• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Различни видове в общ аквариум?

Започната от Dajana, 10.07.2015 12:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Dajana

Здравейте,
към момента имам 2 златни рибки, гледам ги в сфера, без техника, но обмислям скоро да закупя по- голям аквариум, с вградено осветление.Та въпроса ми е мога ли в по-големия аквариум да сложа 3 златни рибки,5 розово данио и 5 неона.Не разбрах точно колко литра е аквариума, но е поне тройно по-голям от сферата ми(13 литра).С едър грунд съм ( запозната съм, че се събират много боклуци, но сменям цялата вода на 2 или 3 дни, измивам грунда хубаво, заедно с цялата декорация).
Ще се разбират ли рибите или ще се бият?
Ще се съберат ли в 30-40-50 или литра?
Трябват ли ми различни храни за даниото и за неоните, или става с универсална, както с златните?
Поздрави!
:) :) :)

DKaraivanov

В момента не гледаш 2 златни рибки в сфера, а ги изтезаваш . Това, че сменяш цялата вода на един път и че миеш грунда също е крайно грешно. В 50 литра можеш да гледаш една златна рибка и това пак е компромисен вариант. Съветът ми е щом не можеш да си позволиш по-голям съд от 50 литра да се ориентираш към друг вид рибки или примерно в 50 литра да гледаш 5 неонки с петте даниота. Препоръчвам ти да прочетеш някоя статия за стартиране на аквариум, в повечето от тях е споменат и описан така нареченият азотен цикъл, без който е невъзможно да имаш балансиран и хубав аквариум, а съдейки по това което си написала ти със сигурност нямаш такъв. Сферата не става за отглеждане на каквито и да е рибки, препоръчвам ти да продадеш или подариш рибките преди да е станало прекалено късно. Поздрави !

Lightning_boy

Здравей Dajana. Хубаво си се вслушала в съветите от предния пост, които беше пуснала и си решила да смениш аквариума. Донякъде колегата от горния пост е прав, зависи от гледната точка. НЕ гледай друг вид рибки със златните. Правило номер 1 при отглеждането на златни рибки.
Моя съвет е да си оставиш 2-те златни и да не купуваш повече. Като си набавиш необходимия опит с тези двете и като поотрастнат, може да смениш аквариума с по-голям и да вземеш още. Но за този (50л. без грунд, растения, декорация и т.н.), ще се пренасели.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Caxapa

Някъде по другите ти запитвания бях дал   теми за четене където пише..златните се гледат само със златни  Пак там бях дал насока да се чете за Азотен цикъл където никъде не е упоменато да се сменя изцяло водата и да се мие грунда тотално. Явно не сте чели и си правите каквото на вас ви хареса.

Dajana

Здравейте и благодаря,
DKaraivanov,
благодаря за полезните съвети,
Lightning_boy, и на Вас много благодаря за помощта,
Сахара,
на Вас също благодаря!
Сега да споделя няколко неща...
На 12 съм и много исках рибки, а родителите ми се съгласиха, при положение, че сама ще се справям с абсолютно всичко...освен финансово.
Искам да видя дали ще ми хареса да гледам рибки и при положение, че ми хареса ще закупя по-голям аквариум.И защо всички са против сферата, като е създадена специално за златни рибки?А и защо хората са я измислили, ако не става за отглеждане на златни рибки?Това не мога да разбера.А и мислите ли, Сахара, че аз-на 12 години мога да направя азотен цикъл, мога да си позволя 100 литров аквариум?
Мога ли да попитам защо е толкова важно да НЕ сменям цялата вода?
Много благодаря за отделеното време!
Поздрави!

getsata73

Ще ти отговоря на въпроса за кръглият аквариум ,за другите използувай гугъл ! http://kosmatko.com/curiosity/184-zlatna-ribka-v-akvarium
И не варвай повече на съветите ,които ти се дават от по-възрастните и Знаещите колеги !
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Caxapa

Това, че продължавате дискусията ме радва и обнадеждава.  За Азотния цикъл сте длъжна да го направите! Той е необходим в аквариума без да включвам сферите. Те не се вписват в акваристичната картина. Питате за 100 литров аквариум.. Все пак трябва да се съобразявате с възможностите които имате и разрешението от родителите ви. Убедете ги да прочетат теми които са за начинаещи акваристи. Обсъдете ги заедно и преценете какво е най подходящо за вас и като цяло аквариум.  Забравете ги тези сфери и прочие..Освен за икебани не стават за нищо друго. Това което ви уверяват продавачите е с комерсиална цел.  И не питайте важно ли е да не сменяте цялата  вода. Дете! В темите които съм ви дал да четете е написано защо не трябва да сменяте  цялото количество вода.  Защото ще нарушите баланса или  така наречен Азотен цикъл. Четете асимилирайте и питайте пак ако не е ясно но за момента задавате едни и същи въпроси по различен начин което показва, че не четете темите за начинаещи акваристи.

niky

Радвам се, че се опитвате да помогнете на момичето.
Ето и една статия за грешките на начинаещия - http://aquariumbg.com/statii.php?statia=106
Аз май всичките съм ги правил.

