ще прелее, но не много - буферния обем в съмпа - 10-15 литра - ще се излее навън и помпата ще работи на сухо докато евентуално изгори. При мен никога не се е случвало въпреки сравнително ситната предпазна мрежичка.

- съмпа изисква някакво свободно място под аквариума. Предвид това, че повечето аквариуми са сложени на специален шкаф, проблемът не е съществен.  

Ами това е.  Поздрави.