• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 00:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Начинаещ с въпрос

Започната от Dajana, 28.07.2015 19:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Dajana

Здравейте,
Чела съм и съм чувала, че златните рибки се гледат САМО със златни, но много ми харесва комбинацията от цветовете им с тези на червеният неон.Ще бъде ли фатално събирането на 15 неона с 2 златни?

niki_o

Фатално за кого....
за температурните им изисквания е ясно,че щом едните се чувстват добре,то другите се варят в собствен сос и обратното....
и след едни 6-7 см. за златните неоните са си закуска :whistle:
С какви условия разполагаш изобщо?

Dajana

До два-три дни ще ми пристигне 21-25
литров аквариум, с вградено осветление, нагревател с термостат,филтрация.Не знам нужна ли е въздушна помпа или не..
Съвсем начинаеща съм, за момента гледам 2 златни в 13 литрова сфера, без филтрация, нагревател... абе без нищо.Имам само изкуствено водорасло, престояла вода, грунд 0,1-0,5 мм, каменна фигурка и 2 златни, но много искам да подобря начина м на живот и за това поръчах аквариум, но достатъчен ли ще е за двете златни и 15 неона.Не знам какво да правя, а много искам неони, но не мога да оставя златните в този аквариум, а неоните да се радват на нагреватели и филтри...Моля за помощ и съвет.
Също някой отглежда ли гара руфа, лесно ли се гледат?
На кръстопът съм, харесала съм 3 вида рибки, но не знам кои точно искам да гледам, при наличието на 2 златни......
Благодаря Ви!!

Caxapa

Щом продължавате да пишете че растенията па дори и изкуствени са "водорасли" е ясно, че не сте чели нищо от това което сме посъветвали. Сега поставяте на изпитание отново толерантноста на колегите акваристи с въпроси на които има един отговор. Несъвместими са рибките които сте избрали  и обричате на мъчение + условията които им предоставяте в момента а и новите които предстоят.  Аз лично отказвам да давам повече съвети. Рибките са ваши и можете да правите каквото си пожелаете но начина по който ги гледате и грижите не отговарят дори на минималните изисквания за тяхното отглеждане.

niki_o

Осигури на всяка златна по 25 литра вода и добра филтрация и тогава ще мислиш за други риби.Сферата не е място за рибки и добре си се ориентирала за аквариум,но този е прекалено малък.

Lightning_boy

Четене му е майката. Колегите са Ви отговорили предостатъчно. В крайна сметка във форума има достатъчно изписано по тези теми. В падащото меню има всичко необходимо за започването на едно начинание свързано с акваристиката.  *THUMBS UP*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Ivan_S

Цитат на: Dajana - 29.07.2015 13:01
До два-три дни ще ми пристигне 21-25
литров аквариум, с вградено осветление, нагревател с термостат,филтрация.Не знам нужна ли е въздушна помпа или не..
Съвсем начинаеща съм, за момента гледам 2 златни в 13 литрова сфера, без филтрация, нагревател... абе без нищо.Имам само изкуствено водорасло, престояла вода, грунд 0,1-0,5 мм, каменна фигурка и 2 златни, но много искам да подобря начина м на живот и за това поръчах аквариум, но достатъчен ли ще е за двете златни и 15 неона.Не знам какво да правя, а много искам неони, но не мога да оставя златните в този аквариум, а неоните да се радват на нагреватели и филтри...Моля за помощ и съвет.
Също някой отглежда ли гара руфа, лесно ли се гледат?
На кръстопът съм, харесала съм 3 вида рибки, но не знам кои точно искам да гледам, при наличието на 2 златни......
Благодаря Ви!!

Накратко - колегите са написали вече, че рибите са несъвместими - нито като хабитат, нито като изисквания към средата, нито към храненето, нито откъм аранжиране ... по никакъв параметър не може да се отглеждат заедно. 13 л. колба не е аквариум, всичко може да е, но не и аквариум. 25 л. също не е кой знае какъв аквариум, дори на сравнително дребничките неони ще им е тясно в този обем, особено ако държиш да са 15 бр. Те са пасажни риби, трябва ти повече обем за плуване.