Прочети и другите на сайта - http://aquariumbg.com/statii.php?statia=4 например.
Ще разбереш, че смяната на цялата вода в аквариума, не е като да излееш вода от чаша и да си сипеш нова за пиене/
Аквариума е биосистема и такова действие съсипва и малкото постигнато равновесие до момента.
Щом имаш желание - ще станат нещата. Ще правиш грешки, ще ти умират риби, ще питаш, ще четеш и така...
Успех.

Dajana

Много благодаря на всички,
които ми  оказаха необходимата помощ!
Ще прочета всичко, защото имам голямо желание да отглеждам рибки!
Но как се избягва "зеленясването" на аквариума и на грунда, щом не трябва да се сменя цялата вода НИКОГА?
Много Ви благодаря,
че отделихте от времето си,
за да ми помогнете!
Поздрави!
:)

Lightning_boy

Цитат на: Dajana - 11.07.2015 10:05
Много благодаря на всички,
които ми  оказаха необходимата помощ!
Ще прочета всичко, защото имам голямо желание да отглеждам рибки!
Но как се избягва "зеленясването" на аквариума и на грунда, щом не трябва да се сменя цялата вода НИКОГА?
Много Ви благодаря,
че отделихте от времето си,
за да ми помогнете!
Поздрави!
:)

Какво имаш предвид под залесяване?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Caxapa

Зеленясването на стъклата и грунда е описано в ТАЗИ тема.

Dajana

Здравейте отново!
Сменям аквариума си с 70- литров(бих взела по-голям, но шкафа ми не го позволява)
Нали си имам 2 златни и 1 сомче.
Мислех си в новия аквариум да сложа още една златна ( по съвет на акварист) + 2-3 сомчета,
И си мислех дали да не сложа и един пасаж от 15 неона, знам че съм питала същото преди време, но сега ще имам доста повече пространство и затова, а и видях един аквариум със скаларии и неони за фон и беше страшно красиво.
Извинявам се ако имам правописни грешки, неволно е .
Благодаря предварително. :-)

niki_o

От предишните отговори знаеш,че е нежелателно да го правиш.И не пространството е проблема,а различните изисквания на видовете.Няма температура която да е подходяща и за двата вида.Винаги единия вид ще е в критични за него температури,не че няма да живеят,но не това ни е целта нали?
Но погледни профила на тези сладури http://aquariumbg.com/fish.php?fish=736 подходящи са за съжителство с Златни като температурен диапазон.Само незнам какво ще стане когато Златните порастнат достатъчно за да изядът съквартирантите си :whistle:

fam

Здравейте:) и  аз ще подкрепя мнението на Niki_o. Знам какво е желанието да имаме много и различни рибки, но то не е само до това да ги имаме. Може да пробваш да стабилизираш този аквариум с рибките обичащи  студена вода- като  златните. И след време да си направиш малък  за неони, ако ги харесваш толкова. Обаче от опит споделям, че ако не срещнем изискванията на рибките и не им осигурим условията необходими им да живеят и да  развият индивидуалната си красота, няма значение колко имаме..много е вероятно да загубим повечето..
Ей, наявам се това да не охлади  ентусиазъма ти...но качество пред количество е хубаво мото и в живота не само за рибките :) Успех! *THUMBS UP*

Dajana

Разбирам...
явно в никакъв случай не бива да ги събирам.Благодаря Ви, че отговаряте на въпросите ми отново и ... отново.
Ще си гледам само златните и някакви сомчета в 70 литровия.
Много ми се иска да ги комбинирам с някакви сравнително дребни, но изпъкващи риби, но здравето и спокойствието на рибките е най-важно за аквариста.
Поздрави!

Similar topics (5)

58552

Публикации: 0
Прегледи: 1121

45159

Започната от Supreme


Публикации: 18
Прегледи: 8488

54979

Започната от Dajana


Публикации: 11
Прегледи: 4920

899

Започната от niki__s


Публикации: 525
Прегледи: 159947

52860

Публикации: 0
Прегледи: 1577