Моят съвет е да си преразгледаш концепцията и желанията. Докато искаш да задържиш златните и ориентацията към 25 л. аквариум, не трябва да мислиш за други риби. Само за златните ще ти трябва аквариум от 70-80 л. и аранжиран специфично за тях, което е напълно неподходящо за неоните.

Понеже си на кръстопът с 3 вида риби, нека ти дам още малко тема за размисъл. За този аквариум от 25 л. по-добре забрави всичко до тук и разгледай Микрорасбора Галакси, Ембер тетра, Ендлер гупа. Това са дребни рибки и 5-6 бр. биха се понесли в този обем. Аквариумът ти е твърде малък и повече от 1 дребен вид, според мен, е неудачно да отглеждаш в него.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Dajana

Благодаря за вниманиетои изчерпателните отговори,
знам, че получих отговори от професионалисти, но ако имате деца бихте могли да ме разберете , нямам място, прекалено много време и средства, бих искала аквариума да е около 25 литра максимум .Какви рибки мога да гледам в него и колко броя.
Отнасям се с голямо внимание към двете ми рибки, храня ги 2 с две храни, които редувам, след доста съвети тук спрях да сменям цялата вода и сменям по 1/3 от водата през два дни,старая се и не знам защо, Сахара, се държите така с мен, но въпреки това аз съм благодарна,, че сте си направили труда да прочетете и отговорите на темата ми.
Все пак съм ДЕТЕ.
Съжалявам ако мястото ми не е в този форум, поради незнанието си на тема акваристика.
Благодарности за отзивите,
поздрави и
лека вечер!

Lightning_boy

Цитат на: Dajana - 29.07.2015 22:26
Благодаря за вниманиетои изчерпателните отговори,
знам, че получих отговори от професионалисти, но ако имате деца бихте могли да ме разберете , нямам място, прекалено много време и средства, бих искала аквариума да е около 25 литра максимум .Какви рибки мога да гледам в него и колко броя.
Отнасям се с голямо внимание към двете ми рибки, храня ги 2 с две храни, които редувам, след доста съвети тук спрях да сменям цялата вода и сменям по 1/3 от водата през два дни,старая се и не знам защо, Сахара, се държите така с мен, но въпреки това аз съм благодарна,, че сте си направили труда да прочетете и отговорите на темата ми.
Все пак съм ДЕТЕ.
Съжалявам ако мястото ми не е в този форум, поради незнанието си на тема акваристика.
Благодарности за отзивите,
поздрави и
лека вечер!

Не се напрягайте млада девойко, Сахара Ви прави забележка, понеже (ако не се лъжа) за 3-ти път питате за едни и същи неща. Съответно форума се пълни с повтарящи се безсмислени теми, в които пише едно и също от почти едни и същи хора.
По темата. През два дни, ако сменяш вода е прекалено (освен ако още не се е заформил азотния цикъл), на седмица по 1/3 е нормално (препоръчително). Храниш 1 път на ден и дори можеш да пропускаш един ден от седмицата хранене, да им се пречистват организмите. Следиш температурата в аквариума. Ако започне да се повишава ( за твоите риби нормалната температура е 16-23-4 градуса) отваряш капака на аквариума и сваляш градус, два, ако и това не помогне има и други варианти. 25л. аквариум, 2 златни ... казали са ти вече, че е недостатъчен за тях, но след като това можеш да заделиш за момент и след като вече разполагаш с животинките, просто ги пусни вътре и се грижи за тях, всичко останало ще се нарежда лека полека.
Поздрави и не се отчайвай. *THUMBS UP*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Dajana

Ок, всичко е ясно. Ще попитам само още едно нещо:
Как се изтрива тема?
Мерси на отзовалите се!

niky

Аз ти предлагам, понеже се засягаш на някои отговори, да вземеш да пуснеш тия 2 златни рибки плюс 15 червени неона в този 20 литров аквариум. Хич не ги слушай другите. Гледай ги и след месец два пак ела и си прочети темата и съветите.
Няма друг начин да бъдеш убедена в това, което ти говорят другите.
И аз съм гледал 20 гупи в 10 литра и на мен са ми умирали почти всички риби...после се опитвах да разбера защо.
Е горе долу разбрах :-D
Ти също ще го разбереш, от собствен опит и после ще се опитваш да подобриш нещата. Но сигурно няма дете, което да не иска и от тази рибка и от другата рибка, а защо не и оная шарената...така че аз те разбирам, колегите просто се опитват да те опазят от грешки, но то няма как...това е развитието.
Аз никога не съм си мислел, че ще имам аквариум само със скариди и то от един вид, ама на...случи се.

Така че смело напред. Чакаме снимки.
Успех.

П.С. Темата ти сама не можеш да изтриеш. Тя остава за историята :-D

Dajana

niky,
много Ви благодаря, единствен Вашия отговор ме удовлетвори, ами да аз съм изключително начинаеща в акваристиката, даже това моето не знам дали въобще може да се нарече акваристика..Но искам да избера рибоци, които се гледат лесно, да не трябва да им отделям по 3-4 часа на ден, защото се притеснявам дали ще мога да ги съчетая с ученето... и затова, аз иначе съм по мащабните работи, и като споделих на мама за 80 литров аквариум, тя възкликна:
"Ама ти ще ни наводниш!Много е голям, дай по- малък."
Та така се разбрахме за максимум 25-30 литра.Ще говорим пак, ама не знам, мисля че няма да се справя с толкова голям аквариум... дори да се съгласи
Поздрави!

yasenst

С по-голям аквариум, ще ти е по-лесно. Няма от какво да се плашиш, ако имаш възможност го направи. Какво имаш впредвид, с тези три-четири часа на ден отделени за рибките? Толкова много време ти трябва, само ако седиш пред аквариума и му възхищаваш. Успех  :-)

Tracker

Здравей Dajana.
Виждам, че колегите вече са отговорили на твоите въпроси.
Само ще обърна внимание,че форумът не е само за професионалисти, както си предположила, всеки може да задава въпроси, и да дискутира по зададени въпроси така, че си добре дошла във форума.

п.п.
Повечето акваристи са почвали с аквариум от буркан .   
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

Ivan_S

Цитат на: Dajana - 31.07.2015 13:37
... и като споделих на мама за 80 литров аквариум, тя възкликна:
"Ама ти ще ни наводниш!Много е голям, дай по- малък."
Та така се разбрахме за максимум 25-30 литра.Ще говорим пак, ама не знам, мисля че няма да се справя с толкова голям аквариум... дори да се съгласи
Поздрави!

О, ще се справиш, стига да имаш желание, да четеш и да се вслушваш в съветите на колегите. Никой тук няма за цел да обижда, обезсърчава или отказва някой от хобито, тъкмо напротив. Понякога някой е по-рязък, но повярвай, това е в полза на рибите (няма да се мъчат) и на аквариста, за да не прави грешки. Повечето тук сме правили, дори продължаваме да правим грешки, някои фатални. Възползвай се от този опит наготово, без да достигаш до същите изводи след челен сблъсък ;).

П.П. С по-голям аквариум ще се справиш по-лесно. Не знам дали ще повярваш, но колкото е по-голям аквариума, толкова по-лесно се поддържа. В малкия обем равновесието е твърде крехко и нещата се объркват много лесно, за това изисква повече грижи. Давам пример с мен: Моят аквариум от 100 л. по днешните стандарти се води долу-горе среден като обем, даже и за малък може да мине. За него отделям 1-1.5 часа седмично за смяна на вода и почистване. Ежедневно отделям сумарно неповече от 15 мин., колкото да нахраня рибите. В 500 л. стабилен аквариум процесите се променят още по-бавно и дори и да го оставиш без надзор даже и 2 седмици, пак нищо фатално няма да се случи. Просто имай тези неща предвид. Доста често предвид малкия обем вода си мислим, че така е по-лесно, но всъщност е точно обратното.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (1)

899

Започната от niki__s


Публикации: 525
Прегледи: 160610